High-rises в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: High-rises в България

Мнение от Ivan1007 »

SFBG82 написа:
Ivan1007 написа:
SFBG82 написа:
jet написа:От евро депутат на депутат - това си е понижение в длъжност, ама има повече лапачка и по-малко конкуренция.
Аз съм IT специалист.
Всъщност в ЕК депутати дори няма. :)
А, ти си в обслужващия сектор на ЕК, също като почистването.
За това никъде не плащат много. :D
Сега опитай да се сетиш, що Телъс са аутсорсвали в България и какво е съотношението на заплатите дето плащат в България, спрямо тези в Канада?
Жокер - черните български очи не са причината.
Не ме е срам от това, което работя.
Срамна работа за мен няма.

Колко до аутсорсинга е ясно, но е ясна и тендецнията. От някъде трябва да се започне.
В България данъкът е плосък и е дамо 15%. В Белгия достига 45% за служителя и към още 20% над тях за работодателя. Така, че дори еднакви нетни пари да се дават в София и Брюксел, пак фримата ще е на далавера да работи в България вместо в Белгия. Затова България се обсипва с инвестиции...
Разбира се, че няма срамна работа, говорехме за заплащането.
В България като сложиш здравни и социални осигуровки, ДДС и данъкът ... оставям те ти да намериш колко става.
Корпоративният данък е 13% в Канада.
Тенденцията е, че оутсорсинг ще има само докато цената на труда е драстично по-ниска в България.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2378
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

Ivan1007 написа:
SFBG82 написа:
Ivan1007 написа:
SFBG82 написа:
jet написа:От евро депутат на депутат - това си е понижение в длъжност, ама има повече лапачка и по-малко конкуренция.
Аз съм IT специалист.
Всъщност в ЕК депутати дори няма. :)
А, ти си в обслужващия сектор на ЕК, също като почистването.
За това никъде не плащат много. :D
Сега опитай да се сетиш, що Телъс са аутсорсвали в България и какво е съотношението на заплатите дето плащат в България, спрямо тези в Канада?
Жокер - черните български очи не са причината.
Не ме е срам от това, което работя.
Срамна работа за мен няма.

Колко до аутсорсинга е ясно, но е ясна и тендецнията. От някъде трябва да се започне.
В България данъкът е плосък и е дамо 15%. В Белгия достига 45% за служителя и към още 20% над тях за работодателя. Така, че дори еднакви нетни пари да се дават в София и Брюксел, пак фримата ще е на далавера да работи в България вместо в Белгия. Затова България се обсипва с инвестиции...
Разбира се, че няма срамна работа, говорехме за заплащането.
В България като сложиш здравни и социални осигуровки, ДДС и данъкът ... оставям те ти да намериш колко става.
Корпоративният данък е 13% в Канада.
Тенденцията е, че оутсорсинг ще има само докато цената на труда е драстично по-ниска в България.
Надникът ми е 400 евро на ден бруто/gross. Но са малко пари за цените в Западна Европа. Няколко хиляди българи са на такива кинти в Брюксел.

Като платиш обаче данъците и ти остават едни 4500 евро на месец. В София 2500 евро чисто си е вече стандартна заплата за ИТ специалист, обаче в София аз наем не плащам, а в Брюксел студио тип дупка е 950 евро без консумативите. А и аз живея в 140 квадрата на топ локация. 2000 еврака давам за наем. Къв да го диря в Белгия вече...

Единственото предимство е, че съм между Лондон, Париж и Франкфурт на по 2 часа с колата и че имам евтини самолетни билети до БГ за по 10 евро с Райън, но на време купени.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2378
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

Pyrelight написа:
SFBG82 написа: Важна е общата тенденция, а тя е в ЕС дори най-бедните държави да са по-добре от масатата места в Канада и САЩ. Въпрос на кратък период от време е.
Още един платен палячо.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Това пък как го решихте и защо ме обиждате, като дори не ме познавате?
Липсват ви елементарни обноски. И на Марс да отиде някой, селският манталитет си личи винаги.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: High-rises в България

Мнение от roumensp »

SFBG82 написа:Като платиш обаче данъците и ти остават едни 4500 евро на месец. В София 2500 евро чисто си е вече стандартна заплата за ИТ специалист, обаче в София аз наем не плащам, а в Брюксел студио тип дупка е 950 евро без консумативите. А и аз живея в 140 квадрата на топ локация. 2000 еврака давам за наем. Къв да го диря в Белгия вече...

Единственото предимство е, че съм между Лондон, Париж и Франкфурт на по 2 часа с колата и че имам евтини самолетни билети до БГ за по 10 евро с Райън, но на време купени.
Ами като не си станал гражданин, продължаваш да плащаш наем и летиш до България проблема си е лично твой. :lol: Много от хората, които виждаш на тоя форум не са гастербайтери (ти също си такъв, но добре платен), установили са се трайно в Канада и с България ги свързват единствено роднините.

Ти си ИТ (аз също) и затова имаш някакви перспективи в БГ. На мен жена ми е инженер и изкарва двойно на мен, нищо че съм с над четвърт век стаж и на синиър позиции още от стъпването си в Канада (а преди Канада бях 6 години в САЩ). Знаеш ли какви са нейните "перспективи" в България ? Знаеш ли какви са "перспективите" на лекари, учители и т.н. ?
Последно промяна от roumensp на Сря Ное 07, 2018 3:13 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: High-rises в България

Мнение от Ivan1007 »

Далеч съм от мисълта да ти правя аз бюджета, ама като си започнал виж това и по специално за наемите

https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... Comparison"

Разликата в плащане на наем и изплатено жилище е доста съществена, както и в заплащане 4 пъти над средното за София, сравнено с 2 пъти над средното за Брюксел (по твоите думи)
Остава ти да знаеш какво искаш и да си направиш оценка за съотношението цена/качество в двата града.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: High-rises в България

Мнение от Pyrelight »

SFBG82 написа:
Pyrelight написа:
SFBG82 написа: Важна е общата тенденция, а тя е в ЕС дори най-бедните държави да са по-добре от масатата места в Канада и САЩ. Въпрос на кратък период от време е.
Още един платен палячо.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Това пък как го решихте и защо ме обиждате, като дори не ме познавате?
Липсват ви елементарни обноски. И на Марс да отиде някой, селският манталитет си личи винаги.
Да те нарекат селянин в Северна Америка звучи гордо! :bow: И в България би звучало, ако не се пънехте и куцо, и сакато да ставате Ай-Ти!
Не те познавам, вярно, но базирам горната си оценка на цитираното от теб твърдение. И за мен не е обида. Ако не говореше смешни неща, нямаше да те нарека и аз палячо. |(
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Аватар
SFBG82
Мнения: 2378
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

Ivan1007 написа:Далеч съм от мисълта да ти правя аз бюджета, ама като си започнал виж това и по специално за наемите

https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... Comparison"

Разликата в плащане на наем и изплатено жилище е доста съществена, както и в заплащане 4 пъти над средното за София, сравнено с 2 пъти над средното за Брюксел (по твоите думи)
Остава ти да знаеш какво искаш и да си направиш оценка за съотношението цена/качество в двата града.
Numbeo използват статистика базирана на доброволно споделена информация, а не на базата на реални данни. Иначе е нормално София да е след Брюксел, но ножицата в разликата се затваря все повече и дори да не се затвори напълно, все пак сме българи и аз лично бих препдочел България. Прекарал съм близо 10 години в чужбина. Взе да ми писва, защото с нищо не е по-добро място за живеене. Брюксел например е тотално гетоизиран, Лондон също.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2378
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

Pyrelight написа:
SFBG82 написа:
Pyrelight написа:
SFBG82 написа: Важна е общата тенденция, а тя е в ЕС дори най-бедните държави да са по-добре от масатата места в Канада и САЩ. Въпрос на кратък период от време е.
Още един платен палячо.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Това пък как го решихте и защо ме обиждате, като дори не ме познавате?
Липсват ви елементарни обноски. И на Марс да отиде някой, селският манталитет си личи винаги.
Да те нарекат селянин в Северна Америка звучи гордо! :bow: И в България би звучало, ако не се пънехте и куцо, и сакато да ставате Ай-Ти!
Не те познавам, вярно, но базирам горната си оценка на цитираното от теб твърдение. И за мен не е обида. Ако не говореше смешни неща, нямаше да те нарека и аз палячо. |(
Знаех си, че ще се разберем. Аз също обичам селото повече от града и дори инвестирам на село. В село край София искам да построя къщата на моя живот. Хем е на равно, хем е до планина и язовир. Има и изворна вода. На 20 км е от София и се стига за 25 минути с кола. Приказка е. Градовете предлагат доста скотски живот. Мръсен въздух и опасна среда. Да не говорим какво би станало ако има световна хранителна или атмосферна криза. Ако се юрнат тези милиони да се бият за остатъците от храна по магазините, малко ще оцелеят. А кризите са неизбежни. :)
Последно промяна от SFBG82 на Сря Ное 07, 2018 4:09 pm, променено общо 1 път.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2378
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

roumensp написа:
SFBG82 написа:Като платиш обаче данъците и ти остават едни 4500 евро на месец. В София 2500 евро чисто си е вече стандартна заплата за ИТ специалист, обаче в София аз наем не плащам, а в Брюксел студио тип дупка е 950 евро без консумативите. А и аз живея в 140 квадрата на топ локация. 2000 еврака давам за наем. Къв да го диря в Белгия вече...

Единственото предимство е, че съм между Лондон, Париж и Франкфурт на по 2 часа с колата и че имам евтини самолетни билети до БГ за по 10 евро с Райън, но на време купени.
Ами като не си станал гражданин, продължаваш да плащаш наем и летиш до България проблема си е лично твой. :lol: Много от хората, които виждаш на тоя форум не са гастербайтери (ти също си такъв, но добре платен), установили са се трайно в Канада и с България ги свързват единствено роднините.

Ти си ИТ (аз също) и затова имаш някакви перспективи в БГ. На мен жена ми е инженер и изкарва двойно на мен, нищо че съм с над четвърт век стаж и на синиър позиции още от стъпването си в Канада (а преди Канада бях 6 години в САЩ). Знаеш ли какви са нейните "перспективи" в България ? Знаеш ли какви са "перспективите" на лекари, учители и т.н. ?
Аз също съм инженер по образование, но не намерих работа по специалността.
Исках и в Канада, но не стана. Затова след висше в САЩ отидох в Западна Европа.
Дълги години съжалявах, но днес смятам, че по-добре ми се е получило. :)

Светът е малък!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: High-rises в България

Мнение от Ivan1007 »

SFBG82 написа:
Ivan1007 написа:Далеч съм от мисълта да ти правя аз бюджета, ама като си започнал виж това и по специално за наемите

https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... Comparison"

Разликата в плащане на наем и изплатено жилище е доста съществена, както и в заплащане 4 пъти над средното за София, сравнено с 2 пъти над средното за Брюксел (по твоите думи)
Остава ти да знаеш какво искаш и да си направиш оценка за съотношението цена/качество в двата града.
Numbeo използват статистика базирана на доброволно споделена информация, а не на базата на реални данни. Иначе е нормално София да е след Брюксел, но ножицата в разликата се затваря все повече и дори да не се затвори напълно, все пак сме българи и аз лично бих препдочел България. Прекарал съм близо 10 години в чужбина. Взе да ми писва, защото с нищо не е по-добро място за живеене. Брюксел например е тотално гетоизиран, Лондон също.
Не съм бил в Брюксел, в Лондон само няколко дни, не знам и къде си ги прекарал тия дни 10 години, но това е доста субективно, смело и безотговорно твърдение за София. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: High-rises в България

Мнение от roumensp »

SFBG82 написа:В село край София искам да построя къщата на моя живот. Хем е на равно, хем е до планина и язовир. Има и изворна вода. На 20 км е от София и се стига за 25 минути с кола. Приказка е. Градовете предлагат доста скотски живот. Мръсен въздух и опасна среда.
Това звучи добре, ама проблема е, че повечето села в софийско не ги благоустрояват. И аз живея "на село" (50 km от даунтаун), ама улиците са по-добре асфалтирани от софийските, имаш магазини, ресторанти, училища, поликлиники наоколо и т.н. Леля ми живее на 25 км от София и зимата като замръзне улицата (стръмна) няма мърдане, поне половината улици все още не са асфалтирани, имат едно основно училище и 2-3 магазина и това е.

Поне иди в Банкя, от нашите знам, че доста са го пооправили последните години заради Тиквата. :D
Аватар
SFBG82
Мнения: 2378
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

roumensp написа:
SFBG82 написа:В село край София искам да построя къщата на моя живот. Хем е на равно, хем е до планина и язовир. Има и изворна вода. На 20 км е от София и се стига за 25 минути с кола. Приказка е. Градовете предлагат доста скотски живот. Мръсен въздух и опасна среда.
Това звучи добре, ама проблема е, че повечето села в софийско не ги благоустрояват. И аз живея "на село" (50 km от даунтаун), ама улиците са по-добре асфалтирани от софийските, имаш магазини, ресторанти, училища, поликлиники наоколо и т.н. Леля ми живее на 25 км от София и зимата като замръзне улицата (стръмна) няма мърдане, поне половината улици все още не са асфалтирани, имат едно основно училище и 2-3 магазина и това е.

Поне иди в Банкя, от нашите знам, че доста са го пооправили последните години заради Тиквата. :D
В Банкя е скъпо.
Един декар е сигурно към 150 - 200 хил. евро вече.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: High-rises в България

Мнение от Ivan1007 »

roumensp написа:
SFBG82 написа:В село край София искам да построя къщата на моя живот. Хем е на равно, хем е до планина и язовир. Има и изворна вода. На 20 км е от София и се стига за 25 минути с кола. Приказка е. Градовете предлагат доста скотски живот. Мръсен въздух и опасна среда.
Това звучи добре, ама проблема е, че повечето села в софийско не ги благоустрояват. И аз живея "на село" (50 km от даунтаун), ама улиците са по-добре асфалтирани от софийските, имаш магазини, ресторанти, училища, поликлиники наоколо и т.н. Леля ми живее на 25 км от София и зимата като замръзне улицата (стръмна) няма мърдане, поне половината улици все още не са асфалтирани, имат едно основно училище и 2-3 магазина и това е.

Поне иди в Банкя, от нашите знам, че доста са го пооправили последните години заради Тиквата. :D
Много важна разлика е, че в софийското село трябва да си всеки ден и да спиш с пушката до вратата. А си мръднал за ден-два, а са те обезкостили.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2378
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

Да се върнем на темата все пак.
Една от новопостроените високи сгради (70 m, 20 floors) в София - Диамант (май не съм я показвал тук все още):

Изображение

Изображение
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: High-rises в България

Мнение от Kan_Tangra »

roumensp написа:
SFBG82 написа:В село край София искам да построя къщата на моя живот. Хем е на равно, хем е до планина и язовир. Има и изворна вода. На 20 км е от София и се стига за 25 минути с кола. Приказка е. Градовете предлагат доста скотски живот. Мръсен въздух и опасна среда.
Това звучи добре, ама проблема е, че повечето села в софийско не ги благоустрояват. И аз живея "на село" (50 km от даунтаун), ама улиците са по-добре асфалтирани от софийските, имаш магазини, ресторанти, училища, поликлиники наоколо и т.н. Леля ми живее на 25 км от София и зимата като замръзне улицата (стръмна) няма мърдане, поне половината улици все още не са асфалтирани, имат едно основно училище и 2-3 магазина и това е.

Поне иди в Банкя, от нашите знам, че доста са го пооправили последните години заради Тиквата. :D
Супер некоректно е да сравняваш 50 км от София с 50 км от Ванкувър.
Това са съвсем различни градове с различна цена на имотите.
Отделно, на 50 км нямаш такива лекари и болници в радиус от жилището 5км, каквито, например аз имам.
За ресторанти не съм сигурен, но ще си позволя да се усъмня и там.
Отделно, колкото и да са ви комфортни пътищата, прекарвате средно по 4 пъти повече време на тях сигурно.
Тия 50 км нали искат да ги минаваш по 2 или 4 пъти на ден. Същественото е, че леля ти е направила личен избор да живее на 25 км в къща за 10000. А повечето хора живеят на 5 км.
Докато във Ванкувър няма друг избор и ще трябва да се живее на 50 км, ако искаш да си купиш къща само за 2 милиона. :D
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Публикувай отговор