Пренос на средства от България към Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
denn94
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Яну 16, 2020 11:11 am

Пренос на средства от България към Канада

Мнение от denn94 »

Здравейте,предстои ми заминаване в Канада и в тази връзка моля някой да сподели опит, свързан с пренос на суми, надхвърлящи 10 000 лева
(и 10 000 канадски долара) от България в Канада:
    Как точно се действа стъпка по стъпка: декларация само в Канада ли се попълва или и на излизане от България?
      В държавата, през която минавам транзитно (в случая Франция) трябва ли да се попълни някакъв документ?
        Оттам-нататък какви документи е необходимо да подготвя, за да докажа, че сумата е законно придобита? (от банка, НАП или друго) Питах в НАП - реагираха сякаш за първи път чуват подобно нещо.
          Някой срещал ли е някакви спънки и ако да, какви са били те?
            Има ли друг вариант, който бихте препоръчали за пренос на средствата? Наясно съм с варианта да ги прехвърля през банка от българска в канадска сметка, но обменният курс е много неизогден и затова търся най-доброто и смислено решение.

            Благодаря предварително!
            Аватар
            7George
            Мнения: 9639
            Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
            Местоположение: Calgary

            Re: Пренос на средства от България към Канада

            Мнение от 7George »

            Рано или късно парите ще трябва да бъдат прехвърлени в канадска валута, а курсът на тукашните банки не мисля да е по-изгоден за клиентите, той се прави, за да е изгоден за банките. Може да ги пренесете и кеш, в джоба, както и в травъл-чекове (има ли ги още) но това не отменя необходимостта да се обменят за CAD. Може да си ги донесете и в щатска валута примерно и да чакате по-изгоден курс за обмяна, тукашните банки всичките имат и откриват сметки в такава. Поне тия средства, които не ви трябват веднага.

            Деклариране на средствата: да, имаше при изнасяне на средства от страната в митническата декларация графа. Инак може да ги конфискуват. В Канада се доказват средства, ако имигрираш и има изискване по съответната процедура. Канадската банка може да иска и декларация за произход на тия средства.

            Аз като съм пренасял пари от БГ не съм правил чак такива тънки сметки, доколкото си спомням. С оглед на това, че един имигрант или само турист ще трябва да направи доста неизгодни и не толкова изгодни транзакции и харчове в Канада и въобще по пътя, който е поел. Искам да кажа, че стремежа да бъдем във всичко "на плюс" е по-скоро пагубен и ни лишава от фундаменталните сладости на живота. Просто да хвърля малко светлина върху нещата от тая насока. 8)
            Embrace your climate change!
            denn94
            Мнения: 9
            Регистриран на: Чет Яну 16, 2020 11:11 am

            Re: Пренос на средства от България към Канада

            Мнение от denn94 »

            Благодаря за отговора!

            Още 2 въпроса: тази митническа декларация ти я дават на летището или трябва да си я подготвиш предварително? Ако пренасяш под 10 000 лева, (с оглед изискванията конкретно за България) отново ли я попълваш?

            И също - декларация за произход на средствата, които потенциално може да поиска канадската банка - това го попълвам самостоятелно или е необходимо да бъде придружено с документ от институция (НАП, банка тук).

            Притеснява ме да не отида там и да се окаже на място, че ми трябва нещо, което е пропуснато да бъде извадено тук, защото тогава ще е заварена ситуация.
            miteto
            Модератор
            Мнения: 11161
            Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
            Местоположение: Toronto

            Re: Пренос на средства от България към Канада

            Мнение от miteto »

            denn94 написа: Вто Юли 27, 2021 7:21 am И също - декларация за произход на средствата, които потенциално може да поиска канадската банка - това го попълвам самостоятелно или е необходимо да бъде придружено с документ от институция (НАП, банка тук).
            Канадската банка може да ти поиска някакво обяснение за произход евентуално ако отваряш сметка за първи път и внасяш много голяма сума в брой - 100-200 хиляди или повече. Но това ще значи, че ти си ги разнасял тези пари в брой по самолетите, което не е най-добрият начин за пренасяне. Документи от НАП за пръв път чувам някой да е искал в канадска банка, приготви си разпечатки от българската банка и това ще е достатъчно.

            Ти казваш "Наясно съм с варианта да ги прехвърля през банка от българска в канадска сметка, но обменният курс е много неизогден " - много се съмнявам обменния курс в Канада да е по-добър от този в България. Какъв е проблема да ги обърнеш в България в обменното бюро което ти дава най-добър курс, после да ги внесеш в банка която позволява сметка в канадаски долари и накрая да ги прехвърлиш междубанково (wire transfer) след като си отворил сметката в Канада?
            Аватар
            optics
            Модератор
            Мнения: 11748
            Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
            Местоположение: Victoria, BC

            Re: Пренос на средства от България към Канада

            Мнение от optics »

            митето,
            може би няма толкова доверен човек в България на който да ги остави.
            Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
            Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

            2 юни 2012, budtel
            miteto
            Модератор
            Мнения: 11161
            Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
            Местоположение: Toronto

            Re: Пренос на средства от България към Канада

            Мнение от miteto »

            optics написа: Вто Юли 27, 2021 10:49 am митето,
            може би няма толкова доверен човек в България на който да ги остави.
            Не става въпрос да оставя на доверен човек. Отваря си сметка CAD в ОББ (или която там банка предлага сметки в канадски долари) и после като дойде в Канада и си отвори тукашна сметка, прави wire transfer между канадската и българската си сметки (които и двете ще са в една валута).
            Може би ще е добре да декларира сумата и факта, че ще я преведе на по-късна дата - още когато кацне за първи път в Канада, за да не се окаже че канадските данъчни му я броят като доход после.
            Аватар
            kiro
            Мнения: 877
            Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
            Местоположение: Торонто

            Re: Пренос на средства от България към Канада

            Мнение от kiro »

            -отваряш сметка в лева в бг банка
            -когато пристигнеш отваряш сметка в CAD в канадска банка
            -превеждаш парите онлайн през някоя финтек компания като wise или revolut.

            Ето пример за wise - едни от най-ниските такси за превод + по-изгоден курс от традиционна банка. Тези 53 лева за превода ще са ти безплатни за първия превод

            Изображение
            Bulgayrian
            Аватар
            roumensp
            Мнения: 15285
            Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
            Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

            Re: Пренос на средства от България към Канада

            Мнение от roumensp »

            kiro написа: Вто Юли 27, 2021 4:20 pm Ето пример за wise - едни от най-ниските такси за превод + по-изгоден курс от традиционна банка. Тези 53 лева за превода ще са ти безплатни за първия превод
            Аз ползвам Wise да пращам дребни суми в САЩ и наистина са удобни. Но не гарантирам, че това е най-изгодния начин.
            Pavel M
            батката - оригиналът
            Мнения: 10036
            Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

            Re: Пренос на средства от България към Канада

            Мнение от Pavel M »

            и аз ги ползвам тия за изпращане на дребни суми до българия от порядъка на 500-1000 долара.но първия път когато исках да изпратя не помня вече колко точно ,но от порядъка на 200-300 долара ми искаха да им пратя доказателства ,че не съм робот от рода на ИД/шоф. книжка/ и банк стейтм да ме индефицират и по местоживеене.пратих им скан на шоф. книжка и банк стейтм. и от тогава проблем нямам.
            за мен лично са по изгодни отколкото уаер трансф. през банката като такси поне за суми около 1000 д.
            обаче искам да питам след като съм им напълно светъл от всякъде клиент с 5,6 год история утре ако искам да трансферирам 50-100-200К да речем към българия от моя сметка ще мине ли всичко гладко или ще ми задават нови въпроси и ще ме вкарват в затруднения.парите ще излезнат от моя банкова сметка в канада
            По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
            Публикувай отговор