Забраната да се напуска България при дългове

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от Marto »

Адаш, не слушай какво ти говорят форумните "експерти". За българското законодателство не знам особено много, но за тукашното - да, и нерядко ми настръхва косата като чета какви бисери се пишат тук.

Някъде бях чел, че на един човек му взели обратно колата, защото не можел да плаща вноските и след всичката аритметика останало да дължи над 5000 лева. И му взели паспорта..... Такова нещо в Канада е НЕМИСЛИМО.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от martatabs »

Marto написа: ...останало да дължи над 5000 лева.
За моите познати става въпрос май за 7-8000. Добре бе мама му стара и късмет, защо гаранта не го отнася най-най- накрая, след като е минал съдия изпълнител да опише имуществото на реалния длъжник и не остава друга възможност. Те мислят да обжалват решението, ама ще видим....дано да успеят.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от loginn »

недялко написа:
cocose написа:Нека да ти кажа и една много прясна новина, в момента хората там са озверели до крайност, вече даже и разбиват магазини за да се докопат не до пари, а до консерви и компоти......това ако не ти говори нищо, не знам вече какво.
брейййй, дай линк към тази новина, че съм я пропуснал |(
Точно към тази нека ти намери който може, ама редовно има и далеч по-лоши.
Преди малко попаднах на тази
http://dnes.dir.bg/news/ubiystvo-grabez ... 15100?nt=4"
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от cocose »

10 убийства отнесено към 5 милиона население прави колко....1 към 500 000?
Това дали означава че в цяла българия са се случили най много 13 убийства!!!!!!!
Или по скоро 130 :geek:
Аватар
valioiko
Модератор
Мнения: 1947
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 5:48 am
Местоположение: London, UK
Обратна връзка:

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от valioiko »

azzura написа:Банката може да предприеме стъпки за отнемане на задграничния ти паспорт само ако не си плащаш дълговете.
Стъпки по запор на задграничния паспорт може да предприема само и единствено Българската държава и то единствено в случаите на криминално престъпление от страна на напускащия държавата или ако същият има задължения към държавата в размер на над 5000 лв. (което мисля също е криминално престъпление).

Това е, което аз зная!
"До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След девети той направи съдбоносната крачка напред!" - Тодор Живков
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от def34 »

valioiko написа:
azzura написа:Банката може да предприеме стъпки за отнемане на задграничния ти паспорт само ако не си плащаш дълговете.
Стъпки по запор на задграничния паспорт може да предприема само и единствено Българската държава и то единствено в случаите на криминално престъпление от страна на напускащия държавата или ако същият има задължения към държавата в размер на над 5000 лв. (което мисля също е криминално престъпление).

Това е, което аз зная!
Това не е вярно,ето текста на закона за българските лични документи- чл.75 "Не се разрешава напускане на страната на: лица, които не изпълняват подлежащ на принудително изпълнение съдебен акт, по силата на който са осъдени да заплатят парично задължение в големи размери към български физически и юридически лица или чуждестранни лица, освен ако представят надлежно обезпечение"
По надолу в допълнителните разпоредби на закона е упоменато, че големи размери са суми над 5000 лева.
За да се приложи тази разпоредба на закона се изисква да има текущо задължение-към банка или физическо лице, което обаче трябва да обезпечено със съдебен акт.Примерно имате кредит/ заем/ към банка,но сте спрели плащанията към нея за повече от три месеца.Банката се опитва да си събере вземанията-прави опити се да се свърже с кредитополучателя и ако успее, се договаря с него за някакво разсрочване на вземането или погасителна схема, с която банката да си събере парите.Ако не успее, се прибягва до запор на трудовото възнаграждение, ако не успее, се търсят поръчителите и те започват да плащат.Ако кредита е ипотечен се тръгват да се събират вземанията от обезпечението-недвижим имот или някакъв вид оборудване.Ако след тези всички стъпки банката все пак не успее да си събере вземанията, се прибягва до съдия-изпълнител, който призовава длъжника към доброволно изпълнение на задължението, а ако той не се съгласи или не го намери, се пристъпва към принудително такова.С една дума са нужни редица стъпки, които следва да се извървят и едва тогава може да се поиска от органите на МВР да приложат забрана за напускане на страната.Ако имате кредит и той се обслужва редовно, никой няма да ви забрани да отидете и на Луната.А банката няма никакъв интерес да си поиска парите предсрочно, преди крайния срок на кредита, тъй като тя печели от лихви.
Въпреки това, тази разпоредба на закона е в противоречие с Европейската директива за свободно придвижване и масово съдилищата в България отменят забраните за наспускане на страната.Предполагам, че скоро закона ще бъде изменен и тази разпоредба ще отпадне...
Аватар
valioiko
Модератор
Мнения: 1947
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 5:48 am
Местоположение: London, UK
Обратна връзка:

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от valioiko »

Да, не съм прав. Информацията ми е подвеждаща!

Съжалявам! :$
"До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След девети той направи съдбоносната крачка напред!" - Тодор Живков
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от klisurov »

def34 написа:... Ако имате кредит и той се обслужва редовно, никой няма да ви забрани да отидете и на Луната ...
:tmi: Уф, тъкмо се бях притеснил ... че то какво излиза ... ако имаш кредитна карта с разрешен кредит над 5'000 лв. вече си заточен в БГ ... защото разрешеният кредит по кредитна карта принципно (подчертавам принципно, т.к. знам, че има различни форми на изключения) не се обезпечава, т.е. реално е "необезпечен кредит за над 5'000 лв."
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
blondi
Мнения: 74
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 3:18 am
Местоположение: Бургас

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от blondi »

Здравейте на всички .
Не прочетох всички отговори в темата , но понеже работя като граничен полицай ( паспортно визов контрол ) реших да се включа .
За да имате забрана за напускане на страната трябва да сте с влязла в сила присъда и съответно да сте въведени в системата на граничен контрол . Един заем не е основание за това , процедурата е дълга за да се направи , ако имате заем (независимо какъв) и всеки месец сумата по него се внася няма причина от притеснения . А и за да сте въведен в системата на гранична полиция трябва да е повдигнато дело от банката срещу вас и съответно да сте осъден .
Забраната за неплатени данъци мисля че беше за такива над 20 000 лв .
Имали сме случаи на подсъдими на които само е трябвало да връчим призовка .
Така че не влизайте във филми .
Ако имате въпроси пишете на лични .
27.10.2009 г.-док.Виена
26.03.2010 г. -покана за интервю
26.05.2010 г. - интервю
21.06.2010 г. -док. Букурещ
04.08.2010 г. -мед. формуляри
06.09.2010 г.-ОК мед
31.12.2010г.-покана за визи
01.02.2011g.-визи
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от Omega3 »

Блонди, опитай се и тук в Канада да имаш подобна професия. Тези които работят за митницата имат много хубави условия на работа. За митничар се учи около две години, но не сьм много сигурен, провери на сайта им (canadian customs или douanne canadienne) и после направо се пилотираш на заплата която започва от 40 000 на година. Познавам двама румьнци които работят там и си казват направо Господ им е сложил рьката на главата им. Сладка или лека работа много добре платена. Има разни тестове да се минават.
Публикувай отговор