КАНЦЕРОГЕННИ МАТЕРИАЛИ ИЗПОЛЗВАНИ В СТРОИТЕЛСТВОТО

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Hemoglobin
Любим форумец
Любим форумец
Мнения: 447
Регистриран на: Чет Яну 29, 2004 9:03 pm
Местоположение: Само в самолета съм си у дома.
Обратна връзка:

КАНЦЕРОГЕННИ МАТЕРИАЛИ ИЗПОЛЗВАНИ В СТРОИТЕЛСТВОТО

Мнение от Hemoglobin »

НАвремето мисля че бях споменал за opasnite вещества които масово се използват в строителството (изолацията, sheetrock-а, водопроводите) но тогава бях порицан за непослушание .
Преди няколко дни обаче Health Canada направи първата стъпка. Признаха че една (засега) от съставките на изолацията има способността да се свързва с ДНК-то (на данъкоплатеца) и да предизвиква висока степен на мутации (казано на БГ (пази Боже) - рак).
През последните дни в парламента се разгледа и въпроса за "стотици хиляди" жилища в които живеенето е риск... сякаш досега не било. Изведнъж цъфнаха и цифри за онкоболни и пр.
Както казваме "а добрутру" през последните 100 години като сте си бъркали в носовете откъде да знаете какво са туй канцерогени и как аджеба действат.
Между другото феноменалния процент аборти (погледнете пак в Health Canada) за нашата провинция, също си има причина, която далеч не е ей така от алаха.
И така господа, колкото и да го защитатват някои строителството от картон, гипс и азбест, изтъквайки как излирало от студа, мисля че вече ще имат едно наум, когато се прибират вкъщи.

Мисълта ми е, един съвет, ако купувате къща, гледайте да е е новопостроена защото въпросната изолация е спряна и забранена за употреба наскоро (предполагам малко преди Health Canada да изнесе информацията).

Чудя се дали това първо отваряне на глас в тази насока няма да изкара на бял свят още интересни факти....
"Бързата кучка слепи ги ражда"
българска поговорка
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Аз не мога да разбера как все още ползват азбест .Изображение
Дори в България е забранен.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Alex_dim
Мнения: 388
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 9:32 am
Местоположение: Монреал
Обратна връзка:

Мнение от Alex_dim »

Наскоро даваха репортаж за някакво семейство (май) от Манитоба. Всички, живели в къщата, са починали или болни от рак. Оказал се висок % на азбест в стрителните материали. В Канада също отдавна е забранен и твърдяха, че се използвал само в много стари сгради. Освен това, ставал опасен само, ако се извършвали ремонти. Трябвало да се викат специални екипи в такива случаи.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

ами те тука ще ни наркоманизират, после с храните ще се опитат да ни отровят, накраая с азбеста да ни довършат и ако все пак доживееш лекарите ще ти светят маслото със сигурност :shock: каква е целта- ами да не доживееш до старини, че бюджета не може да издържа толко пенсионери. и не ми казвайте че тук се живеело дълго щото ще се пукна от смях, това е просто евтина реклама .... :beer:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Eto vi za azbesta i v Ca, i v bg. I men me zaintriguva:

How has the use of asbestos changed?

When it became evident that regular exposure to asbestos on the job involved health risks, the public became more concerned about exposure to asbestos in offices and schools, and, eventually, about all asbestos products.

This concern has led to a dramatic decline in asbestos use since the early 1980s. The use of asbestos insulation in buildings and heating systems has virtually disappeared. Residential use, for roofing, flooring and appliances, continues to decrease.

http://www.cmhc-schl.gc.ca/en/burema/ge ... e_ce03.cfm


BG:

У нас и сега продължават да се експлоатират елементи във водопроводните инсталации и строителни панели, в които има азбест. Над 3000 са изделията, изработвани от този материал. Бумът в използването на азбеста у нас е през 70-те и 80-те години на миналия век в строителството, машиностроенето, енергетиката, корабостроенето, химическата и хранителната промишленост, металургията.
Забрана за употребата на някои видове азбест съществува още от 1993 г. Материалът вече не се добива в България, а от 6 вида е разрешен вносът само на един. От 1 януари догодина вносът и употребата му се спират окончателно, припомниха от здравното министерство. Забранена и сега е употребата на азбест в играчки, бои, лакове, филтри, водопроводи.
http://www.segabg.com/18082004/p0020016.asp
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Ne e samo ot azbesta, w boite za wytreshno bojadiswane syshto imashe edno olovno syedinenie, sega ne si spomniam tochno kwa mu beshe himiata, ta naskoro razbrali che bilo kancerogen. Ama towa otdawna sa go znaeli gadinite i ne sa kazwali na horata, moja profesor mi razprawia edin pyt za negow priatel, kojto stradal ot postojanno glavobolie, i kogato hodel na pochiwka za po mesec ne go boliala glawata. To bilo ot boite w bungaloto. I zatowa sega se izbiagwa upotrebata na boi, prawiat se plastmasowi pokritia. Zabelezhete po detskite ploshtadki, che ne sa bojadisani, a sa pokriti (powder coating).
Аватар
Hemoglobin
Любим форумец
Любим форумец
Мнения: 447
Регистриран на: Чет Яну 29, 2004 9:03 pm
Местоположение: Само в самолета съм си у дома.
Обратна връзка:

Мнение от Hemoglobin »

В тази връзка искам да споделя нещо. Прави ми впечатление че страшно много жени (българки) които доидоха и забременяха тук абортираха спонтанно.
Нека си помисля от поне 5 за които се сещам, 4 имаха аборт.
Има ли някой друг подобно впечатление или е просто съвпадение?
"Бързата кучка слепи ги ражда"
българска поговорка
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Hemoglobin написа:В тази връзка искам да споделя нещо. Прави ми впечатление че страшно много жени (българки) които доидоха и забременяха тук абортираха спонтанно.
Нека си помисля от поне 5 за които се сещам, 4 имаха аборт.
Има ли някой друг подобно впечатление или е просто съвпадение?
А според теб каква е причината?
Изображение
Аватар
Hemoglobin
Любим форумец
Любим форумец
Мнения: 447
Регистриран на: Чет Яну 29, 2004 9:03 pm
Местоположение: Само в самолета съм си у дома.
Обратна връзка:

Мнение от Hemoglobin »

Снежи,
първо много ми се иска това да е съвпадение, а не тенденция. Затова попитах дали някой друг има такова впечатление. АКО да тогава ще го коментираме.
"Бързата кучка слепи ги ражда"
българска поговорка
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Ne, ne sam zabelyazala balgarkite v Canada masovo da pravyat spontanen abort. Hemoglobin, iskam samo da utochnya, che izvadkata, koyato sam dala za azbesta v Canada i v koyato pishe che ot nachaloto na 80-te godini ima dramatichen spad v upotrebata na azbest v sledstvie na razkritiyata che ima zdraven risk, e ot Canada Mortgage and Housing Corporation. Ne znam, informaciyata ti che Health Canada samo predi nyakolko dni napravila parvata stapka da razglasi vrednostta ot azbesta :?
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Още като бях в техникума учех че азбеста е вреден и не трябва да се ползва в строителството .И не се ползва в момента.По принцип азбезда е вреден не по време на употреба ,а по време на производство и полагането му ,но въпреки това за мен не трябва да се ползва.Тука един арабин на лекции в Concordia ми обеснаваше колко хубав материал бил.:twisted: По принцип в България го ползваха за покривнте изолации.

Това за абортите на българките (ако е вярно) не предплагам че причината е живота им в Канада по скоро в България. България въобще не е приме р за страна която се грижи за здравета на гражданите си и затова се ядосвам когато забележа нещо такова в Канада.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Hemoglobin написа:... 5 за които се сещам, 4 имаха аборт.
Има ли някой друг подобно впечатление или е просто съвпадение?
Мойте наблюдения са 6 на 3 за бебетата. И при два от абортите, втория опит приключи с нормално раждане и задрави бебета. Третия ще чакаме :)
Ама викам да не си говорим такива работи, щото са само наши догадки, причините може да са хиляди. А все пак има бременни мацки, които четат форума. Викам да ги щадим в деликатното им положение, а не да ги плашим с "Разкази от криптата". By all means, Hemoglobin, дръж ни информирани, ама точно по тая тема давай само факти. Мерси :wink:
Аватар
Hemoglobin
Любим форумец
Любим форумец
Мнения: 447
Регистриран на: Чет Яну 29, 2004 9:03 pm
Местоположение: Само в самолета съм си у дома.
Обратна връзка:

Мнение от Hemoglobin »

SStto моля недей да ме обиждаш намеквайки че досега съм паривил догадки. Всичко което писах са факти а за абортите изнасям лични наблюдения като факт и НАЙ-ВЕЧЕ ПИТАМ ОСТАНАЛИТЕ ДАЛИ ИМАТ ПОДОНО НАБЛЮДЕНИЕ ПРЕДИ ДА ЗАПОЧНЕМ ДА ГО КОМЕНТИРАМЕ (виж по горното ми мнение). По горно мнение също носи повод за размисъл 3 аборта от 6 бремености (50%) , аз съм свидетел на 80% аборти от тези които познавам. Дотук само факти, никакви коментари. АКо някой друг сподели наблюдение ще е хубаво. И ако, пак казвам ДАНО ДА НЕ СЪМ ПРАВ (все пак един ден ще чакам внуци), някой прояви интерес тогава ще коментираме.

ApropoС не каза ли някой с големи червени букви "който го е страх от мечки да не ходи в гората" Ако някой го плаши темата да не чете. От друга страна аКо няма интерес няма да коментираме.

Да се върнем обаче на темата за абортите. В сайта на Хеалтх Цанада :-) има една интересна извадка за % аборти в провинциите. Мисля че тя подкрепя мнението ми.
"Бързата кучка слепи ги ражда"
българска поговорка
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Towa s abortite e mnogo interesno, stawa da se napishe edna statia, ama po-interesnoto obache e che kitajkite i arabkite hich ne gi lowi toja azbest be, kato gledam po kolko sa gi natyrkaliali???
babinoyarentze
Мнения: 309
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 10:28 pm

Мнение от babinoyarentze »

Не,
аз нямам подобни наблюдения - всички познати българки, или от други имигрантски общности които познавам караха нормална бременност и родиха нормални деца. Има две изключения: едното на швейцарци които си родиха момиченце с даун синдром, и другото на две момчета с циститна фиброза. Последните две обаче едва ли имат връзка с вредни параметри на околната среда.

Имам друго наблюдение обаче, с малки изключения (главно хора от малки градове) не познавам канадец без алергия, както и броят на тези с авто имунни заболявания (канадци които познавам) е смайващо висок.
Заключено