Landry predvijda nezavisim Quebec do 5 godini- your comments

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Landry predvijda nezavisim Quebec do 5 godini- your comments

Мнение от Canuck »

Bonjour, uvajaemi saforumnici! :P

Separatistkiyat kreten Bernard Landry e pochnal pak s izcepkite. Spored nego Quebec shte bade nezavisima drjava do 5 godini.
http://www.canada.com/national/story.ht ... 6cae7e569f

Yavno ideyata mu e, kato zagubyat liberalite na Jean Charest provincialnite izbori sled 3 godini, separatistite da nasrochat nov referendum sled pobedata.

Vashite komentari, S.V.P.
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Мале не ме стрескай така Canuck. Това хич не ми се иска да става.
Хубавото е 4е до 2 години ще мога да гласувам против.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Spoko, Canuck, opitva se da styaga redicite, zashtoto te oredyavat. V interes na istinata, tozi separatizam doyde s pokolenieto na baby-boomer-ite, i shte si otide s tjah. Te veche oredyavat, a mladite sa pragmatici. Tova e edin chuzhd za tyah debat. Otskoro ne sam gledala statistiki, no minalata godina gledah, imashe edna trayna tendenciya na namalyavane procenta na separatistite. Ako Charest se izdani mnogo, tova mozhe da promeni malko polozhenieto, no mislya che tova shte e samo edno vremenno otklonenie ot golyamata tendenciya. Lundri periodichno podhvarlya po nyakoya replika za nov referendum za da poddarzha interesa kam nego ot strana na tradicionnite mu privarzhenici. Inache pri tazi situacia i toy nyama interes da pravi referendum.

A pak da ne vi razpravyam che dori da napravyat referendum i da poluchat mnozinstvo, teparva ima da se talkuva shto e to mnozinstvo, taka che dori i na takav etap ima lostove za protivodeistvie. Federalite ne sa glupavi, veche sa se podsigurili zakonodatelno, taka che spi spokoyno, canuck, Canada shte ya ima, dori i v Quebec :D


Mezhdu drugoto, zashto tuk ne moga da vkljucha cikilizatora Lat2Cyr, a samo kato cheta? Ubedih se che varshi mnogo dobra rabota i bih iskala da go izpolzvam i kato pisha.


Slagam go postfactum. Da vidite kak stava :D Nickat na Canuck se izpisva mnogo sladko :D :D :D

Споко, Цануцк, опитва се да стяга редиците, защото те оредяват. В интерес на истината, този сепаратизъм дойде с поколението на baby-боомер-ите, и ще си отиде с тях. Те вече оредяват, а младите са прагматици. Това е един чужд за тях дебат. Отскоро не съм гледала статистики, но миналата година гледах, имаше една трайна тенденция на намаляване процента на сепаратистите. Ако Чарест се издани много, това може да промени малко положението, но мисля че това ще е само едно временно отклонение от голямата тенденция. Лундри периодично подхвърля по някоя реплика за нов референдум за да поддържа интереса към него от страна на традиционните му привърженици. Иначе при тази ситуация и той няма интерес да прави референдум.

А пък да не ви разправям че дори да направят референдум и да получат мнозинство, тепърва има да се тълкува що е то мнозинство, така че дори и на такъв етап има лостове за противодействие. Федералите не са глупави, вече са се подсигурили законодателно, така че спи спокойно, цануцк, Canada ще я има, дори и в Quebec Very Happy


Между другото, защо тук не мога да включа цикилизатора Лат2Цър, а само като чета? Убедих се че върши много добра работа и бих искала да го използвам и като пиша.
Последно промяна от survivor на Съб Окт 02, 2004 12:39 pm, променено общо 1 път.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

аз си мисля, че това са само фишеци . целта май е изнудване и цицане на повече пари от федералното правителство. едва ли някой ще допусне отцепване.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Не знам, мен малко ме е шубе, защото ми се струва, че не само старците са сепаратисти. Скоро гледах по тв Ландрито: май имало критики, че не работи много по въпроса за отделянето или нещо такова (не го хванах от началото) и той се похвали, че ходел много по училищата и там мнозинството били сепаратисти, демек младите и те. Но и да не ми го казва той, и аз виждам, че не са само склеритата с него. Даже в партията му ума едно крило, което предложи, като спечелят изборите, да обявят независимост без референдум, което ми изправи косата. Засега е отхвърлено.
Надеждата ми е, че и и ние ще можем да гласуваме дотогава.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

i say - good riddance ;-)
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
maria29
Мнения: 676
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2003 6:46 pm

Мнение от maria29 »

anito написа:Не знам, мен малко ме е шубе......Надеждата ми е, че и и ние ще можем да гласуваме дотогава.
Ani, vaob6te ne se uspokoiavai s tova 4e nie 6te glasuvame togava i toku vij sme obarnali vota :lol: :lol:
Ne znaia dali si 4uvala no sas poslednite provin. izbori imalo paralelno proy4vane po tozi povod i rezultatite sa to4no takiva kakvito gi obiaviava moia politik - lubimetz Bernard Landy.
Istinata e 4e triabva da zapo4nem usileno da podobriavame angliiskia si ezik za6toto v darjava v prehod na ikonomikata ne iskam da jiveia. Ta nali ve4e vidiahme kak se pravi tova (v BG).
"If you don't know jewelry, know the jeweller." (Warren E. Buffett)
Аватар
maria29
Мнения: 676
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2003 6:46 pm

Мнение от maria29 »

sasho71 написа:аз си мисля, че това са само фишеци . целта май е изнудване и цицане на повече пари от федералното правителство. едва ли някой ще допусне отцепване.
Za tova si mnogo prav Sasho71. Edno e da spe4elit referendum drugo e da im razre6i federalnoto pravitelstvo da se otdeliat. Dali vaob6te Québécois si zadavat elementarni vaprosi svarzani s Kanadskia dalg, bade6tata si valuta i kanadskite ikonomi4eski sporazumenia . Ne viarvam 30 tona zlato na godina da gi opraviat .. :wink:
"If you don't know jewelry, know the jeweller." (Warren E. Buffett)
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Çäðàñòè Êàíóê,
Òè ìíîãî äîáðå çíàåø çà êàêâî èäå ðå÷-íàëè ó÷èø èñòîðèÿ.
Êâåáåê ñà èçäèãíàëè èçíóäâàíåòî â ðàíã íà ïðîâèíöèàëíà ïîëèòèêà, íà ÂÑÈ×ÊÈ ÍÈÂÀ. Áèëî òî ñåïàðàòèñòè èëè ïúê ëèáåðàëè. Ïîñëåäåí ïðèìåð- Êâåáåê ñà åäèíñòâåíàòà ïðîâèíöèÿ, êîÿòî ïîëó÷è ïàðè çà çäðàâåîïàçâàíå áåç äà òðÿáâà äà ñå îò÷èòà ïðåä Îòàâà êàê ãè õàð÷è. Áèëè ñïåöèàëíè, óíèêàëíè, êóëòóðíî íàñëåäñòâî??!! Àé ñèêòèð.
Òîâà èçíóäâàíå ùå ïðîäúëæè äîêàòî íå ñå ïîÿâè ìèíèñòúð-ïðåäñåäàòåë, êîéòî äà èì êàæå ÁÀÑÒÀ, ùîì ñòå òîëêîâà óíèêàëíè îòäåëÿéòå ñå.
Âúïðîñ êàì Êàíóê.
Àáå áðàòî, âåðíî ëè å, ÷å Êâåáåê ùåëè äà èñêàò êîìïåíñàöèÿ îò Îòàâà çà çàãóáâàíåòî íà Áàíô è Äæàñïúð ïàðêñ àêî ñå áÿõà îòäåëèëè îò Êàíàäà. ×óâàë ëè ñè íåùî òàêîâà?
Íàçäðàâå
Аватар
St.Anger
Some Kind of Monster
Мнения: 712
Регистриран на: Нед Яну 04, 2004 11:26 am
Местоположение: Montreal

Мнение от St.Anger »

Аз съм отскоро в Кебек и нямам наблюдения какво е било преди, но виждам какво е положението в момента. Има едно силно ядро сепаратисти, поколението на средната и напреднала възраст, това е ясно, но сред младите също има такива настроения, особено сред по-ниско образованите. Напоследък обаче, понеже дебата пак е на дневен ред(той кога ли не е бил де), много млади и то образовани и на солидни постове, се присъединяват към сепаратистите. Не съм чел много скорошни проучвания пък и не вярвам да са много верни - и кебекските и канадските. Тук пропагандата е не по-малка от комунистическата, просто е по-различна. На мен не ми е много ясно какво бих загубил при евентуално отделяне, още по-малко ми е ясно какво бих спечелил :lol: , но предполагам, че Кебек като цяло ще спечели повече, отколкото ще загуби, дори и икономически. Става дума за пари разбира се, парите, които Кебек дава на Отава, а тя ги разпределя на провинциите по недотам справедлив за Кебек начин. Повинцията е силна и доста независима, а и голяма част от досегашните й отношения с останалите провинции ще се запазят. Та няма какво да се плашим я! :lol:
To Live Is To Die
Аватар
DrJack
Мнения: 213
Регистриран на: Пет Фев 20, 2004 7:01 pm
Местоположение: MTL downtown
Обратна връзка:

Мнение от DrJack »

Edva li ste stane kakto toq paysan quebecois iska, no ako ne dai Boje se otcepqt ste se bqga kum Ontario, ako sme se zasilili mnogo moje i v Statite 4ak da se sprem.
I am whoever I say I am, If I wasn't then why would I say I am....
Аватар
IvHaydu
Хайдутин на годината
Хайдутин на годината
Мнения: 4829
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 4:52 pm
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от IvHaydu »

Така е, Блок Кебекуа спечелиха повечко места на федералните избори и веднага се започна с отцеплението...
Ами ако ще се отделя Квебек, да се отделя по-бързо, преди да сме си купили къща тук... :D
:beer: :beer: :beer: :beer:
Репутацията е онова, което хората знаят за теб. Честта е онова, което сам знаеш за себе си. Пази честта си. И майната и на репутацията...
По-добре временни неуспехи, отколкото временни успехи!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Аз се надявам survivor да е права .Гледах такова проучване ,но по една от анг. телевизии затова незнам колко е вярно.
KolioBalkanski не мисля че ще се отървете щото ние с китайско - пакистанското братство ша додиме при вас веднага ,да видим какво ша ни правите:) .Ние в кебек не се претоварваме много с работа.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Alex_dim
Мнения: 388
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 9:32 am
Местоположение: Монреал
Обратна връзка:

Мнение от Alex_dim »

Аз също четох някакво изследване, според което голяма част от учениците (14-16 год.) били за отделяне на провинцията, но ми се струва, че шумът е повече за рекетиране на федерална Канада.
Преди време (до 50-те години на миналия век) Монреал е превъзхождал икономически Торонто. Дотогава са управлявали англофоните. Откакто франкофоните са поели властта, общото впечатление е, че са се оказали неспособни да изградят силна икономика. Винаги безработицата тук е по-висока, а жизненият стандарт – по-нисък. За последните няколко години над 500 хил. души са напуснали провинцията в посока към други части на Канада и САЩ. Тук се шегуват, че в Онтарио и “тревата е по-зелена”.
Може би само Монреал прави изключение от общия фон в някои отношения, но е загубил доста след предишните референдуми, понеже мнозинството от офисите на големите компании са преместени в Торонто.
Не е ясно и как ще се осъществи практически евентуално отделяне. Квебек може да се прости с доста от територията си (а нищо чудно и с Монреал, който е федералистки настроен), за да има сухопътна връзка на Канада с източната част. Да не говорим, че тук може да си останат само Ландри и Дюсеп. :wink:

Нищо от написаното по-горе, което е по-скоро политическа закачка, не трябва да се тълкува от съфорумците в България, насочили се към Квебек, в смисъл да променят решението си. Напротив - тук може да се чувствате доста по-добре, отколкото в други части на Канада, особено в първите години на емиграцията. Хората са любезни и симпатични, атмосферата - по-европейска, а и възможностите са доста.
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Re: Landry predvijda nezavisim Quebec do 5 godini- your comm

Мнение от vladi »

Az predvidlivo se iznesoh oshte tova liato :D
Заключено