Климат в Квебек - въпрос

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Borchagaa
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 11:18 am

Климат в Квебек - въпрос

Мнение от Borchagaa »

Здравейте, бих искала да попитам какъв е климата в Квебек? Може да ви се стори малко маловажен въпрос, но мен все пак ме интересува. На последната информационна сесия за Квебек консултанта каза, че през зимата стигало до -10, а през лятото до 22С. А постоянно чувам отнякъде, че през зимата, през повечето време t е -30/-40С. Вярно ли е? А през лятото как Е? Мerci! :lol:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Всеки ще и каже различно :).
Аз карам 3-та зима и -30 не ми се е случвало до сега ,но -27 да (1 ден тази година),но тука студа не се усеща според мен.При -7,-8 е като около 0 в България,а аз се придвижвам с градският транспорт и чакам рейс (понякога и по 20 мин.) така че имам усет за температурите.Но лятото за мен е кошмар.Жега та се не диша,поне за мен е така.Последното лято беше добре ама да видим следващото.
Ма аз по принцип предпочитам зимата пред лятото тaка че до тук казаното може да не важи за теб.
Аватар
mecan
Мнения: 698
Регистриран на: Сря Дек 08, 2004 12:53 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mecan »

MAX TEMP : 36.2 °C
MAX TEMP. DATE Aug.8 2001
MIN TEMP : -29.1 °C
MIN TEMP. DATE Jan.15 2004
PRECIP ACCUMULATION 3546.1 mm
това е в Монреал
а това за Квебек
MAX TEMP : 34.2 °C
MAX TEMP. DATE Jun.26 2003
MIN TEMP : -32.6 °C
MIN TEMP. DATE Jan.15 2004
PRECIP ACCUMULATION 3926.2 mm
за последните 4 год
и това са температури без фактор вятър и влажност

в момента измерената темп. в Монреал е -11 а се усеща -22 така че прави си изводи
Според учението на философа Ли Тин Уидъл хаосът се намира в най-голямо
изобилие там, където някой се стреми да въведе ред. И хаосът винаги
надмогва реда, защото е по-способен организатор.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

абе голям гърч си е. аз все още не мога да свикна, а като пък доде лятото с тази влажност и смога направо е ад.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

Да ме прощавате, ама аз се бях приготвила да умирам от студ - то се оказа, че тази зима в България е било страшничко. (Добре, че се отървахме! :wink: )
Декември имаше 2-3 дни с -27, с фактора вятър - около -40. Обаче, не знам защо, тук студа не се усеща както в БГ...
Днес, наприmер, уж е -11, на mен mи е топло с това слънце! Ако не духаше вятър бих си сложила пролетното яке!
А лятото - mного задушно, бе! Като на mорето - от влагата ще да е! И mного важно - в Mонреал няmа сmог!
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
ivandi
Мнения: 631
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2003 2:28 pm
Местоположение: Quebec City

Мнение от ivandi »

Eto dva linka za Montreal i Quebec, da si vodish statistika :)
http://www.weather.ca/weather/cities/ca ... QC0441.htm
http://www.weather.ca/weather/cities/ca ... QC0363.htm

Na men mi e parva zima. Liatoto kebakarite me plasheha che zimata bila strashna (to na tiah vsichko im e NAJ :) ). Za sega ne vijdam nishto strashno, -10 -15, poniakoga i -20 no ne za dalgo. Ako niama viatar, daje e priatno. Obache viatara e gaden. I -5 da e ako duha e nepriatno. A naj kofti e kogato edin den e malko nad 0-ta, a na drugia -15, stava goliama parzalka :)

A liatoto slanceto e dosta silno, pone na men ne mi ponasia. No pak ne stava mnogo goreshto. E ako mnogo se sgoreshti basena e zad bloka :)

Abe klimata e poslednia problem tuk :)

Cheers
"Всяка глупост има си време да стане малка правда дори" - Ахат
Аватар
maria29
Мнения: 676
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2003 6:46 pm

Мнение от maria29 »

ivandi написа: Na men mi e parva zima. Liatoto kebakarite me plasheha che zimata bila strashna (to na tiah vsichko im e NAJ :) ). Za sega ne vijdam nishto strashno, -10 -15, poniakoga i -20 no ne za dalgo. Ako niama viatar, daje e priatno. Obache viatara e gaden. I -5 da e ako duha e nepriatno. A naj kofti e kogato edin den e malko nad 0-ta, a na drugia -15, stava goliama parzalka :)
Abe klimata e poslednia problem tuk :)
Cheers
Ivandi ти на това зима ли му викаш. Не си ли 4ул 4е за първи път от 50 години температурите са толкова високи. Имаше 1-2 седмици студ (15 януари-30 януари) и това си беше. Само ако знаеш 2003 (когато пристигнах тук каква зима беше, щеше да искаш да се връщаш в БГ. Тогава кебекарите казваха 4е това било наистина тежка зима.
И не гледай статистиките и агитационните брошурки те са правени да не плашат туристите. Като вклу4иш фактор вятър температурите стигат -45С - 50С тук в град Кебек. Виж в Мтл е много по-топло. Аз там дори не си закоп4авам палтото :wink:
"If you don't know jewelry, know the jeweller." (Warren E. Buffett)
Аватар
maria29
Мнения: 676
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2003 6:46 pm

Мнение от maria29 »

А забравих да спомена и за прословутото кебекско лято.
Ами лятото тук е много кратко. Миналата година се падна във вторник... :wink:
"If you don't know jewelry, know the jeweller." (Warren E. Buffett)
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Да зимата на 2002-2003 никога няма да я забравя,като паднеше на -15 жега.В продължение на 3 месеца темп. си играеха от -10/рядко/ до -30,като се заредят 20 дни подред на -20-25 ти иде да се гръмнеш.За 5 месеца имаше самоедин ден с плюсова температура +1 и то точно на 01012003.И изобщо недейте да сравнявате зимата тук с тая в Бг.В Бг.може темп. да паднат до -15 но държат само няколко дни и съвсем нормално е да се сменят с +15,а тук такъв филм няма 5м. все си е клинч,да се е стопил сучайно ноемврийския сняг-не, от ноември до сега все си е бяло навсякъде ,ще го отнесе до април,тогава за кви топлини говорите.Тая ми е четвърта зима тук и е голямо изключение,можем да я наречем сравнително мека за тукашните разбирания ,но все си е зима.И в Бг. се движех с кола и тук също ,обаче в Бг. изкарвах по едно кожено сако,а тук даже и в тазгодишната зима кожух,шапка ,ръкавици.В Бг. усещането за студ идва от недобре утоплените помещения и транспорт,а тук усещането идва от тия -20 -30Ц като сложим и влагата както днес става дубъл.
Alex_dim
Мнения: 388
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 9:32 am
Местоположение: Монреал
Обратна връзка:

Re: Климат в Квебек - въпрос

Мнение от Alex_dim »

Borchagaa написа:Здравейте, бих искала да попитам какъв е климата в Квебек? ...
Климатът не трябва много да те плаши. Температури под -15 не се задържат дълго време, а както и по-горе са споменали, според мен също тук студът е по-поносим, отколкото в България, понеже навсякъде е топло (вкъщи, в офисите, в подземния град на Мтл) и не икономисват енергията в това отношение. Въздухът е по-чист в сравнение с големите градове в БГ. През лятото май е по-неприятно, че в домовете става много задушно (повече отколкото навън) и не е лошо да си с климатик. Температурите все пак рядко надвишават 26-28 гр.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Аз пък твърдя ,че температури под -15 се задържат за доста дълго време,в порядъка ня 2,3 та и 4мес. ,справка зими-2002-2003,2003-2004 и сняг натрупва до половин метър-справка зима 2003-2004,но това не трябва да те плаши освен ако не работиш на открито.Проблемът е по скоро психологически,като задържат темп. в продължение на месец под -15 цикълът ти на живот става от работа в къщи ,от къщи на работа,не можеш да направиш 15мин. разходка а ла пие за разтоварване,забит си като къртица..Другият проблем е влагата лете и зиме,удря в ставите ,не убива но мъчи изпива ти силите.
И пак повтарям не си правете заключение от тая зима ,следващата такава може да е след 50г.А най големият проблем е че е много дълга,от началото на ноември до средата на април ,което много изтощава организма и физически и психически.
А миналата година за пръв път от 3г. имаше есен по дълга от 2 седмици ,да се надяваме че и пролетта ще е така ,но като гледам прогнозите до 20.03 -от -5 до -15/максимални/ и две седмици непрекъснат снеговалеж едва ли ще ни огрее.
Аватар
Todd
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:39 pm
Местоположение: Lower Mainland

Мнение от Todd »

Тука зимата е песен в сравнение с БГ и според мен е така, защото тук навсякъде всичко се отоплява. А в БГ: в апартамента - студено, защото има лоша топлоизолация и само аз си включвам радиаторите; в автобусите - студено, защото парното или не работи, или шофьора прави икономии на нафта; на работа или в училище - студено, защото няма пари за отопление или пак от гледна точка на икономии... :evil:
В крайна сметка човек през целия ден е на студено и дори при +5 му е студено.
Тук е точно обратното - и при -50 не ми е било студено.
По-добре малък ум, отколкото голям цирей!
Аватар
maria29
Мнения: 676
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2003 6:46 pm

Re: Климат в Квебек - въпрос

Мнение от maria29 »

Alex_dim написа:Въздухът е по-чист в сравнение с големите градове в БГ..
Ей с това изказване въобще не съм съгласна. Още пове4е 4е аз идвам от един от най-замърсените бг градове (Бургас). Ще приема позицията ти само ако ми кажеш колко рафинерии има в Кебек :?: :idea: :wink: :lol:
А като се има предвид 4е в момента съм в град който по4ти няма промишленост която да замърсява (освен пак една рафинерия). Не ти ли е направило впе4атление колко е силно слънцето през лятото и как през ден по телевизията предупреждават да се мажат с крем преди да се показват навън? Това със сигурност не защото слънцето пе4е по-силно, а защото озоновия слой е СИЛНО изтънял и слънцето жули. И това е още един плюс за туризма в Бг... :wink:
"If you don't know jewelry, know the jeweller." (Warren E. Buffett)
BaiGanio
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Дек 30, 2004 5:55 pm

Мнение от BaiGanio »

Ne se pla6ete ot temperaturite,vsi4ko sa si izmislili canad4etata za da im e dobre.V Sofia se mrazne pove4e.Moje bi za plovdiv4ani e po studenko no ite svikvat.Temperaturite v MTL sa kato v severna BG-PLEVEN,RUSE.Ne se pla6ete-ima bezplatni pluvni baseini rabotesti ot 8-21h prez cjalata godina i fitnes zali s sastoto rabotno vreme za okolo 50-6o CAD mese4no.Njama stra6no vsi4ko e OK,nie BG sme sviknali da preuveli4avame malko a ponjakoga i pove4e nestata :D Uspeh i gore glavata! :D Nie BG uceljavame pri vsjakakvi uslovija!!! :thumbsup: [/list][/code][/quote][/u][/i][/b]
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Че има кучешки студ тук, има (не и тази година обаче), и че се изкарва по-леко зимата от в БГ, изкарва се. Както мнозина вече писаха, тук навсякъде се отоплява, затова. Но и батето е прав: като захване тоя студ с тоя гаден вятър, караш по най-късата отсечка до работа и обратно. Моят проблем са не ниските температури и снега, а това, че е дъъъъълго... За мен лято тук все пак има, но няма пролет. Пурвите цветя по градинките пред къщите се виждат май месец, и то защото ги садят готови цъфнали. В това отношение евала им правя на тукашните: въпреки неблагоприятния за цветя климат, градът се отрупва с толкова цветя, колкото не съм виждала никъде в БГ. Но пък няма пазар за цветя: ей така да минеш между сергиите и даже без да купуваш, да си оплакнеш очите след работа...

Маре, ние с теб и по въпроса за въздуха даже не сме на едно мнение: според мен тук реват, че въздухът бил замърсен, само защото не са виждали какво значи наистина мръсен въздух (като този в бг градовете, където между впрочем май също няма много предприятия вече).
Обичам да преча
Заключено