Монреал или Торонто ???

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Keiti
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Окт 12, 2004 3:30 am
Местоположение: Ruse

Монреал или Торонто ???

Мнение от Keiti »

Здравейте приятели, :wave:
обръщам се към всички които са вече в Канада и имат мнение -

минахме интервюто, и към 2006 смятаме да летим - имаме познати, които ще ни посрещнат и в Монреал, и в Торонто. Нямаме постоянна връзка и затова се обръщам към Вас: къде да емигрираме? в англ. или фр. част? (нещо за нас - аз счетов., той - в ТЕЦ, дъщеря 3г., надявам се там да станем четирима! :smlove: )

Благодаря Ви предварително!
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Монреал или Торонто ???

Мнение от Koko »

Keiti написа:Здравейте приятели, :wave:
обръщам се към всички които са вече в Канада и имат мнение -

минахме интервюто, и към 2006 смятаме да летим - имаме познати, които ще ни посрещнат и в Монреал, и в Торонто. Нямаме постоянна връзка и затова се обръщам към Вас: къде да емигрираме? в англ. или фр. част? (нещо за нас - аз счетов., той - в ТЕЦ, дъщеря 3г., надявам се там да станем четирима! :smlove: )

Благодаря Ви предварително!
Наличието на познати е определен плюс, но все пак е добре да се уточните с тези познати на какво точно съдействие можете да разчитате от тяхна страна, за да не се окажете разочаровани в очакванията си от тях. Така че не е лошо да си подновите връзката с тях и да сте наясно какъв ангажимент към вас евентуално са готови да поемат.
За счетоводителите - и в двете провинции намирането на квалифицирана работа не е лесно, пазара е пренаситен, в общия случай трябва да се учи нещо допълнително в Канада.
Други фактори който трябва да отчитате, като лично мнение:
- с какво ниво на езика сте и кой от двата езика знаете по-добре.
- с колко пари разполагате за начало – Торонто е по-скъп като издръжка на живота спрямо Монтреал, но пък може би има и повече възможности
- социалната политика в двете провинции е доста различна – в Квебек съществува вариант ако нещата не потръгнат добре да разчитате на някаква помощ от провинцията, в Онтарио в това отношение не може да се разчита на някаква реална помощ
pomiar
Мнения: 728
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2004 11:12 am
Местоположение: ulitsa Sezam, vtora kofa, v liavo
Обратна връзка:

Мнение от pomiar »

Koki e prav. Da jivee Montreal i bratiata quebecois :wink:
Osven tova samoletite za obratno (Bulgaria) minavat prez nas ie po-kratak poleta :dance: :haplio: :krila: :wave2:
Ima hora gotovi da braniat istinata dokato ot neia ne ostane nishto. (J.R.Openhimer)
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

Ми какъв език говорите бе хора?
Rodos
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Окт 04, 2003 9:24 am

Мнение от Rodos »

Кейти, въпроса който задаваш е много труден. Аз ще кажа моето мнение, но Вие ще сравните всички мнения и ще вземете Ваше собственно решение.
Предимства на Торонто:
- по-нов, по-модерен, по-чист, по-рационален град - може би най-добрия в цялата северна Америка, според мен дори и по-красив, въпреки "европейската слава" на Монтреал
- метрото е много по-чисто, по-голямо, климатизирано, по-голямата част от автобуси също.
- пазара на труда - несравнимо по-голям от Квебек,
- няма би-лингвизъм, който е мъчителен за Квебек
- храната малко по-евтина, бензина също

Недостатъци на Торонто
- не можете да разчитате на социална помощ преди да изтекат 6 месеца и след това също не е сигурно
- размера на детските добавки е по-малък от Кебек мин. с 100 долара
- като цяло социалната подкрепа на държавата е много по-малка
- няма платени езикови курсове
- за счетоводители работа няма да има, ако не завършите нещо канадско, а след това също не е ясно (познавам българи-счетоводители от Торонто, които не работят като такива),
- висшето образование много по-скъпо от квебекското
- наймите са по-високи с около 200-300-400 долара
- карта за метро е по-скъпа с 40 долара
- застраховките на коли са много (в пъти) по-скъпи от Кебек

Предимствата на Монтреал
- ако декларирате малко пари при влизане (което е задължително трябва да направите) можете да искате социал дори след две седмици
- можете да учите френски и затова ще ви плащат (но се чака около 3-4- месеца)
- най-евтино висше образование и изобщо образование, което привлича хора от други провинции, вкл. и от Онтарио,
- много силна социална политика в сравнение с всички други провинции - тук е онзи социализъм, за който са мечтали в Европа... и тъй като това е социализъм, то мисля, че по-лесно да се преместиш от Монтреал в Торонто, отколкото обратно - мисля, че за да станеш жител на Кебек и да му ползваш предимствата трябва да минат 12 мес., а новодошлите емигранти ги получават веднага...


Недостатъци на Монтреал
- билингвизъм и комплекс на непълноценност на кебекуа, с който постоянно трябва да се съобразяваме
- по-нисък (малко) общ стандарт на града
- пътища отстъпват на Торонто

Извода, който бих направил: за новодошли емигранти, които знаят слабо езици и нямат професия с която могат веднага буквално на петия ден да започнат работа, които нямат роднини, на които могат да разчитат първо време - най-добре да се заселят в Монтреал - Квебек е най-доброто място за първоначалната адаптация.
Впоследствие - след година, две - може да се мести човек в Торонто. Веднага да отидеш в Торонто е рисковано, ако нямаш добър англ. и добра професия.

Това е моето субективно мнение (познавам и двата града).
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

"ако декларирате малко пари при влизане (което е задължително трябва да направите) "
i posle se chudim zashto darjavata e zadalbala tolkova...
az sashto sigurno bih go napravil no sega mi se struva dosta kovarno
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Rodos dava edna kartina, koyato mi izglezhda mnogo palna.
Kakvo moga da dobavya ot men - spored men ako znaete angliyski i imate konvertiruema profesiya, e po-dobre v Toronto. Ako profesiyata vi iziskva douchvane v Canada, po-dobre e v Montreal.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Rodos написа:Предимства на Торонто:
- по-нов, по-модерен, по-чист, по-рационален град - може би най-добрия в цялата северна Америка, според мен дори и по-красив, въпреки "европейската слава" на Монтреал
- метрото е много по-чисто, по-голямо, климатизирано, по-голямата
e basi, абе аз да не живея в някой друг град :shock: ти привечер влизал ли си в метрото да видиш какво чудо е?

за счетоводиътелите е един малък ад докато приравнят- познавам хора дето 3 година се мъчат и не успяват да се преборят с така наречените им изисквания на тукашните асоциации
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Саше, за един и същи град говорите, само дето явно с Rodos ползвате по различно време метро. На мен пък лично монреалското метро ми харесва повече, но това е въпрос на лично виждане.
Още един плюс на Монреал - можеш да живееш без кола, защото транспорта е супер добре уреден. В Торонто без кола не става.
За цената на храната - малко ме озадачи мнението на Rodos, че в Торонто храната била по-евтина. Аз лично не го споделям - за трима в Монреал отиваха около 450$ на месец, а сега в Торонто не падаме под 650$.
Изображение
Rodos
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Окт 04, 2003 9:24 am

Мнение от Rodos »

Sasho71 - разхвърляни вестници в края на деня има навсякъде. Снежи, не знам защо монтреалското метро ти харесва по-вече - мисля че от страна на комфортността няма никакво сравнение между тесните вагони, неудобни пластмасови седалки, липса на климатик в Монтреал и широки вагони, седалки, климатизирани вагони, асансьори за инвалиди и стари хора в Торонто. А и връзката между метро и автобус в Торонто къде по-удачно е направена - изобщо не излизаш от транзитната зона...
По повод цените: мисля че в "Нофрилс" цените на хляба, на някои видове салами, например портокаловия сок и пр. бяха къде-къде по-ниски от, например Монтреалските "Метро", IGA, дори и супер-С...
Но за това не искам да споря, тук всичко опира кой от къде има възможност да пазарува...
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Абсолютно и аз не съм съгласна с много твърдения:
храната малко по-евтина
Във форума имаме конкретни примери,показващи,че това не е така...Когато започнеш да харчиш по 400 дол./мес. за храна в Торонто,ела се обади! :roll:
не можете да разчитате на социална помощ преди да изтекат 6 месеца и след това също не е сигурно
Само искам да допълня,че дори и да я получите,парите няма да стигат за живот,за разлика от Монреал.
размера на детските добавки е по-малък от Кебек мин. с 100 долара
От нова година влизат в сила квебекските детски -500 дол. за три месеца или 2000 дол. годишно. Точно толкова по-малко ще получиш в Торонто!

И нещо,което просто ме възмути:
Недостатъци на Монтреал
- билингвизъм и комплекс на непълноценност на кебекуа, с който постоянно трябва да се съобразяваме
- по-нисък (малко) общ стандарт на града
Комплекс на непълноценност? :shock: Нещо бъркаш...Какво имаш впредвид под "стандарт на града"? Бих казала,че той е много по-висок в Монреал,отколкото в Торонто и за това не може да става въпрос за никакъв комплекс!
Да вдигнат ръка Торонтовчани,които живеят в собствена къща (не кондо)!!!
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

JOY написа: Да вдигнат ръка Торонтовчани,които живеят в собствена къща (не кондо)!!!
От моите познати, общо взето няма такива които да не живеят в къща.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
bijou
Мнения: 101
Регистриран на: Пон Окт 20, 2003 2:36 am

Мнение от bijou »

da be,da! :wink:
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

speedy написа:
JOY написа: Да вдигнат ръка Торонтовчани,които живеят в собствена къща (не кондо)!!!
От моите познати, общо взето няма такива които да не живеят в къща.
:lol: Под наем?
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Ми колкото и невероятно да ви изглежда и аз имам доста познати, дето си купиха къщи, а пък колко кроят планове за следващата година... Това за Торонто де, в Монреал не познавам никой с къща.
Изображение
Заключено