От Канада в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: От Канада в България

Мнение от tonich »

Павел написа:Лекарите от години протестират срещу абсурдите в здравеопазването, но без резултат
Е те, лекарите са най-големият абсурд на здравеопазването в БГ-то. Защо протестират срещу себе си?
От най-елементарните Джи-Пи-та до директорите на най-големите болници се занимават само и единствено с източване на Здравната Каса.
Не ме питак от къде знам!..
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: От Канада в България

Мнение от IRA »

За лекарите съм съгласна с Kan_Tangra. Тук наистина не ти обръшат, кой знае какво внимание. Прегледа е пряко сили 10 мин и лекаря пише нещо на ръка пред компютара :rofl: през по голямата част от времето.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: От Канада в България

Мнение от Kpetrov »

tonich написа:
Павел написа:Лекарите от години протестират срещу абсурдите в здравеопазването, но без резултат
Е те, лекарите са най-големият абсурд на здравеопазването в БГ-то. Защо протестират срещу себе си?
От най-елементарните Джи-Пи-та до директорите на най-големите болници се занимават само и единствено с източване на Здравната Каса.
Не ме питак от къде знам!..
Те в България ако я точат здравната каса, тук направо и къртят бентовете! :(
Не че оправдавам първото.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: От Канада в България

Мнение от dimana »

Темата е интересна. За съжаление въпреки големия брой страници няма много полезна информация и мнения за решилите или планиращите да го направят някога. Имам предвид живелите и работили в Канада (извън Квебек) 20 и повече години. Ясно е, че за такава информация се ходи при счетоводител. Има много сериозни неща да се проверят И вземат предвид. Пенсиониране по спогодба, здравно осигуряване като пенсионер по спогодба. Може да се заяви получаване на пенсия в българска банка. Ключов е момента с напускането на Канада като данъчен резидент. Някой попълвал ли е форма нр73, има много интересни въпроси за прекъсване на първични и вторични връзки.
http://www.cra-arc.gc.ca/E/pbg/tf/nr73/nr73-12e.pdf"

Има принципна разлика дали отиваш в страната, от която си дошъл някога или другаде. Най-трудната част ми се вижда преходният период.
Дори откриването на нова сметка в българска банка си има специфични неща. Вече се попълва и декларация за друго гражданство, чужд данъчен номер. Това касае всички, не само американските резиденти. България участва вече в система за автоматичен обмен на данни за нерезиденти, Канада се включва от 2018.

http://www.nap.bg/page?id=673"

Важото е освен всичката тази администрация да сме в някакъв баланс със себе си и околните и неуредиците, които ги има навсякъде да не ни дразнят много. Успех.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в България

Мнение от pumpy »

Kpetrov написа:
tonich написа:
Павел написа:Лекарите от години протестират срещу абсурдите в здравеопазването, но без резултат
Е те, лекарите са най-големият абсурд на здравеопазването в БГ-то. Защо протестират срещу себе си?
От най-елементарните Джи-Пи-та до директорите на най-големите болници се занимават само и единствено с източване на Здравната Каса.
Не ме питак от къде знам!..
Те в България ако я точат здравната каса, тук направо и къртят бентовете! :(
Не че оправдавам първото.
И интересно защо в България средната продължителност на живота е по-кратка (със 7 години) ? Или това няма нищо общо със здравеопазването....сигурно антибиотиците в пилетата са решението на въпроса ? Или и те бяха нещо виновни ? Не ще да е консумацията на ракийка, като гледам как канадските българи се грижат да не останат на "сухо" ....
Като се замисля има нещо много общо със статията за метрото от една друга тема на жорката днес : важното е да се МРЪНКА, постоянно, за всичко и за винаги.

Личен случай: преди няколко седмици, майка ми "лежа" в болница за ....изследвания.
Отива сутрин в 8.30 am, ляга за 5 минути, "изследват" я до 9.30 am и си отива вкъщи и така два дни подред.
На втория ден плаща потребителска такса за ТРИ дни престой и всичко е пито/платено.
Е такъв филм тук НЯМА
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: От Канада в България

Мнение от dimana »

Така е, Pumpy. В българското здравеопазване се случват ужасни неща. Но навсякъде си има място за подобряване на сервиза. Ако ходя в България нa лекар през ваканцията, винаги е или при приятел или по препоръка от приятели. Изключително доволна съм от консултациите, не е нещо сериозно. Разбирам, че това е субективно И може би съм третирана по различен начин в сравнение с другите. Колегите ми тук казват, че биха се радвали да имат достъп по някакъв начин и до друга здравна система. В САЩ им е скъпо, в страните от Карибския басейн се страхуват. Конкретно добри неща съм чувала от колега за Панама.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в България

Мнение от pumpy »

dimana написа:.....не е нещо сериозно. .....
Ето това е разковничето за здравеопазването в БГ - да не е сериозно

Пак личен пример, този път професионален:
Пациент идва при мен за преглед, няма никакви оплаквания. преглеждаме ме, правим план на лечение ( има нужда от един мост САМО, защото й липсва един зъб) почистване и ще ми се обади ако и когато реши за моста (зъба го няма от години, не й пречи)
Всичко това го пише черно на бяло в досието й, не си го измислям.
Отива в Мексико с приятелка, и между другото приятелката й казва как там е евтоно да си "оправи" зъбите. Същия този човек, който няма никакви оплаквания няколко месеца по-рано на моя стол, изведнъж се сдобива със 28 коронки (част от тях и моста). Направени са за два дни, връща се в Канада след два дни и веднага ми се обажда, защото не може да си затвори устата и да се храни .......
КАто я видах ми се плачеше и което е най-кошмарното не можах да нарравя кой знае какво без да разкарам всичките коронки (14) от едната зъбна редица, което тя категорично отказа......щяла да свикне.
Но се усмихваше много красиво на порцелан
А и забравих, струвало й само 15к, вместо 28к в Канада
За нещо, от което тя нямаше нужда и не е искала

Обзалагам се че до 10 години ще й струва още 50к да махне тези творения и да си сложи импланти или пък може да мине ефтинко и срещу няколко хилки да се сдобие с протези
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: От Канада в България

Мнение от optics »

Добре, ама не разбрах точно в какво е проблема на тия коронки - не пасват горните с долните ли ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: От Канада в България

Мнение от IRA »

Аз и друг път съм споменавала, че две диагнози ми ги поставят в България, а лечението си го правя тук. Много по бързо е когато отидеш при лекар с доказателства за съществуващ проблем, иначе въобще не ми обръщат внимание да ми поставят диагноза. Според тукашните все нищо ми няма и трябва да спя повече, дори не знаят какви точно изследвания да ти назначат за да открият проблема. Имаш ли диагнозата тръгваш по пътеката и там нещата са ясни.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: От Канада в България

Мнение от optics »

Постъпил е доклад от Танграта за обиден език срещу него.
Припомням на всички (в случая Павел), че несъгласието с нечии писания не дава право за персонални квалификации и груб език.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: От Канада в България

Мнение от Panem et Circenses »

pumpy написа: Личен случай: преди няколко седмици, майка ми "лежа" в болница за ....изследвания.
Отива сутрин в 8.30 am, ляга за 5 минути, "изследват" я до 9.30 am и си отива вкъщи и така два дни подред.
На втория ден плаща потребителска такса за ТРИ дни престой и всичко е пито/платено.
Е такъв филм тук НЯМА
А пък на мен от този "личен пример" на тази жена ми е много любопитно ЗАЩО тя предпочита да си седи в България и се подлага на тези мъчения, а пък не хване първия самолет и дойде да се лекува или в Канада (преуспял син с кабинет) или в USA (друг кабинет на същият този син) където медицината е несравнимо по-добра от тази в България.
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: От Канада в България

Мнение от optics »

В случая "преуспял" си е твоя идея от която строиш изводи. Преуспял е бай Игнат, други не се сещам.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: От Канада в България

Мнение от miteto »

Panem et Circenses написа:
pumpy написа: Личен случай: преди няколко седмици, майка ми "лежа" в болница за ....изследвания.
Отива сутрин в 8.30 am, ляга за 5 минути, "изследват" я до 9.30 am и си отива вкъщи и така два дни подред.
На втория ден плаща потребителска такса за ТРИ дни престой и всичко е пито/платено.
Е такъв филм тук НЯМА
А пък на мен от този "личен пример" на тази жена ми е много любопитно ЗАЩО тя предпочита да си седи в България и се подлага на тези мъчения, а пък не хване първия самолет и дойде да се лекува или в Канада (преуспял син с кабинет) или в USA (друг кабинет на същият този син) където медицината е несравнимо по-добра от тази в България.
Щото в Канада или Щатите ще я одрусат минимум $5000-$6000 за 2 дена болничен престой и изследвания (като не-резидент) ;) Пък и едно пътуване до Канада или Щатите не става от днес за утре, тва не е като да хванеш автобуса от София до морето.
Да не говорим, че едва ли ще може да стигне до болница в Канада, освен ако не е в критично състояние. Като турист, ще трябва да отиде до някоя клиника, където доктора ше я прегледа за 4.753 минути и ще и предпише Тайленол и повече течности :rofl:
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: От Канада в България

Мнение от dimana »

Да, бих отишла и за нещо сериозно. Трябва да мога все пак да пътувам със самолет. Затова и проучвам за в бъдеще как точно да стане влизането в българската здравна система. Стават все пак усложнения , рискове има, рязко влошаване.
Преди 6 години Danny Williams,тогава Premier na NFLB отиде за сърдечна опeрация в Маями. Нямам претенции изобщо да се сравнявам с него. Много дебати имаше тогава по медиите, за И против,включително обвинения, беше ми интересно. Но човекът каза: My health, my choice.
Моля все пак да спазваме правилата на форума. Темата наистина би била полезна.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в България

Мнение от pumpy »

miteto написа:
Panem et Circenses написа:
pumpy написа: Личен случай: преди няколко седмици, майка ми "лежа" в болница за ....изследвания.
Отива сутрин в 8.30 am, ляга за 5 минути, "изследват" я до 9.30 am и си отива вкъщи и така два дни подред.
На втория ден плаща потребителска такса за ТРИ дни престой и всичко е пито/платено.
Е такъв филм тук НЯМА
А пък на мен от този "личен пример" на тази жена ми е много любопитно ЗАЩО тя предпочита да си седи в България и се подлага на тези мъчения, а пък не хване първия самолет и дойде да се лекува или в Канада (преуспял син с кабинет) или в USA (друг кабинет на същият този син) където медицината е несравнимо по-добра от тази в България.
Щото в Канада или Щатите ще я одрусат минимум $5000-$6000 за 2 дена болничен престой и изследвания (като не-резидент) ;)
Пък и едно пътуване до Канада или Щатите не става от днес за утре, тва не е като да хванеш автобуса от София до морето.
5-6 ?
Баща ми беше в болница тук в Денвър - престой от 25 часа, скенер и храна - сметка от 26к
А за да отговоря на горните простотии:
майка ми не е ПР нито на Канада, нито на САЩ за да има възможността да избира къде да се лекува.
И споделянето на личен опит, не е за да ме поучаваш какво да правя, а за да подкрепя лъжливата информация за източване и качество на здравеопазването. Знам че е по-лесно да се смени темата, когато няма какво да кажеш, но пробвай пак с нещо смислено.
Публикувай отговор