Питане отностно дипломи и стаж

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от ivalin »

Bistra написа:
drago_bs написа:Ясно, че за да започна да практикувам като архитект, ще трябва да уча още в Канада, но ще ми трябва работа през това време за да мога да се издържам, доколкото разбирам, за да си намеря работа ми трябва стаж, колко години са достатъчни 2-3-5?
Ако имаш поне една година в България стаж. В Канада (Кебек) ти е нужна само още една в архитектурно бюро като техник. Като техник можеш да си намериш безпроблемно работа без да учиш и един ден, особено ако си работил преди това в България или друга Европейска страна. Аз съм живият пример за това. Имам диплома на строителен инженер и от първият ден работя в архитектурно бюро без прекаран и ден зад учебната скамейка. Успех! :hai:
Човека най-любезно пита как да стане архитект в Канада, а ти му обесняваш как се става "безпроблемно" техник, за което ти си живия пример... ОК прекрасно, че имаш диплома от България, но архитект без да учиш тука ще станеш когато ти цъфнат налъмите...
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Bistra »

ivalin написа:Човека най-любезно пита как да стане архитект в Канада, а ти му обесняваш как се става "безпроблемно" техник, за което ти си живия пример... ОК прекрасно, че имаш диплома от България, но архитект без да учиш тука ще станеш когато ти цъфнат налъмите...
Моят мъж е архитект без да са му цъфнали мналъмите и без да е учил в тукашен Университет. Ай сега ходи се пери и не взимай отношение по теми, по които не си компетентен. Всъщност аз казах каквото имаше да казвам, който е малоумен да те слуша, ще загуби години от живота си, през което време не знам кой ли ще му гледа сеира. Аз на хората сеир не гледам и не ме радва, когато от глупост някой не успее. :|
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от ivalin »

Bistra написа:Моят мъж е архитект без да са му цъфнали мналъмите и без да е учил в тукашен Университет. Ай сега ходи се пери и не взимай отношение по теми, по които не си компетентен. Всъщност аз казах каквото имаше да казвам, който е малоумен да те слуша, ще загуби години от живота си, през което време не знам кой ли ще му гледа сеира. Аз на хората сеир не гледам и не ме радва, когато от глупост някой не успее. :|
Аз никой не съм пращал за зелен хайвер за разлика от теб. Той като дойде тука човека ще си провери нещата на място. За всеки са различни, не можеш да ги слагаш под един знаменател това казах аз. :!:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Bistra »

Е, кого съм пратила аз за зелен хайвер, моля да чуем? Имам личното право да съдействам или да откажа съдействие.
Тези, които са от първата група, както казах нямат оплаквания, но също имат правото да не споделят личния си живот по форуми. Има неколцина, които са с отказ, ама те си знаят защо. (ако не са разбрали да идат на психолог, ама този път истински) ;) Ако някого съм осъдила припряно и несправедливо, моля да ми прости. Понякога покрай сухото гори и суровото. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от succes »

Bistra написа:А ти вземи се гръмни! :@
Да не мислиш, че тук като завършат почват като архитекти? Архитекти стават чак като си вземат изпитите към Ордера, а стажът е задължителен за всички, независимо дали са местни или имигранти. Щерю също не е учил. В началото започна като техник и после му го признаха за стаж ретроактивно. Само че едно време се изискваше 2 годишен канадски стаж. Сега има облекчение и изискването падна на 1 год. (пак казвам за Кебек. За другите провинции вероятно е различно)
Не ти говоря какво е било преди 10 години. Наши приятели, с които се запознахме в този форум междувпрочем, но не пишат вече (не им и трябва) дойдоха миналата година. Абсолютно вървят по нашите стъпки и аз вярвам, че ще успеят. Намериха си отраз работа, но бяха дипломирани и работили преди това, разбира се. Сега, доколкото знам им е в ход процедурата по легализация на дипломите и последващо членство в Ордера.
Слава богу, обаче слушаха, който трябва, а не разни ивалинчовци, дето се изказват по теми, от които хал-хабер си нямат и идея. :|
Всъщност само да допълня 1 година е, ако има поне 1 годишен български стаж, иначе е 2 общо. (преди беше 2 канадски + 1 български - 3 общо). Това е при диплома от УАСГ - специалност архитектура и без доучване.
Ако имате щастието да сте французин. На тях от 2 години им признават всичко в Кебек. Само трябва да се явят на изпит към Ордера. Моят колега комунистчето (мътните го взели), дето работи на съседното на моето бюро, кяри. (преди не беше така) :D
Мои познати архитекти изобщо не си намериха работа от раз И двамата с опит от България. В момента е трудно във всички браншове в Канада, защото държавата си е в някаква криза и това се усеща. Освен това шуробаджанащината в Канада се оказа по-голяма и от тази в България.Иначе за останалото съм съгласен - евалюация на дипломата, ако е придобита извън Канада, изпит по фенски, стаж и професионален изпит пред камарата.
Не знам кой иска да става архитект, ама то май заплатите не са кой знае с колко голяма разлика между техник и архитект, доколкото съдя по обявите за работа.
libre
Мнения: 128
Регистриран на: Сря Ное 03, 2010 9:26 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от libre »

Bistra написа:
ivalin написа:Човека най-любезно пита как да стане архитект в Канада, а ти му обесняваш как се става "безпроблемно" техник, за което ти си живия пример... ОК прекрасно, че имаш диплома от България, но архитект без да учиш тука ще станеш когато ти цъфнат налъмите...
Моят мъж е архитект без да са му цъфнали мналъмите и без да е учил в тукашен Университет. Ай сега ходи се пери и не взимай отношение по теми, по които не си компетентен. Всъщност аз казах каквото имаше да казвам, който е малоумен да те слуша, ще загуби години от живота си, през което време не знам кой ли ще му гледа сеира. Аз на хората сеир не гледам и не ме радва, когато от глупост някой не успее. :|
Бистра е права-ето и официалният източник - http://www.oaq.com/pratiquer_larchitect ... _pays.html"
DCS 10.08.2011
Полет 10.08.2014
drago_bs
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Юли 31, 2013 2:29 pm
Местоположение: Бургас/София

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от drago_bs »

Аз какво питах, то какво стана :D Благодаря, за отговорите, ще видим дотогава какво ще бъде, има много вода да изтече. Иначе съм се ориентирал към английската част - Онтарио най-вероятно, не зная бъкел френски и Кебек май не е точно за мен, не че ако ме завърти живота и излезе добро предложение там ще го откажа но...
partenieva
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Юни 28, 2013 6:36 am

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от partenieva »

Въпрос към libre:
вие по федералната ли кандидатствахте или за Квебек?
Ако е по федералната , виждам че сте доста напред. Ние също сме събрали документите и сега само английския остава. Можеш ли да ми дадеш повече инфо по някои по спорни въпроси за мен?
Предпочитам да комуникираме през лични съобщения, че като гледам и в тази тема само се заяждат .
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Koko »

partenieva написа:Въпрос към libre:
вие по федералната ли кандидатствахте или за Квебек?
Ако е по федералната , виждам че сте доста напред. Ние също сме събрали документите и сега само английския остава. Можеш ли да ми дадеш повече инфо по някои по спорни въпроси за мен?
Предпочитам да комуникираме през лични съобщения, че като гледам и в тази тема само се заяждат .
От подписа на libre става ясно че кандидаства по процедурата за Квебек.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Tigarche
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 1:06 pm

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Tigarche »

Здравейте,

Изпратих си заверените дипломи с преводите в WES, но от там сега ми искат оригинален апостил ( аз им го изпратих скопчан с оригинален превод). Може ли да ми кажете вие какво точно им пратихте? Аз направих копие, заверих ги наториално, заверка в МОН, превод и накрая във Външно Министерство. Всичко това им изпратих. Къде бъркам? Какъв оригинал искат? Моля, някой който вече е минал тази процедура да сподели.
Аватар
chegevara
Мнения: 191
Регистриран на: Чет Авг 12, 2010 4:25 am

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от chegevara »

дай да видим какво са ти отговорили ,напиши текста тук да го видим.
правилно си го направила - копя дипломи, нот.заверки , мон.,апостили, превод, и пращане на превода с оригинален апостил,приложение към дипломата и удостоверение за брак ако имаш промени във фамилията.
Tigarche
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 1:06 pm

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Tigarche »

Това е статуса в момента Status: Waiting for required documents/ когато получаиха документите беше в процес на разглеждане, сега е чака докумени и на e-mail ми изпратиха, че са получили копия.
partenieva
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Юни 28, 2013 6:36 am

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от partenieva »

Към Коко: ако не апострофираш или не се заядеш май няма тема , която да мине без твоята намеса. Какво толкова , че питам по коя процедура какндидатства Libre.
Спазвай закона на Христос - толкова ли е трудно?
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Leda78 »

Partenieva, Коко прави всичко друго, но не и да се заяжда. :!: напротив, винаги е в помощ на питащите и е доста търпелив, дори към въпроси с очевиден отговор (какъвто беше и твоя въпрос).

Ние сме по Федералната - събрани документи - чакам само ECA - така че ако имате въпроси, (без да намесваме Христос) ще се радвам да помогна. Ако ли не - успех в процедурата!
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Tigarche
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 1:06 pm

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Tigarche »

Някой имал ли е проблем с апостила на дипломите? Печата на апостила е двуцветен и от WES ми казват, е не е оригинален. От МОН ми отговориха, че и на други дипломи излизал по този начин било от текстурата на хартията. Някой забелязал ли е пеата на апостила дали половината е зелен а другата половина син?
Публикувай отговор