Български учители в Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
silvestur
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 4:50 am

Български учители в Квебек

Мнение от silvestur »

Днес се срещнах с позната, която също като мен работи отскоро като учител в Монреал и обсъждайки битието на новоизпечения даскал (в местни условия), стигнахме до извода, че една такава тема би могла да помогне много на тези, на които тепърва им предстои да се впуснат в местната образователна система. Опитът на всички е различен, едни работят към комисион сколер, други са към английския скулборд,а трети дерзаят в частния сектор. Проблемите обаче далеч не завършват с получаването на така лелеяното перми, даже бих казала, че за някои тепърва започват. Особено за тези, които не са учили тук и не са стъпвали в местно училище преди да започнат да ходят по замествания. Много от тези, които имат вече достатъчно опит и дори са на постоянни позиции може и да не откликнат, и аз напълно ги разбирам, форумите за съжаление не са това, което бяха... Но въпреки всичко вярвам, че бихме могли да си бъдем полезни, защото проблемите с които се сблъкваме понякога могат да бъдат твърде демотивиращи. Лично аз съм получавала съвет от напълно непознати хора чрез лични съобщения, които ми помогнаха да се събера след първоначалния стрес (Екимка, благодаря).

Учителската професия е една от бих казала сравнително леко достъпните и добре платени, за тези които имат подходящо образование от Бг, но в същото време е свързана с изключително много стрес и редица неизвестни. С времето нещата се изясняват, но това обикновено става с цената на много нерви и донякъде смачкано самочувствие или както местните казват identity crisis. Има много хора, които са с подходяща квалификация и биха могли да получат нужната информация овреме, която да им помогне да вземат правилните решения. Лично аз съм готова да дам съвет що се касае до моята специалност - дефектология. Малко е демоде, но това ми пише в дипломата :rofl: Може би и други ще се включат със своя опит и съвет. Силно се надявам, че тази тема би могла да помогне на тези, които тепърва ще щурмуват квебекските училища. Подводните камъни са много и ако можем да си бъдем полезни, какво по-добро от това.

Или може би просто ми липсва обсъждането на текущите служебни проблеми над чаша бира с колеги след работно време, знае ли човек...
mkitanov
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 11:09 am

Re: Български учители в Квебек

Мнение от mkitanov »

Чак сега виждам вашето съобщение и се включвам в групата. Чудя се дали нямаме колеги в Онтарио?
melimelo
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 03, 2012 11:43 pm

Re: Български учители в Квебек

Мнение от melimelo »

С удоволствие се включвам и аз във вашата група,имам много неща да споделя.Преподавам от 2години в с толеранс,на министерството.Не успях да взема изпита към министерството,а за да вляза към някой комисион сколер е още по-труден изпит SEL !
Смятам от септември да работя в parascolaire,защото и на интервюто за surveillant ми казаха,че съм много кфалифицирана!
Но не е за отчайване!Просто времената са трудни!
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Български учители в Квебек

Мнение от agent Ozo »

melimelo написа:Преподавам от 2години в с толеранс,на министерството.
Tова не го разбрах. Какво означава да преподаваш "в" или "с" толеранс?
И какъв е този толеранс на министерството?
Или цялостният смисъл е съвсем различен, а изказът е грешен?
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
melimelo
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 03, 2012 11:43 pm

Re: Български учители в Квебек

Мнение от melimelo »

Да,нещата много са се променили.Само директори могат да измолят за Толеранс,а с него може само да заместваш за година,две време през,което директора намира някого с Вreve !Bon chance!
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Български учители в Квебек

Мнение от agent Ozo »

Благодаря за уточнението!
Не бях чувал за тази възможност.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
светла ранчева
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 4:29 am

Re: Български учители в Квебек

Мнение от светла ранчева »

здравейте
исках да попитам има ли училища в канада където се преподава и учи български
:)
kaka_dora_Luk4o
Мнения: 343
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 6:02 am
Местоположение: Plovdiv-Montreal

Re: Български учители в Квебек

Мнение от kaka_dora_Luk4o »

Светла, не си уточнила за коя провинция питаш. Аз отговарям за Квебек.
Има една програма PELO: PELO différentes langues
Programme d'enseignement des langues d'origine (PELO)
Le PELO est offert dans les écoles primaires du Québec depuis plus de 25 ans. Ses principaux objectifs sont l’intégration à l’école, et à la société québécoise de même que l’enrichissement interculturel. Les cours sont offerts par des enseignants qui appliquent les programmes élaborés par le ministère de l’Éducation et les commissions scolaires.
Ces cours permettent à divers groupes d’élèves :
- soit de conserver la langue d’origine de leurs parents ;
- soit d’apprendre une langue étrangère parlée par leurs camarades ;
- soit d’utiliser la langue maternelle pour faciliter les apprentissages et faire du rattrapage scolaire.
À l’école Félix-Leclerc nous avons des cours PELO en espagnol, en arabe et nous sommes en démarche pour ouvrir un groupe de PELO en bulgare.

Мисля, че една майка беше писала, че има ПЕЛО на български в някое училище в Кот-дьо-Неж, но не мога да намеря темата, отдавна беше.
Иначе неделно българско учлище има в българската църква
Изображение
светла ранчева
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 4:29 am

Re: Български учители в Квебек

Мнение от светла ранчева »

много благодаря за информацията
имам впредвид ,че една позната ми каза ,че набират учители които да преподават български език в училища в канада и била кандидатствала
затова ви попитах ,но не съм се изразила правилно
отдавна искаме да кандидатстваме за виза със съпруга ми чно все ни спира работата и затова когато ми казаха за такава възможност реших да ви попитам -Вие най-добре можете да ми отговорите
благодаря Ви предварително :)
kaka_dora_Luk4o
Мнения: 343
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 6:02 am
Местоположение: Plovdiv-Montreal

Re: Български учители в Квебек

Мнение от kaka_dora_Luk4o »

Лично аз не бих лежала на тази кълка - учител по български в Канада. Дори и да наемат такива, то това са единици, а и за да преподаваш тук се изискват доста тапии и доста време минава. Но ако желанието ви е голямо, винаги може да намерите нещо друго, в което да се реализирате.
Изображение
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Български учители в Квебек

Мнение от krimon »

мхм, с 6 часа седмично и най-много 2 групи и то не през цялата година
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
melimelo
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 03, 2012 11:43 pm

Re: Български учители в Квебек

Мнение от melimelo »

Бихте ли ми казали има ли училища в Монтреал за който мога да преподавам без великото permis на министерството.Просто защото изпита по френски е сложен за учителка по музика!
kaka_dora_Luk4o
Мнения: 343
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 6:02 am
Местоположение: Plovdiv-Montreal

Re: Български учители в Квебек

Мнение от kaka_dora_Luk4o »

Мелимело, като заместник без перми мисля, че още става в Поант де л'Ил, за де Монреал знам, че е невъзможно, но пък те търсят учители по музика. Аз имам перми от 2011, но съм се явявала на английски, знам че се падат едни и същи теми и може да се учат наизуст. Пробвала ли си този вариант?
Изображение
silvestur
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 4:50 am

Re: Български учители в Квебек

Мнение от silvestur »

По принцип в частните училища може да се започне и без перми. Ако решат, че им трябва точно този човек и го наемат, пермито се вади по служебен път. Но честно казано не бих разчитала на това. Познавам хора без езикови гимназии и филологии, които преподават и са си взели прословутия СЕЛ. Изисква много учене, факт, и то още от България, но не е невъзможно.
melimelo
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 03, 2012 11:43 pm

Re: Български учители в Квебек

Мнение от melimelo »

Da blagodarja naictina e taka !
2 godini raboteh ve4e c tolerans bez nikakyv problem !Moga da kaga ,4e be6e 4udecno !
Otivam v BG za vakanzijata i cym vzela debelite knigi za u4ene na francais-écrit !Ako njakoi ve4e ima temite i moge da kage kak ce e gotvil neka pi6e tuk !
Vecelo ljato na vci4ki
Публикувай отговор