Кацнахте, а сега на къде?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от Feel_free »

Павел написа:
martin_1 написа:Да попитам нещо специфично и така важно от вас хората, които сте там. Телефони от България трябва ли да се разкодират в Канада, за да работят с техните мрежи? Това е за да знаем всички преди да тръгнем дай боже има ли смисъл да се разнасят скъпите телефони от България; колко струва едно разкодиране в Канада, ако трябва; по-добре да се закупят телефоните от Канада ли?

Мерси предварително.
Всичката Мара втасала...
Anyhow
Знам, че в Бг е мерило за престиж притежанието на скъп телефон и човек трудно се разделя с толкова скъпоценна вещ :D, обаче моя съвет е да си продадете телефоните там, щото тук като сключите 2-3 годишни договори, същите ще ги вземете за почти без пари.
Какво разбираш под скъп телефон? От близо 2 години съм със смарт телефон - служебен, защото ми е необходимост в работата и покрай служебните пътувания. Луксът на такъв телефон не е в цената, а в информацията, която може да ти даде във всеки момент. И в крайна сметка няма нужда да разводняваш темата за пореден път. Ако нямаш конкретен отговор, не си хаби клавиатурата, ако обичаш.
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Аватар
martin_1
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 2:19 am
Местоположение: Montréal

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от martin_1 »

mare_sr написа::)
Не всичко скъпо е газария и в Бгто :) Някои хора използват закупените вещи по предназначение!
По добре ако имате някой по свестен телефон си го донесете за начало, защото като дойдете тука и почнете да ходите на горе и на долу и да търсите различни адреси, различни спирки на които трябва да слезете и не пропуснете, и прочие, и прочие си е мн удобно и полезно да имате джипиес, с който разполагат почти всички модерни, умни телефони.
В началото без документи и особено без кредитна карта не можете да си вземете телефонен номер, елем пак телефон на договор. Така че, варианта в началото е да си вземете карта от chat-r или там нещо друго. Пак за едни ново пристигнал и все още не ориентирал се в това какво ще му трябва най-много и ще му върши работа, определено ваучър е най-добре, пак кат вече знае какво иска, и какво наистина ще отговаря на неговите нужди ще реши на кой оператор да се прехвърли заедно със същия номер който е ползвал преди. А също така ако си имаш собствен телефон, месечната такса ще ти е по-малка. Даже и да си вземеш телефон от оператора за 0$, пак ще плащаш да речем с поне 5 $ по-висока от това ако имаш собствен телефон.

Така че, моето мнение имаш ли взимай си го, нямаш ли недей си купувай сега, ще си вземеш тук, но да го продаваш вече наличния такъв там не е мн добра идея.

Все пък, като дойдеш тука, в началото докато почне и да получаваш а не само да харчиш, се води сметка за всеки долар, от тук, 1, от тук 5, от там 10 и те се събират, така че по-добре да ги имаш, отколкото да ги похарчиш за каквото и да е.

Мерси mare_sr за съвета!
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от Kan_Tangra »

http://www.futureshop.ca/fr-CA/category ... BF_hero_fr"
galaxy s4 за 0$ и подарък карта за 50$ за един от големите магазини за електроника.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от Павел »

Feel_free написа:
Павел написа:
martin_1 написа:Да попитам нещо специфично и така важно от вас хората, които сте там. Телефони от България трябва ли да се разкодират в Канада, за да работят с техните мрежи? Това е за да знаем всички преди да тръгнем дай боже има ли смисъл да се разнасят скъпите телефони от България; колко струва едно разкодиране в Канада, ако трябва; по-добре да се закупят телефоните от Канада ли?

Мерси предварително.
Всичката Мара втасала...
Anyhow
Знам, че в Бг е мерило за престиж притежанието на скъп телефон и човек трудно се разделя с толкова скъпоценна вещ :D, обаче моя съвет е да си продадете телефоните там, щото тук като сключите 2-3 годишни договори, същите ще ги вземете за почти без пари.
Какво разбираш под скъп телефон? От близо 2 години съм със смарт телефон - служебен, защото ми е необходимост в работата и покрай служебните пътувания. Луксът на такъв телефон не е в цената, а в информацията, която може да ти даде във всеки момент. И в крайна сметка няма нужда да разводняваш темата за пореден път. Ако нямаш конкретен отговор, не си хаби клавиатурата, ако обичаш.

Преди да ми се зъбиш, се научи да помниш поне 5 минути какво пишеш? Кой твърди по-горе, че телефона му е скъп? Като е толкова ценна информацията която може да ти даде (дай примери), какво пречи да "разнесеш" телефона си от България - нито вода иска, нито хляб, нито свръх багаж - ако работи - рабори, ако не, хвърляш го и си взимаш за без пари или почти без пари по-хубав.
Кой хаби клавиатурата?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от emili_vn »

Павел написа:Купуването на кола веднага след пристигането не само, че не е необходимост, ами си е направо глупост, поради три причини:
Първа - не се знае дали ще ти хареса или оцелееш в точно тази провинциия или държава :D
Ако си достатъчно подготвен за имиграцията и за живота в провинцията, която си избрал, със сигурност ще оцелеш. Ако не си - или се връщаш, или сменяш провинцията и...съответно пак почваш от нулата. Ако не знаеш къде си тръгнал и какво следва там (след като кацнеш) и допускаш варианта още през първите 6 месеца или година да смениш местоживеенето си, по-добре да не тръгваш изобщо, а да си стоиш в бг или където се намираш. Ако си твърдо убеден, че си взел правилното решение и си добре подготвен, неминуемо ще оцелеш.
Павел написа:Втора - като новопристигнал, не си ориентиран в цени и трикове и има много голяма вероятност доброжелатели да те набутат с нещо техно, от което искат да се отърват.

Не си ориентиран, ако си "спал" по време на процедурата и не си проучил цени, застаховки, вариантите закупуване от собственик (без такси) и от комисионер с такси например, ако си тръгнал да търсиш връзки и препоръки от доброжелатели, вместо да си свършиш работата сам и най-вече ако не разбираш нищо от автомобили, а в същото време не ти се дават пари за диагностика, със сигурност ще се набуташ. Но и няколко месеца по-късно, пак ще си набутан, ако не си се интересувал достатъчно или не си намерил кой да те светне на цени и трикове (и къде е гаранцията, че няма да е пак някой доброжелател или неориентиран като теб самия).
Павел написа:Трета - като все още новопристигнал и безработен, не си наясно колко високо или ниско-платена работа ще намериш, за да си направиш някаква по-ясна сметка на бюджета; може да се изхвърлиш и купиш нещо, което не може да си позволиш или пък при намерена по-добре платена работа, ако вече си се набутал с някой евтин боклук, ще се наложи да го продаваш със загуба от няколко бона.
Аз бих изчакал поне 6 м - 1 година.
Да очакваш, че за 6 месеца или година ще си се адаптирал и оправил в чужда държава, или пък, че ще си постигнал целите си (ако изобщо имаш такива), за мен е пълна глупост (за ралика от закупуването на автомобил). И да вметна - всеки според чергата си - като не си наясно и нямаш достатъчно средства, си купуваш евтин автомобил (в нашия случай имахме достатъчно средства и купихме относително нов и скъп автомобил в брой на 2-та седмица и то поради невъзможност да го закупим още на летището :lol: ). Ако си в Монреал, купил си т.нар. евтин боклук и решиш да го разкараш в даден момент, вместо да го продаваш, можеш да вземеш едногодишна карта за транспорта и ако си дал по-малко от 900 долара, си 100 % на далавера. А ако работиш на центъра е за предпочитане да движиш с градския транспорт, така че горепосочената далавера с евтината кола и картата за СТМ-а си е супер. Като вече си/сте на работа няколко месеца след пристигането, закупуването на друг автомобил не би трябвало да е проблем.
pumpy написа:Пристигнах на 19 март, на 24 март започнах работа 40 часа на седмица дневна смяна. В началото на юни започнах втора работа - 40 часа пре нощта. Оставаха ми по 8 часа на ден са придвижване и сън - относително недостатъчно през седмицата. Кола купих на третия ден след като започнах втората работа за 3500 кинта в Кебек. Пари, които изкарвах за по-малко от месец на двете места заедно. Това ми "купи" време за сън.
:y: Абсолютно подкрепям. Работя вечер и през последната една година учех през деня. Когато съм с колата на работа, 15 минути след като съм свършила, съм в къщи. Ако отида с автобуса, имам 30 минути чакане (в 12 през нощта автубусите не са на 10 или 20 минути, както през деня) и 20-25 минути пътуване. Т.е. във 2-я случай губя близо час сън. Така че предпочитам да имам кола, отколкото да нямам достатъчно време за сън.
Павел написа:
pumpy написа:През януари започнах училище и работите се оказаха относително ненужни - през следващите още около 8 години имам да изплащам по едни 210 на месец студентски заем. За щастие стипендията не се връща обратно, а тя беше доста повече от заема.
Моя грешка - не се сетих за варианта 80/ч на седмица. Твоя грешка, че не си купил колата още на летището - само колко работни часове си изпуснал....
Да си се сетил - евала му на човека, че не е легнал на социал (тук моля хората, които са на социал да не се засягат - аз съм за социала, ако се наложи - все пак на първо място децата ни трябва да са нахранени и облечени, а разходите платени; тук визирам тези, които са имали възможност, но са целяли да са на социал, обикновено още от бг), за да избива процедурата или за да учи 3 години френски, а се е заел с първоначалното си развитие, а именно трупане на канадски стаж и придобиване на местна диплома. И въпреки, че 8 години ще плаща по 210 на месец за заема, при настоящата му заплата едва ли му е кой знае какъв проблем.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от emili_vn »

Относно останалите теми, засегнати тук, мога да споделя личния си опит:

1. Телефоните - ако имате, си ги донесете. Абсолютно няма смисъл да вземате телефони на договор или поне в началото. Ако решите да го направите, имайте впредвид, че таксата няма да е никак малка и ще сте вързани 1-2 години (освен ако след като се ориентирате, не решите да плащате неустойки и да смените оператора). Ние си донесохме телефони, но взехме телефон с договор. По-късно установихме, че сме забравили да ги разкодираме и ги пратихме до бг по наш приятел и ги разкодирахме там. Сключването на договор е почти невъзможно без кредитна карта и история - наша приятелка сключи договора на нейно име, 4 месеца по-късно го прехвърлихме, след като ми провериха кредитната история естествено. За новопристигнали смятам, че Чатър е добро решение - можете да си обявите кредитната карта или да си купувате всеки месец ваучер. За Монреал няма особено значение дали сте на Чатър, или на Фидо примерно. Разликата е само в цената, в зависимост от плана. Ако излезете извън Монрел, и в 2-та случая все едно те в роуминг.

По принцип можете да живеете и без мобилен телефон. Стационарен ви е напълно достатъчен на първо време (и не е задължително да е на Бел или Видеотрон, нашия е интернет телефон и до момента освен устройството не съм платила 1 долар за услугата, но пък имам 2 телефонни секретара - 1 на телефона и 1 в интернет на 2-ра линия). Тук всички оставят съобщения, ако не успеят да се свържат с вас - казват за какво ви търсят, какво трябва да направите и на кой номер са се свържете с тях).

2. Интернета - изключително необходим. Не че не се живее и без интернет, но тук всичко може да се свърши он-лайн или по телефона (ама като ти дотрябва да звъннеш някъде за нещо, ти трябва интернет, за да разбереш номера, на който да се обадиш). И след като можеш да направиш всичко и да плащаш през интернет и по телефона, това спестява време. А времето е невъзобновяем ресурс. И вместо да ходиш по институции, пощи и банки, просто трябва да си прекараш интернет.

3. Матраците - абсолютно не подкрепям мнението, че матраците за 1000 и повече долара са некачествени или със съмнително качество. Личен опит: при пристигането ни предоставиха надуваема спалня. Аз мислех да не бързаме с покупката на спалня и матрак, но съпругът ми след 2-та нощ каза, че е крайно наложително да си купим спалня. И тъй като трябваше да купуваме скъпи музикални инструменти за сина ни и бяхме решили да купим и по-нова кола на малко километри и по възможност неизгнила (и бяхме наясно колко ще ни струва всичко това), решихме, че ще купим някаква по евтина спалня и матрак. И така дадохме 550 долара за спалня с матрак от Икея. Естествено нямаше база за сравнение с надуваемата спалня. Една година по-късно сменихме квартирата и решихме да си вземем скъп матрак, защото на евтиния 2 пружини бяха излезли. И така купихме матрак с основа за 1100 долара с таксите и то на промоция (същия на редовна цена беше 1500) и познайте - огромна разлика със стария матрак. Дори и малко да спиш, се събуждаш отпочинал, ведър и пълен с енергия, без болки в гърба. Вече го ползваме повече от половин година и сме изключително доволни. Изобщо не съжалявам, че дадох толкова пари за матрака, защото по-важно от съня и почивката няма. В бг имах клиент, който се занимаваше с продажба на матраци - и там имаше скъпи матраци от порядъка на 700-800-1000 лева и нагоре, но нямаха нищо общо с тези от 200 лева.

Всеки има различни ценности и цели. Личния ми опит не е миродавен за всички. Всеки сам си преценява какво да направи според личните си разбирания и бюджет.

4. Евалюацията на дипломите - необходима при условие, че искате да учите, или да работите на държавна служба. Ако ще учите средно професионално - задължителна, колеж - задължителна, университет - за определени университети и специалности - задължителна. И както всяко правило си има изключение - вярно е, че има собствена евалюация в някои колежи и не изискват евалюация, в университетите - задължително правят собствена евалюация, но в голяма част от тях се базират на евалюацията от МИКК. Така че не е зле да си я задействате и по възможност от бг, защото напоследък срока наистина отива на година. Можете да го свършите от бг с помощта на Мария Балабанова (координатите ди има във Вики)
Ако ще правите евалюация, направете на всички дипломи, вкл. и на средното. Цената е една и съща - ако няма промяна е 109 долара за отваряне на досие, без значение дали ще евалюирате 1-2 или 10 дипломи. Ако приложите само тези за висше образование, добавянето на по-късен етап на дипломата за средно, няма да ви струва нищо. Но ако изберете да учите средно професионално или колеж, ще ви искат евалюацията на дипломата за средно, а не за висше.
5. Зимните гуми - ние си имаме 4 такива, но решихме тази година да сменим 2-те отпред и си ги поръчахме през интернет - pneusarabais.com. Цената беше добра, в сравнение с всички останали варианти. Самата смяна ни излезе 18 долара за 2-те, плюс баланс на резервната гума - съпругът ми сам си ги смени и балансира, а сумата от 18 долара е за ползване на сервиза и машината за баланса.

6. Първата работа - можете да ползвате програма Прим (от Амплоа Кебек) за първа работа или първа такава по специалността. Работодателите са склонни да назначават такива кандидати по простата причина, че Амплоа-то плаща заплатата за около 9 месеца и половина (което си е доста дълъг изпитателен срок, в който работодателя преценява дали да ви задържи или не, а вие трупате канадски стаж).

7. Разходки извън града без кола - по-добре си стойте в къщи. Идеята на разходката извън града е да отидеш на чист въздух сред природата, а не в шопинг центъра от другата сртана на реката. Та ако сте без кола и искате да излезете сред природата извън града, освен влака, ще ви трябват и 1-2 автобуса и ходене 2-3-5 км пеш.

8. Учене - има няколко учебни заведения в центъра, където по разбираеми причини (зони и скъпи паркинзи) е добре да се ходи с градския транспорт. Но на всички останали места няма проблем да отидете с колата, особено ако и работите в същото време и трябва бързо да се придвижвате между училище и работа.

9. GPS - ако имате кола, ви е необходим първата половин година за почти всеки ден, след това от време на време. Добре е да си закупите, ако нямате от бг с карта за Северна Америка. Ако нямате кола, но имате телефон с GSP - чудесно, както казва Маре. Ако нямате нито едното, нито другото, можете престо да си закупите атлас с карти на Монреал и околностите за около 14-15 долара от всяка една бензиностанция и ако нямате проблем с картите, ще се оправите навсякъде.
Последно промяна от emili_vn на Пон Дек 02, 2013 5:51 am, променено общо 2 пъти.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от emili_vn »

Feel_free написа:
ablood написа:
Feel_free написа:4) Един мит (или не), който скоро чух - често при започването на първа работа, работодателя се "дърпа" когато трябва да наеме "пресен" емигрант. В такива случай е хубаво да имаш препоръки от някой местен. Вярно ли е това?
В моя случай за първата ми работа тук - едно единствено подадено СВ, тест, 3 интервюта и проверка на препоръки - поради липса на препоръки от местен работодател, трябваше да дам телефони на хора в бг, които говорят френски или английски. Като казах, че само един говори английски, ми поискаха координати на учителката ми по френски тук. Дадох телефона и на учителката ми по френски от Алианз франсез в бг. Обадиха се на англоговорящия в бг и на учителката ми по френски в 5-то ниво тук. В резултат на това работя вече година и половина.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от emili_vn »

Feel_free написа:
1) Аз бих искала да продължа малко темата за образованието. Любопитно ми е колко от вас са записали курсове за преквалификация и/или магистърска степен. Имало ли е позла от тях (почти съм сигурна, че няма да има отрицателни отговори) при намирането на по-добре заплатена работа.
С местна диплома винаги си едни гърди напред - причината е, че работодателите не познават чуждите образователни системи. Магистърската степен тук не е необходима, освен ако не решиш да се развиваш в научната сфера в съответната специалност. Средно-професионално, колеж, бак, сертификат и ДЕСС (за ордер например) се търсят на пазара на труда - справка: всички сайтове с обяви за работа.
Feel_free написа:2) Другото, което ми е интерено, е колко време след като сте стъпили на канадска земя, сте започнали да учите. Според това, което чета (във форума и сайтовте на университетите), образованието не е никак евтино. Със сигурност (дай Боже да стигнем до Канада), ще искам да уча още, но за мен варианта ще е и да работя нещо междувременно, за да се издържам.
По принцип в Квебек не е толкова скъпо да се учи и не е задължително да работиш, че да се издършаш докато учиш (това вече зависи от ситуацията в семейството). Имаш право на пребурс, като частта на заема е доста по-малка от тази на стипендията. За колеж например таксата е 120 долара на сесия или около 480 на година. За университета - в зависиомост от броя на записаните курсове. Моята например е 1500 за 4 курса в НЕС - Монтреал, вкл. застраховките.
Аз пристигнах на 25.03 и на 05.09 започнах да уча в колеж.
Feel_free написа:3) Прфесионалните им ордери (или синдикати) - до колко са наистина полезни според опита, който имате.
Полезни са от гледна точка на заплатата. Пример в счетоводството - с АЕК - между 12 и 17 долара на час в масовия случай, ДЕК - 17-25 долара на час, Серификат - 17-30 долара на час, бак - 17-35 долара на час, член на ордера (експерт-счетоводител) - 65 долара на час и плюс (средна заплата 120 000-150 000 годишно).
Feel_free написа:5) Има ли смисъл от търсене на работа след получаване на сертификат или е по-добре на място?
На място е най-добре, но създаването на профил в Аплоа Кебек, следенето на обяви за работса, писането на СВ-та и евентуалната кореспонденция с потенциални бъдещи работодатели натрупва съответния опит и кандидат-емигранта е доста по-подготвен, стъпвайки тук.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от Feel_free »

emili_vn написа:
Feel_free написа:
1) Аз бих искала да продължа малко темата за образованието. Любопитно ми е колко от вас са записали курсове за преквалификация и/или магистърска степен. Имало ли е позла от тях (почти съм сигурна, че няма да има отрицателни отговори) при намирането на по-добре заплатена работа.
С местна диплома винаги си едни гърди напред - причината е, че работодателите не познават чуждите образователни системи. Магистърската степен тук не е необходима, освен ако не решиш да се развиваш в научната сфера в съответната специалност. Средно-професионално, колеж, бак, сертификат и ДЕСС (за ордер например) се търсят на пазара на труда - справка: всички сайтове с обяви за работа.
Feel_free написа:2) Другото, което ми е интерено, е колко време след като сте стъпили на канадска земя, сте започнали да учите. Според това, което чета (във форума и сайтовте на университетите), образованието не е никак евтино. Със сигурност (дай Боже да стигнем до Канада), ще искам да уча още, но за мен варианта ще е и да работя нещо междувременно, за да се издържам.
По принцип в Квебек не е толкова скъпо да се учи и не е задължително да работиш, че да се издършаш докато учиш (това вече зависи от ситуацията в семейството). Имаш право на пребурс, като частта на заема е доста по-малка от тази на стипендията. За колеж например таксата е 120 долара на сесия или около 480 на година. За университета - в зависиомост от броя на записаните курсове. Моята например е 1500 за 4 курса в НЕС - Монтреал, вкл. застраховките.
Аз пристигнах на 25.03 и на 05.09 започнах да уча в колеж.
Feel_free написа:3) Прфесионалните им ордери (или синдикати) - до колко са наистина полезни според опита, който имате.
Полезни са от гледна точка на заплатата. Пример в счетоводството - с АЕК - между 12 и 17 долара на час в масовия случай, ДЕК - 17-25 долара на час, Серификат - 17-30 долара на час, бак - 17-35 долара на час, член на ордера (експерт-счетоводител) - 65 долара на час и плюс (средна заплата 120 000-150 000 годишно).
Feel_free написа:5) Има ли смисъл от търсене на работа след получаване на сертификат или е по-добре на място?
На място е най-добре, но създаването на профил в Аплоа Кебек, следенето на обяви за работса, писането на СВ-та и евентуалната кореспонденция с потенциални бъдещи работодатели натрупва съответния опит и кандидат-емигранта е доста по-подготвен, стъпвайки тук.
:y: Благодаря ти за безценните съвети!
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от Feel_free »

Павел написа:
Feel_free написа:
Павел написа:
martin_1 написа:Да попитам нещо специфично и така важно от вас хората, които сте там. Телефони от България трябва ли да се разкодират в Канада, за да работят с техните мрежи? Това е за да знаем всички преди да тръгнем дай боже има ли смисъл да се разнасят скъпите телефони от България; колко струва едно разкодиране в Канада, ако трябва; по-добре да се закупят телефоните от Канада ли?

Мерси предварително.
Всичката Мара втасала...
Anyhow
Знам, че в Бг е мерило за престиж притежанието на скъп телефон и човек трудно се разделя с толкова скъпоценна вещ :D, обаче моя съвет е да си продадете телефоните там, щото тук като сключите 2-3 годишни договори, същите ще ги вземете за почти без пари.
Какво разбираш под скъп телефон? От близо 2 години съм със смарт телефон - служебен, защото ми е необходимост в работата и покрай служебните пътувания. Луксът на такъв телефон не е в цената, а в информацията, която може да ти даде във всеки момент. И в крайна сметка няма нужда да разводняваш темата за пореден път. Ако нямаш конкретен отговор, не си хаби клавиатурата, ако обичаш.

Преди да ми се зъбиш, се научи да помниш поне 5 минути какво пишеш? Кой твърди по-горе, че телефона му е скъп? Като е толкова ценна информацията която може да ти даде (дай примери), какво пречи да "разнесеш" телефона си от България - нито вода иска, нито хляб, нито свръх багаж - ако работи - рабори, ако не, хвърляш го и си взимаш за без пари или почти без пари по-хубав.
Кой хаби клавиатурата?
Павел, не ми е целта да се "зъбя" - нито на теб, нито на който и да било друг.
Извинявай ако съм ти накърнила егото, но въпросът беше дали телефоните от БГ могат да се ползват без проблем и Канада.
Благодаря за изчерпателните отговори на всички, както и за дадените съвети!
Относно примерите, които искаш - към момента телефонът ми служи за проверка и писане на мейли, навигация в Б-я и чужбина, календар със срещи и задачи, бърза комуникация с колеги, проверка на банкова смекта, резервации на самолетни билети, развлечение с филмми/музика докато пътувам.
Най-безценното за мен, особено за пътувания в чужбина, е това, че можеш да си изтеглих карти и да ги ползваш дори и off line.
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Аватар
razorman
Мнения: 97
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2009 4:55 am

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от razorman »

Здравейте на всички!
Съжалявам, че пиша малко със закъснение, но ми се искаше да дам повече подробности около процеса за евалюация на дипломите. За съжаление процедурата наистина не е толкова бърза и не мога да дам много компетентно мнение по въпроса. Според мен най-добре е всеки, който решил да предприеме подобна стъпка да го направи още докато е в България. Разговарял съм с няколко новопристигнали в Квебек, които са решили там да предприемат тази стъпка и всички съжаляват, че не са го направили още докато са били в родината си, тъй като процеса е бавен и се губи излишно време за чакане, което би могло да бъде уплътнено по друг начин. Както вече няколко потребители писаха най-добре е всеки, който е сметнал за добре, че ще се занимава с тази процедура да се обърне към Мария Балабанова. Тя ще ви даде най-добрите съвети според случая.
Като цяло вариантите са два - да изпратите оригиналните си дипломи или пък техни копия. Аз се спрях на вторият вариант, тъй като не ми се рискуваше да пращам оригинални документи, които не знам кога ще получа обратно. Най-добре е от учебното заведение, което ви е издало дипломата да сложи подпис и печат на копията "Вярно с оригинала". В моят случай дипломите ми за висше са издадени от университет, който се намира в друг град и нямах възможност да отида до там, за да заверя копията. При мен обаче имах заверени такива от МОМН от началото на тази година, така че използвах тях. Попълвате формуляра за евалюация, бланката за плащане. Правите пълномощно, с което да ви представляват и ги изпращате на преводачката. След което тя задвижва останалото. Ако имате някакви съмнения или въпроси свързани с дипломите ви, може да й ги изпратите сканирани от тук, както и всички останали документи, за да сте сигурни, че няма да пропуснете нещо. Таксата е 112 $, независимо от това колко дипломи ще евалюирате. Моите документи са изпратени за евалюация в началото на ноември. До мемента все още не са ми изтеглили парите, така че чакам. :D
Това е от мен. Надявам се, че съм бил полезен на някого! :)
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от Independent »

Не мога да си обясня едно нещо. Как хора (предполагам достатъчно образовани, че да минат цедката на имиграционните) забравят прекрасни български думи преди още да са напуснали пределите на България. Толкова ли е трудно да се каже "оценка" вместо (пфу) "евалюация". Примерно. Да не давам други примери, че този достатъчно ми бърка в здравето.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от tonich »

razorman написа:Надявам се, че съм бил полезен на някого! :)
Както се вижда, не си полезен - учиш народа на чуждици, при положение, че има чудесни български думи. :)
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от the_coach »

tonich написа:
razorman написа:Надявам се, че съм бил полезен на някого! :)
Както се вижда, не си полезен - учиш народа на чуждици, при положение, че има чудесни български думи. :)
Тва евалюация ми звучи като еякулация :rock:
никой
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Юли 11, 2013 6:13 pm
Местоположение: Somewhere over the rainbow

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от никой »

Ивинявам се за глупавия въпрос ама в България откога има кодирани телефони???Спомените ми са че май имаше такиваа само в началото.Това сега пак ли са го вкарали с кодирането?Малко нямам връзка с родината доста се учудих че се говори за кодиране.
Да емигрираш е лесно.Но за да си свалиш цървулите и пояса с мускалите са необходими десетилетия
Публикувай отговор