Учене, докато си на шомаж

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
sonia4eu
Мнения: 30
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 1:32 pm

Учене, докато си на шомаж

Мнение от sonia4eu »

Здравейте,

От работа ме освободиха и ме изкараха на шомаж. Аз обаче реших да си подобря френския език и после да опитам да си приравня образованието. Записах интензивни курсове- temps plein в Universite de Montreal. Мога ли да си остана на шомаж, да си платя курсовете без да се възползвам от Pret et bourses. Моля, ако има някой който е бил в моето положение да ми пише!

Благодаря Ви предварително,

С. Кръстева
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от hoyden »

Задължително трябва да ги уведомиш, че учиш, посредством декларацията, която попълваш на всеки 2 седмици. Там ще упоменеш по колко дни и колко часа седмично си на курс. Ще ти намалят шомажа, а може и въобще да го спрат, защото както казват на информационните сесии, те ти плащат, за да си търсиш работа. Няма да ти създават проблеми, ако караш някакви съботно-неделни курсове.
Малко е тегава работата с шомажа, обаче има вратички.
Успех! :y:

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от nini »

Свържи се с Emploi Quebec и нека те да те изпратят на курс по френски към Комисион сколер. Може да си на курс в продължение на 11 месеца дори и след като ти е свършил шомажа. Ще получаяваш ок.1000 $ на месец (по-малко са от мах. шомаж). Трябва да си настоятелен пред Емплоа-то защото те не винаги се съгласяват да те изпратят на курс, независимо какъв. Успех.
paraf78
Мнения: 75
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:24 pm
Местоположение: Lachine/Montreal

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от paraf78 »

Записах интензивни курсове- temps plein в Universite de Montreal.
какво е цената на тези интезивни курсове в Universite de Montreal?
sonia4eu
Мнения: 30
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 1:32 pm

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от sonia4eu »

Благодаря на всички за информацията!
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от demococcus »

Аз познавам момиче, което е на шомаж и учи френски. В Амплоа-то е обяснила че френският й е зле и няма как.. Изпратили са я в комисион сколер да кара францизация и освен шомажа взима и някакви други добавки.
Сори, това е всичко което мога да кажа, но поне да знаете че става. Просто трябва да убедите Амплоато че ви трябва френски.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от balbi »

demococcus написа:Аз познавам момиче, което е на шомаж и учи френски. В Амплоа-то е обяснила че френският й е зле и няма как.. Изпратили са я в комисион сколер да кара францизация и освен шомажа взима и някакви други добавки.
Сори, това е всичко което мога да кажа, но поне да знаете че става. Просто трябва да убедите Амплоато че ви трябва френски.
Казано по такъв начин определено няма да те пратят на курс :) Всичко е преговори при тях не изнудване ;) Друг в въпроса, че понякога се налага да удариш тактично и нервно по масата, за да се случи нещото, което искаш...
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от klisurov »

sonia4eu написа: ... шомаж ... френския език ... да приравня образованието ... temps plein в Université de Montréal ...
Познавам хора, които са на шомаж и учат, за да се подготвят за Ordre des ingénieurs du Québec. (Повече инфо в темата "По пътя към OIQ").
Знам за програми (примерно в Cégep du Vieux Montréal), които са само и единствено с направление от агент от Emploi Québec.

Не знам как стои въпросът при COFI (изкарах COFI в Université de Montréal, но съм на социал, а не на шомаж).
Аз лично бих питал агента си.
Успех!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
pantera
Мнения: 306
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 6:26 pm
Местоположение: България,Стара Загора-Моntreal
Обратна връзка:

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от pantera »

Когато бях на шомаж ходих в амлоа кебек дапитам дали мога да уча френски или английски-те категорично ми отказаха,говоря за времето през деня,за вечер нямаше проблеми.Преди това бях учила францизация и имах завършено трето ниво.Попитах също дали мога да се запиша на курсове за специализация -също ми отказаха.
Успех
Да живееш без някои от нещата, които искаш е неразривна част от щастието. Бъртранд Ръсъл
niki477
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Дек 23, 2007 7:36 pm

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от niki477 »

От Емплоа Квебек ме изпратиха на обучение в колеж Ahuntsic. Обучението беше с продължителност 1,5 година с включен стаж. Учех нещо близко до университетската ми диплома от Бг, а именно Tachniques juridiques. При мен всичко стана много лесно, случих на агент и не трябваше никого да убеждавам за нищо.Получавах около 1000 $ на месец, Емплоа-то ми плащаше обучението и ми рамбурсираше парите за учебниците, които се налагаше да купувам. Обучението много ми помогна, благодарение на него си намерих хубава работа към министерството на правосъдието.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Учене, докато си на шомаж

Мнение от pumpy »

Аз съм бил на шомаж и учех в колеж, около 12 часа седмично. Единия семестър беше 13, но аз убедих някакъв агент по телефона, че след като година и повече съм работил 40 часа нощна смяна и съм учел по 13 часа през деня на седмица, това няма да ми е проблем да го правя и докато съм на шомаж - човека се съгласи с мен и не ми спря шомажа. Иначе знам, че лимита им е 12 часа седмично за да можеш да си търсиш активно работа ;)
Публикувай отговор