Какво се случва в тази държава?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от grozdan »

Имигрантите в България идват от:
1. Македония
2. Молдова
3. Украйна
4. Русия
5. Сирия
6. Ирак
7. Афганистан
8. Африка (вероятно минали през Гърция)

2009, когато напуснах София нямаше имигранти от видимите малцинства. 2013, когато отидох на екскурзия, вече имаше доволно количество - около "ендикато на културата", Славейков, театъра, изобщо из центъра. Мисля, че чакаха за работа като директори.

Имигрант от Гърция, Италия или друга страна от ЕС няма да дойде. Ама ако започнат да идват гърци на орди, пишете, че искам да наема един да чисти. Ще го накарам да каже: "Честен чистач от частна фирма" и веднагически го взимам.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от ivalin »

pumpy написа: Аз лично смятам, че хора, които не живеят в страната повече от половин година не би трябвало да бъдат подпомагани от същата тази страна. Няма как да "смучеш" без да "снасяш", просто защото няма от къде да дойде и НИКОЙ не ни е длъжен в този живот....
Абе пич ти добре ли си?! За какво смучене става въпрос?! И от къде и по какво определи тези 6 м. Не се ли сещаш, че на това му се вика дискриминация? Как да не снасят хората, които живеят в чужбина, всеки е оставил роднини в България дето ги подпомага финансово малко или много, да не говорим за гурбетчиите, които като се върнат и си харчат всичките изкарани пари зад граница в България за обзавеждане, за ремонти и всякакви други житейски нужди. Кой на кого е длъжен? Почти всики плащаме данъци в България било то на имоти, било то на други неща... Малцина са тези дето са отрязали пъпната връв един път за винаги и нямат нищо обшо с България, даже са си скъсали и българските паспорти и нямат български документи. Чувал съм и за такива крайности, но те се броят на пръсти. :!:
Последно промяна от ivalin на Съб Май 02, 2015 11:24 am, променено общо 1 път.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от Bistra »

Аз приключих с плащането на данъци за България. Паспортът го пазя засега, докато имаме майки живи, после ще видим. Най-вероятно няма да го подновявам.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от Koko »

grozdan написа:Имигрантите в България идват от:
1. Македония
2. Молдова
3. Украйна
4. Русия
5. Сирия
6. Ирак
7. Афганистан
8. Африка (вероятно минали през Гърция)

2009, когато напуснах София нямаше имигранти от видимите малцинства. 2013, когато отидох на екскурзия, вече имаше доволно количество - около "ендикато на културата", Славейков, театъра, изобщо из центъра. Мисля, че чакаха за работа като директори.

Имигрант от Гърция, Италия или друга страна от ЕС няма да дойде. Ама ако започнат да идват гърци на орди, пишете, че искам да наема един да чисти. Ще го накарам да каже: "Честен чистач от частна фирма" и веднагически го взимам.
Интересно колко от тях биха попаднали в категорията - квалифицирани?
От статията от Дир-а излиза че проблема в България е не че няма кой да работи, а че народа не е достатъчно квалифициран. Друг е въпроса с абсурдните обяви че се търсят чистачки с поне два чужди езика и "висшо" по възможност.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от grozdan »

Koko написа: Интересно колко от тях биха попаднали в категорията - квалифицирани?
От статията от Дир-а излиза че проблема в България е не че няма кой да работи, а че народа не е достатъчно квалифициран. Друг е въпроса с абсурдните обяви че се търсят чистачки с поне два чужди езика и "висшо" по възможност.
Някои от тях учат в София. В ТУ - София имахме гърци (познай колко често идваха на занятия), турци (учеха български език една година преди самото обучение), македонци. Виждал съм белградски коли редовно на паркинга. В Колежа по пощи и далекосъобщения имаше също македонци. Чувал съм за молдовци и руснаци в СУ.
Мисълта ми е, че има такива дето учат и се опитват да пробият.

Онези обаче дето ги видях на Моста на влюбените не бяха от учащите. Въртяха едни броеници и се шляеха.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от tonny »

Koko написа:От статията от Дир-а излиза че проблема в България е не че няма кой да работи, а че народа не е достатъчно квалифициран.
Няма как да има като хората се изнесоха/изнасят. Квалифицирани кадри все още има в България, но като чуят заплатата и казват не мерси, защото знаят колко струва труда им в чужбина и колко по-добре ще живеят там. Майната и на носталгията. За вноса на квалифицирани работници е нелепо да се говори, защото няма човек от западна Европа (или изобщо цяла Европа), който да работи на тези ставки...тук.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от pumpy »

ivalin написа:
pumpy написа: Аз лично смятам, че хора, които не живеят в страната повече от половин година не би трябвало да бъдат подпомагани от същата тази страна. Няма как да "смучеш" без да "снасяш", просто защото няма от къде да дойде и НИКОЙ не ни е длъжен в този живот....
Абе пич ти добре ли си?! За какво смучене става въпрос?! И от къде и по какво определи тези 6 м. Не се ли сещаш, че на това му се вика дискриминация? Как да не снасят хората, които живеят в чужбина, всеки е оставил роднини в България дето ги подпомага финансово малко или много, да не говорим за гурбетчиите, които като се върнат и си харчат всиките изкарани пари зад граница в България за обзавеждане, за ремонти и всякакви други житейски нужди. Кой на кого е длъжен? Почти всики плащаме данъци в България било то на имоти, било то на други неща... Малцина са тези дето са отрязали пъпната връв един път за винаги и нямат нищо обшо с България, даже са си скъсали и българските паспорти и нямат български документи. Чувал съм и за такива крайности, но те се броят на пръсти. :!:
На всеки, който нещо не му изнася и се оказва "дискриминирам".....как пък аз веднъж не се почуствах дискриминирам в моя живот ?
Имотните данъци, пращането на пари в България, ремонтирането на частни имоти и всички останали "лични нужди" нямат отношение към общия кюп, от където идват детските помощи. Последните са предвидини за хора, които живеят в България и имат нужда от помощ там, на място.
Аз вярвам, че системата трябва да се промени и детските да са отбивка от данъците, за да се стимулират хората да работят, а не да клечат. Разбира се при инвалиди това не може да работи, но със сигурност има начин системата да се нагласи така, че да ползват тези, които НАИСТИНА имат нужда, а не всички на калпак.
Но аз по принцип предпочитам да се грижа сам за себе си, отколкото някой да ми е длъжен - въпрос на възпитание и житейски опит.
А изтъпления като късане на паспорти, пращане на луната и всякакви подобни лични препоръки нямат отношение към темата и не и се отговаря...
Mielle
Мнения: 1318
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 7:32 am

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от Mielle »

Bistra,За емиграция в България на италианци и дума не може да става.Става въпрос,че от години IBM има италианци на работа.С какво и как ги привличат те си знаят.Познавам един,гаджето на приятелка.Тя не искаше да работи в Италия,той не искаше да троши пари за самолетни билети всеки месец и тя го уреди да бачка в IBM,че го и съкратиха междувременно.
Учудването при мен беше,че видях японци в Плевен.Оказа се,че учат в Медицинската Академия на плевен.Има със сигурност и други групи знам за ирландци и шотландци,че и имоти си купуват даже.За Ямбол също чух,че има екзотика.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от grozdan »

Mielle написа:Става въпрос,че от години IBM има италианци на работа.
Тука става въпрос за имиграция, а не за временна работа. Мини в Гълъбово да видиш за какво става въпрос. Големите шефове на чуждите фирми до един са чужденци. Във ВМЗ Сопот също. В Бизнес Парка на София ще чуеш повече английски отколкото български. Всичките големи шефове на Глобул навремето бяха гърци, учили някъде в Англия или Щатите. Това не е за учудване обаче.
За учудване ще е ако такива дойдат за работа на по-ниско ниво.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от domino »

Нямам спомен за гърците в ТУ но гърците във УАСГ бяха (като цяло) толкова мързеливи, че не знам кой работодател би ги наел след това на работа. Освен това не знам те въобще научаваха ли нещо в университета. Ние им правихме курсовите задачи и проекти. Плащаха си и за изпитите, доколкото знам. На практиката по геодезия се появиха първия ден, след което изчезнаха. Асистентът обясни, че на грък не може да се разчита да държи лата, така че да ги забравим за практиката и т.н. и т.н. Та не знам тези гръцки студенти как ще отидат след това и ще работят яко в някоя българска фирма за без пари. Поне в началото е така. Спомням си един от работодателите при които бачках за известно време като студент, като го питаха колко им плащаш на твоите хора, че работят така, той отговори с неподражаемия си балкански манталитет: ”Ъ, кво им плащам! Нали стоят на топло! Какво искат повече!” Тогава беше онази гадната Жан Виденова зима. Та да си внасят работодателите квалифицирани кадри откъдето си искат. От луната да си ги внасят. Да си ги учат на български след това и т.н..

Иначе имах един колега от Италия – Даниеле. Човекът беше архитект. В България му харесваше и си живееше и работеше в България. Женен беше за българка. Абе за хубавите българки, чужденците даже в България се прежалват да живеят.
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от ivalin »

pumpy написа: На всеки, който нещо не му изнася и се оказва "дискриминирам".....как пък аз веднъж не се почуствах дискриминирам в моя живот ?
Дискриминацията, ако не си разабрал не е комфорт, тя е дискомфорт, ако ти изнася няма да е дискриминация, а ще е лукс, спокойствие, удобство.
Имотните данъци, пращането на пари в България, ремонтирането на частни имоти и всички останали "лични нужди" нямат отношение към общия кюп, от където идват детските помощи. Последните са предвидини за хора, които живеят в България и имат нужда от помощ там, на място.
Напротив всичко трябва да отива в държавната хазна и да се пълни от където после да се взема за различните пера като детските, които са за децата, а не за този или онзи, та било то родител или роднина...
Аз вярвам, че системата трябва да се промени и детските да са отбивка от данъците, за да се стимулират хората да работят, а не да клечат. Разбира се при инвалиди това не може да работи, но със сигурност има начин системата да се нагласи така, че да ползват тези, които НАИСТИНА имат нужда, а не всички на калпак.
Всички деца на калпак трябва да имат право на тези пари, защото са детски и са за децата, а децата както знаеш надявам се не трябва да работят (този вид труд е забранен със закон) и също имат нужд,и не по-малко от другите хора.
Последно промяна от ivalin на Съб Май 02, 2015 11:31 am, променено общо 1 път.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от pumpy »

ivalin написа: Напротив всичко трябва да отива в държавната хазна и да се пълни от където после да се взема за различните пера като детските, които са децата, а не за този или онзи па било то родител или роднина...
Ето това е разликата между нас двамата.
- в съветския съюз хората вярват, че държавата трябва да се грижи за тях и да им осигурява от А до Я;
- в западния свят децентрализацията е важен фактор и преливането от единия джоб в другия не се предпочита. Не случайно в Канада има федерална, провинциална и местна власт и всяка от тях има своите задължения и отговорности, съответните избори и отчетност.
Аз лично вярвам във децентрализиранта система. Няма спор, че всички деца да деца, но също няма и спор, че някои родители могат да осигурят повече на децата си от други и когато се ползват общо фондове, те трябва да отиват при тези, които имат нужда, а не на кълпак, понеже сумите са лимитирани за съжаление. Съответната власт би трябвало да има задължението да определи правилата, по които да се преразпределят общите пари.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от ivalin »

pumpy написа: ...те трябва да отиват при тези, които имат нужда, а не на кълпак, понеже сумите са лимитирани за съжаление...
Трагикомично е да коментираме въпросните суми, защото са гавра с българските деца.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от pumpy »

ivalin написа:
pumpy написа: ...те трябва да отиват при тези, които имат нужда, а не на кълпак, понеже сумите са лимитирани за съжаление...
Трагикомично е да коментираме въпросните суми, защото са гавра с българските деца.
Изместваш въпроса. Не коментирам сумите, а кой трябва да ги получава.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Какво се случва в тази държава?

Мнение от ivalin »

pumpy написа:Изместваш въпроса. Не коментирам сумите, а кой трябва да ги получава.
Нищо не измествам аз, управляващите го изместват като насочват вниманието на масите към въпроса "на кого", а не "колко"! Вече писах по-горе, че детските трябва да се вземат от децата, но напомням и за каква подигравка става въпрос. :fubar:
http://www.dw.de/%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0% ... a-17631728"
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Публикувай отговор