Защо толкова много канадци са алергични - фъстъци и подобни

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
albatros
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 4:48 pm
Местоположение: TO

Защо толкова много канадци са алергични - фъстъци и подобни

Мнение от albatros »

Много от вас сте забелязали, че канадците са болни на тема ядки, фъстъци, all type of nuts. Алергии, алергии, епипени и какво ли не.
Аз доколкото си спомням в България, такова чудо не съм виждал. При нас фъстъците например бяха деликатес и бяха доста скъпи. Спомням си как циганите ги продаваха на пазара или по панаири в малки кесийки да не би да преядем. Може би и заради това не съм чувал за алергии от ядки. Или българския ген е доста корав?

Защо канадците са болни на тема ядки? Да не би канадците да са се уяли или генетично са регресирали или изродени?
От генетична гледна точка, канадската нация е добра смеска ( има хора от целия свяТ) и би трябвало да не бъде така податлива на към тези алегии.
Да не би генетично модифицираните храни да са довели до тези алергии?
Какви са шансовете на имигрантите да започнат да страдат от този тип алергии?
Какво мислите?
"The secret of success is going from failure to failure without loss of enthusiasm."
~ Winston Churchill
zorina
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 2:40 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от zorina »

БГ ген е много здрав...обаче, има голямо значение има околната среда и начина на живот.

Българинът като генетика е на 3-то място по продължителност на живота - 91 - 93 години, но поради ниския стандарт на живот, околна среда...се нарежда доста назад вдействителност.

така, че възможно и да има прояви на алергии, но това ще е евентуално 2-3 поколение българи, живеещи тук....

а за тукашните алергии продължавам да се учудвам, алергия към свинско, алергия към риба...към какво ли не незнам..
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Smart Dust »

Ами след като смесиш негър с китайка какъв друг резултат искаш да има. :lol:
Майтапа настрана, но тия май са си прецакали гените. Според мен си е наследствено.
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

бе и аз не подозирах че има алергия към фъстъците..
но щерката на мой колега има такава (и от от тежките форми).. пък той е руски евреи, жена му също.. дошли са в канада преди 15-тина години.. а сега де..
освен някои да са генетично предразположени към такива алергии и тукашната среда/храна/въздух/ба-ли-го-какво да "отпушва" тези алергии?
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Фъстъците по принцип се смятат за много силен алерген и то не само в Канада, а по целия свят. Просто тук ако заради хранителен продукт получиш здравен проблем, можеш да ги съдиш до дупка. Затова всеки гледа да предупреждава, на опаковките на хранителните продукти винаги пише дали има или няма следи от ядки и затова на нас ни се струва че проблемът е огромен. Всъщност така е навсякъде, ама някъде предупреждават, а другаде не.
Аватар
Todd
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:39 pm
Местоположение: Lower Mainland

Мнение от Todd »

Проблемът си е доста сериозен, защото аз като трябва да занеса някаква почерпка в училището на детето и в чудо се виждам къде да намеря нещо без "следи от ядки" в него!
По-добре малък ум, отколкото голям цирей!
Аватар
7George
Мнения: 9668
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

алергии

Мнение от 7George »

Генетичната предразположеност е добро предположение за причината на канадските алергии. В Нюфаундленд ядките бяха забранени да се носят във всяко едно училище, а се знае че хората на този остров са потомци на ирландци и шотландци, живяли затворено и изолирано доста години. Чувал съм за малки градчета дето всички носят една фамилия...

А как бихте коментирали алергиите към аромати (scents) и забраната да се парфюмираш на някои обществени места?
Последно промяна от 7George на Вто Сеп 11, 2007 2:21 am, променено общо 1 път.
гицка

Мнение от гицка »

а бе
много са кекави
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Съжалявам, ама още от България си имам астма и от един силен аромат мога да получа пристъп :oops: Вие не бяхте ли чували за такива случаи? В България има доста астматици.
Ама тук не бях чувала че има забрана да се парфюмираш на някои обществени места.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Ако е частно и все пак обществено място :) ...
Аз се сещам че единия гинеколог в нашата сграда има табела "Дю ту сивиър алерджис - моля пациентките да не си слагат парфюм и парююмирани кремове :lol: ... Горкия човечец, като че ли му е малко другото, ами и тези мъчения отгоре ...
Аз парфюм през деня отдавна не ползвам, само безцветен гел антиперспирант. По цял ден съм с хора, виждам много кихащи и кащлящи жестоко от разни аромати, вече даже ми се струва невъзпитано като ми се изтупа някой с някакъв облак около него :? .....
Циганите - на Сатурн !
garfild
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 7:14 pm
Местоположение: North Vancouver

Мнение от garfild »

Много е просто с алергиите. Стига да си видял как си хранят децата още от 1-2 годишни. Много са им изкривени представите за здравословно ядене, затова. Ако направиш една мусака набързо, за по-лесно почват да викат, че си невероятен готвач. Ама ако видят да слагам сол - "що слагаш сол, не е полезно". Ако слагам захар - "що слагаш захар, не е полезно" и т.н. Ама филия с фъстъчено масло и хамбургер с гадното пържено кюфте и въобще пържено всичко или добре стоплено на микровълнова печка си е номер едно. Що да пият млако, като има соево в което няма масло. Що да яде хляб детето, като има корнфлейк. Що да яде сирене и кашкавал, като разбираш ли, не са пържени. Сега стана ли ви ясно как се получават хранителни алергии.
А относно сенните хреми и астмите в България, я ако обичате си спомнете преди 17-18 години, когато улиците се миеха, тревата се косеше, боклука се хвърляше в кофата, а не от балкона и хората не нервничеха за всяко нещо и не се гледаха на кръв, дали имаше толкова дихателни алергии, а? Питай баба си, дето си е прекарала живота на полето с овцете, неизбитото пълномаслено :shock: мляко, белият хляб и парчето сланина имала ли е алергии и чувствала ли се е болна и със запушени артерии. Та не е генетично, бъдете сигурни, ами е от тъпите кратуни на умните ни глави.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

За хранителните навици на канадците е трудно да се обобщава. По принцип образованите канадци наистина се хранят здравословно. Носят си за обяд маджички (сандвичи не), пият не газирани, а В8 (зеленчуков сок), много си носят плодове и зеленчуци и си правят салати. Това в столовата в офиса. А иначе не се съмнявам че Ален Вид прави всеки ден по не знам си колко нездравословни закуски, не се съмнявам че пазар за тях има, само не може да ме убеди че знае какъв процент от населението яде такива закуски. Той все пак не прави закуските на всички канадци, нали?

Преди 17-18 години си спомням, също имаше доста алергии в България. И моята си е от спокойното соц време.
gsm
Мнения: 26
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2003 1:42 pm
Местоположение: Winnipeg, Manitoba

Мнение от gsm »

PROBLEMA S ALERGIITE IDVA OT GENNO MODIFIZIRANITE HRANI !!!

Skoro imashe i statia ot BG lekarka po temata.
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Smart Dust »

gsm написа:PROBLEMA S ALERGIITE IDVA OT GENNO MODIFIZIRANITE HRANI !!!

Skoro imashe i statia ot BG lekarka po temata.
На това аз му викам Еволюция. Само приспособимите организми(хора) ще оцелеят. :-)
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

Smart Dust написа:
gsm написа:PROBLEMA S ALERGIITE IDVA OT GENNO MODIFIZIRANITE HRANI !!!

Skoro imashe i statia ot BG lekarka po temata.
На това аз му викам Еволюция. Само приспособимите организми(хора) ще оцелеят. :-)

Каквито и епидемии да има (пази Боже да няма по-сериозни), това човека изглежда е много издръжлив индивид ... досега само се увеличава населението на земята ...

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Публикувай отговор