Напускане на работа..???

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
paraf78
Мнения: 75
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:24 pm
Местоположение: Lachine/Montreal

Напускане на работа..???

Мнение от paraf78 »

Здравейте,

имам едно питане, относно напускане на работното място - когато давам предизвестие за напускане, задължително ли трябва да е 2 седмици и трябва ли да казвам причината за напускане.

Мерси
paraf78
Мнения: 75
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:24 pm
Местоположение: Lachine/Montreal

Re: Напускане на работа..???

Мнение от paraf78 »

опс.... обърках мястото за публикуване, трябваше да е в Провинция Квебек
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Напускане на работа..???

Мнение от Koko »

paraf78 написа:Здравейте,

имам едно питане, относно напускане на работното място - когато давам предизвестие за напускане, задължително ли трябва да е 2 седмици и трябва ли да казвам причината за напускане.

Мерси
Срока на предизвестието би трябвало да е написан в договора ти за работа, също така - не си длъжен да даваш причините. Ако обаче имаш така нареченото изходящо интервю, няма начин да не те попитат, пък ти сам прецени какво да им кажеш.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Напускане на работа..???

Мнение от ablood »

Довечера ще питам жена ми и ще потвърдя със сигурност, но мисля, че ако не е изрично упоменато в договора, тогава по закон е 2 седмици.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Напускане на работа..???

Мнение от balbi »

ablood написа:Довечера ще питам жена ми и ще потвърдя със сигурност, но мисля, че ако не е изрично упоменато в договора, тогава по закон е 2 седмици.
:y:
2 седмици е законовото предизвестие!
Аватар
brigo
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Окт 12, 2012 2:20 am
Местоположение: Montréal

Re: Напускане на работа..???

Мнение от brigo »

Доколкото знам такова задължение има само работодателят. За служителя/работника срокът на предизвестието е въпрос на лично решение. Не забравайте все пак, че някога ще искате референции от този работодател.


Un employeur doit donner au salarié un avis écrit de cessation d'emploi avant de mettre fin à son contrat de travail, ou avant de le mettre à pied pour une période de plus de 6 mois. À la fin d'un contrat à durée déterminée ou si le salarié a terminé la tâche pour laquelle il avait été engagé, l'employeur n'est pas tenu de lui donner cet avis.

L’employeur n’a pas à remettre un avis de cessation d’emploi au salarié qui compte moins de 3 mois de service continu.

Les délais pour remettre l’avis au salarié varient selon la durée de son service continu.

Délai entre l’avis et le départ selon le service continu des salariés:

3 mois à un an - Une semaine
1 à 5 ans - 2 semaines
5 à 10 ans - 4 semaines
10 ans ou plus - 8 semaines
март 2011 - DCS Виена
ноември 2011 - акюзе
октомври 2012 - интервю
ноември 2012 - документи Нова Скотия
февруари 2013 - мед. изследвания
август 2013 - покана за визи
полет - 25.09.2013
Wella
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 2:57 am
Местоположение: Mtl

Re: Напускане на работа..???

Мнение от Wella »

http://www.cnt.gouv.qc.ca/fin-demploi/a ... index.html"

Quel est le préavis que le salarié doit donner à son employeur quand il quitte son emploi ?
Même s’il n’y a pas de préavis de départ du salarié prévu dans la Loi sur les normes du travail, l’article 2091 du Code civil du Québec stipule qu’un délai raisonnable doit être donné par l’employé qui démissionne. Le délai raisonnable doit tenir compte, notamment, de la nature de l’emploi, des circonstances particulières dans lesquelles il s’exerce ainsi que de la durée de la prestation de travail.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Напускане на работа..???

Мнение от miteto »

paraf78 написа:Здравейте,

имам едно питане, относно напускане на работното място - когато давам предизвестие за напускане, задължително ли трябва да е 2 седмици и трябва ли да казвам причината за напускане.

Мерси
1. От колко време си на тази работа и full-time или part-time е позицията?
2. Имаш ли писмен договор и ако да, има ли някакви срокове упоменати?
3. Очакваш ли за бъдеще да искаш препоръки от този работодател?

Причината не си длъжен да я казваш въобще, но ако ще искаш препоръки не е хубаво да им казваш "Напускам щото не мога да ви дишам повече" ;)
2 седмици предизвестие е общоприет стандарт, но не е задължително по закон, поне в Онтарио.
пухинка
Мнения: 255
Регистриран на: Сря Дек 19, 2007 3:52 pm
Местоположение: Montreal

Re: Напускане на работа..???

Мнение от пухинка »

В договора за назначаване най-вероятно пише!!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Напускане на работа..???

Мнение от Bistra »

brigo написа: Un employeur doit don
3 mois à un an - Une semaine
1 à 5 ans - 2 semaines
5 à 10 ans - 4 semaines
10 ans ou plus - 8 semaines
Да това е свързано с обезщетенията, които работодателят изплаща. Между другото той може да ви каже от днес за утре, че не иска да ви вижда, но е длъжен да ви изпрати чек по пощата за съответния период. До третия месец не ви дължи нищо допълнително освен изработеното, защото се води пробен период.
Трябва все пак да кажете, че напускате, макар и неконкретизирайки. Намирането на друга работа, например е достатъчна причина. Иначе рискувате да ви се обадят най-малкото да ви попитат, що аджеба не се явявате на работа. При прекратяване на трудови взаимоотношения (дори и без написан договор) се издава накрая един важен формуляр, с който можете да кандидатствате евентуално за обещетение при безработица. (Важи за Кебек, не знам за другите провинции) Буквата, която стои в горният десен ъгъл на формуляра (мисля) е различна в зависимост дали сте напуснали по собствено желание, освободен сте поради съкращение на щата или сте дисциплинарно уволнен.
На мен ми се е случвало да напускам работа, премествайки се на друга. Старият работодател ми издаде формуляр все едно, че ме съкращава. Аз го помолих за това, защото не бях сигурна дали ще се задържа на новото място и за да имам относително финансова сигурност. Това обаче се постига чрез приказване и убеждение, а не чрез изсулване като непрани гащи. За препоръките също е важно. Най малкото пишете в CV-то си къде сте работил преди. Нищо не възпрепятства новият ви работодател да издири чрез Интернет номера на старата ви компания и да се информира по заобиколни пътища за вас.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Напускане на работа..???

Мнение от balbi »

Bistra написа: На мен ми се е случвало да напускам работа, премествайки се на друга. Старият работодател ми издаде формуляр все едно, че ме съкращава. Аз го помолих за това, защото не бях сигурна дали ще се задържа на новото място и за да имам относително финансова сигурност. Това обаче се постига чрез приказване и убеждение, а не чрез изсулване като непрани гащи. За препоръките също е важно. Най малкото пишете в CV-то си къде сте работил преди. Нищо не възпрепятства новият ви работодател да издири чрез Интернет номера на старата ви компания и да се информира по заобиколни пътища за вас.
Какъв е термина на английски и респективно на френски за съкращението. Laid off или нещо друго се води?
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Напускане на работа..???

Мнение от Bistra »

balbi написа: Какъв е термина на английски и респективно на френски за съкращението. Laid off или нещо друго се води?
За освобождаване от работа на френски се казва "renvoyer", "licencier", "congédier". И трите означават едно и също.
Кебекарите използуват разговорно "mettre a la porte".
На английски не съм сигурна. Да кажат англофоните. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Напускане на работа..???

Мнение от Koko »

balbi написа:
Bistra написа: На мен ми се е случвало да напускам работа, премествайки се на друга. Старият работодател ми издаде формуляр все едно, че ме съкращава. Аз го помолих за това, защото не бях сигурна дали ще се задържа на новото място и за да имам относително финансова сигурност. Това обаче се постига чрез приказване и убеждение, а не чрез изсулване като непрани гащи. За препоръките също е важно. Най малкото пишете в CV-то си къде сте работил преди. Нищо не възпрепятства новият ви работодател да издири чрез Интернет номера на старата ви компания и да се информира по заобиколни пътища за вас.
Какъв е термина на английски и респективно на френски за съкращението. Laid off или нещо друго се води?
Зависи до някъде от контекста и причините поради които са те съкратили: "Laid off" го разбирам по-скоро като "уволнен", както и "dismissal". Друг термин който се използва и е повече в смисъл - съкратен, защото няма работа за него е: "made redundant".
Още един израз за който се сещам, но той е по-скоро от гледна точка на компанията, а не на работника е - "Headcount Reduction" - съкращаване броя на персонала.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Напускане на работа..???

Мнение от balbi »

Коко няма как laid off да е уволнен, защото като ни закриха фирмата на предното ми работно място така ни писаха всички, че сме били лейдоф...., но не съм много сигурен, ако за една позиция съкращават човек дали ще е пак laid off...
Bistra благодаря за френските - изобщо не ги бях чувал, а са важни да се знаят :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Напускане на работа..???

Мнение от IRA »

При нас 2009 като направиха масови съкращания беше " Layoff".
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор