Забраната да се напуска България при дългове

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от Marto »

Омбудсманът атакува забраната да се напуска страната при дългове
Омбудсманът Константин Пенчев атакува в Конституционния съд (КС) текста от Закона за личните документи, според който МВР може да наложи на български граждани с необезпечени дългове над 5000 лв. забрана да напускат страната.

Правото да се напуска страната е едно от основните конституционно закрепени права на гражданите, обосновава се Пенчев.
Крайно време беше някой да оспори валидността на тази феодално-ориенталска част от закона.
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от newwave »

Има ли отделна тема по въпроса дали може след успешно мината процедура по емиграция да се напусне България и да се влезе в Канада ако хората имат дълг към банка.
Ние имаме ипотека.
И въпросът много ме интересува. Ако КС не промени закона... Обезепечението за ипотечния кредит е самото жилище, но много ме притеснява това.
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от azzura »

Банката може да предприеме стъпки за отнемане на задграничния ти паспорт само ако не си плащаш дълговете.
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
7George
Мнения: 9665
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от 7George »

Аз познавам хора, успешно изплатили си жилище в БГ, пребивавайки в Канада.

Не вярвам да има нещо такова.
Embrace your climate change!
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от newwave »

Дано!
Благодаря за отговорите!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от Linko »

Хора, като четете нормативни текстове размишлявайте и съобразявайте, а не се поддавайте на собствените си страхове и предразсъдъци.
Дори и да остане текста в закона както е написан, то има една ключова думичка "необезпечени". Това ще рече, че няма да вземат да спират на границата всеки който е изтеглил някакъв заем над 5000 лв., а само тези с необезпечени такива. Но колко са банките и какви са тези необезпечени кредити с такива размери? Аз поне не се сещам в момента за такива.
А който е ипотекирал нещо срещу сумата, има един или няколко поръчители и т.н. - обезпеченията изисквани от банките, няма от какво да се притеснява дори и милиони да е теглил. При това си обслужва кредита редовно.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от cocose »

Сиреч, тази вратичка за която ти споменаваш дава пълната свобода на на всеки властимащ да спира законно когото си пожелае и то само като натисне банката да му обяви кредита за необезпечен, па бил и за 1лв дори.....
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от Linko »

Банката за да обяви един кредит за необезпечен трябва да не е налице нито едно от условията за обезпечаване към даденият момент. Примерно да са избягали или умрели поръчителите, да се окаже, че обезпечителнияпт имот е продаден мног отдавна и т.н.
Всички тези обезпечения са написани в договора за отпускане на кредит и не зависи от банката тяхното наличие.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от cocose »

Аве линко, имам чувството че говориш за правова държава да му се не види :) Нима си забравил кво блато е в БГ????
Нека да ти кажа и една много прясна новина, в момента хората там са озверели до крайност, вече даже и разбиват магазини за да се докопат не до пари, а до консерви и компоти......това ако не ти говори нищо, не знам вече какво.
недялко
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:10 am

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от недялко »

cocose написа:Нека да ти кажа и една много прясна новина, в момента хората там са озверели до крайност, вече даже и разбиват магазини за да се докопат не до пари, а до консерви и компоти......това ако не ти говори нищо, не знам вече какво.
брейййй, дай линк към тази новина, че съм я пропуснал |(
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от hadministratora »

И само да добавя, че не е достатъчно кредита да е необезпечен. Трябва да е имало проблем с изплащането му и банката трябва да е завела дело срещу кредитополучателя.
Иначе казано, може да са ми умрели поръчителите и да ми е изорял имота, но ако редовно си обслужвам кредита никой нищо няма да иска от мен.
Е, ако някой "доброжелател" им обърне внимание на проблема с обезпечението, обикновено в договора има клауза според която могат да си поискат всичките пари веднага и ако ги нямам това ще направи кредита необслужван и т.н. Ама тука вече много взех да си фантазирам :)
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от martatabs »

В този ред на мисли....
Какво може да се направи, ако при подаване на документи за задграничен паспорт държавата ви откаже, заради това че сте станали гарант на някой? Този "някой" е изтеглил заем и не го обслужва. :^)
Този въпрос е по реален повод. Благодаря.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от Linko »

martatabs написа:В този ред на мисли....
Какво може да се направи, ако при подаване на документи за задграничен паспорт държавата ви откаже, заради това че сте станали гарант на някой? Този "някой" е изтеглил заем и не го обслужва. :^)
Този въпрос е по реален повод. Благодаря.
В този случай гаранта би имал проблеми само ако откаже да обслужва кредита и трябва банката да е предприела спрямо него мерките, посочени по-горе от hadministratora.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от ablood »

martatabs написа:Какво може да се направи, ако при подаване на документи за задграничен паспорт държавата ви откаже, заради това че сте станали гарант на някой? Този "някой" е изтеглил заем и не го обслужва. :^)
Този въпрос е по реален повод. Благодаря.
Щом си подписал(а) гаранция и твоя човек е спрял да плаща ще се наложи ти да плащаш. Ако си обслужваш съвестно заема, нямаш никакви проблеми. Ако не, банката има правото да те спре, докато си платиш.
Изключително неприятна ситуация, но за банката няма никакво значение кой е изхарчил парите, а кой се е подписал за тях.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Забраната да се напуска България при дългове

Мнение от martatabs »

Лошо.....!
Дори и да почнат да погасяват чуждия кредит не е гаранция, че ще им позволят да напуснат страната. От банката сигурно ще изчакат известно време, за да видят как се погасява кредита....или греша. Дано да греша.
Публикувай отговор