Обяснете за бенефитите

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

mouse написа:Защо и двамата плащате групови здравни семейни застраховки ? Останал съм с впечатлението че ако единия е в групов план в работата си другият може да не плаща.
може и да не плаща.. аз примерно ползувам застраховката на жена ми (през фирмата в която тя работи) - щото тя не плаща нищо за това така или иначе..
но ако и двамата си имат семейни - тогава както каза коцето77 - като изчерпиш лимита на твоята застраховка - може остатъка да го вземеш чрез семейната застраховката направена от другият съпруг...
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Мнение от anju »

iskra написа:По принцип не е задължително да е било застраховано цялото семейство.
Застраховката е за работещия, а той ако иска застрахова и половинката ако тя не е застрахована на нейната си работа.

Ако всеки има по 1000 $ зъболекарска то всеки има право само на 1000$. Не може само единия да използва цялата сума. Така е поне при нас с масажите. Като изчерпя моите и искам да взема на половинката не ме рамбурсват освен ако не намеря масажист дето да пише бележките на другото име.
Мисля, че ти описваш малко по-различен случай ...
И двамата сме застраховани по отделно (с всички членове на семейството).
Изобщо не знам какво плащаме и защо и двамата плащаме, малко сме си заблудени в това отношение (та затова и такава тема от мен).
Но факт е, че и двамата имаме бенефити към отделни компании. Аз лимит 1000$ на човек годишно, той - 1500$.
Ако се наложи на някой от нас би трябвало да може да ползва 2500 за годината.
И кой да го потвърди със сигурност - зъболекаря или HR?

Коцето и Митето, вие от личен опит ли говорите?
koceto77
Мнения: 180
Регистриран на: Пет Юли 15, 2005 3:11 pm
Местоположение: Calgary, AB

Мнение от koceto77 »

Аз говоря от личен опит, но застрахователната компания може да го потвърди.

Дори и да си плащала ако си пазиш бележките може да пратиш claim за остатъка от парите на застраховката на мъжа ти. Имаш 1 година от момента на услугата да подадеш claim. Разбира се трябва към момента на услугата трябва да си имала валидна застраховка.

По принцип като попълваш формулярите се посочва че имаш застраховка от мъжа ти(и съответно той трябва да го направи за неговата) защото както ти казах не може да правиш claims както си искаш а трябва първо да изхарчиш собствения лимит и тогава да ползваш неговата застраховка.
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Мнение от drifter »

Повечето застраховки покриват 80% за пломби, но само 50% за коронки и по-сложни неща. Аз имам двойна застраховка (от мойта и на съпруга ми от работата) и се надявам че за коронката, която ще си правя ще мога да ползвам и двете застраховки по 50%. Дали е така ще разбера другата седмица :)
All we have to decide is what to do with the time that is given us.
iskra
Мнения: 73
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:26 pm

Мнение от iskra »

anju написа:
iskra написа:По принцип не е задължително да е било застраховано цялото семейство.
Застраховката е за работещия, а той ако иска застрахова и половинката ако тя не е застрахована на нейната си работа.

Ако всеки има по 1000 $ зъболекарска то всеки има право само на 1000$. Не може само единия да използва цялата сума. Така е поне при нас с масажите. Като изчерпя моите и искам да взема на половинката не ме рамбурсват освен ако не намеря масажист дето да пише бележките на другото име.
Мисля, че ти описваш малко по-различен случай ...
И двамата сме застраховани по отделно (с всички членове на семейството).
Изобщо не знам какво плащаме и защо и двамата плащаме, малко сме си заблудени в това отношение (та затова и такава тема от мен).
Но факт е, че и двамата имаме бенефити към отделни компании. Аз лимит 1000$ на човек годишно, той - 1500$.
Ако се наложи на някой от нас би трябвало да може да ползва 2500 за годината.
И кой да го потвърди със сигурност - зъболекаря или HR?

Коцето и Митето, вие от личен опит ли говорите?
А това е друг въпрос. Би трябвало тогава цифрите на всеки да се сумират.

Ама защо плащате и двамата не мога да разбера. Няма смисъл. Не мисля че имате нужда от толкова бенефити на година. Просто си спестете едната застраховка. Освен ако работодателя я плаща.
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Мнение от anju »

drifter написа:Повечето застраховки покриват 80% за пломби, но само 50% за коронки и по-сложни неща. Аз имам двойна застраховка (от мойта и на съпруга ми от работата) и се надявам че за коронката, която ще си правя ще мога да ползвам и двете застраховки по 50%. Дали е така ще разбера другата седмица :)
Много моля да споделиш какво е станало. А каква е коронката - нали сега има порцеланови, чистокерамични и пр.? А цената й знаеш ли?

Iskra, както казах нямам никаква представа какво и защо плащаме и дали сме ние или работодателя. Нито в Бг нито тук съм си разглеждала пейчековете и още повече пък анализирала, но май ще трябва колкото и досадно да е.
iskra
Мнения: 73
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:26 pm

Мнение от iskra »

anju написа:
drifter написа:Повечето застраховки покриват 80% за пломби, но само 50% за коронки и по-сложни неща. Аз имам двойна застраховка (от мойта и на съпруга ми от работата) и се надявам че за коронката, която ще си правя ще мога да ползвам и двете застраховки по 50%. Дали е така ще разбера другата седмица :)
Много моля да споделиш какво е станало. А каква е коронката - нали сега има порцеланови, чистокерамични и пр.? А цената й знаеш ли?

Iskra, както казах нямам никаква представа какво и защо плащаме и дали сме ние или работодателя. Нито в Бг нито тук съм си разглеждала пейчековете и още повече пък анализирала, но май ще трябва колкото и досадно да е.
E щом са ви такива заплатите че да не ви интерисува какво плащате :lol: :lol: :lol: .това е друг въпрос. Живи здрави.
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Мнение от drifter »

anju написа:
drifter написа:Повечето застраховки покриват 80% за пломби, но само 50% за коронки и по-сложни неща. Аз имам двойна застраховка (от мойта и на съпруга ми от работата) и се надявам че за коронката, която ще си правя ще мога да ползвам и двете застраховки по 50%. Дали е така ще разбера другата седмица :)
Много моля да споделиш какво е станало. А каква е коронката - нали сега има порцеланови, чистокерамични и пр.? А цената й знаеш ли?
Опитвам се да я направя от сума ти време. Всички зъболекари първо се захващат с всички останали пломби, зъбен камък и прочие и все не стигам до коронката. В Онтарио предварителната оценка заедно с умъртвяването на корените беше около 1500-1700 долара. Във Виктория още не знам колко ще излезе. Щом имам повече информация ще я споделя :)
All we have to decide is what to do with the time that is given us.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

anju написа:Iskra, както казах нямам никаква представа какво и защо плащаме и дали сме ние или работодателя. Нито в Бг нито тук съм си разглеждала пейчековете и още повече пък анализирала, но май ще трябва колкото и досадно да е.
това е доста странно, имайки предвид, че се подписва отделен договор за т.нар. социални придобивки, където подробно е описано какво и защо плащаш, още повече, че поне тук можеш да си го избираш - искам зъбна застраховка, не искам масажи, например.

Много тъпо да не си гледаш отчисленията, защото накрая може да се окаже, че вие си ги плащате изцяло здравните услуги, които ползвате, в зависимост от годишните отчисления на заплатата ви. А в някои случаи даже и повече сте платили, отколкото ползвали! В крайна сметка това е само една колонка с няколко събрани цифри под нея :P
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от Independent »

krimon написа:
anju написа:Iskra, както казах нямам никаква представа какво и защо плащаме и дали сме ние или работодателя. Нито в Бг нито тук съм си разглеждала пейчековете и още повече пък анализирала, но май ще трябва колкото и досадно да е.
това е доста странно, имайки предвид, че се подписва отделен договор за т.нар. социални придобивки, където подробно е описано какво и защо плащаш, още повече, че поне тук можеш да си го избираш - искам зъбна застраховка, не искам масажи, например.

Много тъпо да не си гледаш отчисленията, защото накрая може да се окаже, че вие си ги плащате изцяло здравните услуги, които ползвате, в зависимост от годишните отчисления на заплатата ви. А в някои случаи даже и повече сте платили, отколкото ползвали! В крайна сметка това е само една колонка с няколко събрани цифри под нея :P
Нямаше да ти се струва толкова странно, ако бяха казали, че застраховките се заплащат изцяло от компанията. В този случай отчисления няма, а крайната сума се добавя към доходите за годината.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ъъъ, вярно :oops: ама не бях чувала за подобни до сега :roll:
твоята такава ли е ?
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Мнение от anju »

iskra написа:
anju написа:
drifter написа:Повечето застраховки Iskra, както казах нямам никаква представа какво и защо плащаме и дали сме ние или работодателя. Нито в Бг нито тук съм си разглеждала пейчековете и още повече пък анализирала, но май ще трябва колкото и досадно да е.
E щом са ви такива заплатите че да не ви интерисува какво плащате :lol: :lol: :lol: .това е друг въпрос. Живи здрави.

ами, де да беше това причината :lol:
то от сметки, банк стейтменти, брошури от у-щето на детето + всякакви други писма по 20 на ден в пощенската кутия нямам нерви и чекове да анализирам.

krimon, не съм подписвала никакъв отделен договор за придобивки, ако беше така искам не искам щях да обърна внимание какво подписвам.
все пак не е задължително навсякъде всичко да става по един и същ начин.
сега си погледнах договора, пише само: "You are eligible to join our Group Benefits Plan".

drifter, цената ме потресе, имало защо значи да пускам тази тема, няма да мина само с единия план ...
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от Independent »

krimon написа:ъъъ, вярно :oops: ама не бях чувала за подобни до сега :roll:
твоята такава ли е ?
Аз мойта не казвам каква е, обаче е факт, че има и от двата вида.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Independent написа:
krimon написа:ъъъ, вярно :oops: ама не бях чувала за подобни до сега :roll:
твоята такава ли е ?
Аз мойта не казвам каква е, обаче е факт, че има и от двата вида.
Инди, обясни по-подробно какво представлява ? Например, ако годишната ти заплата е 70 хил., в тях е включена застраховката или ако цената на годишната застраховка е 3 хил., твоят доход за пред данъчните става 73 хил. Абе нищо не разбирам :lol: :oops:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Моята застраховка се плаща изцяло от работодателя. Сумата би трябвало да се добави само за доходите в Квебек т.е имаш различен доход за пред Квебек и федералните, разлкиката е цената на застраховката. Годишната ми заплата е определена сума ххх , за пред Квебек сумата е ххх+ застраховката, за пред федералните ххх.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор