Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от balbi »

Feel_free написа:
Zacks написа:Както някой е отговорил по-нагоре ще спестиш от превод и апостил. Т.е можеш да им предоставиш това приложение за приравняване.
Само не съм сигурен как ще се ориентират канадците в това, че приложението е към дипломата ако тя не е преведена. Т.е Трябва да преведеш и завериш дипломата, а с приложението ще си ок.
Поздрави
Zacks, не мисля, че трябва да се пести от апостил :-)
Това, че приложението на дипломата има превод на английски, не значи, че не трябва да мине нотариална заверка и после да се сложи апостил. Освен ако притежателя не прати оригиналното приложение, което не би било добра идея.

До преди няколко години в Канада нямаше апостил и не изискваха апостил. Не съм чувал да има промяна, но може и да има. Нека кажат тези, които са правили скоро подобни неща...
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от milly »

Feel_free написа:Това, че приложението на дипломата има превод на английски, не значи, че не трябва да мине нотариална заверка и после да се сложи апостил. Освен ако притежателя не прати оригиналното приложение, което не би било добра идея.
искаш да кажеш, че български нотариус ще завери документ на английски език? И след това МОН ще му сложи апостил на този документ? УспехчИта

Аз не оспорвам желанието ви да изберете третия вариант, който zacks посочва. Много хубаво е описал дори възможностите, които всеки има.
Просто ми се струва много по-трудоемък и скъп този вариант. Първо ще ходя при нотариус, после ще ходя до МОН. Няколко пъти. Хеле пък ако не съм от София :tmi: , ще плащам насам-натам....
А мога просто да отида до университета и да си свърша цялата тази галимация. Да, някои са завършили в други градове спрямо сегашното си местоживеене и т.н., вероятно на тях ще им е по-удобен този трети вариант.
Но не казвайте, че на всяка цена апостилът е неизбежен и задължителен за тази процедура!
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
Tish
Мнения: 261
Регистриран на: Вто Авг 30, 2011 9:01 am

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от Tish »

Не всяко учебно заведение слага заверка на копието на дипломата. В Икономическия университет - Варна, например, абсурд да ти направят тази услуга.
Преди правихме само заверка от МОН на дипломите, т.е. на нотариално заверените копия . И тази услуга беше безплатна. В момента не знам как стоят нещата. Доколкото ми известно МОН вече не правят само заверка, а правят заверка заедно с апостил, който от своята страна не важи за Канада.
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от agent Ozo »

Объркването на хората идва от там, че днес с едно и също понятие се наименоват различни услуги от различни държавни институции.
Преди време като се кажеше "апостил" и се разбираше единствено услугата "легализация на документи" от Министерството на външните работи. След като и МОН си кръсти услугата за заверка - "издаване на удостоверение APOSTILLE образователни и удостоверителни документи...", хората започнаха да се бъркат за какво става дума.
Правилото, че услугата "легализация" от МВнР не се изисква си остава валидно и днес. Новото е, че заверката на образователните документи в МОН са го кръстили APOSTILLE, но това не променя същността на услугата.

Мен ме изненадва само едно нещо от твърденията на Zacks:
Zacks написа:Сега 15 лева на документ - държавна такса.
В инструкцията на МОН много ясно си е записано:
С едно платежно нареждане могат да бъдат подадени неограничен брой документи за издаване на удостоверение APOSTILLE, но САМО на един титуляр.
При подаване на документи на различни лица, за всяко лице се предоставя отделно платежно нареждане.
Ако на един титуляр са му взели пари за всеки отделен документ, то значи има нарушение и същия трябва да подаде жалба.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Zacks
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 10:05 am
Местоположение: Варна

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от Zacks »

Благодаря на agent Ozo, че внесе това уточнение-явно е, че аз оставам неразбран и се създаде напрежение.
За да завършим темата, ще кажа, че за едно платежно се има предвид, че сумата не е необходимо да бъде разбивана на по 15 лева.
Пример- аз подадох три дипломи и две приложения- платих 75 лева на едно платежно.
Мои приятели искаха само две дипломи- това са 30 лева.
Това е описано в приложенията към заявлението от линкът, който съм дал по-горе.
Ако някой все още изпитва съмнения в написаното от мен - отваря сайтовете и чете. Форумът не е официален източник за когото и да било.
Bau
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от agent Ozo »

Zacks написа:Ако някой все още изпитва съмнения в написаното от мен - отваря сайтовете и чете. Форумът не е официален източник за когото и да било.
Много правилно. Форумът е полезен с това, че дава насоки за какво къде да се чете, а така също и в начина на разбиране на публикуваната информация. Както и със споделената информация за различни конкретнио казуси от процедурата, които показват как писаните правила се прилагат в практиката.
Щото текстът един, ама разбиранията му - хиляди и теорията е едно, а практиката - съвсем друго. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
sofia_shi82
Мнения: 264
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 6:09 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от sofia_shi82 »

milly написа:Първо ще ходя при нотариус, после ще ходя до МОН. Няколко пъти. Хеле пък ако не съм от София :tmi: , ще плащам насам-натам....
Този вариант изисква нотариус, такса МОН и такса Фирма за преводи и легализация.НИКОЕ ФИЗИЧЕСКО ЛИЦЕ НЕ МОЖЕ СОБСТВЕНОРЪЧНО ДА СИ ЗАНЕСЕ ДОКС В МОН - нали и преводаческите фирмици трябва да ядат ляб.Предполагам няма значение дали се от София или Бургас, примерно, От разговор по тел. с МОН ми казаха с фирма.....
milly написа:А мога просто да отида до университета и да си свърша цялата тази галимация. Да, някои са завършили в други градове спрямо сегашното си местоживеене и т.н., вероятно на тях ще им е по-удобен този трети вариант.

Ами то хубаво и в родния и извън родния град, ама като всички уч. зав. в които сме учили - пък и май всички в БГ са с други имена, май май вероятността да ти върнат документите от МИКК е много много висок и "евтиното" ще излезе през г...а.Ще ти върнат документите обратно и ядове и нови пари за куриерски ... и ще се чудиш дали не е било по- добре да не си вземеш заверка от МОН.
milly написа:Но не казвайте, че на всяка цена апостилът е неизбежен и задължителен за тази процедура!
А за "апостила" какво да се каже - някой е седнал да мисли във WC-то и измислил как да се казва документа и това ми се е сторило добре и хайде - ще се казва Апостил.

Мили, само да не помислиш че се заяждам с теб. Просто от поста ти използвам цитатите за да не ги пиша наново.
Аз имах и още едни главоболия с много"умните касиери в Уникредит БулБанк. Давам си банковата сметка в БНБ на една хартийка с моливче написана и ония ми вика , че трябва в тяхна сметка, че инфото не ми е верно. А тяхната сметка е на РИО на МОН и става въпрос за дипломи придобити в чужбина и се заверяват в БГ. Там таксите не са по 15 лева, а 10 за един документ и 25 за два. Така че да си настоявате да отидат таксите на МОН по сметката в БНБ, защото после прехвърлянето на парите със сторнирането е 5 лева( опростиха ми го, защото било и ' по тяхна вина", но писах молба за сторно , в която ме накараха да пише 'ПОРАДИ НЕКОРЕКТНО ПОДАДЕНА ИНФОРМАЦИЯ'. Те засраха всичко с ината си да е ПО ТЯХНА СМЕТКА, а после си поделихме и вината. Да не говорим колко пъти се обаждах и до МОН и стана ясно че сметката е за събиране на държавни такси, димек отивали в хазната и е ЕДИНСТВЕНА , в която може да се плаща за заверката на МОН. Това мога да споделя от 'скромния 'ми опит с бг бюрокрацията.
sofia_shi82
Мнения: 264
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 6:09 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от sofia_shi82 »

Zacks написа:Благодаря на agent Ozo, че внесе това уточнение-явно е, че аз оставам неразбран и се създаде напрежение.
За да завършим темата, ще кажа, че за едно платежно се има предвид, че сумата не е необходимо да бъде разбивана на по 15 лева.
Пример- аз подадох три дипломи и две приложения- платих 75 лева на едно платежно.
Мои приятели искаха само две дипломи- това са 30 лева.
Това е описано в приложенията към заявлението от линкът, който съм дал по-горе.
Ако някой все още изпитва съмнения в написаното от мен - отваря сайтовете и чете. Форумът не е официален източник за когото и да било.
С това съм съгласна.Моите дипломи са 3 с 3 приложения. Общо 6х15=90лева - с едно платежно
На мъжа ли са 2 диломи и 1 приложение. Общо 3х15=45- с отделно платежно
Общо за двама души- 2 платежни.
Zacks
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 10:05 am
Местоположение: Варна

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от Zacks »

Sofia_shi82 - Само искам да вметна, че Физическо лице (аз) съм си ги подавал сам. Т.е Фирмата, не е задължително условие.
Bau
sofia_shi82
Мнения: 264
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 6:09 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от sofia_shi82 »

Zacks написа:Sofia_shi82 - Само искам да вметна, че Физическо лице (аз) съм си ги подавал сам. Т.е Фирмата, не е задължително условие.
Кога си ги подал? И ако е така ми е много интересно защо на мен ми казаха , че няма как да им ги пратя по пощата. Трябвало да ме представлява някоя фирма за преводи и легализация. Не съм от София и може би за това трябва да ме представлява фирма...
Zacks
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 10:05 am
Местоположение: Варна

Re: Евалюация от България на дипломи с европейско приложение

Мнение от Zacks »

Правили сме го три пъти (по различни причини).
Първият път бе преди около година - тогава само заверяваха с печат и не слагаха апостил - приятелката ми лично ги подаде и лично ги взе.
Тази година веднъж аз и веднъж един познат в София (работи като доставчик в една фирма и просто обикаля из София).
Ние сме от Варна, така че не мисля, че това е било проблем. Обаждал съм се по телефона с конкретни въпроси и никога не са ме препращали към фирма.
Просто на служителките така им е по-лесно, защото няма да обясняват ако не си си попълнила правилно документите.
Пращат те във фирмата, защото те знаели.. да де, ама то не е за вишисти и може да го направи всеки.
Ако решиш, просто отиваш в сградата (вътрешния двор) и си свършваш работата. Може ти да подадеш за двама ви. Дори и пълномощно не е необходимо (преди беше).

Надявам се да съм бил полезен,
Поздрави
Bau
Публикувай отговор