Сервиз дьо гард, курс по френски, социал и плащания...

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
h&d
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Юли 03, 2007 9:58 am

Сервиз дьо гард, курс по френски, социал и плащания...

Мнение от h&d »

Предполагам че има доста хора попаднали в следното положение, за което бих желал да получа малко информация от препатили.
Положението е следното: Новопристигнали емигранти сме, които все още нямат навършени 3 месеца (въпрос на няколко седмици е да ги навършим), влязохме с неголяма сума пари които съответно вече са на изчерпване и се предполага минаване на социал (за работа определено навсякъде искат френси или английски на добро ниво), понеже курсовете на COFI стартираха вече и нас не ни огря... Налага се на мен и жена ми да посещаваме курсове по френски за осъваршенстване на езика, но не ни се чака до следващата сесия на COFI. Записахме се на курсове към комисион сколер и в началото на септември трябва да стартираме, но междувременно детето започна в приемен клас в училище и се оказа, че сутрин и на обед ще се налага да ползваме "сервиз дьо гард", поради заетостта с курсовете по френски. От сервиз дьо гард ни казаха че струва 110$ на месец, които обаче не сме наясно дали ще ни бъдат изплащани от социала или ние трябва да си ги плащаме и кого трябва да попитаме, дали агента или там където се подава молбата за социална помощ? И другата особеност е, че курса който смятаме да започнем не е на full time, а е на половин ден и не знам дали би могло да е проблем...
Бихте ли споделили мнения без да разводнявате темата на болната тематика "социал"?
Мерси
Аватар
mborodin
Мнения: 439
Регистриран на: Вто Ное 16, 2004 8:05 am
Местоположение: GD_Californie
Обратна връзка:

Мнение от mborodin »

До колкото знам може да се съвмести такъв курс на непълно време със социал и като дойде време за следващата сесия ако ви викнат (въобще дали ще се сетят за вас в следващите месеци) на Кофи (Курсовете по францизация - така е новото име) можете да откажете (на 99 % съм сигурен, че няма да има неприятни последствия от отказа).

Успех! :)
h&d
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Юли 03, 2007 9:58 am

Мнение от h&d »

Основния въпрос е ще ни плати ли някой "сервиз дьо гард" (110$ на месец за сутрин и обед+храната за обяд), причината да ползваме която е курса по френски?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Ако курсът ви е до 12 часа не виждам защо ще ви плащат сервиз дьо гард за обеда. По принцип няма значение дали е Кофи или друг курс по френски език /целодневен ~ до 15,30 или 16 ч./, ако е в поетите от правителството часове за франсизация се плаща "сервиз дьо гард", когато двамата родители са на училище. А храната на обяд изобщо не съм чувала някой да плаща. Или му давате от къщи или пари, за да си купи там. Няма значение на социал или не, просто това не се поема.
free
Мнения: 89
Регистриран на: Нед Апр 10, 2005 12:51 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от free »

Съдейки от нашия опит, разходите за сервис дьо гард се поемет само от Кофито. Постъпихме по аналогичен начин, т.е. записахме курсове към Комисион сколер до обяд и сами си плащахме въпросната сума на месец(даже по мои спомени беше и по-голяма) защото автобусът на детето беше по-късно и се получаваше така ,че закъснявахме за курс...След около 6 месеца ни извикаха на Кофи. Чувала съм за вариант само в Комисион Сколер (цял ден)и без Кофи като агента ти плаща опр.сума. Възможно е ,но зависи изцяло от агента. Нашите отказаха да ни запишат на цял ден при положение ,че не сме ходили на Кофи.Виж след Кофи,ако ги убедиш ,че имаш още нужда да учиш езика, тогава става.
h&d
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Юли 03, 2007 9:58 am

Мнение от h&d »

krimon написа:Ако курсът ви е до 12 часа не виждам защо ще ви плащат сервиз дьо гард за обеда
Курса е до 12.35, а детето на обед приключва в 11.55...40 мин се разминаваме, няма как да не е на обед на "сервиз дьо гард".

ПС.
Добре де, някой тогава да ми разясни понятието сервиз дьо гард, защото явно аз не му разбирам принципа на работа. Какво правят децата в периода на обедната почивка, когато се хранят (носят си храна от къщи в кутиите за храна), и тези деца не са записани на "сервиз дьо гард"? Кой ги гледа? В момента още не се водим на "сервиз дьо гард", какво прави на обед? Какво правят децата които не са на този сервиз, вземат си ги родителите на обед ли? Питах детето, каза че всички деца са си там и никой не го вземат...
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Децата , които не са на сервиз си ги взимат на обяд , обядват си с родителите и в ранният следобед пак ги водят за занятия ,след приключването на които си ги вземат.Децата , които са на сервиз обядват в училището , като си носят храна от вкъщи или го записваш . да се храни там , но си плащаш 4 кд . Храната се доставя от фирма , няма стол . След като се нахранят , играят или се занимават с нещо до започване на следобедните занятия. Не знам защо са ви казали 110 долара при условие , че сервиза струва 7 на ден , което прави 140 , но може пък да ви дават нещо , това е.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Трябва да допълня , че по време на обяд , игри и т.н. има учители от въпросният сервиз които се грижат за тях докато титулярните учители са в почивка.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

На сервиз дьо гард или не, ако остава детето на обяд в училище се плащат по 7 долара за да го "пазят" на обяд ... това не включва храната от вкъщи или от училището ... Може да му платите "автобус на обяд" /110 долара на година/, за да се прибира само в къщи и да си обядва храна, която сте му оставили. Няма да ви бъде голям проблем, да се прибирате малко след него в къщи ... то си зависи от разстоянието де.

Според мен, ако обясните ситуацията /вие сте до 12,30 - детето по същото време е в обедна почивка/, ще ви платят за това време сервиз дьо гард. Освен това ако е в приемен клас имаше някакви "екстри" - намалява се таксата за "пазане" на обяд и май имаше безплатно каране до в къщи за обяд. Проверете тези неща с училището.
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Bubi »

Децата, които остават само на обяд в училище не ползват сервиз дьо гард, а сервиз дьо дине. При това положение не се плаща 7 долара на ден. Ние плащаме 2,25 на ден, а миналата година тъй-като ползвахме един час сутрин сервиз дьо гард + сервиз дьо дине плащахме 3 долара на ден. Храната, ако има някаква топла храна се плаща допълнително. Доколкото съм запозната тази храна не се осигурява от училището, а от някакви други фирми, които я носят там. Поне при нас беше така.
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

h&d написа:...
Добре де, някой тогава да ми разясни ...
1. За какво се поема и какво не от Социала - питай в Социалната Служба

2. За какво се разбира под сервиз де гард питай в училището.

след това вече питай тук (аз лично не бих си губил времето да ти обяснявам като гледам че не си се потрудил сам достатъчно)

така ще спестиш време и на себе си (освен ако не обичаш другите хора да ти разясняват всичко)

Късмет !

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
sashka
Мнения: 187
Регистриран на: Сря Ное 12, 2003 4:21 am
Местоположение: Montreal

Мнение от sashka »

Мой съвет е да отидеш при секретариата където ходите на френски парт тайм и да попиташ там. Те би трябвало да имат формулярите издадени от правителството за някаква помощ ако детето е на градина или сервиз дьо гард. Не съм 100% сигурна как точно работи, но преди година исках да запиша френски парт тайм в мулти етническия в NDG и самата секретарка ме попита дали имам деца и ми даде формуляра, който трябваше да бъде подписан тогава от шефката на летния лагер на който ходеше сина ми. Питайте те би трябвало да знаят. Успех.
h&d
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Юли 03, 2007 9:58 am

Мнение от h&d »

Mark написа:
h&d написа:...
Добре де, някой тогава да ми разясни ...
1. За какво се поема и какво не от Социала - питай в Социалната Служба

2. За какво се разбира под сервиз де гард питай в училището.

след това вече питай тук (аз лично не бих си губил времето да ти обяснявам като гледам че не си се потрудил сам достатъчно)

така ще спестиш време и на себе си (освен ако не обичаш другите хора да ти разясняват всичко)

Късмет !
Благодаря ти за поучителната лекция, първото смятам да го направя, след като започнем да вземаме социал, както съм казал, още не сме...2-рото го направих вече, но поради факта че разясняващата говореше предимно испански и френски, който очевидно не владея добре в предвид че ще ходя на курсове по същия, и не разбрах точно същноста на разясненията....затова се обърнах към форума...
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Мнение от analgin »

Сервиз дьо гард, курс по френски, социал и плащания...
Всички екстри от Квебек на едно място :wink:
Аватар
mima++
Мнения: 558
Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 9:37 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mima++ »

Bubi написа:Децата, които остават само на обяд в училище не ползват сервиз дьо гард, а сервиз дьо дине. При това положение не се плаща 7 долара на ден. Ние плащаме 2,25 на ден, а миналата година тъй-като ползвахме един час сутрин сервиз дьо гард + сервиз дьо дине плащахме 3 долара на ден. Храната, ако има някаква топла храна се плаща допълнително. Доколкото съм запозната тази храна не се осигурява от училището, а от някакви други фирми, които я носят там. Поне при нас беше така.

И при нас е така Bubi, същите пари плащаме за сина ни вече 2-ра година.
Абе, да не сме в едно училище :nenam: :conf: :wink:
Публикувай отговор