Помислете добре

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Помислете добре

Мнение от miteto »

Bistra написа:Meдицинска сестра ставаш след завършване на колеж. Ти на това квалифицирана работна ръка ли му казваш? Освен това спестяваш дали не е завършила нЕкое курсче.
Да, на това му казвам квалифицирана работна ръка - работа, която изисква съответното образование и която не може да я прави всеки, който го хванеш на улицата. За тебе не се и съмнявам, че можеш всичко - включително да си медицинска сестра в операционната зала на офталмологичното отделение, за всички останали - това е квалифицирана работа.
И не, не е завършила курсче - с дипломата и стажа от БГ е започнала, това и е първата работа в чужбина.
Ти сега за кво точно спориш - просто гледаш да не паднеш по гръб? И в Европа и в Канада квалифицирана работа се намира горе-долу еднакво лесно (или еднакво трудно) ако знаеш съответния език и имаш съответната квалификация. Даже има определени професии (като медицинските) при които в Канада е доста по-трудно. Както вече казах, къде дават гражданство по-бързо/по-лесно е съвсем отделен въпрос.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Помислете добре

Мнение от ablood »

Bistra написа:Meдицинска сестра ставаш след завършване на колеж. Ти на това квалифицирана работна ръка ли му казваш?
:x :fubar:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Помислете добре

Мнение от Bistra »

Аз не виждам какво толкова ми рипате? Па и емотикони тургате? |(
Не съм права и си го признавам, но това е моят отговор на нЕкои другари, че видиш ли да си техник в бюро (пардон чИртожничка :P ) ич не е никакъв успех. А и е отнесено към постинга на Мими-Гювенделата, където той (тя) ни кара да се замисляме кое е по-добре: Да работиш като техник в Канада или като инженер в България, защото поне аз така го разбрах (май много се размислих :D ), че ни пада нивото?
A медицинска сестра се става наистина след завъшване на 2 годишен (мисля) колеж, както и инженерен техник. С малката подробност, че аз не съм учила в колеж. ИзлъгАх ги нЕкакси. :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
libre
Мнения: 128
Регистриран на: Сря Ное 03, 2010 9:26 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Помислете добре

Мнение от libre »

Здравейте :)
Само за да ви илюстрирам ситуацията относно това ,кое е по-добро -да бъдеш чертожник в Канада или ИНЖЕНЕР в БГ :)

http://www.jobs.bg/f1623774" и това е София
http://www.jobs.bg/f1613911" отново София
http://www.jobs.bg/f1608427"
http://www.jobs.bg/f1607493" - тази е доста забавна :)
http://www.jobs.bg/f1601997" София

За съжаление в много малко обяви има обявени заплати,но мисля че това върши работа за представителна извадка!
Ако приемем,че средно наемът на един апартамент е около 450 лв.,без включени сметки- то положението наистина изглежда розово:)
Надявам се да не изпаря ентусиазмът ви за връщане обратно в родната БГ !
Поздрави от БГ ;)
DCS 10.08.2011
Полет 10.08.2014
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Помислете добре

Мнение от Ninushevi »

libre написа: В крайна сметка всички сме икономически имигранти и ако тук в родната ни БГ нещата стояха по различен начин и ние щяхме да си седим тук!
Далеч не всички сме икономически емигранти, но това е въпрос за друга тема... ;)
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Помислете добре

Мнение от Ninushevi »

Да споделя две думи и аз за Европата и Америка.Понеже имам достатъчно приятели по света и имам възможност да почерпя инфо(подчертавам, че това е чужд опит!)-в Европа е много по-лесно да работиш по специалността си, особено ако си наистина добър.На май много добър приятел братовчедка му е в Германия от година и половина и работи като лекар. За това време заплатата ѝ нарастна почти двукратно, няма да говоря за социалните ѝ придобивки. По този параграф тука само можем да си помечтаем. Заплата като нейната тук е почти непостижима в масовия случай за емигрант, та дори и за местни може би..Но това са подробности. Фактът, че България е в Евросъюза дава доста позитиви, макар и не винаги на 100%. Тук в повечето случаи почваш от А-Б. Но това е личен избор на всеки! Поздрави и много успехи от мен! :) :y:
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Помислете добре

Мнение от pumpy »

Ninushevi написа: За това време заплатата ѝ нарастна почти двукратно, няма да говоря за социалните ѝ придобивки. По този параграф тука само можем да си помечтаем. Заплата като нейната тук е почти непостижима в масовия случай за емигрант, та дори и за местни може би..Но това са подробности.
Смях в залата :rofl:
Не можеш да сравняваш заплатата на лекар със заплатата на масов имигрант или местен където и да е.
Аз мога да сравнявам заплатата на зъболекар в Италия, със специалност (ортодонтия) и на заболекар в Англия, без специалност с моя доход тук в Канада.
Освен това мога да сравнявам заплатата на лекар от Испания със същата, на същия човек в Денвър, Колорадо.

И в трите случая Европа sucks.....
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Помислете добре

Мнение от Bistra »

Абе не знам тези ваши приятели как толкова лесно си намират работа из тази пуста Европа, където всички се оплакват от кризата? Айде да не ме погне пак Митето ще кажа. Моя приятелка завърши наскоро във Франция висшето си лекарско образование. Българка е, но с гръцки паспорт....Ами няма и туй то! Оплака ми се, че като млад специалист не може да отвори частен кабинет, защото е свързано с финанси. В болниците всичко е фул. Всеки си пази работното място и не се пенсионира....Та сме дотук с блестящите перспективи!
За сравнение тук (в Кебек) ще я глътнат като топъл хляб при тая липса на лекарски кадри. Като капак на всичко от миналата година, мисля, им признават дипломите 100%. Обаче тя не ще да идва заради приятеля си, не заради по-добри икономически условия.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Помислете добре

Мнение от leaf »

Bistra:
"...A медицинска сестра се става наистина след завъшване на 2 годишен (мисля) колеж, както и инженерен техник..."

И между медицинските сестри има техници, технолози и инжинери с различни квалификации и съответно различни титли и професионални организации.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Помислете добре

Мнение от Bistra »

Mхм,....само че ако си технолог не си задължен да плащаш членски внос към орден, ако работиш като наемник. (Поне в нашия бранш е така.) Груповата застраховка на бюрото плаща евентуални грешки, но до такива рядко се стига, защото има на много нива контрол.Да не говорим, че дори и да си инженер много от бюрата плащат членския внос на служителите си - въпрос на бенефит....Как Мимето е похарчил от членски внос 400К ум не ми го побира!
Освен това, като е работил като технолог, защо не си е замразил членството в инженерния орден? Ехооо, има и такава опция! Нищо не плащаш! |(
....
За сравнение майка ми е инженер и тя плаща членски внос. Верно в България паричното измерение на този "внос" е доста по-ниско, но...все пак. :!:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Помислете добре

Мнение от yahoo »

Bistra написа:Как Мимето е похарчил от членски внос 400К ум не ми го побира!
Това никой не би могъл да го повярва и се чудя ти как реши че са отишли за членски внос? Купил си е къща за поне половин милион и това е задължението му към банката. Никой няма да му даде такъв заем ако няма нещо насреща. Аз пък се чудя как е успял да има среден доход от $50к за 10 години на неинженерна позиция като аз дори на инженерна започнах с $36к и чак към петата година стигна $55к + яка несигурност за да реша че така повече няма да го бъде. Позволяваш си това което можеш да си позволиш или ще се изправяш на нокти при всяко житейско изпитание. Определено не смятам обаче че проблема му е финансов, особено при положение че остатъка от семейството му не са българи. Въпрос на по-трезва преценка на реалностите и взимане навреме на по-правилно решение наместо да продължаваш да живееш по начин който определено не ти харесва.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Помислете добре

Мнение от Joya »

Бих искала да се включа за Европа, имам и приятели и роднини, завършили образованието си в Европа, които се върнаха, защото не успяха да се реализират. Има и такива, които успяха. Дали ще отидеш в Канада, Европа, Китай или Тамбукту, всичко си зависи от човека. Има такива много успяли в България, защото са били на чичо племеничето, или на баба внучето, обаче като опре сами да се оправят и загиват.
Според мен всичко е до човек, даже не е и до образование.
Но в Европа, говоря за държавите не във видима криза, работа се намира по-трудно. Обикновенно задължително е да имаш 2 езика, английски + немски, или английски + френски. За хубавите позиции,интервютата са тежки и продължителни. Има и такива късметлии, които започват в големи компании и после ги дърпат в чужда държава, но това според мен, трябва да си рядък гений или голям късметлия :)
Имаме приятели в Брюксел, единият беше изпратен от военните, другият е преводач. И двамата са много ерудирани, и въпреки всичко трудно започнаха, конкуренцията е голяма, но и заплатите са доста добри.
Аз съм пускала св-та преди идването ми тук, и за една година имах 2 контакта, определенно не ми допаднаха. Тук като нов емигрант, със слаб френски, за един месец имах над 10 интервюта по телефона и 3 на живо.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Помислете добре

Мнение от Bistra »

yahoo написа:
Bistra написа:Как Мимето е похарчил от членски внос 400К ум не ми го побира!
Това никой не би могъл да го повярва и се чудя ти как реши че са отишли за членски внос? Купил си е къща за поне половин милион и това е задължението му към банката.
Разбира се, дори и не си помислям, че са отишли за членски внос. Просто той беше акцентирал върху членския си внос и дълга. Къщата дълг ли е? Аз, а и всеки нормален човек я имаме за инвестиция. За мен дълг е , ако си дал парите си за образование примерно, а после нямаш възвръщаемост. Пример: Учил си за инженер, а работиш като техник...Или: Започнал си частен бизнес, но не ти е провървяло и си фалирал.( Това последното може да ти се случи и в България)
Ами да си купиш апартамент в София, примерно за 100К евро не е ли дълг, при положение, че няма никакъв пазар и си остава вечно твой?Тук поне има пазар. Не ме питай откъде знам! ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Помислете добре

Мнение от arci »

Тя темата ,така и така се е засилила по нанадолнището ,ами да я дооправим :D .Стана ми интересно,къщата като дълг ли да я смятаме или инвестиция...Според мен я някъде по средата,ако струва примерно 400 000 и съм я купил с 5% даун пеймънт,дори и при лихвите в момента..не дълг ами дълг си е.От друга страна ,ако я имаш, може да я рефинансираш,кредитна линия ,и разни други пластмасови опасни картички :D Та с една дума не зная ,дълг или инвестиция. :)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Помислете добре

Мнение от balbi »

arci в едно време на рецесия и криза каквото е времето в момента покупката на къщя не е нито инвестиция, нито дълг...по-скоро е малко руска рулетка ;) ама от онази с бренекето ;)
Заключено