Това беше България преди няколко десетки години!

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12481
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от Ivan1007 »

joro написа:Много цветно, много колоритно. На какво ниво е била цветната телевизия през 1965 г.?
Не е имало още в Европа, но предполагам, че това е било филм излъчван преди основния филм в кината, каквато беше и практиката в България. :tmi:

Филмчето не е лошо - типична реклама от онова време.

Сравнете кадрите от розобера, (което е постановка) с брането на ягодите и пластенето на сеното - още тогава в ТКЗС-то са работили хора главно над 45-50 години.

През 70-те вече бяха главо пенсионери и бригадири - ученици, студенти и войници.

Комунетата еваха мамата на селото в началото на 50-те още.

Синовете и дъщерите им еваха мамата на Златните и Слънчев Бряг през 90-те.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от Павел »

ivandaman написа:А бе аз бях малък но помня живота на родителите през 70те.. Редовно ходеха по "Банкети" събирания, Всяка година на Море по бараките. Веселяха се и не мисля че живееха по-зле от сегашните middle class families в "развитите" държави..

За мен видеото е носталгично. Ясно е че е реклама но все пак ни напомня за някои позитивни аспекти от живота в България.. по онова време..

Системата беше идиотска.. Две мнения по въпроса няма, и въпреки това обикновенните хора като че ли живееха относително качествен живот..

Може и да бъркам или да съм забравил но като че ли хората не бяха толкова стресирани по онова време.. Това според мен беше предимството на онази епоха както и човешката комуникация и лични контакти а не като сега.. зомбирани пред Компютрите, таблетите и смарт фоновете..

Според мен тогава хората бяха по-щастливи, особено в България..
:y:
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от optics »

И аз мога без замисляне да кажа че "хората бяха по-щастливи", но ако се замисля, това важи за хората които съм познавал. Това, че никога не съм познавал "политически" не значи, че е нямало хиляди такива.

На второ замисляне - познавах Проф. д-р Митко Гогошев, двигателят на Българската космическа програма, когото ДС "прибраха" за около месец-два през което време семейството му нямаше никаква информация къде е, жив ли е, ще го пуснат ли някога и т.н. Като го пуснаха беше развалина и скоро след това се спомина.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от agent Ozo »

Всякакви си имаше при стария режим. И политически имаше, и обикновени пандизчии, и Жоро-павето си имаше даже. Както и хора с привилегии и стандарт на живот много над този на обикновените граждани. Както при всеки режим.
Смешното е, че тогава всеки се пънеше да се изкара с работническо-селски произход, а днес като гледам - само буржоазни отрочета и издънки никнат. Откъде ли? :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от Marto »

Не знам за вас, но голяма част от уикендите и летата на моето детство бяха прекарани по нивите и дворовете на баби и дядовци, където копахме, садихме, плевихме, оговявахме, клахме и какво ли не друго, за да субсидираме (да го и) "стандарта" си. Голямо щастие отвсякъде :x
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от ablood »

Нещо търсите теле под вола с това комунистическо минало.

За да е щастливо едно дете му трябва да е нахранено и приятел за игра. Другото са подробности.

За да е щастлив един тийнейджър му трябват тийнейджърки (+ горното)
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от optics »

Беше ми писнало - мине се не мине един месец и в училище пак искат да сме носели "отпадъчна хартия". Откъде бе !!!
Като миналия път съм занесъл всички вестници изровени из къщи, и с голям зор майка ми прежалила две скучни книги да натежи малко повече и съм направил 3 кила без малко. А те искат пет кила или повече !?!?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от IFF »

optics написа:Беше ми писнало - мине се не мине един месец и в училище пак искат да сме носели "отпадъчна хартия". Откъде бе !!!
Като миналия път съм занесъл всички вестници изровени из къщи, и с голям зор майка ми прежалила две скучни книги да натежи малко повече и съм направил 3 кила без малко. А те искат пет кила или повече !?!?
Остави училището, ами майка ми като си наумеше че иска някоя нова книга, трябаше да търся и за нея вторични.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от optics »

мутрология:


Изображение
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
спиро
Мнения: 985
Регистриран на: Вто Сеп 17, 2013 2:13 pm

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от спиро »

Изображение
егото е нетърпеливо, защото знае, че времето му е ограничено. комунизмът е търпелив, защото знае, че е вечен.
венсеремос, другари!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12481
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от Ivan1007 »

Хаха! Пропуснал си бутилка мастика или мента! Те си вървяха със"слънцето" в селския Хоремаг. :D
Или сред хамалите на Сточна Гара. :o
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от myhata II »

Папа, скиваш ли, дори и на промития Иван му липсва комунизма ! ;) :)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от Bistra »

А на мен не ми липсва. По него време бях дете и както забеляза някой по-горе ме задоволяваше съвсем малко.
Радвам се обаче, че сега когато съм в разцвета на силите си няма комунизъм, защото едновремешното малко вече не ми е достатъчно. А и нямам никакво намерение да го поделям с някой друг. Ми така, де, прекалено се обичам. :)
P.S. Нас ни караха да мъкнем кестени в училище...Голяма тъпотия! :doh:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от Koko »

спиро написа:Изображение
Това за коя година се отнася и какви са били заплатите по това време?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Това беше България преди няколко десетки години!

Мнение от Bistra »

Eй, ви, на какво споделя една наборка на Щеря.
Една жена на 47. От най-ошашавеното поколение
Бих казала...Не звучи никак оптимистично. :rofl:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор