Dental fee guide

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Dental fee guide

Мнение от pumpy »

Няколко пъти получавам съобщения относно цени и услуги и затова днес реших да го напиша като тема, може да помогне на някой да се ориентира. Темата е основно за хората със застраховки, защото там може да има "объркване"

Всяка провинция има fee guide, където процедурите са избороени по категории и всяка има код. Както можете да се сетите цените в различните провинции са различни и се променят веднъж годишно - в БК това се случва на 1 февруари.
Това е важно, защото застрахователните компании обикновенно плащат въз основа на тези "ценоразписи" като моце да уважават тазгодишния или миналогодишния. Също зъболякаря може да ви накара да платите по нови цени между 1 януари и 1 февруари (конкретно на БК), но застрахователната ви компания ще ви върне пари по миналогодишния ценоразпис, което прави по-голяма вашата част от лпащането. Понякога живеете в една Провинция, а работите в друга. Много вероятно е фирмата ви да има план, който плаща по тарифите на провинцията, където е регистрирана или където работите, но не и на "вашата си" Провинция. Това е особено неизгодно за жителите на западните провинции, които работят в компании регистрирани и/или опериращи в источните провинции - там цените са по-ниски.

Има две основни категории процедури: basic and major.

В първата категория влизат: (съжалявам за английския, но не ми се превежда, а и не виждам смисъл, тъй като ще ви работят на английски най-вероятно. Сега не ме захапвайте за френския, не ми се превежда също)
- any kind of exam;
- prophy;
- scalling;
- any kind of "filling"
- most extractions, including surgical;
- root canal treatments;

Втората категория влизат:
- crown and bridges;
- complete dentures;
- partial dentures;
- some complex surgical procedures;

Когато получите застраховката си трябва да сте наясно с какъв годишен лимит разполагате, от кога до кога ви е "годината", тоест кога се подновява покритието. Накои застраховки имат отделни лимити за basic and major, други изобщо не покриват major - изобщо комбинации много, трети имат общ лимит от 1500 например, като ако ви трябва мост, който струва 3000 и вашата застраховка покрива major на 50% то моста ви ще е покрит на 100% от застраховката. Ако струва 3000 и вашата застраховка плаща major на 50% то пак ще ви е покрит на 100% от застраховката. Разбира се понеже тя плаща само 50% от крайната цена, вие и в двата случая ще трябвя да платите вашите си 1500 долара. Ако в същия пример имате лимит от само 1000 долара да речем, то застраховката ще плати 50% от 2000, тоест 1000 и вие ще платите останалите 1000+1000.

Ако имате две застаховки и те и двете покриват по 50% и имате лимит и по двете то моста от 3000 ще ви е безплатен.

Ако и когато отидете за първи път на зъболекар, особено ако сте новопристигнали и сте си "оправили" зъбите точно преди да заминете от БГ, то не се хващайте за главата, а питайте зъболекаря си да приоритизира лечебните ви нужди. От това, което аз съм учил в Денвър и прилагам днес план на лечение се прави по следния начин:
- patient CC (chief complaint);
- emergency needs;
- urgency needs;
- disease control;
- restoration of functions and esthetics;
- maintenance;

Пример:
- отивате на зъболекар, защото ви се е счупил преден зъб и имате нужда от корона. В същото време имате 3 кариеса в устата ти и никога не сте имали почистване на зъбите. Правилния подход е с временна "пломба" или временна корона да се оправи естетиката ви, защото това ви е основното оплакване. След това се минава на "контрол на заболяването", което във вапия случай ще рече почистване и "пломби" на трите кариеса и едва тогава подготовка и поставяне на окончателна корона на предния ви зъб.

Всичко това не е защото "зъболекарят иска да ви ограби", а защото е супер безотговорно да се инвестират 1000 долара за корона в уста, където има активно бактериално заболяване, което може да компрометира дълголетието на токущо поставената корона. Дали някои зъболекари правят компромис - ДА, но това си е техен и ваш риск.

С две думи: ако сте "на бюджет" и имате много необходима работа, разпитайте предварително кое колко ще ви става горе долу, колко ще ви покрия застраховката, кое може да чака и после взимайте решение. Един лимит от 1500 долара може спокойно да отиде за едно кореново лечение или за 6-7 "пломби" - преценете кое ви е по-важно: един спасен зъб, който на всичкото отгоре има задължителна нужда от корона след кореновото лечение или 6-7 с кариес "спасени завинаги".
Когато зъболекар ви каже кореново лечение, почти винаги си мислете и питахте за корона също. Няма смисъл от кореново лечение (в 90% от случаите), ако не се сложи корона, защото остатъка от зъба ще се счупи рано или късно.

Това се сещам за сега. Мнението ми по никакъв начин не е препоръка за лечение и/или не замества преглед, диагностика и план на лечнеие на конкретното ви заболяване. Дано да е било ясно и полезно.

Линк към цените по които плаща една конкретна застрахователна компания. Просто за инфо, ане за да спорите със зъболекаря си. Той между другото има пълното право да ви начисли каквато иска сума, независимо от това какво е покрито или не от застрахователната ви компания.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Dental fee guide

Мнение от Kpetrov »

Един бърз въпрос, има ли разлика в цените на зъболекарските услуги в случаите когато ползваме застраховка и когато не ползваме такава?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Dental fee guide

Мнение от pumpy »

При мен НЯМА. До сега (последните 9 години) съм работил в около 15 кабинета в Канада и никога, ОФИЦИАЛНО, не е имало различни ценоразписи. Мизерните виетнамки в Монреал правеха разни машинации, но на виетнаски и не беше официално, а беше и зад гърба на CRA.
На мен ми се случва, рядко да имам пациенти без застраховка и тогава, понякога може и да направя нещо за по-ниска цена, но това е мое решение, което взимам едва на края на лечението, когато видя общата сметка. Никога до сега не ми се е случило пациент да ме попита дали може да е по-тънко, понеже няма застраховка. Или дали имам два ценоразаписа.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Dental fee guide

Мнение от ablood »

Знам, че такава е масовата практика, но се възмущавам как цената може да бъде еднаква при директно плащане на услугата и при една толкова сложна административна система като застрахователната.

Също така не мога да се въздържа да не преразкажа как докато нямахме застраховка ме привикаха на рутинно годишно посещение в зъбоклиниката. Когато зъболекарят най после започна прегледа възкликна заучено "Мммм... Колко хубаво ти е изчистила зъбите мадмозел едикояси."

Аз отговорих "Ъъъ... Док, аз тоя път отказах услугата. Просто си мия зъбите по два пъти на ден."

Много сконфузно стана.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Dental fee guide

Мнение от pumpy »

Отношенията в един кабинета са между пациент и зъболекар. Това, че някои пациенти имат служебни бенефите, които се явяват third party по никакъв начин не променят основното взаимоотношение пациент-лекар.
Някой зъболекари приемат assignment of benefits, други не и това е лично решение, продиктувано от адски много фактори.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Dental fee guide

Мнение от ablood »

Пазарните цени на зъболекарските услуги се изкривяват поради безхаберието на огромна част от пациентите какво поръчват и колко струва, след като това не се отразява на вноските им.

Резултат - сумите, които зъбозастрахователите прибират ежегодно са несравнимо по-големи от това което пациентите биха плащали директно в един директен пазар с конкуренция.

Единственото предимство което виждам е превенцията която стиснатите пациенти без застраховка биха спестявали.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Dental fee guide

Мнение от Kan_Tangra »

Аз съм 100% покрит. Но като ида на зъболекар, си плащам като поп. Вадя си дебит картата и си резват дължимото.
След това си е моя грижа да си попълня няколко реда декларацийка, пращам я с писмо и след няколко дена застрахователя ми привежда сумата по банков път.
Нищо сложно не намирам. Особено пък за зъболекаря, който си опъва чист кеш.
Но и на мен не ми пречи особено. Щото в крайна сметка работата е свършена.

Има, разбира се и други зъболекари, които не ти искат пари и си търсят парите директно от застрахователя.
Дори и в тоя случай, ти като пациент декларираш, че ако зъболекаря не може по една или друга причина да си получи парите, то ти си длъжен да ги платиш. Т.е. отново няма нищо сложно.
А застрахователните листи ги попълват секретарките. Това им е работата и без това.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Dental fee guide

Мнение от ablood »

Kan_Tangra написа:А застрахователните листи ги попълват секретарките. Това им е работата и без това.
Викаш, секретарките и без това си нямат работа, както и застрахователните брокери, къстъмър сървиса, счетоводството, банките, офис-рентърите, акционерите и директорите на застрахователите...

Търсиш сложнотия в простото без изобщо да се вгледаш в голямата картина.

Когато в една голяма фирма служителите са 100% осигурени, това не значи, че им е "безплатно". Ако от веригата работодател/бачкатор/клиент някой цака, то съмнявам се, че никак не засяга служителя.

Разбира се, веднъж системата като е задвижена е трудно да схванеш, че 100-те долара, които плаща работодателят ти биха могли да са $200 в твоя джоб (условни цифри).
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Dental fee guide

Мнение от Independent »

ablood написа:Разбира се, веднъж системата като е задвижена е трудно да схванеш, че 100-те долара, които плаща работодателят ти биха могли да са $200 в твоя джоб (условни цифри).
Вече е друг въпрос какво точно ще постигнеш с тия (условно) 200 долара. Определено няма да ти стигнат да си платиш самостоятелна застраховка, нито пък даже ще стигнат за една пломба. Нещата не са толкова прости, колкото си ги представяш.

От друга страна обаче, като имаш застраховка, за теб, като потребител на услугата няма нищо сложно. Секретарката (на която това и влиза в задълженията) ти попълва бланката и ти трябва само да я изпратиш. Някои офиси са директно свързани към онлайн системата и всичко става за секунди, без пощи и без пощенски марки. Ако пък случайно този офис не работи директно със застрахователите, за теб е въпрос на 5 минути работа да си изтеглиш формуляра и да го попълниш.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Dental fee guide

Мнение от roumensp »

Independent написа:
ablood написа:Разбира се, веднъж системата като е задвижена е трудно да схванеш, че 100-те долара, които плаща работодателят ти биха могли да са $200 в твоя джоб (условни цифри).
Вече е друг въпрос какво точно ще постигнеш с тия (условно) 200 долара. Определено няма да ти стигнат да си платиш самостоятелна застраховка, нито пък даже ще стигнат за една пломба. Нещата не са толкова прости, колкото си ги представяш.

От друга страна обаче, като имаш застраховка, за теб, като потребител на услугата няма нищо сложно. Секретарката (на която това и влиза в задълженията) ти попълва бланката и ти трябва само да я изпратиш. Някои офиси са директно свързани към онлайн системата и всичко става за секунди, без пощи и без пощенски марки. Ако пък случайно този офис не работи директно със застрахователите, за теб е въпрос на 5 минути работа да си изтеглиш формуляра и да го попълниш.
За зъболекари никога нищо не попълваме, оправят си се сами със застрахователя. А другите клеймове, от типа на оптометрист, масаж, физиотерапия и т.н. ги подавам онлайн и директно ми депозират парите в акаунта.
А иначе и аз много пъти съм се двоумил дали е по-добре да съм employee или контрактор и още нямам отговор, всяко си има плюсове и минуси.
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Dental fee guide

Мнение от Independent »

roumensp написа:А иначе и аз много пъти съм се двоумил дали е по-добре да съм employee или контрактор и още нямам отговор, всяко си има плюсове и минуси.
Отварям нова тема за това
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Dental fee guide

Мнение от pumpy »

ablood написа: Разбира се, веднъж системата като е задвижена е трудно да схванеш, че 100-те долара, които плаща работодателят ти биха могли да са $200 в твоя джоб (условни цифри).
Това може да го каже само човек, който си няма никаква представа как работи една застраховка и защо работодателят има изгода да ти предложи бенефити (които ти я ползваш, я не) отколкото 2 бона например по-висока заплата (ако приемем, че дентал плана ти покрива 2000 на година)....

Освен това dental fee guide не се издава от астрахователния борд на съответната провинция, а от съответната Provincial Dental Association. Даже и да няма и една застахователна компания в съответната провинция, ценорасписа пак ще го има и е единствено преценка на съответния зъболекар дали ще уважава труда си или ще се "конкурира" за жълти стотинки.

Или да почнем сами да си печен хляба и доим млякото за да не плащаме разни поддържащи разходи. Няма спор, че застахователния бизнес е печеливш и понекога се "губят" до 30% от парите по веригата, но затова зъболекарите нямат нищо общо. Не виждам как финансовата печалба на third parties може да влияе на зъболекарския ценоразпис.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Dental fee guide

Мнение от ablood »

pumpy написа:
ablood написа: Разбира се, веднъж системата като е задвижена е трудно да схванеш, че 100-те долара, които плаща работодателят ти биха могли да са $200 в твоя джоб (условни цифри).
Това може да го каже само човек, който си няма никаква представа как работи една застраховка
Наглееш!

До тук в Канада съм имал 3 различни зъбни застраховки и в 3-те случая застрахователя прибираше повече отколкото даваше.

Когато миналата година ми препоръчаха смяна на 2 коронки + още 2 на жена ми се оказа, че застрахователя не ги покрива. Като платя $4000 добавка към вноските как ще ми излезе баланса?

Уравнението има много фактори но фактът, че застрахователите изплащат много по-малко пари отколкото прибират е безспорен.

Зъболекарите имат огромна полза от застраховките поради напъните на клиентите да изхарчат/оползотворят максимална част от лимита си. Не можете да пробутвате безкрайно картата колко разходи и главоболия спестявала превенцията. Знаеш за вица "Зъболекарят не преглежда пациента, а неговия дентал план."


В никакъв случай не обвинявам за това теб и редовите зъболекари. Системата е опорочена. Високите данъци карат индустрията да прави идиотски неща.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Dental fee guide

Мнение от pumpy »

ablood написа:.....съм имал 3 различни зъбни застраховки и в 3-те случая застрахователя прибираше повече отколкото даваше.
Е да де. И аз това имам предвид. Нямаш представа как работи застрахователния бизнес.
Кажи ми застраховка, която прибира по-малко, отколкото плаща ???? И не искам да останеш с впечатление, че защитавам застраховките.
А отностно превенцията - няма нито желание, нито сили да споря с пациенти, които знаят повече от лекуващия ги лекар. Не знам дали превенцията работи в твоята уста, но знам, че работи в моята и в тази на семейството ми. Освен това в една друга тема бях писал, че превенцията е на доста нива и когато обсъждаме дали работи ли не, трябва да сме специфични за коя точно превенция иде реч. Защото редовния преглед, флуор и орална хигиена предпазват от кариес, "пломбата" предпазва от кореново лечение, кореновото лечение предпазва от екстракция, екстракцията предпазва от мозъчно възпаление, а от последното може и да се умира. Сега ми кажи коя част от тази верига на превенция не работи ?
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Dental fee guide

Мнение от ablood »

pumpy написа:Кажи ми застраховка, която прибира по-малко, отколкото плаща ????
Никоя. За това са паразитни.
pumpy написа:Сега ми кажи коя част от тази верига на превенция не работи ?
Изрично написах (!!!!!) че превенцията работи (!!!!).

Да го напиша ли още 10 пъти, та да спреш да размахваш единствения коз който сработва и то единствено при тези които са хем застраховани, хем имат повече нужда от превенция, отколкото предпазливост.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Публикувай отговор