Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Kpetrov написа:Много странно, като се има предвид, че са се вдигали и над 14$!
Разбирам да чакат големия удар, но последния ден цената им да е по висока и да не вземат каквото могат!!!
Май не е толкова странно ако се вземе предвид факта, че тази позиция сменя доста собственици докато й изтече времето. Например нищо чудно този, който първоначално е купил опциите от мен да ги е продал в един момент (затваряйки собствената си позиция) когато цената на АМД скочи към $15. Така хем пак печели от покачването цената на самите опции, хем спестява една серия брокерски комисиони. И така във всеки един момент могат да се въртят нещата на пазара, ако повечето участници са единствено там с цел спекулация по отношение цените на опциите, а не се водят от друга стратегия, свързана със самите акции. Мен лично това не ме интересува разбира се, защото моята програма се изпълни на максимум с цена съвсем леко над страйка! Честно казано, не очаквах чак такова идеално изпълнение. :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Annual recap 2017, Cumulative recap since Jan 2012:

Те:
S&P 500 (USD): +22%,+141%
TSX (CAD): +9%,+62%

Аз:
US: +5% , +215%
CAD: +21% , +85%

Коментар: става все по-трудно да бия американския пазар, но според мен съм доста добре позициониран за следващото международно положение. Канадския е по-лесен, по-малко фирми има за следене.
Доста транзакции за моя вкус, общо 32 през годината. През 2018 целта ми е да имам максимум 10-15. Но нямам задръжки да спечеля 20-30-40% за 3-4 месеца както се случи с NYSE:KR, BBBY и TSE: HSE, HCG и да оставя накой лев повече за брокерски такси. Продажби на акции на загуба традиционно нямам, криптовалути не ползвам (анатема!).
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

Днес не се сдържах и продадох CWX.to и взех CJR.B.to
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Никой не реве след днешното шоу (плюс това, което започна още в петък), значи всичко е наред? :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Приготвил съм едни пари и чакам да купувам евтино. А, и изтървах момента естествено да продам скъпо, иначе щеше да има още повече парички задаващото се международно положение :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

10% потъване за две седмици. Твърде малко е за моите вкусови предпочитания. Ще чакаме още да (ако) върви надолу. Обаче пък повишената волатилност е манна небесна за продаващите опции в момента! Та все е на кяр. :D :rock:
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Дребни инвестиции

Мнение от myhata II »

аз гац нали ти бях казал да ги даваш за едене и пиене, а не да раниш богатите измикяри от борсите,
сега не ти остава нищо друго освен да застанеш с гръб в ъгъла и да си бършеш сополите !
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Възкресявам стара тема за да си ги мерим в контекста на международното положение и пандемичните мерки

Cumulative Q1 2016 - Q1 2021
Аз:
RESP +32%
TFSA1 +176%
TFSA2 +123%
RRSP1 (-83%)
RRSP2 +436%

Те:
NASDAQ +164%
S&P/TSX COMPOSITE INDEX (C$) +68%
S&P 500 (U$) +115%

Коментар:
Избрах за начало Q1 2016, защото повечето акаунти създадени в този период. РРСП1 е най-старият акаунт (от 2012), който по едно време се беше утроил преди алчността да ме закопае с Petroleum Helicopters Inc (PHIIQ). Те фалираха, приватизираха се и сега остатъците се продават за жълти стотинки. За него -83% не е много представително, по-скоро е -30%, но ще го оставя така да ми е обица на ухото. РРСП2 го компенсира обаче, не съм съвсем валат :D
В доходността на РЕСП не са включени 30% правителствени субсидии

Материал за размисъл:
NYSE: KR, IBM,GLV, HP, AFL, MCK, PLTR, VZ
TSE: BNS, ITP, MFC, NWC, SJ,ADN, BCE, CAS, FFH, T, ALC, CHR, CU, H, TD, WPK, VFV (туй е индекс SP500 в канадски долари)








Коментар:
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

Не ми се обсъжда подробно, но последната година беше добра.

И един съвет: отворете си “Trade” акаунти на Wealthsimple.com, ако искате free, no-commission trading (подобно на Робин Худ в Щатите). Доста е бейсик и не става за рисърч, отделно кеш-депозитите отнемат 3 дена, но спестява 7-10 долара на трейд (при мен е 6.95). Засега имам там много малък процент, но ако върви добре и ми хареса може да почна да прехвърлям. Става и за Крипто, ако имате интерес. А как печелят изобщо, ще питате: ако купувате нещо в USD, но плащате в CAD прибират около 1.5% при конверсията. Засега поддържат само Investment, RRSP и TFSA акаунти, само stocks и ETF, няма MF и bonds. Акаунт се отваря изцяло онлайн, става за броени минути.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

roumensp написа: Пет Апр 23, 2021 2:34 pm Не ми се обсъжда подробно, но последната година беше добра.

И един съвет: отворете си “Trade” акаунти на Wealthsimple.com, ако искате free, no-commission trading (подобно на Робин Худ в Щатите). Доста е бейсик и не става за рисърч, отделно кеш-депозитите отнемат 3 дена, но спестява 7-10 долара на трейд (при мен е 6.95). Засега имам там много малък процент, но ако върви добре и ми хареса може да почна да прехвърлям. Става и за Крипто, ако имате интерес. А как печелят изобщо, ще питате: ако купувате нещо в USD, но плащате в CAD прибират около 1.5% при конверсията. Засега поддържат само Investment, RRSP и TFSA акаунти, само stocks и ETF, няма MF и bonds. Акаунт се отваря изцяло онлайн, става за броени минути.
Забравил си да добавиш, че те обръсват с 0.5% годишна такса за акаунт под 100К и 0.4% над.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

miteto написа: Съб Апр 24, 2021 11:53 am
roumensp написа: Пет Апр 23, 2021 2:34 pm Не ми се обсъжда подробно, но последната година беше добра.

И един съвет: отворете си “Trade” акаунти на Wealthsimple.com, ако искате free, no-commission trading (подобно на Робин Худ в Щатите). Доста е бейсик и не става за рисърч, отделно кеш-депозитите отнемат 3 дена, но спестява 7-10 долара на трейд (при мен е 6.95). Засега имам там много малък процент, но ако върви добре и ми хареса може да почна да прехвърлям. Става и за Крипто, ако имате интерес. А как печелят изобщо, ще питате: ако купувате нещо в USD, но плащате в CAD прибират около 1.5% при конверсията. Засега поддържат само Investment, RRSP и TFSA акаунти, само stocks и ETF, няма MF и bonds. Акаунт се отваря изцяло онлайн, става за броени минути.
Забравил си да добавиш, че те обръсват с 0.5% годишна такса за акаунт под 100К и 0.4% над.
Няма такова нещо. Ти си чел за платформата им “Invest”, не за “Trade” и между двете има огромна разлика. “Invest” e някакъв автопилот софтуеър дето сам купува и продава.

Wealthsimple Trade in-depth review 2021: The pros and cons
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

С тия Wealthsimple си подадох данъчните декларации тази година безплатно
https://my.wealthsimple.com/app/tax-onb ... cale=en-ca
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

c200 написа: Съб Апр 24, 2021 6:58 pm С тия Wealthsimple си подадох данъчните декларации тази година безплатно
https://my.wealthsimple.com/app/tax-onb ... cale=en-ca
Аз ги ползвам от много години, доскоро бяха известни като Simple Tax, но тая година бяха купени от Wealthsimple.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

roumensp написа: Съб Апр 24, 2021 1:11 pm
miteto написа: Съб Апр 24, 2021 11:53 am
roumensp написа: Пет Апр 23, 2021 2:34 pm Не ми се обсъжда подробно, но последната година беше добра.

И един съвет: отворете си “Trade” акаунти на Wealthsimple.com, ако искате free, no-commission trading (подобно на Робин Худ в Щатите). Доста е бейсик и не става за рисърч, отделно кеш-депозитите отнемат 3 дена, но спестява 7-10 долара на трейд (при мен е 6.95). Засега имам там много малък процент, но ако върви добре и ми хареса може да почна да прехвърлям. Става и за Крипто, ако имате интерес. А как печелят изобщо, ще питате: ако купувате нещо в USD, но плащате в CAD прибират около 1.5% при конверсията. Засега поддържат само Investment, RRSP и TFSA акаунти, само stocks и ETF, няма MF и bonds. Акаунт се отваря изцяло онлайн, става за броени минути.
Забравил си да добавиш, че те обръсват с 0.5% годишна такса за акаунт под 100К и 0.4% над.
Няма такова нещо. Ти си чел за платформата им “Invest”, не за “Trade” и между двете има огромна разлика. “Invest” e някакъв автопилот софтуеър дето сам купува и продава.

Wealthsimple Trade in-depth review 2021: The pros and cons
Вярно, гледал съм другата платформа. В такъв случай е доста добре, 1.5% FX fee е изгодна сама по себе си, а и няма никакви други такси.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

За TFSA с канадски акции е идеално, вече отворих такъв акаунт
За RRSP не чак толкова май. Правилно ли разбирам, че ако купя американски акции, продам ги и купя веднага други американски акции ще да платя три пъти по 1.5 % от сумата на транзакцията, защото няма USD и всичко се конвертира в CAD? Не одобрявам.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Публикувай отговор