Mazni Quebe-kva-kva

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Mazni Quebe-kva-kva

Мнение от KolioBalkanski »

mnogo sam pissed off,
ne haresvali prevoda na edin nash artukul...shteli da izvikat language police i da razkarat artikula ot magazinite v quebec...ne stiga che narochno zaradi tiah sam slojil frenski...mnogo sam im iadosan
aide, koga shte idva referenduma da se ottarveme ot toia dead weight...
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Che kakvo mu e na prevoda :shock:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
maria29
Мнения: 676
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2003 6:46 pm

Re: Mazni Quebe-kva-kva

Мнение от maria29 »

KolioBalkanski написа:mnogo sam pissed off,
ne haresvali prevoda na edin nash artukul...shteli da izvikat language police i da razkarat artikula ot magazinite v quebec...ne stiga che narochno zaradi tiah sam slojil frenski...mnogo sam im iadosan
aide, koga shte idva referenduma da se ottarveme ot toia dead weight...
Az kato razpraviam niakoi raboti za marinovanite morkovi ot Québec ne viarvate.... Ami kaji im parvo te da go nay4at tozi frenski i posle da o4akvat ot horata sa6toto, 4e tzial sviat se smee na tehnia accent des prostitues. :twisted:
"If you don't know jewelry, know the jeweller." (Warren E. Buffett)
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

IRA написа:Che kakvo mu e na prevoda :shock:
mi ne bil pravilen
merde...
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Kagi im che ne sa razbrali angliiskiat i zatova im se struva frenskiat nepravilen :lol:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Какво са ви виновни кебекуа? :shock: Преведете си правилно продукта!

Ако на английска територия се продава френски продукт с неправилен превод на английски? Как? :roll: Ти ще разбереш ли нещо от френският? Ааамаха! Да не сме длъжни да ви знаем английския? :evil:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Joy ти къде се изгуби?Напоследък те няма нещо.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

JOY написа:Какво са ви виновни кебекуа? :shock: Преведете си правилно продукта!

Ако на английска територия се продава френски продукт с неправилен превод на английски? Как? :roll: Ти ще разбереш ли нещо от френският? Ааамаха! Да не сме длъжни да ви знаем английския? :evil:
dlajni ste
az ako biah quebecva shtiah da go naucha
gadnoto e che cialata veriga shte spre da ni kupuva producta samo zaradi quebec...az inache sam gotov da imam product samo s angliiski i da go prodavam samo na tozi koito iska da go kupuva...

nai me e iad che tuk vsichki formi sa i na frenski
samo ako se izchisli kolko tona mastilo i hartia otivat za tova...ei ti razlikata mejdu nas i US...
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

IRA написа:Joy ти къде се изгуби?Напоследък те няма нещо.
Размазват ми физиономията с изпити през ден... :evil: :cry: :cry: Мамка им...кеб....кх,кх.... :lol:
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

Една страна-един език-амаха-цяла Канада-английски!
Който губи войните - да си носи последствията.
Вае виктис!
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Belgiicite kwo li wikat :roll:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Айде да продължиме темата ама сега наопъки.чета аз разни ски site-ве и гледам условията на обонаментите и какво забелезвам английските преводи много осакътени,липсват половината неща и не добре преведени.Много възмутително. :twisted:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

IRA написа:Айде да продължиме темата ама сега наопъки.чета аз разни ски site-ве и гледам условията на обонаментите и какво забелезвам английските преводи много осакътени,липсват половината неща и не добре преведени.Много възмутително. :twisted:
mi to celia quebec e taka...dori rabotite za koito anglofoni plashtat taxa...do scoro english part na government websites beshe "under construction"
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
Hemoglobin
Любим форумец
Любим форумец
Мнения: 447
Регистриран на: Чет Яну 29, 2004 9:03 pm
Местоположение: Само в самолета съм си у дома.
Обратна връзка:

Мнение от Hemoglobin »

Здравейте,
Жой, не се ядосвай и да казваш че не си длъжна да НИ знаеш английския. ТОй не е НАШ, това си е просто един език който за всички тук е чужд. Също така френския не е и ВАШ, и за теб той е един чужд език. Някои хора бясно защитават една или друга кауза, която е много далечна. Квебекчани няма да станат и най-лютите емигранти, американци също.
А който е образован и говори повече от един език, свалям му шапка. Това е само повод за уважение, а не за недолюбване.
Факта обаче че езиковата полиция тормози много хора е отдавна ясен. Медиите които са на английски тук го коментират с недоволство, френските пък с горделивост.
Факта че изкуствено наложената езикова "чистота" е фактор номер 2 (след данъците) който отблъсква биснеса - производството или пък търговията също е излязъл на бял ден не отскоро.

С две думи ако някой иска да прави пари от частно предприемачество, сбъркал е мястото. Ако друг иска да си бара ...( Патица :-)) на добре платена държавна службица и има ината и трудолюбието да се докопа до нея, тук е идеалното място за това.

Приемам донякъде раздразнението на някой който ще каже: "ама тук се говори френски". ОК ако бяхме в Иран едва ли чяхме да мрънкаме че всички ни говорят на фарси... НО,
... но повечето хора тук кандидатствайки , минавайки през всички затруднения и притеснения на имиграционни процедури, изживявайки страха от това че отиват, и най-лошото, че помъкват със себе си и тези които най-много обичат в неизвестността, обещавайки им само сляпа надежда за по добър живот, стъпвайки и започваки борбата за установяване, СА ОСТАНАЛИ С ВПЕчАТЛЕНИЕТО чЕ ОТИВАТ В КАНАДА, НЕ ВЪВ ФРАНЦИЯ. А да, пък и всички инстанции които са ги водели и помагали да вземат решение да тръгнат са им давали недвусмислени намеци, че това е онази НАПЪЛНО ДВУЕЗИЧНА КАНАДА, където всеки е щастлив с два езика умствен багаж.

Факт е че повечето от пристигащите идват с добър английски, Желю Желев беше последния трагичен и недодялан мохикан на франкофонията у нас. В България последното поколение което е учило фреенски е това на моята баба. След нея масово се е учил немски и след това английски. С две думи у нас хората 1-вия чужд език който учат в масовия случй е английски.
Е тези хора научат френски донякъде за вземат интервюто КОЕТО Е НА ДВАТА ЕЗИКА, кацат с надежда за двуезичност, и точно в онзи момент когато са най-слаби: без работа, в мизерна квартира, с неясно бъдеще за децата им, те ще чуят армии от нагли чиновници, продавачи в магазини, и случайни минувачи да изплуят: "тук е квебек, ОН говори френски". ШОКОВА ТЕРАПИЯ !
Да свикват по бързо. Ами двуезична Канада? Ами ей ти самолета отивай там! Ама аз мислех че е тук! Не тук е Квебек, ОН говори... цикъла се завърта.

Е добре тези хорица са упорити, видяли са и 2 и 200. Ще науат френски. И хоп на КОФИ - пътя е отъпкан. Все пак и парички дават, егати кефа... да ама не. Кефа от чека и нарастващия речник от френски думи, някак си се топи от отношението на което са подложени. Не мога да си представя какво му е на един мъж на 40 години който е отгледал деца и е зъдал семейство и се бори за него, да му излезе една 19 годишна синеока, русолява пикла (извинете) и да му насажда чужди омрази и любови, политическа и идеологическа пропаганда за пъволаци и да му обясни той на какъв да говори и на какъв не.
Е добре, тези хорица са минали през много и това изтърпяват, ЩЕ ИЗТЪРПЯТ МИ, дошли са тук са пари на заем и на цялата рода имат да връщат, в свежата им банковата цари цанитарна чистота, някакви 1000 КАД за хоп и за гроб. Пък да не говорим че "старата на прага" чака писмо с хубави новини, че то и на нея малко и остава та хайде сега да тръгнат да я притесняват!
Карай да върви отнасяли се с тях като с малоумни, ... ТРАЙ БАБО ЗА ХУБОСТ, нали ще научат нов език... НАДЕЖДАТА ЗА НОВИ ХОРИЗОНТИ Е ПРЕД ТЯХ, скоро ще са "билинг"... работа за "билинг " хора се намира, не е като да няма.

Кофито свършва. Раздразнени и леко подтиснати тръгват да правят бъдеще. Те са ДВУЕЗИЧНИ! Те са ОБРАЗОВАНИ! Ха образовани.... даааа ако ги попиташ дали си спомнят онова хубаво чуство че са "СЕЛЕКТИРАНИ" заради това че са образовани именно и че са добри специалисти, което са имали на идване, ще озъзнаят че някъде между 1-вия митнически агент и някой от последните чекове от кофи или социал то е избледнало и постепенно е заместено от ново чуство, което трайно се е загнездило у тях - комплекса че те не говорят френски достатъчно добре, комплекса че образованието им не струва тук и прокрадващия се извод че все пак не е задължитено да гонят чак толкоз големи мечти...

И такааа с това чуство тези хорица се впускат да търсят работа. Започва се от специалността им (която вече май наистина са позабравили защото то не беше кофи не беше чудо)- НЯМА. Минават по надолу, нещо доброволна работа или ниска службица свързана със специалността им - НЯМА. Дай да видим сега консиержи, строителни работници на черно..... тук се отклонвят няколко пътя:
- почат да работят каквото и да е надявайки се скоро да сменят амплоато (надеждата трае следващите 15 години)
- казват си абе аз могали да ви.... , стягат куфарите и първа спирка онтарио.
- пак казват същото и започват да учат.
- някои дори опаковат за обратно.
....после? после вече какво става всеки четящ знае по себе си.

Та мислълта ми е, че след цялата тази одисея е логично и нормаллно човек леко да се понервира от ситуацията.
Всички се нервират, само дето има два варианта единия е от много розови писма до роднините човек сам да си повярва, другото е ... схващате ситуацията.

Та ова което описвам са мои наблюдение които касаят поне 50% от поснатите ми които са на 1 - 3 години тук. Не е рядък случай... както казах пътя е отъпкан.
"Бързата кучка слепи ги ражда"
българска поговорка
pomiar
Мнения: 728
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2004 11:12 am
Местоположение: ulitsa Sezam, vtora kofa, v liavo
Обратна връзка:

Мнение от pomiar »

Mda, ne e lesno bez fresnki v Quebec, kakto i bez angliiski v ostanalia sviat :wink:
Vajnoto e da ne padame duhom. Koleto se nervira, no az lichno sam se sreshtal s takiva tejki sluchai deto i frenski ne govoriat kato horata. Ia si predstavete edno upatvane na kalpav Frenski, procheteno ot edin tapoumnik deto i frenski ne govori...ujas bratia i sestri. UJAAAAAAAAAS.
I osven vsichko ostanalo, Kolio, spored mene sa vi napravili usluga zashtoto ako niakoi osere neshto poradi losh prevod moje taka iako da vi izklati v sada che da vi se priiska nikoga da ne ste prevejdali nishto :evil:
Za sajalenie tova sa realnosti. Vsichki nie idvaiki na sam sme zaeli za shovinizma na Qiebecois-to, no edno e da go predpolagash drugo e da se sblaskvash s nego vseki den. Mai e vreme za nova voina i toia pat trebe savsem da im zabraniat da govoriat frenski. Mojem da go razshirim i kam BG-ski, ruski...zashto ne i kitaitsite. Ako ne nauchi angliiski tselia sviat neka G.W. da gi obiavi za proizvoditeli na WMD i da gi napadne :twisted:
Ima hora gotovi da braniat istinata dokato ot neia ne ostane nishto. (J.R.Openhimer)
Заключено