Вижте това

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Вижте това

Мнение от Sneji »

Понякога влизам в ide.li и днес попаднах на следното:

С две думи:
Понеже в България дават големи пенсии и заплати, а банковата и застрахователна система работят отлично (в което се убедих след като ми удариха колата, не по моя вина), затова реших да дойда тук. По точковата система като легално имигрирал.

Почнах да търся работа като счетоводител, или в банковата и финанS сова система.
Поканиха ме на няколко интервюта на които първият въпрос беше имате ли завършено училище в Канада, или практика в канадска фирма. Отговорът разбира се беше "не".
Нали сега пристигам от България.
След няколко такива интервюта, и малко наблюдения по улицата, магазините и банките, стигнах до извода че искам да работя за себе си. Убеден бях, че имам силите и качествата да го направя. Не виждах с нищо да ме превъзхождат управителите на фирми тук. Целта беше да имам 20 000 CAD за да започна.

Вариантите бяха два: Работа каквото и да било докато ги събера или училище със студентски заем който по възможност да не похарча и да работя вечер.

Избрах училището и работа вечер. Не съжалявам за това решение и сега ако трябва да решавам пак бих избрал този път.

Записах се в колеж за бизнес програма. Специално за хора, имащи понятие от бизнес, банки, счетоводство, финанси, търговия.
Препоръчват я за хора с висшe образование, завършили в други страни.
Продължителност една календарна година, редовно.
Цена 7000 CAD само такса за училище. Платима на 3 части. Кандидатствах за студентски заем и ми дадоха 15 000 CAD.
От тях 2300 отидоха за първата вноска и другите трябваше да бъдат спестени. Сложих ги в сметка в банката и следващия път когато ги докоснах тези пари беше след една година като завърших. (нали такава беше целта)

За една година научих в колеж повече от колкото за пет години в университет редовно в България. Канада ми даде заем от 15 000 CAD за учението, които трябва да се връщат в следващите 20 години. Но това не ме притесняваше, защото парите не бяха похарчени.

Когато завърших беше точно две години откакто бях дошъл. Веднага след завършването на колежа инвестирах тази сума в свой бизнес. Първата година беше трудно, нямаше много клиенти и печалба но мина бързо.

За 3 години си изградих кредит от близо 60 000 CAD за които разбира се плащам лихва и ги връщам, но и тях инвестирах и сега работя за себе си и всичко това за 3 години (и сега канадци родени тук си подават молбата за работа при мен). Без ипотека, без да залагам недвижими имущества които разбира се нямам, само на доброто ми отношение с банката. Коректност, плащане навреме на всички сметки, кредитни карти, плащане обратно на малки заеми които в началото ти дават за да те видят що за стока си.

Със смях си спомням как ходех от банка в банка в България и се молех да ми ипотекират апартамента за 60% от стойността му, но на нашите банкери все нещо не им беше добре, или им развалях кефа да си пият кафето с разни предложения за ипотеки.
За 28 години не получих и 10 лв. заем и то с ипотека.

Които разбира от елементарен бизнес ме разбира за какво говоря.

Жалко че има хора които плюят Канада и не оценяват къде се намират.
Където хора от цял свят дават по 20 000 CAD за да дойдат тук ако не отговарят на изискванята за легална имиграция.
Където за 15 мин. се регистрира фирма (може и по интернет срещу 60 долара), няма лицензии, разрешителни (за търговия и за много други отрасли). Няма бюрократи, алчни данъчни и тъпи полицаи.
Където има програма за развитие на малкия бизнес и дават по 300 CAD на месец в продължение на една година за да ти помогнат в началото.

Където за 3 години един път не са ме спрели с колата (разбира се не карам със 150 км. в час, пиян до козирката, и не минавам на червено).

И това място ако не е хубаво, не знам къде е.
Но за съжаление човешкото око е алчно и където и да ги поставиш някои хора, те все си плачат - обикновено след като са имали шанса си но са се издънили за нещо дребно. Защото за всички тук е еднакво: и закона, и възможностите за развитие и успех в живота.

Нищо не става за една нощ, но всеки който се чувства достоен, силен, можещ и иска да приеме тези предизвикателства е добре дошъл. И съм убеден, че ще дойде ден когато ще бере плодовете от труда си. Ще дава работа на хора родени тук и ще си каже: дойдох от другия край на света, борих се с хора от цял свят, постигнах неща в истинска конкурентна среда без връзки.

Може би ще остане акцент в езика като говориш (и то по-добре да остане, защото иначе няма да те питат) и понякога доволни клиенти ще те питат къде си роден. И тогава с гордост ще кажеш: роден съм в България и хора от цял свят сте научат че има една малка държава в която също се раждат можещи и достойни хора.

Насълзяват ми се очите пишейки тези последни редове, че всичко това се налага да го правя далеч от в къщи. Но се надявам да стигне до ушите на нашите политици, да приемат закони подобни на тези тук, да създадат благоприятна среда за бизнес за да правим всичко това в България.

Robert


http://www.ide.li/modules.php?name=News ... le&sid=174

Аз мога да кажа само ЕВАЛА!
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Super! S uvovolstvie cheta vinagi takiva neshta za uspeli i ambiciozni hora, koito ne hlenchat kolko sa preebani, shtoto sa imigranti i kak nikoga nyama da badat ravni s mestnite, ami prosto se zahvashtat i postigat tova, koeto iskat. Bravo, Sneji! Super polezna informaciya si pomestila. Prodaljavay v sashtiya duh! :P
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Гост

Re: Вижте това

Мнение от Гост »

Записах се в колеж за бизнес програма. Специално за хора, имащи понятие от бизнес, банки, счетоводство, финанси, търговия.
Препоръчват я за хора с висшe образование, завършили в други страни.
Продължителност една календарна година, редовно.
Цена 7000 CAD само такса за училище. Платима на 3 части. Кандидатствах за студентски заем и ми дадоха 15 000 CAD.
От тях 2300 отидоха за първата вноска и другите трябваше да бъдат спестени. Сложих ги в сметка в банката и следващия път когато ги докоснах тези пари беше след една година като завърших. (нали такава беше целта)

Ето това НЕ Е ВЯРНО. Всеки, който е кандидатствал за заем и стипендия знае колко струва една година и колко заем и стипендия дават. Питайте Омбудсмана.
Аватар
No667
Мнения: 806
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 3:33 pm
Местоположение: Winnipeg,MANITOBA

Canada

Мнение от No667 »

Vsichkoto pisano e hudojestvena izmislica.

No neka da ne se razocharovat vsichki koito chetat,Canada naistina dava vazmojnosti na vseki koito mu se raboti mnogo,
Snimki MANITOBA:
http://photobucket.com/albums/v470/bgmanitoba/

Snimki Toronto i Niagara:
http://photobucket.com/albums/v470/bgmanitoba/Canada/


-------------------------------------------------------
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Чудя се по какво разбра, че "Vsichkoto pisano e hudojestvena izmislica"? Би ли ми отговорил?
Rosi

Мнение от Rosi »

..
Последно промяна от Rosi на Чет Сеп 18, 2003 11:49 pm, променено общо 1 път.
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

И аз искам да кажа евала на въпросния господин. Дано има повече като него :D
Аватар
vladi64
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 4:24 pm
Местоположение: Montreal-не за дълго
Обратна връзка:

Мнение от vladi64 »

vladi написа:И аз искам да кажа евала на въпросния господин. Дано има повече като него :D
Nedei taka,be ada6, 4e ste se napulni sveta s grafomani.Toi pi6e 4oveka za druga Kanada,ne za tazi ,v koqto sme!
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Otdavna ne biah chel takiva gluposti, chestno kazano smiah se ot sarce.
Koi shte ti dade dori i v Canada pari za da uchish, a ti shte si vartish biznes s tiah. To biva, biva izhvarliania, ama chak toloz..... :lol:


:beer:
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Роси, човека може да си е донесъл от България липсващите в сметката ти 7000$. Това нереално ли ти звучи?
Според мен само човек живял, учил, взимал студентски заем и регистрирал фирма в Онтарио (ако изобщо става въпрос за Онтарио) може да коментира достоверността на написаното. Останалите само си чешем езиците.
На мен това, което е описал човека ми звучи съвсем изпълнимо и се присъединявам към "еваларките". Даже ще добавя: аферим! и ще завърша със звучното машала'!
Rosi

Мнение от Rosi »

..
Последно промяна от Rosi на Чет Сеп 18, 2003 11:42 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Роси, ако работиш на черно пак ли ти спират стипендията?
Колкото за клиенти канадци, сигурна съм, че се намират трудно, поне в началото. Но какво ще кажеш за българи и руснаци? От както съм в Торонто ми се случва да се запознавам с българи имащи свой бизнес и даващи работа на българи. Значи явно има начин и това не може да не ме радва!
Rosi

Мнение от Rosi »

..
Последно промяна от Rosi на Чет Сеп 18, 2003 11:42 pm, променено общо 1 път.
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

Pepon написа:Otdavna ne biah chel takiva gluposti, chestno kazano smiah se ot sarce.
Koi shte ti dade dori i v Canada pari za da uchish, a ti shte si vartish biznes s tiah. To biva, biva izhvarliania, ama chak toloz..... :lol:


:beer:
Човек може да си помисли че просто завиждаме на тези, които за разлика от нас са успяли... Не мисля, че е нужно да им завиждаме, просто всеки си следва пътя...
Аватар
vladi64
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 4:24 pm
Местоположение: Montreal-не за дълго
Обратна връзка:

Мнение от vladi64 »

A be mai diskusiqta stava bezmislena,zastoto sustiqt tozi grafoman be6e napisal sustata glupost v nqkoi ot klubovete na dir.bg.Napravo e edno kum edno! 4estno kazano v saita ide.li se srestat takiva smehorii,4e da ti hvrukne 6apkata!
Заключено