посещение на България през Август 2020

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от roumensp »

NightMartini написа: Сря Юли 29, 2020 7:33 pm По-трудно е да се предвиди какво ще се случва в България. Там решенията и карантината са по-скоро политически процеси и зависят от обществени нагласи ...
То и тука не е много по-различно ...
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от Marto »

Близка моя и дъщеря й в България имат ковид-19. Пипнали са го от момиче от Белгия, дъщеря на приятелско семейство, с което са ходили на екскурзионно в Пирин. Българо-белгийчето имало загуба на обоняние и отпадналост по едно време, ама на никого не е направило впечатление. После ходили из Софето по кафенета и ресторанти. От групата сега поне 6 души имат положителен тест. Колко софиянци са заразили не се знае. |(
Аватар
snakeplissken
.
Мнения: 4081
Регистриран на: Пон Яну 06, 2020 5:14 am

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от snakeplissken »

Здравейте,
Идеи за кола под наем от летище София?
Тъкмо гледам някакви опции, но ми се иска да чуя и мнения на вече ползвали тази услуга в България.
Благодаря!
My name's Plissken......
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от Marto »

snakeplissken написа: Нед Авг 02, 2020 5:40 pm Здравейте,
Идеи за кола под наем от летище София?
Тъкмо гледам някакви опции, но ми се иска да чуя и мнения на вече ползвали тази услуга в България.
Благодаря!
По-миналия път взехме там. Имам предвид, че някои, ако не и повечето, затварят 21 или 22 часа. Ако кацнеш късно по принцип може да дойде човек специално за тебе, но допълнителната такса е солена.

Вземи си и международна книжка ако нямаш българска.

Аз съм лоялен клиент на Хъртц щото имам отстъпки и ъпгрейди. Те в момента са в банкрута протекция и май малко са повишили цените. Но мисля, чд която и да е от големите международни компании е окей.

Ако имаш кредитна карта, която покрива допълнителната застраховка (collision damage waiver) вземи със себе си писмо от застрахователя на картата, че имаш покритие за България.
Аватар
snakeplissken
.
Мнения: 4081
Регистриран на: Пон Яну 06, 2020 5:14 am

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от snakeplissken »

Marto написа: Пон Авг 03, 2020 12:24 am
snakeplissken написа: Нед Авг 02, 2020 5:40 pm Здравейте,
Идеи за кола под наем от летище София?
Тъкмо гледам някакви опции, но ми се иска да чуя и мнения на вече ползвали тази услуга в България.
Благодаря!
По-миналия път взехме там. Имам предвид, че някои, ако не и повечето, затварят 21 или 22 часа. Ако кацнеш късно по принцип може да дойде човек специално за тебе, но допълнителната такса е солена.

Вземи си и международна книжка ако нямаш българска.

Аз съм лоялен клиент на Хъртц щото имам отстъпки и ъпгрейди. Те в момента са в банкрута протекция и май малко са повишили цените. Но мисля, чд която и да е от големите международни компании е окей.

Ако имаш кредитна карта, която покрива допълнителната застраховка (collision damage waiver) вземи със себе си писмо от застрахователя на картата, че имаш покритие за България.

Мерси Марто,
Гледах през CarFlexi.com . Дава ми опции и за пикване на колата късно вечерта и след полунощ даже.
Българската ми книжка е изтекла миналата година.
Каква е разликата ако представя канадска книжка?
My name's Plissken......
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от pumpy »

тъпа случка от миналата година: отивам на летище София да си взема кола под наем и когато ми поискват документ за самоличност си подавам канадската книжка. На което агентът ми поисква отново документ за самоличност, а аз гледам тъпо и му показвам книжката си. Оказа се, че човека иска или лична карта или паспорт. Аз за по удобно, не носех нито едно от двете, но за щастие си носех компа, където имам сканирам канадския си паспорт, та му го показах на екрана, той го снима с телефона си и ми даде кола под наем. Помнете, че в БГ книжката не е документ за самоличност :D
agent Ozo
Мнения: 9730
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от agent Ozo »

pumpy написа: Пон Авг 03, 2020 4:53 am Помнете, че в БГ книжката не е документ за самоличност :D
Глупости! Книжката е документ за самоличност съгласно Чл.13, ал.(1), т.3 на Закона за българските документи за самоличност.
Непознаването на законите от тъпи чиновници и служители не е непознато явление и в Канада, а и където и да било по света. Обикновено, на такъв като му обясниш кое и къде го пише, той ти сервира шаблонното - "Ми, не знам. Началникът така ми е разпоредил." И край. :)
Ако ти се разправя, можеш да търсиш контакт са началника му. Който, обаче, не е сигурно, че няма да те препрати към неговия началник и т.н. Затова е по-добре да му се угоди на неграмотника, вместо да губи човек време и нерви да просвещава всички неграмотници по иерархичната верига над него. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от dimana »

Да уточня, че законът е за българските документи за самоличност. Тоест има разлика за съответните администрации между българската шофьорска карта и чужда такава.
Ако имате валидна българска подбновяването става с документ от лекар, най-краткият срок е обаче до 10 работни дни. Може да се подаде до 1 година предварително от изтичането. Станаха ни миналата година обаче доста по-бързо. Има сайт за проверка дали са готови. При получаване подписахме декларация, че нямаме друга книжка от страна от ЕС. Книжки от други страни са без значение. Дадоха ни и картончетата за точките.
agent Ozo
Мнения: 9730
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от agent Ozo »

Абсолютно съгласен с казаното от Димана. В случая Пумпи е бил в нарушение на законовото си задължение да представи български документ за самоличност като български гражданин. Независимо от това, че е пътувал с чуждестранен паспорт.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от def34 »

dimana написа: Пон Авг 03, 2020 7:58 am При получаване подписахме декларация, че нямаме друга книжка от страна от ЕС. Книжки от други страни са без значение. Дадоха ни и картончетата за точките.
Само да уточня че с промените в Закона за Движение по пътищата от 2016 година, ако нямате отседналост от 185 дни през последните 12 месеца в България няма да ви подновят книжката. Подписва се декларация в която декларират, че сте живели повече от 6 месеца в България, като тази декларация се сверява с Гранична полиция. Ако излъжете, ви спретват дело за деклариране на неверни обстоятелства. На мой приятел му отказаха преиздавана на шофьорска книжка именно на тази база. Чл. 151 Ал. 5 от ЗДвП "Свидетелство за управление на моторно превозно средство се издава на лица, които са установили обичайното си пребиваване в Република България, за което обстоятелство подписват декларация или представят доказателство, че се обучават във висше училище по чл. 17, ал. 1 от Закона за висшето образование или в училище по Закона за предучилищното и училищното образование или в професионален колеж в страната не по-малко от 6 месеца."
Допълнителните разпоредби на Закона, чл. 46 разяснява че" Обичайно пребиваване в Република България" е мястото, където дадено лице обикновено живее повече от 185 дни през последните 12 последователни месеца поради лични или трудови връзки, или ако лицето няма трудови връзки - поради лични връзки, които сочат тясна обвързаност на лицето с мястото, където то живее. За обичайно пребиваване на лице, чиито трудови връзки са на различно място от личните му връзки и което вследствие на това последователно пребивава на различни места в две или повече държави членки, се смята мястото, където са личните му връзки, при условие че лицето редовно се връща там. Спазването на последното условие не е необходимо, ако лицето пребивава в дадена държава членка за изпълнение на задача с определена продължителност. Следването в университет или в друго учебно заведение не се смята за смяна на обичайно пребиваване."
Според мен това е голяма недомислица, защото се говори за" държави членки ", като явно се има предвид за членки на ЕС, но има писмен отказ за издаване на шоф. книжка.
Аватар
snakeplissken
.
Мнения: 4081
Регистриран на: Пон Яну 06, 2020 5:14 am

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от snakeplissken »

def34 написа: Пон Авг 03, 2020 5:23 pm
dimana написа: Пон Авг 03, 2020 7:58 am При получаване подписахме декларация, че нямаме друга книжка от страна от ЕС. Книжки от други страни са без значение. Дадоха ни и картончетата за точките.
Само да уточня че с промените в Закона за Движение по пътищата от 2016 година, ако нямате отседналост от 185 дни през последните 12 месеца в България няма да ви подновят книжката. Подписва се декларация в която декларират, че сте живели повече от 6 месеца в България, като тази декларация се сверява с Гранична полиция. Ако излъжете, ви спретват дело за деклариране на неверни обстоятелства. На мой приятел му отказаха преиздавана на шофьорска книжка именно на тази база. Чл. 151 Ал. 5 от ЗДвП "Свидетелство за управление на моторно превозно средство се издава на лица, които са установили обичайното си пребиваване в Република България, за което обстоятелство подписват декларация или представят доказателство, че се обучават във висше училище по чл. 17, ал. 1 от Закона за висшето образование или в училище по Закона за предучилищното и училищното образование или в професионален колеж в страната не по-малко от 6 месеца."
Допълнителните разпоредби на Закона, чл. 46 разяснява че" Обичайно пребиваване в Република България" е мястото, където дадено лице обикновено живее повече от 185 дни през последните 12 последователни месеца поради лични или трудови връзки, или ако лицето няма трудови връзки - поради лични връзки, които сочат тясна обвързаност на лицето с мястото, където то живее. За обичайно пребиваване на лице, чиито трудови връзки са на различно място от личните му връзки и което вследствие на това последователно пребивава на различни места в две или повече държави членки, се смята мястото, където са личните му връзки, при условие че лицето редовно се връща там. Спазването на последното условие не е необходимо, ако лицето пребивава в дадена държава членка за изпълнение на задача с определена продължителност. Следването в университет или в друго учебно заведение не се смята за смяна на обичайно пребиваване."
Според мен това е голяма недомислица, защото се говори за" държави членки ", като явно се има предвид за членки на ЕС, но има писмен отказ за издаване на шоф. книжка.
Това изглежда означава че не мога да си подновя българската книжка?
Що за недомислица български гражданин да не може да си поднови български документ :D
Невърмайнд...... една грижа по-малко :D
My name's Plissken......
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от dimana »

Деф34, благодаря за информацията. Имам я предвид. Никога не сме крили, че живеем в Канада при подаването и ще се връщаме обратно. Даже ни каза служителката, че може да платим с канадска кредитна карта. Важно било да нямаме друга книжка от ЕС. Дали е недомислица не знам, персонално тълкуване. Да, знам за член 313 от НК.
В крайна сметка всеки от нас може да смени местопребиваването си и в кратък срок впоследствие да реши друго. Знам обаче, че за обичайно местопребиваване се следи, и наистина е редно при внос на автомобил. Мислихме да си закараме кола оттук. Но се отказахме по причина, че има декларация за освобождаване от мито за внос извън ЕС само ако декларираме, че собственикът ще пребивава минимум 6 месеца в България.
Ще съм благодарна, ако някой сподели впечатления за
пътуване до България това лято.
Прибавям за коментар декларацията. За мене определено са двусмислени обясненията накрая. Ще се допитам при познат юрист при първа възможност

https://www.mvr.bg/docs/librariesprovid ... f043afac_0
Ние обаче сме подписвали този вариант
https://iisda.government.bg/adm_service ... 1851_72531
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от pumpy »

agent Ozo написа: Пон Авг 03, 2020 9:22 am Абсолютно съгласен с казаното от Димана. В случая Пумпи е бил в нарушение на законовото си задължение да представи български документ за самоличност като български гражданин. Независимо от това, че е пътувал с чуждестранен паспорт.
По този повод на влизане на летището:
- държа 8 паспорта готови за подаване: 4 червени ( и четирите изтекли от години) и 4 сини;
- служителката заг гишето се усмихва мило и ми казва (невероятна изненада): добре дошли вкъщи. Много се радвам, че сте приготвили българските си паспорти за проверка;
- аз й ги подавам с обяснението, че са изтекли за съжаление, на което тя ми ги върна и ми каза, " е тогава не вършат работа, дайде другите"
- така на влизане използвахме канадските, на излизане ги позлвахме пак тях и белецките от районото за подадени нови паспорти за децата и лични карти за възрастните;
И горе нямах предвид, че зако на е тъп и аз не съм го спазил. Имах предвид, че съм свикнал да имам един документ и за самоличност и за каране: нарича се шофьорска книжка. Защо по дяволите в Бълагрия има две карти ? За да е по-удобно на хората и/или за да й е по удобно на проспериращата държава ? Риторичен въпрос, няма нужда от отговор, аз лично съм си отговорил преди 17 години :o
agent Ozo
Мнения: 9730
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от agent Ozo »

Нищо не си разбрал, Пумпи. Нямам предвид преди 17 г., а ситуацията на летището.
Съвсем логично, първо са ти поискали валиден документ за пътуване зад граница. Тъпо е да представиш изтеклите български паспорти при подобен случай.
А служителят от фирмата за наемане на коли пък ти е поискал валиден български документ за самоличност. Чуждестранната шофьорска книжка такъв не се явява. Ако му бе представил българска шофьорска книжка още в самото начало, нямало е да ти иска никакъв друг документ.

Хем неграмотен, хем нагъл и високомерен.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: посещение на България през Август 2020

Мнение от Kpetrov »

pumpy написа: Вто Авг 04, 2020 7:51 am И горе нямах предвид, че зако на е тъп и аз не съм го спазил. Имах предвид, че съм свикнал да имам един документ и за самоличност и за каране: нарича се шофьорска книжка. Защо по дяволите в Бълагрия има две карти ? За да е по-удобно на хората и/или за да й е по удобно на проспериращата държава ? Риторичен въпрос, няма нужда от отговор, аз лично съм си отговорил преди 17 години :o
Защото не всички карат и минават едногодишни курсове и изпити пред "КАТ" само и само да имат документ за самоличност както по дяволите е в просперираща Канада. За това.
Където ти дават паспорт с фамилно име различно от вписаното в citizenship картата само защото нямаш шофьорска книжка с това име. :swear:
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Публикувай отговор