За взаимоотношенията между българите в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Помагам аз на семейство да попълнят едни документи на английски, обажда им се човек, докато аз съм с тях да трси информация по същия въпрос и те му казват, че не знаят за какво става въпрос и не могат да му помогнат с инфо! Дори не му дадоха телефонът на човек, който може да му помогне с повече инфо, въпреки че го имаха, защото им го бях дал аз! Това ме разочарова много... За съжаление подобни ситуации почват да се трупат пред мен...
:shock: :shock: И как обясниха подобно неадекватно поведение??? :shock: Направо невероятно! Нали си там и си свидетел? Все някакво обяснение трябва да си поискал?
Gesh
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:38 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Gesh »

Да се присъединя и аз към общия тон:
ВСЯКАВИ ИМА НАВСЯКЪДЕ!

Един от основните проблеми е обременяването на отношенията с нереални очаквания.
Като някой е канадец и не очакваш нищо от него си приятно изненадан и от най-малкото позитивно нещо.
При същата ситуация с българин си казваш тоя сега е българин, наш човек, и всичко ще е супер. И като нещата са просто нормални си разочарован.
Това е принципната страна на въпроса.
Моят опит досега ми показва, че от българите с повече опит в канада често чувам:
"Пази се от българи!"
Това го казват хора, които считам за интелигентни и ерудирани.
И е 100% валидно за определени ситуации и хора.

Мисля, че трябва да се поддържа балансирана позиция, колкото и мъгляво да звучи това.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Ami, obyasnenieto im Joy prozvucha tolkova neadekvatno, kolkoto i deystviyata im. :roll: Nay-naglo mi obyasniha, che ne mojeli da davat toya telefon toku-taka da zvanyat razni hora da pritesnyavat choveka, a i v momenta nyamali vreme da obyasnyavat. :shock: :shock: :shock: Ako, nyakoy beshe napravil tova predi 4-5 godini, momentalno shtyah da go blagoslavya s edna zvuchna mayna. No, poneje sega sam po-uravnovesen, prosto si napravih saotvetnite izvodi. Ot konflikti nyama smisal. Kogato iskam da razkaram nyakoy, obiknoveno ne se karam, a prosto go ignoriram totalno. 8)
Ot druga strana, obache, ne tryabva da se zabravya, che ima i mnogo gotini bulgari. Az lichno uvajavam i sam izklyuchitelno blagodaren na redica hora ot toya forum, primerno. Taka che, pak povtaryam, selekciya mu e maykata! Vie izbirate s kogo da se sabirate, mes amis.
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
sub0

1:0 за Канака

Мнение от sub0 »

:thumbsup: За Канака!

Гледайте си вяшия кеф и не мислете за всички българи. Готини има разбира се, но повечето не са. Мизерията от преодоляване на трудностите променя някои хора до неузнаваемост за кратко време. Виждал съм го тук вече много пъти. Няма нищо страшно да загубиш приятели след като вече не са това което са били.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Re: 1:0 за Канака

Мнение от Joy »

sub0 написа::thumbsup: За Канака!

Гледайте си вяшия кеф и не мислете за всички българи. Готини има разбира се, но повечето не са. Мизерията от преодоляване на трудностите променя някои хора до неузнаваемост за кратко време. Виждал съм го тук вече много пъти. Няма нищо страшно да загубиш приятели след като вече не са това което са били.
sub0, може би ще ни разкажеш конкретни случаи така както го направи Канак? За да не сме голословни... :roll:
bibco
Мнения: 710
Регистриран на: Пон Яну 26, 2004 5:56 am
Местоположение: L`Ile Perrot, QC, Canada
Обратна връзка:

Мнение от bibco »

А накой замислял ли се е, че повечето хора са достатъчно заети със собственото си оцеляване и изплуване, за да се ангажират със себеподобните...
Gesh
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:38 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Gesh »

А накой замислял ли се е, че повечето хора са достатъчно заети със собственото си оцеляване и изплуване, за да се ангажират със себеподобните...
Май точно това ни е проблема, все си мислиме, че сме твърде зле, за да помагаме на някого. Както казваше един познат - като имаш два мерцедеса дай една риза на ближния.
Аватар
Roza
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 2:54 pm
Местоположение: от Montreal,Qc в Calgary, AB

Мнение от Roza »

JOY,браво за темата! Отдавна исках да изкажа възмущението си от българската некоректност,която смятам за национална черта.
Миналото лято в чата на форума се запознах с една кандидат-имигрантка от София.Търсеше информация за мебелирана квартира,където да отседне,защото не познавала никого в Монреал.Казах и,че мога да се свържа с първата ми хазайка и да я попитам дава ли по-евтина стая под наем.Говорих с жената.Стая имаше.Въпросната българка хареса офертата и каза,че иска да я наеме.Дадох и телефона,имейла и адреса на хазайката.Стаята беше запазена до датата на пристигането и без да се налага да плаща никакво капаро.Тя не само,че не се появи,но дори не благоволи да изпрати един имейл на жената,за да анулира резервацията.Изпитах срам от постъпката на сънародничката си и реших да не протягам повече ръка на непознати.
За нас българите,най-естественото нещо е да се измъкнем тихомълком от уговорката,която не ни изнася без никакво обяснение.Аз самата съм го правила десетки пъти :oops:,но хората тук са различни и за коректността си заслужават поне малко уважение.
А на въпроса защо новопристигащите отказват помощта ни ,вече съм си отговорила отдавна. Зная го от личен опит:хората просто се страхуват.Идват с деца,пари и документи и не вярват ,че някой съвсем безкористно може да ги приюти под покрива си за няколко нощи.Всеки ден в БГ медиите бълват ужасни истории за измамени и ограбени от българи чужденци и допускат,че това може да се случи и на тях. Признавам със срам,че и ние разсъждавахме така, докато бяхме в Бг и така засегнахме един много добър човек,който беше готов да ни помогне ... Та можехме ли да разсъждаваме по друг начин,след като семеен приятел ни се беше оплакал,че докато работел в Западна Европа,бил нападнат и ограбен точно от българи?!!
В заключение бих добавила само,че съм съгласна с общото мнение:нека не правим глобални обобщения за тукашните българи.Има всякакви хора.Просто и тук,както в България,човек трябва да подбира познанствата си.
Всичко не само не е толкова просто, колкото изглежда, но и просто не е така.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

tuk v toronto imashe edni koito obiraha hora koito sa na otivane v bg i estestvenno si darjat vsichkia cash na tiah
men mnogo me beshe iad na tiah ama ne gi znaeh koi sa...samo znaeh che sa balgari
sega gi znam koi sa ama dokolkoto znam sa v zatvora za drugi izpalnenia
ianche bih gi obral nai bezceremonno.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
St.Anger
Some Kind of Monster
Мнения: 712
Регистриран на: Нед Яну 04, 2004 11:26 am
Местоположение: Montreal

Мнение от St.Anger »

Roza написа:JOY,браво за темата! Отдавна исках да изкажа възмущението си от българската некоректност,която смятам за национална черта...
Да, интересен постинг!
To Live Is To Die
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

За нас българите,най-естественото нещо е да се измъкнем тихомълком от уговорката,която не ни изнася без никакво обяснение.Аз самата съм го правила десетки пъти ,но хората тук са различни и за коректността си заслужават поне малко уважение.
О,да. Имаме си я тази национална черта... :roll: Анито беше споменавала аналогичен случай.

А на въпроса защо новопристигащите отказват помощта ни ,вече съм си отговорила отдавна
:roll: Аз такава помощ не съм предлагала...Ако беше това,бих предположила,че е от страх или нещо подобно,но не...Аз самата бях посрещната от напълно непознат човек и си спомням колко ме беше страх. Сега се чудя защо,но само преди 2 години бях на светлинни години различна от сега... :?
Става въпрос, когато предлагаш просто с нищо необвързваща информация...Тогава се чувствам,все едно са ми намекнали тънко,че нищо не разбирам и ми става доста неприятно... :roll: Във всеки случай,сама помощта си не натрапвам...Първо някой я търси и после сам се отказва от нея... :roll: Странни хора! :shock:

Когато аз имам нужда от информация,никога не съм отказвала да я получа...
Аватар
Todd
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:39 pm
Местоположение: Lower Mainland

Мнение от Todd »

Наистина не трябва да се обобщава за всички - българи, немци, френци и т.н. Взаимоотношенията са между отделни личности и характери. Хората не се променят за ден, седмица или месец в БГ и в СА - просто ако сме познавали някого в БГ и той се държи различно в СА, значи не сме го познавали добре.
Тук срещнах доста българи и с някои поддържаме чудесни взаимоотношения. Но има и такива, които отказват контакт с нас, за което не ги виня - те просто са си такива.
Тук получих голяма помощ и подкрепа от напълно непознати за мен българи, докато в БГ за един месец не успях да намеря човек, който да ми помогне преди заминаването /включително роднини/. Звучи малко невероятно, но е факт! :beer:
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Spored men balgarite sme si hora kato vsichki drugi, no kato obshtnost nyamame grupova kultura, ili kakto sociolozite mu vikat socialen kapital. Tova sa obshti normi i cennosti, duh na satrudnichestvo i solidarnost, koito nyakoi obshtnosti pritezhavat, a drugi ne. I ne e tolkova vapros na nacia, a na kultura na konkretnata obshtnost - severnoitaliancite naprimer pritezhavat takav socialen kapital, za razlika ot juzhnoitaliancite, i tova se otrazyava i na ikonomicheskite im pokazateli. Taka che i moyat izbor e da pravya selekciya. Ima balgari i balgari, nay-dobrite mi priyateli sa balgari, ama tova ne oznachava che vseki shto govori balgarski tryabva da mi stava priyatel. Nito pak shte tragna da se pazya ot balgari samo zatova che sa balgari, kakto nyakoi savetvat. Prosto spored men ne tryabva da stradame ot predrazsadaci - nito po otnoshenie na balgarite, nito po otnoshenie na chuzhdencite.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

хих :lol: , знам че е патент на Джой да цитира братушките, ама тоя път аз да посоча статията за "първата кола в Канда"
Ного-ного съветски не говоря, ама разбрах, че спорд тях "рускоезичните бизнеси (в Канада - бележка моя) не се считат за надеждни, причините да се търсят в корените им, навиците, традициите..."
С две думи всички сме маскари :)
babinoyarentze
Мнения: 309
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 10:28 pm

Мнение от babinoyarentze »

Във всеки случай,сама помощта си не натрапвам...Първо някой я търси и после сам се отказва от нея... :roll: Странни хора! :shock:


да бе вярно - и на мен се случи нещо подобно - щях да падна. То и без друго времето не ми стига за нищо, тамън се навих да помогна, и взеха че ме освободиха като редник :D

много ме изненадва и броя на постинги в които хора пишат, че са се страхували от българи в Канада при пристигането. Явно в последните години нещата в родната страна са се извратили значително.
Заключено