TFSA - Tax Free Savings Account ?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

TFSA - Tax Free Savings Account ?

Мнение от optics »

Въпрос към финансистите:

В официалната брошурка се казва:
•Starting in 2009, Canadians aged 18 and older
can save up to $5,000 every year in a TFSA.

Това значи ли, че ако още първата година вкараш 10 000, само половината ще носят лихва без данъци, а лихвата от другата половина ще се облага ?
Аналогично ако вкараш 105к, лихвата от 100-те ще си се облага както и досега.

Хубаво са давали примерчета, но точно тоя въпрос не ми се изясни:
http://www.budget.gc.ca/2008/pdf/pamphl ... t4-eng.pdf

Моля без коментари, колко по-хубави начини за инвестиране на 105к съществуват. Да съществуват, но в случая не питам за тях.
Благодаря.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

bgmontreal

Това ли е канадската версия на американската Roth IRA, за която си бяхме говорили преди време? Ако е - супер.

Мързи ме сега, аза знае ли някой дали има лимити за доход. В УСА-то май хора със доходи над 100К (150 за двойки) не могат да се възползват от това.
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

Starting in 2009, Canadians aged 18 and older can save up to $5,000 every year in a TFSA.

Демек 2009 имаш правото на 5000 само да внесеш без да им плащаш данак върху лихвата.

Those who cannot contribute $5,000 in a given year will be able to carry forward their unused contribution room to future years.

Демек ако не внесеш 2009 , 5000, то 2010 може да внесеш 10 000 и т.н.

http://www.budget.gc.ca/2008/pamphlet-d ... t2-eng.asp
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Мнение от nikolovata »

Marto написа:bgmontreal

Това ли е канадската версия на американската Roth IRA, за която си бяхме говорили преди време? Ако е - супер.

Мързи ме сега, аза знае ли някой дали има лимити за доход. В УСА-то май хора със доходи над 100К (150 за двойки) не могат да се възползват от това.
Няма изисквания за доход.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
7George
Мнения: 9670
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Става въпрос за данъците върху някакви си $100. Струва ли си дискусията...
Embrace your climate change!
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Джорджи, тези пет бона ако се вкарат малко работа да свършат некъде печалбите също не се облагат :) ...
Циганите - на Сатурн !
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

7George написа:Става въпрос за данъците върху някакви си $100. Струва ли си дискусията...
Ами става въпрос за доста повече...
Само за 10 години едно семейство може да има 100,000 и лихвата на това вече е 3,000.
Да не говорим за удобството, че парите могат да се теглят и да връщат обратно през следващия период.
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

А какво става, като не можеш да ги внесеш тези 5000?
Let it go...
aaaaz
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Апр 11, 2005 9:43 pm
Местоположение: Много далеч

Мнение от aaaaz »

Иве, не е задължително да ги имаш. Ако ги имаш и ако иска6, ги внасяш; ако ги нямаш, можеш да наваксаш следващата година. Максимума е 5К, но може6 да внесе6 и по- малко. Не изглежда лоша тази програма, единственото ограни4ение е лимита от 5 бона на година. Колкото изтегли6, после има6 право да ги върне6, и ако това стане например следва6тата година, не се отразява на лимита за въпросната година.
VenV
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Фев 08, 2005 3:46 pm
Местоположение: Vancouver, BC
Обратна връзка:

Мнение от VenV »

Oпитвам се да науча малко повече по въпроса и четах тук, там, но имам 2 въпроса на които не можах да намеря отговор:
1. Ако си имам акции на някоя компания мога ли да си ги "внеса" във въпросния такс сейвингс акаунт?
2. И ако да, на каква стойност се смятат - на която съм ги купила или на която са в момента на превърлянето?

Ако някой има идея какви са отговорите на въпросите ми, и пожелае да я сподели, ще съм му/и много благодарна.
Hullman
Мнения: 649
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от Hullman »

Ето тук се крие отговора на този твой въпрос:
The TFSA will allow Canadians to set money aside in
eligible investment vehicles and watch those savings grow
tax-free throughout their lifetimes.

Иди в банката и питай дали това което притежаваш като инвестмент е елиджибъл за тази сметка
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

VenV написа:Oпитвам се да науча малко повече по въпроса и четах тук, там, но имам 2 въпроса на които не можах да намеря отговор:
1. Ако си имам акции на някоя компания мога ли да си ги "внеса" във въпросния такс сейвингс акаунт?
2. И ако да, на каква стойност се смятат - на която съм ги купила или на която са в момента на превърлянето?

Ако някой има идея какви са отговорите на въпросите ми, и пожелае да я сподели, ще съм му/и много благодарна.

акция на компания ако е взета от маркета значи може
прехвърлянето е дефакто купуване и продаване - не може де юре да се прехвърлят


Марти - точно това е рот ира. послушали са ме накрая ;)

ако имате пари настрана за черни дни е просто престъпление да не седят в ТФСА
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

bgmontreal написа: ако имате пари настрана за черни дни е просто престъпление да не седят в ТФСА
Това ясно, но първата година може да вкараш само първите 5К.

Нервира ме рекламната кампания на някои банки - аху-иху, елате при нас ..такс фри акаунт.. голямата лихва... А то кво било - само 5К са такс фри (първата година... следващата 10К и т.н.)

Подвеждащият елемент е в това че премълчавайки ограничението те прилъгват да си прехвърлиш всичките пари при тях, при положение че ако (N-5K) си стоят на старото място може да изкарват същата или дори повече лихва отколкото ако ги преместиш.
(N>5K e всичките спестявания на човека)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

optics, разбирам какво имаш предвид, но не мога да виня банките, че използват това за да ти вземат назаем и другите парички. Това не означава, че ТСФА-то не е страхотен дийл... като доде време за пенсия, ТСФА може да ти спести поне 100 бона. Т.е. мое да се пенсионираш година-две по-рано и други разни работи :)

От друга страна, нямам доверие на инвестмънт ъдвайзорите на банките, защото те обикновено (тези, чиято работа съм виждал поне) ти продават продукти с високи комисионни и т.н. Сигурен съм, че има начин сам да си управляваш тези пари в рамките на разрешеното... ако имаш времето и знанията де.
ivan1901
Мнения: 137
Регистриран на: Пет Яну 21, 2005 10:28 am
Местоположение: Montreal

Мнение от ivan1901 »

Ако внесеш повече от колкото ти е годишния лимит те глобяват с по 1% на месец ... трябва да се внимава
Публикувай отговор