Québécois = нация или държава?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от mwanza »

Ivan1007 написа:...

Остава некой британски пилот да им обясни, защо трябва да говорят на английски. :D
Ам нъл Стивън Харпър ги пита в прав текст

- Кое от двете Не-та по точно не разбрахте?

:) :) :)
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от Guinness »

Нито нация,нито народ,а долна паплач-гадна,лъжлива,лицемерна, подла,интриганска- даже не са и племе.Нация не се създава с декрет от парламента.Нация се създава с барут,кръв,сабя в ръката,кураж в сърцето и топки в гащите.Табарнаците са имали един единствен повод да го докажат и са се усрали до ушите.15 минутната битка на Абрахамовите полета.14 000 посрани табарнака срещу 3500 томита.Даже и главнокомадващият им е загинал от рани в гърба.То не е било бягане с омазани гащи.то не е било чудо. Така,че претенците им са нация са пълен смях.По същата логика и индианците и ескимосите и живеещите в Онтарио,Алберта,Бритиш Колумбия и т.н могат да претендират за нация в нацията.Ама табарнаците имали отделен език и култура-ами и индианците и ескимосите го имат и то по много специфичен и уникален по себе си начин.Ама не претендират да са нация.А това,че можеш да изядеш 12 инчова пица/3 двойни чийзбургера с пържени картофи и диетична кола за 3.5 минути или можеш да псуваш на църковни атрибути и говориш на развален френски(даже и езика им е заимстван от друго място)-това не е култура .Някакви други примери за табарнашката ''самобитна култура''
И понеже най-честите сравнения тука са с България-преди да ги направите помислете върху нашата история и създаването на нацията ни.
sommer
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Авг 31, 2007 12:06 pm

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от sommer »

Guinness написа:Нито нация,нито народ,а долна паплач-гадна,лъжлива,лицемерна, подла,интриганска- даже не са и племе.Нация не се създава с декрет от парламента.Нация се създава с барут,кръв,сабя в ръката,кураж в сърцето и топки в гащите.Табарнаците са имали един единствен повод да го докажат и са се усрали до ушите.15 минутната битка на Абрахамовите полета.14 000 посрани табарнака срещу 3500 томита.Даже и главнокомадващият им е загинал от рани в гърба.То не е било бягане с омазани гащи.то не е било чудо. Така,че претенците им са нация са пълен смях.По същата логика и индианците и ескимосите и живеещите в Онтарио,Алберта,Бритиш Колумбия и т.н могат да претендират за нация в нацията.Ама табарнаците имали отделен език и култура-ами и индианците и ескимосите го имат и то по много специфичен и уникален по себе си начин.Ама не претендират да са нация.А това,че можеш да изядеш 12 инчова пица/3 двойни чийзбургера с пържени картофи и диетична кола за 3.5 минути или можеш да псуваш на църковни атрибути и говориш на развален френски(даже и езика им е заимстван от друго място)-това не е култура .Някакви други примери за табарнашката ''самобитна култура''
И понеже най-честите сравнения тука са с България-преди да ги направите помислете върху нашата история и създаването на нацията ни.
А ти помисли по освобождаването на българската нация и после плюй по другите!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12481
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от Ivan1007 »

sommer написа: А ти помисли по освобождаването на българската нация и после плюй по другите!
И какво да му мисли?
С този въпрос не се съгласявам с "плюенето по други", но кое ще сравняваме и по какво?
Българското опълчение във войната 1877-а 1878-а да речем, сравнено с какво?
Съединението сравнено с какво?
Сръбско-Българскта война сравнена с какво?
Две балкански войни сравнени с какво?
По участие в Първата и Втората Световна Война?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от Californian »

Клисуров, без да имам нищо общо с Квебек, просто изказвам мнение:
Бъдещето според мен е в глобализацията - не разединяването - както се получи на Балканите.

А отностно Канада, те и без това са си достатъчно малки(една Калифорния е по-голяма от тях като
икономическа сила), пък камо ли да се сравняват с другите голями силни страни.

Аз лично ми се иска да видя Канада една за сега, не разделена, а защо не и една голяма Америка като страна - Щатите и Канада.
Или поне някакъв съюз, не може две хубави страни, съседни, да са така, аз съм за съюзяването.
А защо не и в някое далечно бъдеще време да има една нация и една страна - човешката нация и - Хюмания примерно - цялата планета.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от ivandaman »

Калифорниан ти изтрепа шараните с теа идеологии.. :handshake: :) ..

Не си ли чувал за "New World Order", "One world government" "Единната валута амеро" и тем подобни, от които псевдо интелигенцията на цял свят изпада в брутална и неизлечима параноя??

Даже съм отворил тема в "Приказки под шипковия Храст"

Вече има подобна схема "НАФТА" Между САЩ, Канада и Мексико от която май единствените печеливши са интернационалните корпорации..

По принцип и аз съм за глобализацията ама без да се ебава майката на средностатистическия данъкоплатец :)
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от Californian »

8)
ivandaman написа:Калифорниан ти изтрепа шараните с теа идеологии.. :handshake: :) ..

Не си ли чувал за "New World Order", "One world government" "Единната валута амеро" и тем подобни, от които псевдо интелигенцията на цял свят изпада в брутална и неизлечима параноя??

Даже съм отворил тема в "Приказки под шипковия Храст"

Вече има подобна схема "НАФТА" Между САЩ, Канада и Мексико от която май единствените печеливши са интернационалните корпорации..

По принцип и аз съм за глобализацията ама без да се ебава майката на средностатистическия данъкоплатец :)

За съжаление си прав!
Но наистина това е бъдещето според мен - една нация - една планета и от тук нататък да гледаме към другите планети.
А не да се водят войни между хора, това е много глупаво. Дори войни между различни планетарни видове пак е тъпо.
Трябва да сме United всичките. :)
Т.е нещо като Републиката от междузвездни войни.
8)
Аз ще се кандидатирам за джадай :rofl:
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от klisurov »

Ако Кебек се отдели, аз се изнасям оттук. Не ми се живее отново в малка държава ;)
Californian написа:Клисуров,
... една голяма Америка като страна - Щатите и Канада...
Кебек точно за това иска да се отдели: Да си запази езика, който и да е той. Те осъзнават, че са "остров" сред англо-говорящи.

За мен остава открит въпроса: Кебек като какви са "признати"?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от Omega3 »

klisurov написа:Ако Кебек се отдели, аз се изнасям оттук. Не ми се живее отново в малка държава ;)
Californian написа:Клисуров,
... една голяма Америка като страна - Щатите и Канада...
Кебек точно за това иска да се отдели: Да си запази езика, който и да е той. Те осъзнават, че са "остров" сред англо-говорящи.

За мен остава открит въпроса: Кебек като какви са "признати"?
Кебек е провинция на Канада, която има правото да се разпорежда както намери за добре в сферите които са и дадени в Конституцията: провинциална тьрговия, здравеопазване, природни ресурси, цивилни права, образование и много други. Не знам защо този вьпрос е открит за теб.

Наскоро федералният парламент гласува единодушно резолюция която признава фактьт, че кебекарите са нация, която сьществува в пределите на Канада. Вьпросьт е решен на федерално ниво.

Не всички кебекари искат Кебек да се отцепи, но всички от тях осьзнават, че формират отделна нация и го твьрдят. Като казвам кебекари, имам предвид тези които са сьс поколения тук вече, което е някьде около 6 милиона души.

Когато една група от хора се чувства нация, дали някой друг ще те признае или не, няма никакьв ефект относно дали тази нация сьществува или не.

Кебек не е дьржава и кебекарите го знаят много добре. Когато те казват за Кебек че е пеи , те дават значение на тази дума различно от това на суверенна дьржава.

Политиката на мултикултурализьм тука е отхвьрлена за разлика от другите провинции на Канада. И когато Вьрховният сьд на Канада им казва, че един сик може да ходи с нож на училище в Кебек защото така изисквала неговата религия, кебекарите псуват яко. И е за разбиране, защото им е взело десетилетия да разкарат религията от училищата.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от Omega3 »

Кебек формира общество различно от това в Канада, което има своя култура и традиции. Ако кебекарите не формират една нация, нямало е да стигнат до сьбития като тихата революция и двата референдума, като вторият за малко и не печелят.

През сьбитията през 70 години около тихата революция даже и армията е идвала да ги осмирява. Фактьт, че повечето от тях са отхвьрлили насилията които са ставали през тези сьбития, говори че голяма част от тях са мирни хорица. И може би и тука се крие отговорьт на вьпроса защо Кебек не е успял да стане суверенна дьржава.
sommer
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Авг 31, 2007 12:06 pm

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от sommer »

Ivan1007 написа:
sommer написа: А ти помисли по освобождаването на българската нация и после плюй по другите!
И какво да му мисли?
С този въпрос не се съгласявам с "плюенето по други", но кое ще сравняваме и по какво?
Българското опълчение във войната 1877-а 1878-а да речем, сравнено с какво?
Съединението сравнено с какво?
Сръбско-Българскта война сравнена с какво?
Две балкански войни сравнени с какво?
По участие в Първата и Втората Световна Война?
Забележи - той говори за "долна паплач-гадна,лъжлива,лицемерна, подла,интриганска". Това ако не е плюене, здраве му кажи. Казва също, че "нация не се създава с декрет, а с барут,кръв,сабя в ръката,кураж в сърцето и топки в гащите". Ако съдим по същия начин, ние, като народ, също не сме се освободили сами. Руснаците са имали интерес и прочие, откъдето и цялата пропаганда за славянски братя.
Защо са предали Левски?
Защо едно Априлско Въстание не е организирано както му е редът?
Защото българина си е бил добре в рамките на Османската Империя. Защо им е на богатите българи по това време да променят статуквото? Така може само да загубят, нали? Оттук и липсата на подкрепа за въстаниците.

А кебекарите са си нация в рамките на федерална Канада. Така както и кюрдите са нация в Турция и Ирак. Те самите не са тъпи да се делят, това е било преди. Единственото, което искат е да си запазят ценностите и културата (има такава - да!). Не искат да бъдат претопени. Защото като излезеш от Кебек и отидеш някъде, където говорят само английски и изведнъж разнообразието от храна намалява. Това е част от културата, нали така?
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от Californian »

Аз като се замисля, те и доста неща са си извоювали, въпреки, че са едни 10-20процента френско говорящи,
Френския е официален език, и на всички декларации, пътни знаци или каквото там ще видиш и двата езика.

Друг е въпроса дали това не става от само себе си така. Ето да вземем например испано говорящите, които са доста повече в Щатите, отколкото френско говорящите в Канада..... но чисто официално нищо не са извоювали.
Почти навсякъде из Калифорния а и не само, ще видиш надписи не само на анг. а и на испански, също и в самолетите
на много места, но това става от само себе си, защото на федерално ниво - има един официален език само - англ.

А за бъдещето......
Само един господ може да каже накъде ще поеме света, нациите, държавите и т.н
davidorentol
Мнения: 29
Регистриран на: Вто Мар 30, 2010 7:18 am

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от davidorentol »

Бъдещето е обединение......спор няма
И тук е важното да споменем че Стария континент води хорото с единен паричен съвет и ЕУ и дава тон за песен на цялото човечество.
след 100г. ще има 3-4 големи съюза/ЕУ,Америките и Азия а след 300г сигурно всичко ще е обединено без диваците от третия свят.
Докато за табарнаците бих казал че те са си нация но ще бъдат претопени поради големия брои имигранти,имаше някво изледване че тзаи или другата година в Монреал над 50% ще са англоговорящи
Така че колкото и да се напъват няма къде да бягат...разваления френски ще се говори от все по малък процент от жителите на тази провинция а табарнаците ще стават все по малко и по малко
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от ZanzibarHero »

klisurov написа:...Кебек точно за това иска да се отдели: Да си запази езика, който и да е той. Те осъзнават, че са "остров" сред англо-говорящи...
Ако някога, преди много време, Квебек е влязал в политическото обединение, наречено Канада, за да не бъде бързо завладян от Американците или бавно асимилиран от Британците, няма ли риск, че ако излезе от този политически проект, няма да се маргинализира и да изчезне, като език и култура още по-бързо?
calculator
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm

Re: Québécois = нация или държава?

Мнение от calculator »

Направо не можах да се въздържа.
Уважаеми sommer,
самият ти опит да сравниш обитателите
на "онази" провинция с немалко достойни българи,
е изключително неадекватен и обиден.
(Обиден за българите, естествено, ако не си схванал).
Е, определението на Гинес не е точно
"политически коректно",
но пък ме накара да се размечтая...
"A fool's paradise is a wise man's hell!"
Thomas Fuller
Публикувай отговор