Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

Прави ми впечатление, че има доста хора тук, разбиращи от финанси.

Като за начало, надявам се на безплатни идеи, но приемам препоръки и за добри финансови съветници в Монреал, занимаващи се с дребни риби като мен.

В момента имам свободни над $15'000, близо $20'000 (мисля, че не е чак толкова зле за човек, който допреди две и половина години бе три години на социал).

Ипотеката ми е общо на близо 5%.
Имам и личен заем на подобна лихва.
Според прочетеното тук е тъпо да се покриват заеми при ниски лихви.

В RESP сме вкарали "оптималното" за получаване на grants.

Имаме "място" и в RRSP и в TFSA.
За сега са в TFSA, че са най-"подвижни".

Някакви идеи?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Koko »

Според мене е най-добре наистина да потърсиш консултация със специалист - като идеята е че с него наистина можеш да обсъждаш контретни цифри, като това колко свободни пари имаш, за колко време би искал да ги инвестираш, какъв вид доходи искаш, също какви заеми и при какви условия си взел. Да напишеш подобна информация тук едва ли би било добра идея, от друга страна обаче не забравяй че финансовите консултанти имат интерес да ти предложат услуги за които имат комисионна и може и да не са всъщност най-добрия вариант за тебе, но за тях комисионната е важна.

Когато решаваш в какво да инвестираш е хубаво да отчиташ следните неща:
- колко риск (да загубиш тези пари или някаква част тях) си готов да поемеш, ако искаш по-висока възращаемост, съответно риска ще бъде по-голям;
- за колко време си готов да инвестираш тези пари, хипотезата тук е че колкото повече време парите са инвестирани, доходността ти ще е по-голяма, но няма да можеш да разполагаш с тях за този период от време;
- сам ли искаш да управляваш парите си или предпочиташ да ги дадеш на професионален инвестиционнен мениджър, сумата за която говориш предполага че ако искаш професионален мениджър би трябвало да мислиш за Mutual fund, а те също взимат няква макар и дребна на глед такса за управление. Ако пък искаш сам да си управляваш парите, то и риска всъщност става по-голям. Ако искаш да играеш на борсата сам, бих казал че ще нагазиш в дълбока вода, където трябва да знаеш какво правиш, иначе е доста вероятно да понесеш загуби, отделно че за търговия на борсата също има неизбежни брокерски такси;
- какви са ти личните обостятелства, дали например няма да ти се наложи да използваш част от тези пари за непредвидени цели, също така какви други доходи имаш и какви данъци плащаш.(Тази точна май иска повече разяснения, но нямам време за това в момента)

Не на последно място, поне според мене си заслужава сериозно да помислиш за погасяване на поне част от заемите които имаш. Смисъл да инвестираш в нещо, а в същото време плащаш да кажем 5% (може би дори повече) по заема който имаш би имало само ако инвестицията ти носи повече от 5%, а при сегашните лихвени нива да намериш инвестиция с подобна възвращаемост няма да е лесно и предполагам че ще е високо рискова.

Също така, недей забравай че инвестирането е всъщност много лично и субектвно като решение в какво да си вложиш парите, съвети можеш да чуеш много, но наистина е най-добре да отчиташ собствените си обстоятелства и на тяхна база да решаваш какво е най-добро за теб самият.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

Koko написа:... сам ли искаш да управляваш парите си ...
Koko, благодаря за отделеното време.

Аз от финанси нищо не разбирам, така че, това би бил най-сигурният начин да си загубя парите.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Не знам дали някой ще има желанието да те образова в тази толкова рискова материя в момента. Ако го направиш с консултант по инвестирането гледай да е там където ще имаш онлайн достъп до акаунта си. На мен ми пробутаха навремето продукти които идваха само с годишен баланс и беше много трудно да следя какво става. Не е чак толкова лоша идея и сам да го направиш. Много лесен за начинаещи вариант предлага Tangerine: Balanced Portfolio и Balanced Growth пакетите са със среден риск и не изискват твоя намеса освен да решиш колко да купиш в началото и докога да ги държиш за което си плащаш годишна такса за управление около 1%. Ако беше взел дори по-малко рисковото Balanced Portfolio с тези $20000 в понеделник то в петък вече щеше да си с $20639 или над +3% за тази седмица - много повече отколкото ти е давал TFSA за цялата година. На други места с други продукти има много тънкости и не се наемам да обяснявам защото и аз не съм съвсем наясно. Не се хвърляй обаче на тези с над 10% защото ще са наистина рискови инвестиции и е голяма вероятността и да се загубят пари.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от pumpy »

klisurov написа:Прави ми впечатление, че има доста хора тук, разбиращи от финанси.

Като за начало, надявам се на безплатни идеи, но приемам препоръки и за добри финансови съветници в Монреал, занимаващи се с дребни риби като мен.

В момента имам свободни над $15'000, близо $20'000 (мисля, че не е чак толкова зле за човек, който допреди две и половина години бе три години на социал).

Ипотеката ми е общо на близо 5%.
Имам и личен заем на подобна лихва.
Според прочетеното тук е тъпо да се покриват заеми при ниски лихви.

В RESP сме вкарали "оптималното" за получаване на grants.

Имаме "място" и в RRSP и в TFSA.
За сега са в TFSA, че са най-"подвижни".

Някакви идеи?
Моите 5 цента, защото имам някакво усещане, че съм един от тези дали съвета за инвестиция, вместо заем изплащане....
доколкото аз не разбирам нищо от пари за съжаление и съм невероятно консервативен по отношение на инвестиции, то моята идея беше да не се изплаща моргидж на 3.75 ако може да получиш по-добра доходност от тази за същото време. При моя моргидж има и една особеност в момента, че лихвите са ми данъчно признати, което го прави още по "евтин" ако така мога да се изразя.
Успех с инвестициите :)
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Дребни инвестиции

Мнение от the_coach »

- Образование за децата ти.
- Незабравима екскурзия.
- Лодка.

Тези са първите три, които ми изскочиха на акъла. Преди половин година и аз имах консултация с финансист.
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Godis »

Клисуров, ти сериозно ли питаш във форума за тия неща ?
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

BTW Ниски са лихвите на плаващите заеми като например моя който беше 2.25% и сега се очакваше да стане дори 2% след последната корекция на прайма, но като гледам с твоите 5% си се презастраховал за години напред да плащаш повече още отсега и трудно ще ти излезе сметката без голям риск да изкараш достатъчно от лихви за да може след като им платиш данъка да остане значително повече от 5% за да си заслужава гимнастиката. Някой тука твърдеше че дори и лаик може без усилия да го направи така че ще съм любопитен да разбера как точно. Може би наистина са имали предвид лихвите от 2%, а не чак тези от 5+.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

Godis написа:Клисуров, ти сериозно ли питаш във форума за тия неща ?
Да, защо не?
Не съм казал, че непремено ще направя всичко, което е казано,
но аз съм от хората, които предпочитат акъл пред пари. ;)

yahoo, благодаря за "линка" -
ще го поразгледаме с по-добрата ми половинка
(все пак тя има и висше икономическо образование).

pumpy, и аз мисля,
че съществуват начини да направиш повече от 5% годишно.
Това, че аз не ги знам, не означава, че ги няма.
Примерно такава покупка, особено с последваща покупка на бара.
Но, за сега нямам за downpayment.

fighter, по нашия край "Образование за децата" се нарича RESP.
Както писах, до момента всяка година сме внасяли оптималната сума
за максимални grants: Федрални и Кебекарски.
Другите ти две опции са по скоро инвестиция в добро настроение.
На мен лично, в това отношение, мечтата ми е пътуване Halifax, NS <-> Vancouver, BC.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

yahoo написа:... ще съм любопитен да разбера как точно...
Станахме двама 8)
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от ablood »

Преди години един такъв финансов консултант си поиска среща с мен и започна да ме убеждава как с негова помощ безпроблемно ще правя много повече пари, отколкото да си плащам ипотеката на тогавашните 5,5%.

Реших, че щом е опрял да навива такива мизерници като мен, значи е много закъсал. Може и да бъркам.

Това е като агентите по недвижимо имущество, които винаги се кълнат, че след няколко седмици цените рязко ще скочат.

Не казвам, че не трябва да се инвестира, но трябва да знаеш какво правиш. Навън е пълно с акули, чакащи някой наивник.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Финансовите консултанти са толкова много и на толкова дребна комисионна че наистина трябва да хванат много риби за да си вържат бюджета. Тези с многото пари едва ли ще опрат до случайни консултанти, а пък тези с малките спестявания така и не виждат смисъл от подобна инвестиция. Разбираемо е по-агресивния им начин на работа. Обаче когато с годините понатрупаш повече капитал и ситуацията в икономиката продължава да е нестабилна с години както е сега инвестирането е почти задължително. И аз бях много резервиран преди към такива рискови дейности поради което не предприех действия навреме и загубих немалко от обезценяването на канадския долар през последните години.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Дребни инвестиции

Мнение от arci »

Клисуров,не зная дали мога да съм ти много полезен ,но поне ще споделя моя опит в дребното инвестиране :) Инвестирах малко пари преди няколко години в тези 3 фонда:

http://quote.morningstar.ca/quicktakes/ ... ture=en-CA"
http://quote.morningstar.ca/quicktakes/ ... ture=en-CA"
http://quote.morningstar.ca/quicktakes/ ... ture=en-CA"

процентите на доходност не са кой знае какво,единия малко по добре се представя,особено последните месеци ,но той е и малко по рисков.Аз ползвах услугите на фин. консултант - Антон Иванов се казва,мисля ,че даже има негови координати тук във форума.Темата за мен е полезна,дано не се окепази от обичайните заподозрени :)

Късмет в инвестирането!
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от analgin »

Аз също не разбирам от инвестиции, а и съм заклет привърженик на кешовите операции. За това предпочитам да инвестирам в злато, винаги мога да го развържа в необходимата ми валута и до сега никога не съм бил на загуба.
Клисуров, ти беше писал че имаш фирма, защо не използваш наличните пари за да и помогнеш да "отлепи", а след това да инвестираш?
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Re: Дребни инвестиции

Мнение от JoroF »

Нали имаш бизнес ,реинвестираи в него ,разрастваи се разширяваи се ,прави го по печеливш и тия пари ще ти се вьрнат още повече .И много наивно ,безплатни сьвети и точно тука ,безплатно нема или ако има то знаи че набутването после е голямо.
THE LAST LINE OF DEFENSE
Публикувай отговор