FSWP - 2014г.

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Публикувай отговор
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Бързам да пиша за дипломата - първо се заверява нотариално копие на дипломата, след това това копие + оригинала се дава в Министерството на Образованието и Науката (МОН) и те си го движат за 5 дни и ти го връчват с апостил. Никъде другаде не минаваш - през никакви министерства и консули. СЛЕД ТОВА се прави превод, за да се преведе и вече сложения апостил. Това е по новия начин който е от около година и замести предното легализиране.

за IELTS нищо не съм попълвала там. Погледнах моето копие.

ЗА СТАЖА - Да, трябва да си 0,A или В (така и не разбрах какви са другите опции честно казано) но не по търсения NOC код а по какъвто и да е код от NOC. Това изречение означава нещо от рода - за да ви се признае стажа трябва да сте с професия клас 1, 2 или 3 по Националния класификатор, а не самата професия, т.е. конкретен NOC.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
EkaterinaSt
Мнения: 83
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 1:11 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от EkaterinaSt »

Е, тези направо се подиграват с мен. Утре отивам и си вземам документите, дали ще ми върнат и парите без разправии?
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Остави парите - просто за това, което си платила, ги накарай да ти свършат работата но по-бързичко като няма да се оправдават, че ги бавят консули и т.н. опиши им точно какво ти трябва по стъпки, както аз ти го описах и да действат. Иначе цялата работа ако си я свършиш сама ще ти излезе в най-скъпия вариант 90лв ама това без пътя до София така че 130лв е ок.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Feel_free »

Дами, само да вметна, че това, че дипломите се подават и вземат от МОН не значи, че няма минаване през консулството. Точно там слагат апостила и поради тази причина са си дали срок от 5 дни.

Относно превода - той се прави докато се чака за апостил. Реално после се допревеждат печатите, които са добавили. Те така или иначе са си стандартни и отнема минути.
Но при всички положения може да се натисне фирмата да се разбърза. Друг е въпроса до колко ще стане, но просто им спомени колко още документа имаш да превеждаш и дали искат още работа :)
Успех и по-малко нерви!
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Koko »

Leda78 написа: ЗА СТАЖА - Да, трябва да си 0,A или В (така и не разбрах какви са другите опции честно казано) но не по търсения NOC код а по какъвто и да е код от NOC. Това изречение означава нещо от рода - за да ви се признае стажа трябва да сте с професия клас 1, 2 или 3 по Националния класификатор, а не самата професия, т.е. конкретен NOC.
Извинявай, но аз поне не успях да разбера какво точно искаш да кажеш по отношение на стажа с горният цитат?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

In order to receive points for all of the jobs you have had over the past ten years, your work experience must be in one or more occupations listed in Skill Type 0, Skill Level A or B of NOC 2011. Follow the Determining your NOC category instructions above to find the NOC 2011 category that matches your skilled work experience over the past ten years.

You must provide proof of your work experience with your application. Refer to the Document Checklist (PDF, 240 KB) for more information.
Коко, това, че ти не ме разбра, ме плаши - значи може и да бъркам... От това, което съм прочела си вадя изводи, но ако бъркам, поправи ме.

Имам предвид, че NOC се нарича техния Национален Класификатор, който освен кодове на професиите има и нива на въпросните професии, които са съответно 0, А и В, както при нас в България има класове, клас I, клас II и т.н., заради което ти се плаща определен процент към заплатата... А пък самите кодове на професиите са си кодове, т.нар. NOC Code, както при нас НКПД или нещо подобно.

В този смисъл - всички професии, от ниво 0, А или В, по които можеш да докажеш стаж, ти се смятат за стаж. Разбира се, трябва да си определиш и съответния NOC код, защото в самите формуляри, които попълваш, ти го искат. Но не всичкия стаж трябва да е по определената професия, за да ти се дадат точки за него.

А 1 година непрекъснат стаж трябва да имаш по професията, по която кандидатстваш, но това не е стажа, за който ти се дават точки, а това е стажа, който те прави eligible да участваш. Стажа по тази професия също се смята в общия стаж, както и всеки останал стаж, който отговаря на техен NOC и на техните нива (които какво точно означават, съм проверявала много отдавна - мисля, че беше разделянето на мениджърски, изпълнителски и т.н. длъжности... ).

Е, Коко, чакам тежката ти дума :)
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Tigarche
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 1:06 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Tigarche »

Leda78 Относно letter of reference са нужни само за основния кандидат, нали?

За proof of Education какво изпрати за CIC: освен документа от WES, дипломите отново ли ги завери при нотариус, преведи и заверени от МОН.
Още нещо: копията на паспортите също ли ги заверихте при нотариус и преведени?
kadima
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 4:53 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от kadima »

На мен не ми стана ясно за Нок- във формуляра има място да напиша и други НОК, в случай че първият се запълни ли. Той също отговаря долу- горе на професията ми. Имам стаж от 10 години на едно работно място. В референтното писмо ще помоля да напишат изискванията за първият Нок, но тук ми изниква въпросът какво става с втория Нок- как да докажа, че отговарям на изискванията за него. Не знам дали ще искат да добавят допълнителна характеристика към референтното писмо, защото не е частна болница. Ще кандидатствам с 3012, а резервният ми е 0311.
И ние сме на 10.07 във Варна, стискам палци на всички. На мен ми е ужасно трудно, тези есета и спийкинги ме мъчат страшно много, с другото се справям.
За WES, платих с кредитна карта и веднага се отбеляза в акаунта ми, пратих с DHL и пристигнаха за 5 дни, вече се обработват.
Голям зор видях да намеря банка в Русе, която да ми издаде чек, добре, че имам приятели в Канада, които ми платиха с тяхната кредитна карта. Ако има хора от Русе, споделяйте вашият опит с банките тук.
Леда, стискам палци отново, сигурна съм, че този път ще успеете :y:
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Да, само за основния - то пише в чек листа

относно дипломите - WES ти връщат всичко, дори преведеното свидетелство за брак, така че пратих същите дипломи и едното ECA от WES (те ти пращат две да си имаш :))

Копията на паспортите ги бях заверила при нотариус, но пратих не заверени, защото ме убеди чегеварата, че ако има заверка, трябва да има и превод - те откъде да знаят какво пише. А и в инструкциите пише, че трябва да са копия. Освен това - това са международни документи - не им трябва ни заверка, ни превод. Абе, с две думи - копирах и пратих само.

относно NOC - виж какво писах в предните постове, но с две думи - това е мястото където изриждаш всички професии които си работила и им намираш съответстващия NOC (не от списъка на търсените професии, а в сайта на NOC 2011) а най отгоре, където те питат по коя от долуизброените професии да разглегдат апликейшъна ти, пишеш професията, с която кандидатстваш.

Благодаря за пожеланията :)
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
kadima
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 4:53 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от kadima »

А относно дипломите- към CIC се пращат всички дипломи от висшото образование ли, средното не, нали.
Разбрала съм погрешно значи, няма втори NOC :( , ако се запълни единият не минавам по другият.

Извинявам се, ако задавам много въпроси, но мисля, че са полезни за всички :y:
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Преди имаше такъв въпрос - подредете професиите които сте работили по реда по който искате да бъдат разглеждани, НО вече няма. Само един е основния NOC - дали ако е свършила квотата ще те разгледат по друг от списъка, не е ясно...

Към CIC се праща по чеклист само ECA,,което се получава от WES. Аз сложих и дипломите, които пращах в WES ама нямам сповмен да ги изискваха, ако трябва да съм точна.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Tigarche
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 1:06 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Tigarche »

На мен WES не ми върнаха дипломите, пратиха ми само евалюейшин-2броя. Това означава ли, че трябва да правя нови заверки в МОН?...... имам копия, дали ще ми свършат работа?
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Koko »

Леда, аз наистина не разбрах какво имаш предвид, затова и попитах, бих добавил и това че не искам моето мнение по никакъв начин да се приемано за най-меродавно, винаги съм давал съвета да се чете какво пише в официалният сайт и да се следват указанията там. Коментара който ще си позволя е че поне според мен човек трябва да има колкото може повече трудов стаж по професията с която кандидатства и която би трябвало да е една от включените в листата от 50-те одобрени към момента (след 1-ви май) професии:
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ ... =jobs#jobs
като матрицата по която се изчисляват точките е следната:
1 година – 9 точки
2-3 години – 11 точки
4-5 години – 13 точки
Над 6 години – 15 точки, които са максималните възможни.

Ако стажа с който кандидатстваш е натрупан само в една от тези 50 професии, то брой колко години имаш през последните 10 години и на тази база можеш да прецениш колко точки ще ти дадът по процедурата.

В случай че си работила различни неща, мисля че идеята е ако имаш стаж в различни от включените в листа от 50-те професии, да можеш да събереш общ стаж – например ако си работил като финансов мениджър (НОК 0111) три години и след това като старши мениджър (НОК 0013) още три години, съответно ще ти броят общия стаж по двете професии, т.е. 6 години.
Ако обаче имаш само 1 година по професия включена в листа, а останалият ти стаж не попада в тези професии, съответно би трябвало да ти дадът 9 точки за тази една година, но за останалия стаж точки едва ли ще има.

Що се отнася до Skill Type 0, Skill Level A or B – те по-скоро отразяват какво ниво на образование се очаква човек да има за да може да практикува съответната професия:
Skill Type 0 – това е високото мениджърско ниво, за него май по подразбиране се иска от магистратура нагоре, плюс доста солиден трудов стаж;
Skill Level A – за да се работи такава професия трябва да имаш бакалавърска или магистърска степен;
Skill Level В - за да се работи такава професия трябва да имаш завършен поне колеж.
Всъщност Skill Level листата продължава още с Level С & D, но те не попадат в Federal Skilled Workers категорията за имиграция, а по-скоро може да са в Federal Skilled Trade Program.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

При теб имаше някакъв проблем с печата, нали? Може затова да са ги запазили...

Моя грешка - в чеклиста пише че трябва да пратиш копия и преводи на дипломите, за които клеймваш точки. Ако питаш мене, прати копията, които имаш. Ако искаш, пракачи едно писмо в свободен текст, че оригиналния документ с апостил е в WES.
А не е лошо да драснеш един мейл на WES (на хелпа им) да си ти върнат документите. И ако нямат такива намерения нека те те посъветват какво да пратиш на CIC. Доста бързо отговарят - аз доста си пописах с тях.

Коко, по принцип ти си като dzverum - и двамата за мен сте "f..k google, ask me" :rock: - но този път ще си позволя да не се съглася. В Instruction guide за това как се брои work experience го пише много ясно и аз го цитирах. А в това, което ти си писал, пише за 1 година минимум стаж по специалност от списъка. Но това е друго. Dzverum - отсъди в спора :):):)

иначе за skill type... да, така беше, това и аз съм го чела, сега се сетих като прочетох поста ти.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Feel_free написа:Дами, само да вметна, че това, че дипломите се подават и вземат от МОН не значи, че няма минаване през консулството. Точно там слагат апостила и поради тази причина са си дали срок от 5 дни.

Относно превода - той се прави докато се чака за апостил. Реално после се допревеждат печатите, които са добавили. Те така или иначе са си стандартни и отнема минути.
Но при всички положения може да се натисне фирмата да се разбърза. Друг е въпроса до колко ще стане, но просто им спомени колко още документа имаш да превеждаш и дали искат още работа :)
Успех и по-малко нерви!
Да, и на мен ми обясниха от МОН че от Външно ги бавят и затова срокът е 5 дни. Но реално фирмата няма как да го забърза този срок - това си е срок на МОН. А фирмата си слагат 5-6 дни отгоре и после ти предлагат двойна цена, за да ти намалят срока с 2 дни. Нека Екатерина да им обясни, че знае процедурата и да не я хващат за канарче...
За превода - дали ще го направят преди или след Апостила, няма значение, но важното е всичко върху документите да е преведено - и нотариалната заверка и апостила.
Да, няма нужда от нерви, ама като плащаш за нещо, поне трябва да ти върши работа това нещо... в просът е принципен. Кате, ако те изнервят, хващай автобуса - ще ти кажа къде да завериш нотариално за час (ако ама опашка), да подадеш в МОН и ще се прибереш. След седмица ще дойдеш,няма опашки, взимаш я веднага с аапостила от МОН, ще ти кажа къде да я преведеш и отк де да я пратиш на Wes. Малко ще се утрепеш от път, ама ще си свършиш работата и даже едно кафе ще имаш време да пиеш с парите, които са ти останали. :y:
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Публикувай отговор