Наследството на Соца

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа:Аха, а в домашен отпуск също не си излизал никога. И поради тази причина на теб парадна форма не ти е била зачислявана никога. Просто защото не ти е била нужна.

Тия месали ги развивай пред някой друг. :)
Не ми е била зачислявана.
ПараднИте униформи след клетвата отиваха в склада и за градски отпуск пак оттам ни даваха, никога едни и същи. Кво правеха фатмаците с тях не знам, ама след месец два не оставаха и половината. Зелени чорапи след клетвата никой не е носил - те липсаха веднага.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Наследството на Соца

Мнение от agent Ozo »

Tвоите лъжи, Иван1007, отдавна не ме изненадват. Изненада бе за мен, че и Румен започна да разправя небивалици. :)

Ти може да му викаш склад, някой друг да му вика гардеробна, трети пък нещо друго, но това не променя нещата. Имаше си уставно изискване как да се съхраняват парадните дрехи на войниците. С подробно описание от формата и вида на шкафчетата до етикетчетата отвън и отвътре. А самите дрехи също трябваше да са надписани с извезани на самата дреха, или на парче плат прикрепено върху дрехата, звание, фамилия и инициали на боеца. Пък това, че сте били крадливи си е друга бира. :)

А при уволнение всичко зачислено следваше да бъде сдадено от боеца на старшината. Така че и да е изчезвало при вас не половината, ами всичкото имущество, накрая липсите са били възстановявани.
Ти, примерно, плати ли си твоите липси или открадна от новобранците за да сдадеш на старшината при уволнението? ;)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Павел »

Аз партенки не съм носил, но от брат ми знам, че са били по-добри от чорапите, щото са били памучни.
Да си призная, казармата ми беше сън - бях шофьор на линейката и спях не в поделението, а в лечебницата, където след работно време бяхме само аз, старшина-школника лекар (викахме им фазани) и един бацил. Който войник ми беше по-симпатичен го уреждах да е болен при нас в лечебницата. После го пишехме по-сериозно болен, имащ нужда да ходи на преглед в болница извън поделението. Лягаше в носилката и с фазана излизаме градска. Минавахме покрай гаджето и я товарехме на линейката, легнала, за да не я видят на КПП-то. Влизаме обратно в казармата, където аз прекарвах един час насаме с нея. После пак всички излизахме да си я закараме обратно. Добре, че завистливия редник Иван 1007 не служеше с мен, щото 100% щеше да ме натопи и да ме изправят пред военния съд :D Благодарен съм на нашата родна казарма, щото покрай всекидневната закуска консерва копърка, малко парче сирене и обикновени бисквити, намачкани и натопени във вода, се роди гениалната ми идея да продавам сирене и консерви в Гърция, което доведе до закупуване на VHS видео камера и снимане на сватби, което доведе до емиграция в Северна Америка.
Какъв е извода, кое е по-добре - да си учен като Иван 1007 бъхтещ по сондите с ушанката, шала и ръкавиците, или да си стрийт-смарт dropout, каращ по тениска колело (със сигурност по-скъпо от колата на бит-койн милионера Давидко) посред зима? :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Наследството на Соца

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа:Tвоите лъжи, Иван1007, отдавна не ме изненадват. Изненада бе за мен, че и Румен започна да разправя небивалици. :)
И кое точно е небивалица, че не исках да излизам градска или че имам над 100 караула ?
Лично аз не носех партенки, а чорапи, но мои собствени и никой не ми е раздавал такива.

Павел написа:което доведе до закупуване на VHS видео камера и снимане на сватби
Малеей ... а как се приспособи към музиката на циганските оркестри ? :D
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

Озо, вече писах, че казармата при соца беше синтезиран вид на живота.
Това, което ставаше на практика имаше много малко общо с това което трябваше да става и с това което се отчиташе по партийните ви събрания и конгреси.
Та шкафчета не е имало камо ли пък етикети за парадните униформи. :D
Имаше купчина панталони, купчина сака, купчина ризи и купчина шапки. Естествено никакви везани имена не е имало. :D Отиваш ровиш за нещо дето ти става горе-долу, обуваш каквито имаш чорапи, нахлузваш обувки (мисля че бяха точно кафяви) и излизаш градска. 8)
Аз поне я носех двеса метра до къщата на едно турско семейство, където имах чисто бельо и цивилни дрехи. Чакаше ме запален бойле на дърва, взимах душ и след като се на обядваме (гледаха на мен като на собствен син) евентуално излизах цивилен. Беше лудост да излезеш униформен с такъв сбиротак дрехи - комендантските точно това чакаха.
Войниците парадни униформи не сме крали, щото нямаше къде да ги държим. Крадяхте Зелените Чорапи.

На нас всичкото ни имущество ни беше по джобовете - самобръсначака, сапун за бръснене, четка за бръснене, паста и четка за зъби. :D Партенки и аз не съм носил - плетени от баба ми вълнени селски чорапи от октомври до април, които бабата туркиня дето бях на квартира ги кърпеше и наплиташе. Вълната дори и мокра и овлажнена държи топло за разлика от памука и дебелите чорапи предпазват краката от подбиване, а ние се движехме доста из Пирин и Родопите. 8)
При уволняване се върнах от бригада и сдадох квото беше на гърба ми. Не само аз ми и целия полк от хиляда човека беше така.
Това беше БНА в действителност, пък ти си приказвай приказки за устав и извезаните имена и шкафчета за парадните дрехи. :D
Последно промяна от Ivan1007 на Пон Мар 13, 2017 3:39 pm, променено общо 2 пъти.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Наследството на Соца

Мнение от roumensp »

Ivan1007 написа:Имаше купчина панталони, купчина сака, купчина ризи и купчина шапки. Естествено никакви везани имена не е имало. :D Отиваш ровиш за нещо дето ти става горе-долу, обуваш каквито имаш чорапи, нахлузваш обувки (мисля че бяха точно кафяви) и излизаш градска. 8)
Точно така беше и при мен.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Павел »

roumensp написа:
agent Ozo написа:Tвоите лъжи, Иван1007, отдавна не ме изненадват. Изненада бе за мен, че и Румен започна да разправя небивалици. :)
И кое точно е небивалица, че не исках да излизам градска или че имам над 100 караула ?
Лично аз не носех партенки, а чорапи, но мои собствени и никой не ми е раздавал такива.

Павел написа:което доведе до закупуване на VHS видео камера и снимане на сватби
Малеей ... а как се приспособи към музиката на циганските оркестри ? :D
На цигански сватби не съм и помислял да ходя, щото след като си свършиш работата, нито пари ще видиш, нито камера :)
Музиката толкова не ме бъркаше, колкото пушенето - на частника вредни не плащаха :(
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Наследството на Соца

Мнение от agent Ozo »

roumensp написа: И кое точно е небивалица, че не исках да излизам градска или че имам над 100 караула ?
Лично аз не носех партенки, а чорапи, но мои собствени и никой не ми е раздавал такива.
Не това. А това, че не ти е зачислявана парадна форма и чорапи, защото не си искал да излизаш в отпуск.
Зачислена ти е била и още как. Сигурно ведомостта с твоя подпис още се търкаля в някой архив. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа:
roumensp написа: И кое точно е небивалица, че не исках да излизам градска или че имам над 100 караула ?
Лично аз не носех партенки, а чорапи, но мои собствени и никой не ми е раздавал такива.
Не това. А това, че не ти е зачислявана парадна форма и чорапи, защото не си искал да излизаш в отпуск.
Зачислена ти е била и още как. Сигурно ведомостта с твоя подпис още се търкаля в някой архив. :)
Ведомоста едва ли стои - преди 5 години минах покрай поделението на път за Халкидики. Изгледаше като току що бомбардирано :D
Аве по всяка вероятност ни е зачислявана парадна униформа на ведомост преди клетвата. Ма докимента нямаше нищо общо с реалността. След клетвата отиваше на купчината в склада и оттам по описаната по-горе процедура.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Наследството на Соца

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа:
roumensp написа: И кое точно е небивалица, че не исках да излизам градска или че имам над 100 караула ?
Лично аз не носех партенки, а чорапи, но мои собствени и никой не ми е раздавал такива.
Не това. А това, че не ти е зачислявана парадна форма и чорапи, защото не си искал да излизаш в отпуск.
Зачислена ти е била и още как. Сигурно ведомостта с твоя подпис още се търкаля в някой архив. :)
Вероятно ми е била зачислена, ама не съм имал лична. Същата работа като с манерките ... единствено желязото ми беше лично. Шинелът - само отчасти ... като откраднат моя, и аз си открадна нов. :D
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Наследството на Соца

Мнение от MrGeek »

Леко да припомним реалността от времето на соца на зелените чорапи, които продължават да дрънкат глупости как нямало престъпност по онова време.

Изображение
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Наследството на Соца

Мнение от ivandaman »

Бa си?? Как помните такива подробности??

На мен всичко от казармата ми е "мътно" (в най-добрият случай).. Точно като стар филм гледан преди много годин.. Горе долу си спомням "The Big Picture" но подробностите са "избледнели"
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

roumensp написа: Вероятно ми е била зачислена, ама не съм имал лична. Същата работа като с манерките ... единствено желязото ми беше лично. Шинелът - само отчасти ... като откраднат моя, и аз си открадна нов. :D
Нищо не се губеше в казармата- само сменяш притежателя си :D
Просто като по магия след свършване на единичното обучение на другия ден всички новобранци, които до тогава движеха с нови шинели изведнъж тръгваха със стари. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Павел »

MrGeek написа:Леко да припомним реалността от времето на соца на зелените чорапи, които продължават да дрънкат глупости как нямало престъпност по онова време.

Изображение
Това за колко гоини, щото същата статистика сега е само за седмица. Ти по онова време колко хора лично познаваше, на които им е разбиван дома или крадена колата, щото всеки един от нас познава поне един човек, на който подобно нещо му се е случвало "след демокрацията". Цитираната статистика има общо с действителността, колкото статистиките по време на последните щатски избори, както и тези преди брекзита :rofl:
Последно промяна от Павел на Пон Мар 13, 2017 4:20 pm, променено общо 1 път.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Наследството на Соца

Мнение от agent Ozo »

На купчини, викате, било всичко. И с оръжието и снаряжението ли беше така при вас? На купчини. Влизаш в оръжейната и взимаш от едната купчина автомат, от другата купчина противогаз, от третата - сумка с пълнители, от четвърта пък сапьорна лопатка и т.н. и т.н.
Бива, що да не. След като момичетата и неслужилите авери ви гледат зяпнали в устата при такива лакърдии, защо не. :D
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Публикувай отговор