„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от anitsa »

Bil Razumnikov написа:Здравейте Драги Сънародници!

Много се радвам, че топката прерастна в лавина и ще се радвам тя да достигне до 27.02.2011 г. в 13:00ч. до българската църква в Монреал и с Божията Помощ да възстържествува правдата, но както и преди писах, трябва да сме активни, да направим нещо.
ЕЛАТЕ, ЕЛАТЕ ПОВЕЧЕ ХОРА ОТ КОГАТО И ДА Е БИЛО, ЗА ДА ПОКАЖЕМ ВЯРАТА СИ, ДА ПОКАЖЕМ ВОЛЯТА СИ, ДА ПОКАЖЕМ, ЧЕ ИСКАМЕ ДА ОСТАНЕ СВЕЩЕНИК ДИМИТЪР И НИЩО ДРУГО НЕ НИ ИНТЕРЕСУВА.
КАЗАНО Е : ГЛАС НАРОДЕН - ГЛАС БОЖИЙ.


Това агитация ли е? Помнете, че от подобен вид насилие върху мнението на личността избяхме много народ от родната България. Макар и да се колебаех до момента, след подобен вид коментари /които май са преобладаващи/, не бих подкрепил отец Димитър. Явно хората които са пред мониторите са тенденциозни в мненята си. Тук не се дава свобода на мисълта. Пет човека плюят тенденциозно, а останалите дето само преминават през форума гледат да са в унисон с общото мение. Където и да живях в Северна Америка, не видях /или поне не съм разбрал/ за свещеник претседател. Някой със социялистически методи се опитва да наложи комунистически монопол на един човек /свещеник/. В спора се ражда истината, ама то май спор няма... само едно мнение казано с различни думи. Ако няма конкуренция, нестава. Заради последното живеем в развита държава.
Най-малкото доста странно звучи горното мнение в този форум.

Не виждам нищо лошо в това някой да отправи своя апел към хората да подкрепят дадена кауза.

Всички сме достатъчно умни, за да носим отговорност за нашите постъпки.
Oto Kac

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Oto Kac »

.... ДА ПОКАЖЕМ ВОЛЯТА СИ, ДА ПОКАЖЕМ, ЧЕ ИСКАМЕ ДА ОСТАНЕ СВЕЩЕНИК ДИМИТЪР И НИЩО ДРУГО НЕ НИ ИНТЕРЕСУВА.
КАЗАНО Е : ГЛАС НАРОДЕН - ГЛАС БОЖИЙ.
Знаете ли , че на форумен език писането с главни букви е равнозначно на крещене? Защо крещите? За да покажете, че "нищо друго не ви интересува"? Това говори много. Четящите тоз форум, като мен, пък ги интересуват други неща, освен вашето и на няколко хора крещене. Това, за съжаление е явление не само в българската общност, но и при други възпитавани в тоталитарния свят, който всички иначе ненавиждаме. Споменахте, че не знаете аргументите на настоятелите. Аз не видях никъде и мнението на свещеника.

Той желае ли да бъде подкрепян? Ако желае, нека изложи своята гледна точка.

И един въпрос към него (надявам се да бъде откровен). Тази смяна на свещеника, не е ли негово предложение от преди повече от година?

Надявам се да отговори и да се спре с неразумните манипулации целящи да подведат незапознатите хора.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

като няма да подкрепиш отец Димитър, кой отец ще подкрепиш ?
Или настоятелството ще плаща църква, където не се отслужват литургии ?

Дайте да я направим тази църква културен център и така нарачените
"Българо-канадско дружество" а.к.а. Паисий Хилендарски - Моника Вълева
и
"Канадско-българското дружество" а.к.а. Зорница - Ива Беличка

и двете създадени 2003 г. около църквата, да вземат де се обединят,
да подслонят българското училище в църквата, вкл. библиотеката

Така ще се обединят приходите и разходите, а и настоятелите ще могат да се занимават с нещо.
Иначе сега само се събират в неделя на по кафенце в мазето и от скука създават интриги около попа.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Ами и аз смятам за абсурд това свещенника да се занимава с набирането на средствата, ама както и да е!Не си спомням дори в България да имаше нормиран ценоразпис за служби като преливане на гроб и т.н. Попа винаги казваше: "Ами колкото дадеш!Сполай ти."
Подкрепям Отец Димитър и му симпатизирам единствено от позицията на семеен човек. С 600$ на месец са необходими и други доходи за да издържаш семейството си.22$ на час за пълна работна седмица на мен лично не ми се виждат много за това, което се изисква от него.Честно казано срамувам се, че обърнахте на халваджийница такъв важен въпрос, какъвто е оцеляването на българската църква в Монреал. Жалко, много жалко!
Конкуренция между свещенници звучи меко казано вулгарно.BTW
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Bil Razumnikov
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 5:15 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bil Razumnikov »

anitsa написа:
Bil Razumnikov написа:Здравейте Драги Сънародници!

Много се радвам, че топката прерастна в лавина и ще се радвам тя да достигне до 27.02.2011 г. в 13:00ч. до българската църква в Монреал и с Божията Помощ да възстържествува правдата, но както и преди писах, трябва да сме активни, да направим нещо.
ЕЛАТЕ, ЕЛАТЕ ПОВЕЧЕ ХОРА ОТ КОГАТО И ДА Е БИЛО, ЗА ДА ПОКАЖЕМ ВЯРАТА СИ, ДА ПОКАЖЕМ ВОЛЯТА СИ, ДА ПОКАЖЕМ, ЧЕ ИСКАМЕ ДА ОСТАНЕ СВЕЩЕНИК ДИМИТЪР И НИЩО ДРУГО НЕ НИ ИНТЕРЕСУВА.
КАЗАНО Е : ГЛАС НАРОДЕН - ГЛАС БОЖИЙ.


Това агитация ли е? Помнете, че от подобен вид насилие върху мнението на личността избяхме много народ от родната България. Макар и да се колебаех до момента, след подобен вид коментари /които май са преобладаващи/, не бих подкрепил отец Димитър. Явно хората които са пред мониторите са тенденциозни в мненята си. Тук не се дава свобода на мисълта. Пет човека плюят тенденциозно, а останалите дето само преминават през форума гледат да са в унисон с общото мение. Където и да живях в Северна Америка, не видях /или поне не съм разбрал/ за свещеник претседател. Някой със социялистически методи се опитва да наложи комунистически монопол на един човек /свещеник/. В спора се ражда истината, ама то май спор няма... само едно мнение казано с различни думи. Ако няма конкуренция, нестава. Заради последното живеем в развита държава.
Най-малкото доста странно звучи горното мнение в този форум.

Не виждам нищо лошо в това някой да отправи своя апел към хората да подкрепят дадена кауза.

Всички сме достатъчно умни, за да носим отговорност за нашите постъпки.
Дадената кауза общонародна ли е или на няколко съмишленици на свещеникът който бил станал предмет на обсъждане. Да всички могат и имат право да мислят, но върху какво... то няма критика, само плюене на някъкво си там митично настоятелство. Живота не е черно-бял телевизор. Такива междувпрочем вече няма. Чудя се защо никой не излага факти от "черната" страна? За да подплатя с пример това което искам да кажа - гледам хората цитират устави и правилници и се чудя дали там някъде в тях не е написано нещо в подкрепа на настоятелствата... или те са безправни пред славната осанка на някой свещеник. Аз "познавам" /виждал съм/ и коцкари и алкохолици или поне съм чувал за какви ли не свещеници. Това, че са попове не ги прави светии, нали? А за уставите в нета намерих само един на БПЦ, чудно ми е от къде ги намерихте другите, дали някой не ги дава, дали някой не нахъсва кучетата да лаят. Това което виждам е манипулация съшита с бели конци. Съжалявам, аз в тоя цирк не ща да учатвам. Предпочитам църква /бг общност/, пред свещеник - манипулатор /или можете да ми кажете от къде намерихте тези устави - аз в моята библиотека ги нямам/.
Oto Kac

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Oto Kac »

krimon написа:като няма да подкрепиш отец Димитър, кой отец ще подкрепиш ?
Или настоятелството ще плаща църква, където не се отслужват литургии ?
Църквите са за това, за да се отслуват литургии. Това ли основния ти аргумент в полза на о. Димитър. Няма незаменими хора. Ако нещата продължат така църквата в Монреал скоро ще трябва да затвори врати. Трябва да се започне енергична и целенасочена работа по сплотяване на общността, която не става с два часа на седмица. А тези агитации на юнашко доверие като тук разделят все повече разделената българска общност.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

Oto Kac написа:
krimon написа:като няма да подкрепиш отец Димитър, кой отец ще подкрепиш ?
Или настоятелството ще плаща църква, където не се отслужват литургии ?
Църквите са за това, за да се отслуват литургии. Това ли основния ти аргумент в полза на о. Димитър. Няма незаменими хора. Ако нещата продължат така църквата в Монреал скоро ще трябва да затвори врати. Трябва да се започне енергична и целенасочена работа по сплотяване на общността, която не става с два часа на седмица. А тези агитации на юнашко доверие като тук разделят все повече разделената българска общност.
и що не се занимават настоятелите с таз човешка дейност - да си назначат някой на постоянна работа да сплотява общността
очевидно е, че повечето българи не са вярващи и тази църква служи за други цели - едва ли ще да е толкоз трудно господин председателя да сплоти бг общност в Монреал ;)

отец Димитър няма нужда от защитници - сам по себе си той е отговорен за определена дейност, която извършва според каноните на църквата
настоятелството не може да му бъде съдник, енориашите не могат да му бъдат защитници - това не е съд ...
Вие май не разбирате колко абсурдна е ситуацията, а, хм!
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

anitsa написа:Аз дарявам от сърце.
Ти даряваш или инвестираш? Аз нямам интерес да закупя сградата, нито мой близък следователно аз наистина дарявам.И в твоя случай ли е така?
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от anitsa »

Oto Kac написа:
.... ДА ПОКАЖЕМ ВОЛЯТА СИ, ДА ПОКАЖЕМ, ЧЕ ИСКАМЕ ДА ОСТАНЕ СВЕЩЕНИК ДИМИТЪР И НИЩО ДРУГО НЕ НИ ИНТЕРЕСУВА.
КАЗАНО Е : ГЛАС НАРОДЕН - ГЛАС БОЖИЙ.

Знаете ли , че на форумен език писането с главни букви е равнозначно на крещене? Защо крещите? За да покажете, че "нищо друго не ви интересува"? Това говори много. Четящите тоз форум, като мен, пък ги интересуват други неща, освен вашето и на няколко хора крещене. Това, за съжаление е явление не само в българската общност, но и при други възпитавани в тоталитарния свят, който всички иначе ненавиждаме. Споменахте, че не знаете аргументите на настоятелите. Аз не видях никъде и мнението на свещеника.

Той желае ли да бъде подкрепян? Ако желае, нека изложи своята гледна точка.

И един въпрос към него (надявам се да бъде откровен). Тази смяна на свещеника, не е ли негово предложение от преди повече от година?

Надявам се да отговори и да се спре с неразумните манипулации целящи да подведат незапознатите хора.

За съжаление не всичко е музика за ушите.

В този форум са обсъждани и преди много пиперливи теми и винаги е имало хора, които са се опитвали да заменят добрия тон с кавги, мислейки си че по този начин ще наложат своето мнение.

Нека запазим добрия тон. Само така ще стигнем до вярното решение.
Bil Razumnikov
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 5:15 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bil Razumnikov »

Bistra написа:
anitsa написа:Аз дарявам от сърце.
Ти даряваш или инвестираш? Аз нямам интерес да закупя сградата, нито мой близък следователно аз наистина дарявам.И в твоя случай ли е така?
Нито искам, нито ще дарявам, нито пък искам да инвестирам. Дори не ме нтересува много мрънкането на попа. Търся по високата цел на място където да се събира българската общност. Намирам за нужно тези училища и библотеки да са приоритет на храмовата дейност. Когато живях в Торонто ми направи впечатление, че така е и в Каневата църква, която вече беше цитирана някъде. Там има и училище и библиотека, а май е пълна и с хора. Защо при нас не е така? Мисля, че и други хора ще подкрепят подобно мнение. Тук не става въпрос за пари, а за лидерство което не може да се очаква от група хора /настоятели/, а от лицето на църквата - свещеникът. Ако няма лидер който да го направи е нормално хората да не са доволни и да искат смяна. Хората пък които промиват мозъци тук, явно са агентурната опашка на свещеника. Хората не се интересуват много от службите /макар че и те са важни/, а от мястото където може да се случва нещо българско. Последното кой трябва да го направи? Може би аз и вие...може би някой си настоятел... Аз мисля, че свещеника е личността, ако не става не се безпокойте да го смените... Църквата стои по-високо от личността.
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от anitsa »

Bil Razumnikov написа:
Bistra написа:
anitsa написа:Аз дарявам от сърце.
Ти даряваш или инвестираш? Аз нямам интерес да закупя сградата, нито мой близък следователно аз наистина дарявам.И в твоя случай ли е така?
Нито искам, нито ще дарявам, нито пък искам да инвестирам. Дори не ме нтересува много мрънкането на попа. Търся по високата цел на място където да се събира българската общност. Намирам за нужно тези училища и библотеки да са приоритет на храмовата дейност. Когато живях в Торонто ми направи впечатление, че така е и в Каневата църква, която вече беше цитирана някъде. Там има и училище и библиотека, а май е пълна и с хора. Защо при нас не е така? Мисля, че и други хора ще подкрепят подобно мнение. Тук не става въпрос за пари, а за лидерство което не може да се очаква от група хора /настоятели/, а от лицето на църквата - свещеникът. Ако няма лидер който да го направи е нормално хората да не са доволни и да искат смяна. Хората пък които промиват мозъци тук, явно са агентурната опашка на свещеника. Хората не се интересуват много от службите /макар че и те са важни/, а от мястото където може да се случва нещо българско. Последното кой трябва да го направи? Може би аз и вие...може би някой си настоятел... Аз мисля, че свещеника е личността, ако не става не се безпокойте да го смените... Църквата стои по-високо от личността.
Хубави размишления, но не става ясно как българската църква в Монреал може да се издържа без дарения?
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от ablood »

Поне едно нещо се знае - следващите няколко седмици посещаемостта и приходите на църквата ще нарастнат драстично, но само временно. Дано през това време да се сменят някои ключови фигури в настоятелството (или самият свещенник), та църквата да се закрепи.

Историята е показала, че нито едно управление, не може да промени дотолкова методите си, че да мине от значителна неефективност, към добра ефективност. Единственото решение е смяна на управляващите.

Също така, ако някой от настоятелството наистена е проявил интерес да закупи имота (или каквато и да е друга транзакция), то този човек автоматично влиза в конфликт на интереси и не може да се разчита нито на неговата обективност, нито на поддръжниците му. Никога не трябва да правиш бизнес с тези, но които претендираш, че помагаш.

Ако не стане... църквата пак се връща на неделни литургии под наем.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Bil Razumnikov
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 5:15 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bil Razumnikov »

Нито искам, нито ще дарявам, нито пък искам да инвестирам. Дори не ме нтересува много мрънкането на попа. Търся по високата цел на място където да се събира българската общност. Намирам за нужно тези училища и библотеки да са приоритет на храмовата дейност. Когато живях в Торонто ми направи впечатление, че така е и в Каневата църква, която вече беше цитирана някъде. Там има и училище и библиотека, а май е пълна и с хора. Защо при нас не е така? Мисля, че и други хора ще подкрепят подобно мнение. Тук не става въпрос за пари, а за лидерство което не може да се очаква от група хора /настоятели/, а от лицето на църквата - свещеникът. Ако няма лидер който да го направи е нормално хората да не са доволни и да искат смяна. Хората пък които промиват мозъци тук, явно са агентурната опашка на свещеника. Хората не се интересуват много от службите /макар че и те са важни/, а от мястото където може да се случва нещо българско. Последното кой трябва да го направи? Може би аз и вие...може би някой си настоятел... Аз мисля, че свещеника е личността, ако не става не се безпокойте да го смените... Църквата стои по-високо от личността.[/quote]

Хубави размишления, но не става ясно как българската църква в Монреал може да се издържа без дарения?[/quote]


Отговор:
Всъщност има как. Аз бих се доверил и дарил единствено ако свещеника потърси пари от мен за някъква кауза. Ако обаче дойде някой с ламинирана карта и се представи за настоятел... сигурен съм че и вие бихте се замислили дали и колко ще дарите. Но както бе намекнато много пъти той не бил мениджър, да обаче е нормално да взема 40 000 заплата, ама ако може да не е на пълен работен ден и да си прави нещо си, да си строи например. Парите никога не са излишни, ама мисля че не трябва да е между рак и щука, ами трябва да избере едното. Друг начин за издръжка на църквата може да са множеството правителствени програми. Имам приятели мюсюлмани, които точат по 200 000 годишно за организирането на етнически и верови мероприятия. И третия начин за който се сещам е копиран отново от фирмените и благотворителните политики на Северноамериканските реалии. Не знам от колко време живеете в Канада и дали сте запозната /аз съм политически емигрант преди реформите в бг/, но тук има нещо много по работещо от просенето на дарения. Това нещо е когато се предлага нещо в замяна на дарението. Например, може да се правят партита, ние като етнос имаме много поводи за това. Също така различни мероприятия за организирането на повече интереси около църквата от които бавно, но сигурно ще влизат средства в храма. Пример за последното са семинари, екология, спорт, ресторант, народни танци /май съществуват/, клубове на интереси изобщо. Кой се очаква да направи всичко това? Настоятелството? Абсурд. Разбира се че свещеника, ама той явно предпочита да лепи тапети, а после нямало фул тайм. Моят син учи в един от градските университети. Защо свещеника не е потърсил никой от тази голяма българска компания? Или те са длъжни да дават ей така пари докато се съберат 40 000 те годишна заплата? Нормално е когато се иска нещо, първо да се предложи. Когато търговеца отива на пазара, той първо създава продукция, после я подрежда за да е интересна, а след това има клиенти и я продава, за да не живее с 600, ами с повече средства. Нещо в цялата система е сбъркано.
Oto Kac

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Oto Kac »

ablood написа:Поне едно нещо се знае - следващите няколко седмици посещаемостта и приходите на църквата ще нарастнат драстично, но само временно. Дано през това време да се сменят някои ключови фигури в настоятелството (или самият свещенник), та църквата да се закрепи.

Историята е показала, че нито едно управление, не може да промени дотолкова методите си, че да мине от значителна неефективност, към добра ефективност. Единственото решение е смяна на управляващите.

Също така, ако някой от настоятелството наистена е проявил интерес да закупи имота (или каквато и да е друга транзакция), то този човек автоматично влиза в конфликт на интереси и не може да се разчита нито на неговата обективност, нито на поддръжниците му. Никога не трябва да правиш бизнес с тези, но които претендираш, че помагаш.

Ако не стане... църквата пак се връща на неделни литургии под наем.
Така е. Трябва да се знаят някои неща относно настоятелите по принцип. Неефективността не е от вчера. Настоятелите се избират всяка година от всички плащащи членски внос. Така до момента се смениха много председатели и настоятели, все народни избранници. Хора, които жертват голяма част от личното си време, нерви и обикновено са най-големите дарители. И тук е така. До момента никой не се обажда, защото са хора с достойнство и не искат пряко да злепоставят о. Димитър, който е духовно лице. Не е хубаво да се оплюват по този начин тук.


Ако някой от тях има скрити и съмнителни интереси не е добре, но доколкото разбирам това е само едно подхвърлено по-рано мнение.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

вече става паталогично смешно - горният списващ очаква от свещеника да организира партита, семинари, екология, спорт, ресторант, народни танци, клубове на интереси :rock: :rock: :rock: и всичко това в така наречената църква :rofl: :rofl: :rofl:

Аз предпочитам той да продължи да си лепи тапети, въпреки че по принцип не се занимава с това :lol:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Заключено