velikden

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
lisamar
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Яну 14, 2015 10:18 pm

velikden

Мнение от lisamar »

Tazi godina sam reshila da pravq Velikdenskite kurabii na baba mi. No mi trqbva amonqchna soda (ne stava s bikarbonat). Nekoi znae li kak se kazva tozi produkt na frenski (ili angliiski)? s kakav nabuhvatel pravite kurabiite?

merci :rofl:

Тази година сам решила да правя Великденските курабии на баба ми. Но ми трябва амонячна сода (не става с бикарбонат). Некои знае ли как се казва този продукт на френски (или англииски)? с какав набухвател правите курабиите?

мерси


МОД: Другия път ако пишете на шлькавица - заминава в небитието.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: velikden

Мнение от roumensp »

Baking Ammonia или Baker's Ammonia на английски.

http://www.vanillafoodcompany.ca/Baker- ... 00-par.htm"
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: velikden

Мнение от optics »

Интересен ми е технологичният въпрос - тия двете соди имат ли някакви предимства пред маята ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: velikden

Мнение от Marto »

Optics, не става дума толкова за предимство, колкото за различни видове "leavening" и какво искаш да постигнеш.

Химическите leaveners имат по-скоро гаден вкус (особено ако се прекали) и допринасят за съвсем друг тип texture. Крайният продукт ще е по-фин и ронлив (мисли кексове, мъфини, scones, северноамериканските biscuits и някои понички (тези, които можеш да ги счупиш на две, например double chocolate в Тимс)).

Биологическия тип (маята) освен че придава приятен вкус, трябва да се замеси добре, което пък развива глутените и може да нарави крайния продукт chewy (хляб, пици, кифли, Chinese steam buns, поничките, които не се чупят, а по-скоро трябва да ги късаш (в Тим Хортънс, да речем Бостън крийм или други пълнени с мармалади, както и обикновените "glazed" и apple/blueberry fritters).
lisamar
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Яну 14, 2015 10:18 pm

Re: velikden

Мнение от lisamar »

мол́я за извинение за латиницата. Няма да се повтори...просто писах от служебния компютъp и за по-бързо,,,
Та за амон́ячната сода: не съм нито кулинаp, нито химик, но приятелките ми от България твърдят, че курабиите стават само с амонячна сода.Великден e далече, но аз се подготям психически...
Благодаря за бързите отговори
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: velikden

Мнение от analgin »

lisamar написа:Великден e далече, но аз се подготям психически...
Психически да се подготвиш е много важно, имайки в предвид факта, че предварително си запознат/а със сложният кулинатен пъзел който трябва да наредиш.
Надявам се да не запалиш жилището в което живееш по време на експеримента и не на последно място "Да ти е сладко" както казват в една от любимите турски сапунки на баба ми (незная как се казва, един от героите се казва Али Ръза)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: velikden

Мнение от Bistra »

На Великден не се ли ядяха козунаци? Не че ще се засиля да ги правя като има, откъде да си ги купиш, ама само питам. :^)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
DIANKA
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2014 11:19 am

Re: velikden

Мнение от DIANKA »

Bistra написа:На Великден не се ли ядяха козунаци? Не че ще се засиля да ги правя като има, откъде да си ги купиш, ама само питам. :^)
Зравей ,добре си решила ,вместо козунак може и корабики с лимонова кора . на англиски е - baking soda ,a na frenski e bicarbonate de soude . Можеш да я намериш в метро .Хубав ден .
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: velikden

Мнение от IRA »

Аз курабиите ги правя с baking soda , стават добре, ако я слижиш в кисело мляко не остава никакъв вкус.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: velikden

Мнение от Ascao »

Ето как се казва и на френски:
Bicarbonate d'ammonium

Използването на едната или другата сода зависи от крайния продукт. Сода бикарбонат след печене остава специфичен прифкус, който се усеща особено ако се прекали с дозирането и има влияние върху pH на средата особено ако продукта е с висока влажност. Прави я алкална.
Амонячната пък се разгражда на амоняк и СО2 и в края на печенето и 2-та газа се евакуират от продукта. т.е никъкав привкус на химия и никакъв импакт върху pH като в същото време обема на продукта е много по-голям от колкото ако се сложи същото количество сода бикарбонат.
Много често се използва и комбинация от двете + мая за хляб. До тук с химията.

Жената търси на скоро амонячна сода за едни спешъл сладки :) и не можа да намери по магазините та трябваше да и всемам от работа. Ако не може да намериш драсни едно лично, да ти дам каквото е останало в къщи, пък ти ще почерпиш по една курабийка за великден ;)
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: velikden

Мнение от analgin »

Според баба брашното тук е по-различно от това в България и според нея рецептите от там не работят 1 към 1 тук.
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: velikden

Мнение от Ascao »

Този уикенд бях в българския магазин и видях, че имат амонячна сода, може да вземеш от там ако не си намерила нещо по-наблизо...
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
Аватар
mice
Мнения: 267
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 2:33 pm
Местоположение: Монреал

Re: velikden

Мнение от mice »

Май видях преди семица-две амонячна сода във Фрутаси в Ласал.
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: velikden

Мнение от mama mia »

Ако случайно размислите, аз правя страхотни козунаци от години... обадете ми се и си поръчайте :) Живея в Ласал.
Съединението прави силата!
Аватар
Люта чушка ®
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 11:18 pm
Местоположение: под лилията

Re: velikden

Мнение от Люта чушка ® »

analgin написа:Според баба брашното тук е по-различно от това в България и според нея рецептите от там не работят 1 към 1 тук.
Няма начин да не е различно, при положение че на пазара има много видове брашно. За справка - само брашната за сладкарска употреба са поне два вида.
Хайде наште! Яжте люти чушки!
Стига сме си правили оглушки...
Публикувай отговор