За взаимоотношенията между българите в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

За взаимоотношенията между българите в Канада

Мнение от Joy »

Крайно време е, мисля, да се отвори една такава тема, където всеки да си изкаже каквото му е наболяло...Желанието ми в момента е продиктувана от изказване в друга тема, но отдавна имах това намерение, т.к. моите собственни взаимоотношения не са нито идеални,нито до край изяснени, което също ми се иска да направя в тази тема. :oops:
Цитат:
ВНИМАВАЙ И СЕ ПАЗИ ОТ БЪЛГАРИТЕ В КАНАДА! Те са много по-нетолерантни и некоректни към сънародниците си, делят се и не дават никаква полезна информация, дори когато ги попиташ за нещо съвсем елементарно.





Бих искала аз лично да чуя конкретни примери,защото за 2 год.,подобно нещо не съм забелязвала.

Точно напротив...Предлагайки си най-безвъзмездно помощта на по-скорошни емигранти, знаейки, че е реално във възможностите ми да помогна, често съм забелязвала отказ да я приемат, което просто не мога да си обясня...
Когато аз имам нужда от информация по някакъв въпрос, съм се обръщала много често към съвсем непознати сънародници (най-често от форума) и много често съм получавала невероятно полезна помощ + приятелство, което много ценя.
Използвайки възможността, първо искам да се извиня публично на всички, които съм засегнала по един или друг начин! Изказвайки съмнение относно причастността на бгмонреал със Сянката, получих искане от негова страна за извинение,което не направих, и съответно, загубих приятелски отношения, като ми се каза, че не иска нито да ме вижда, инто да ме чува... :roll: :oops: Използвам възможността да го направя не за да си възвърна добрите взаимоотношенията, а за да съм чиста пред собственната съвест,защото ни най-малко не бих искала на накърнявам който и да било без доказана причина. И аз съм човек,и аз имам право да греша в преценките си. Надявам се да съм сгрешила.
Второ,искам да благодаря на всички,които са ми помагали, и на които не съм благодарила по съответния начин! Надявам се,че ако някой от тях има когато и да било нужда от помощ и аз съм в състояние да помогна,няма да се двоуми да я потърси!
Трето,искам да се извиня на всички, от които съм търсила помощ и са разценили съответно действията ми като прекалено нахални! Дано не съм минавала границата на допустимото, а ако съм,моля за извинение!

Четвърто,извинявам се на всички,на които съм давала информация и са преценили, че това, което са научили от мен, не е съвсем така...Също така, на хората, потърсили от мен помощ, на които не съм била в състояние да помогна съществено.
Човек преценява ситуацията доста индивидуално, на базата на някакъв собствен опит, който може много да варира от един човек до друг. В конкретния опит и конкретна ситуация, съм преценявала информацията,която давам като достатъчно достоверна и в никакъв начин не съм въвеждала когото и да било в заблуда умишлено!

Надявам се тук всички да си изкажат болката от междуличностните взаимоотношения с българи! Изказването на недоволство от нещо е почти половината от решаването на междуличностен конфликт.

В този форум, по-голямата част от редовните участници са събрани не само с цел-общуване, но и също така, от някаква вътрешна потребност да помагат на хората. Не всеки има такава потребност,за което не можем да виним когото и да било...
ilian79
mutd
Мнения: 702
Регистриран на: Сря Юни 16, 2004 1:44 pm

Мнение от ilian79 »

по ръката,която ви поднася рози,винаги остава малко от аромата им!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

днес да не е някакъв ден за искане на прошка :lol: някакъв пак измислен канадски празник
JOY, като за начало си върни онази сладка снимчица :wink:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
IvHaydu
Хайдутин на годината
Хайдутин на годината
Мнения: 4829
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 4:52 pm
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от IvHaydu »

И аз съм правил обобщения за българите в чужбина, но не съм бил прав... Писал съм за българи, защото почти всички познати са ми такива.
Хората не трябва да се делят на българи и не-българи, а на хора и "човеци"...
:beer: :beer: :beer: :beer:
Репутацията е онова, което хората знаят за теб. Честта е онова, което сам знаеш за себе си. Пази честта си. И майната и на репутацията...
По-добре временни неуспехи, отколкото временни успехи!
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

sasho71 написа:днес да не е някакъв ден за искане на прошка :lol: някакъв пак измислен канадски празник
JOY, като за начало си върни онази сладка снимчица :wink:
:D Абе,нещо подобно се получи, без да ми е било това целта,ама както и да е... :wink:
Исках с тази тема,само да подтикна недоволните от взаимоотношенията си българи (и предимно новодошли,защото повечето от тях все пак дават подобни негативни отзиви) за изказване на недоволството си, като се постараем да видим къде са корените на такова схващане, че българите не си помагаме и е най-добре да стоим далеч от сънародници.

Сашо,съжалявам за снимката, но я загубих нещо...Едва ли ще я открия пак... :( Иначе и на мен си ми харесваше- по-хубава е от мен всъщност... :lol:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

JOY днес нещо много филосовски го даваш.
За мен Българите в Канада са си хора като хора.Едни ми харесват а други не .Неможе да харесваш абсолютно всички ,въпрос на общи интереси.
п.с . Под интереси имам предвид какво харесвате.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

А и още нещо хората дето са вечно недоволнои от другите да погледнат първо себе си а после да критикуват защото аз поне немога да се оплача че някой ми е отказал помощ.Може да не звучи скромно ,но за мен това е така защото знам какво да искам а не нахалствам за всяко глупост която ми скимне.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Това се опитвам да кажа...Нека да не герерализираме!

Никога не съм получавала отказ в информация (това не изисква някакви особенни усилия или загуби или притеснения от страна на даващия по принцип,въпреки,че не винаги) от българи.

Забелязвала съм подобно поведение от страна на човек от друга националност, и приблизително се сещам какво искат да кажат някои хора. Подобно поведение ми беше много странно,да не кажа,че никога преди това не бях се срещала с такова нещо и малко бях шокирана. Забелязвах и продължавам да забелязвам голяма доза завист (съвсем открито демонстрирана) от този човек, но разценявам това негово поведение само като негов личен проблем, за който не мога да му помогна. След няколко умишлени вреди (доста сериозни) от негова страна, престанах да търся каквато и да било информация от него и ограничих общуването си до минимум (де да можех, бих изцяло престанала да общувам, но не мога...)

Така че,мога да си представя, че такива хора има и българи, но не мога да си представя, че те са толкова много на квадратен метър, че да се прави някакво заключение за всички.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Да и аз съм забелязвала такова поведение и в хора от други националности. Китайците от групата по френски ми се оплакваха че при тях завистта била много често явлвние и не си помагали,което мен лично ме изненада защото сред наще среди цари обратното мнение.А моят колега китаец ми каза че не си помагали в търсенето на работа.Пак е някакво обощение ,но това са техни думи а не мойте .Аз съм на обратното мнение.Мисля че се движат на тълпи и че се подкрепят доста.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
sub0

Мнение от sub0 »

Българите не си помагат, защото са бедни. Като идват и се замогнат ги е страх че някой ще им вземе хляба или ще им отнеме бизнеса.

Жълтурите не само са бедни ами и уплашени от това че не са сред свои. Затова си завиждат ама си правят и Чайнатаун - да са заедно.

Нито българите нито жълтурите ще си сменят начина на мисленето и това форумче го показва.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Българите не си помагат, защото са бедни. Като идват и се замогнат ги е страх че някой ще им вземе хляба или ще им отнеме бизнеса.
Хм...Много странна логика...
Да предположим, че е така,но...

Първо, не сме свидетели на много развит български бизнес.

Второ, дори и да го има, и подобно отношение да е само от страна на българските бизнесмени, едва ли точно българин е този,който ще им направи конкуренцията в бизнеса. Съгласи се, че не всички са автомонтьори, ресторантьори, счетоводители и т.н. Конкуренцията може да е (и Е) практически от всякакви други националности.

Трето, хората се оплакват от отказ на най-елементарна информация, а не на това как еди-кой си си е създал бизнеса, за да направя и аз същия...

Четвърто, когато просто става дума за колеги, помощта и съдействието на другите е от изключително важно значение и за този, който я споделя. Колкото повече българи в дадена област, толкова повече откритост към тази националност и липса на дискриминация в дадената сфера. Аз лично, бих се радвала да има колкото се може повече колежки и колеги- българи тук и бих им помогнала всячески. Това е само от полза на всички!

Самият ти сблъсквал ли си се с подобно отношение? Каква именно информация ти е била отказана?
sub0

Скука тука пука!

Мнение от sub0 »

Губене на време е да отговарям пространно, но пак казвам:

ПРОБЛЕМИТЕ НА БЪЛГАРИТЕ В ЕМИГРАЦИЯ И ТЯХНИТЕ ВЗАИМОТНОШЕНИЯ СЕ КОРЕНИ В БЕДНОТИЯТА И НИЩЕТАТА НА СКЪПАТА НИ РОДИНАТА!

Същото важи и за другите емигранти и нации, които идват от други страни с цел "икономическа имиграция". Най-малко повечето от нас нямаше да са тук ако е обратно. Виж само в Монтреал как са тези от Франция, Великобритания, САЩ и други богати страни и как си помагат.

Нищо няма да се промени скоро - като го разберете и се примирите ще ви стане по-леко.
Аватар
kerkelov
Мнения: 517
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:00 pm
Местоположение: WEST COAST

хмхмхмхмхмх

Мнение от kerkelov »

ХМММ да доста интересна тема.
много мнения и много разкази има в тая северна америка за Българите и тяхните отношения.Според мен така е със вси4ки нации ,всеки си мисли 4е другите са по организирани,но факт са големите Китайски,Индийски,Италиански,Корейски и какви ли не общности които имат много центрове и тн.Ние като група и ако щеш държава сме малко --единствено в 4икаго има много българи /един цял град/ и за това много 4есто се полу4ава клюкарене и какви ли не глупости/всеки познава всеки /,но има хора и хора ,,,,,едни много помагат а други странят или злобеят.В крайна сметка зависи на кой ще попаднеш ,но тук има и късмет нали.
Ина4е аз имам следният слу4ай още през първите дни на пребиваването ми тук.
Вървя си на един паркинг и 4увам двама как си говорят/на Български/ на 2 метра от мен
- Я ми подай клю4овете за колата / казва едното мом4е/
-ок сега /отговаря другото/
аз решавам да се запозная с тях /бе ми много интересно/ и се запътвам към тях ,съответно ги заговарям на БГ-ски /здравейте/
а те ме поглеждат о4удено и с АКЦЕНТ МИ ОТГОВАРЯТ
-НЕ ТЕ РАЗБИРАМ ---или нещо такова а аз останах като ударен с парцал.
хехехех смях в залата
Но съм заговарял много други хора говорещи бг-ски и нещата са стояли по друг на4ин /разменяне на телефони или приятелства/
Та мога да кажа ,4е вси4ко зависи от 4овека .
A long time ago
in a galaxy far ,far away
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Керкелов, май точно тия двамата и аз ги засекох веднъж. Разхождаха се по Ст.Катрин. Останалото от историята е същото :lol:

Иначе и аз се присъединявам към мнението, че сме си просто хора - има ни във всякакви видове/породи/размери/чешитизъм (брех, че дума!). :unhappy:

Всеки знае някоя история за "оня-българин-дет-така-кофти-прецекал-сънародника-си" но това според мен са просто любопитни изключения, които създават грешна представа. Лошото е, че такива истории са по-интересни от историите "направих-нещо-малко-и-улесних-живота-на-човека" и като по-интересни, се преразказват повече. Да си позволя една аналогия - защо вестниците пишат за убийства, катастрофи и пр.? Просто щот са по-редки и по-интересни. Иначе представяте ли си новината "Днеска ссттоо се качи на колата, кара по магистрала 15, после 40, после се прибра жив и здрав". Скука и 1/2.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Az osven, che moga da govorya mnogo, moga i da slusham :wink: , zatova sam slushal mnogo bulgari da mi se oplakvat kak drugi bulgari im zabivali noj v grba i kak bulgarite sa takiva i onakiva. No, spored men, bulgarite ne sa unikalno loshi, zashtoto v drugite obshtnosti s koito sam imal po-blizki kontakti: makedonci, italianci, polyaci sashto mi se oplakvat kak tehni sanarodnici im zabivat noj v grba i kak tyahnata obshtnost e prosto edno lustro, zad koeto se kriyat mnogo mrsni nomera i intrigi.
S edna duma, tova ot koeto se oplakvat bulgarite sashtestvuva i sred drugi etnogrupi, no ot druga strana bulgarska obshtnost v Canada nyama, spored men ili pone az ne ya vijdam s moite ochila sas soliden dioptar.

Az lichno, sled okolo dve godini v Canada, moga da kaja, che minah prez tri etapa na otnoshenie spryamo bulgarite.

I etap- Totalen nihilism: Az sam v Canada, v bg sam prejivyal mnogo udari pod krsta, vsichki bulgari sa svine i ne iskam da vijdam nikvi bugari.

II etap- Rozovi ochila: 90% ot bulgarite v bg sa svine, no tuk sa imigrirali samo gotini hora ot ostanalite 10% svestni hora.

III etap- Realism: I tuk, kakto i navsyakade po sveta ima i dobri i loshi bulgari, zatova maykata mu e selekciya. Da se sreshtam samo s takiva hora, koito mi dopadat, bez da me interesuva bulgari li sa ili ne, no vse pak izbyagvane na masovi bg sbirki, kadeto idvat naduvki, selyanduri, chalgajii, komunisti i drugi idioti, koito sa me draznili dokato sam bil v bg.

No, Joy v posledno vreme i az pochvam da se razocharovam ot bulgarite i vse poveche da stesnyavam bg poznanstvata si, zashtoto naistina vijdam neshta, koito ne mi haresvat. Nay-mnogo me drazni tova, che ima hora i to novi imigranti, koito se nujdayat ot pomosht, trsyat ya i ya poluchavat, no ne iskat da pomognat na drug, koyto se nujdae ot sashtata informaciya. :evil:
shte dam primer. Ne iskam da davam poveche podrobnosti i konkretna informaciya, zashtoto ne sam intrigant, davam prosto konturite na situaciyata, za da se dobie predstava za kakvo stava vapros. Pomagam az na semeystvo da popalnyat edni dokumenti na angliyski, obajda im se chovek, dokato az sam s tyah da trsi informaciya po sashtiya vapros i te mu kazvat, che ne znayat za kakvo stava vapros i ne mogat da mu pomognat s info! Dori ne mu dadoha telefonat na chovek, koyto moje da mu pomogne s poveche info, vapreki che go imaha, zashtoto im go byah dal az! Tova me razocharova mnogo... Za sajalenie podobni situacii pochvat da se trupat pred men...
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Заключено