Кацане в Кебек и после в Торонто

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
BibitaN
Мнения: 233
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2009 3:44 am

Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от BibitaN »

Чакаме си визите и се чудим дали за по-сигурно да не кацнем в Монреал и на другия ден да тръгнем към Торонто - това с цел да нямаме неприятности с емиграционните.

Някои неща не са ми ясни и ще съм благодарна, ако ми помогнете. Благодаря предварително! :)

1. Ако сертификатът не бъде регистриран в Кебек, къде после в Торонто се регистрира - на мястото, където се подават заявления за новите док., които ни предстои да си извадим /като SIN, здр. карта и др./ - нещо като нашите общини сигурно или? Или ако не е регистриран в Кебек, то той няма никаква стойност извън тази провинция?

2. На PR Картата пише къде е издадена /града/. Мои познати са си кацнали направо във Ванкувър и на картите си им пише В. Ако кацнем в Монреал, то тя ще бъде издадена явно от там.
Дали това, че картата ще бъде издадена от Кебек /Монреал/ по-натам ще създаде някакви сложнотии след като се преместим в Торонто? През периода на валидност на тази PR карта/ който е 5 г./, вадят ли се някакви документи на основание на тази карта и дали ще се налага заради мястото и на издаване да се пътува до Монреал, за да се променя нещо?
Относно адреса - разбрах, че на летището, на емиграционните мога да им кажа, че ще пратя адрес в следващите дни по факс, за да я получа /в случая ще пратя по адрес в Торонто/.

Дано се включи някой, който вече е правил тази гимнастика с кацането в Кебек и местене скоро след пристигането в другата част на Канада.
Док. Виена - 6.8.2010
Интервю - 10.3.2011
Док. Букурещ - 5.2011
Баркодове - 6.2011
Мед. форм. - 28.11.2011
Мед. изсл. - 9.12.2011
OK мед. - 29.12.2011
ВИЗИ - 11.10.2012
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от Koko »

Сертификата за селекция за провинция Квебек има стойност ако смятате да живеете в тази провинция. В Онтарио не виждам за какво ще ви трябва, нито пък е нужно да го регистрирате някъде.
СИН номера е документ който се издава веднъж и е валиден за цяла Канада без значение в коя провинция живеете, докато здравната карта или по-точно здравното покритие е на провинциално ниво - при смяна на провинцията трябва да отчитате каква е провинциялната политика в това отношение. В Онтарио покритието ще започне 3 месеца след като сте се установили там.
Доколкото си спомням ПР картата се издава също на федерално ниво и на нея няма посочен адрес. Единственият случай в който ще ти се наложи да се занивамаш с нея отново е ако след 5-те години колкото й е срока, трябва да я удължаваш за следващите 5 години.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
BibitaN
Мнения: 233
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2009 3:44 am

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от BibitaN »

Koko, много ти благодаря, че ми обясни! :)
Тази част ми беше много неясна. Важното е, че няма проблем от къде ще бъде издадена ПР картата.
Док. Виена - 6.8.2010
Интервю - 10.3.2011
Док. Букурещ - 5.2011
Баркодове - 6.2011
Мед. форм. - 28.11.2011
Мед. изсл. - 9.12.2011
OK мед. - 29.12.2011
ВИЗИ - 11.10.2012
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от zigi »

Може би имаш предвид, че отзад на резидентската карта пише граничния пункт на влизане в Канада (напр. за нас е летище Трюдо). Но този надпис няма никакво значение за това къде ще се установиш после.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от tonich »

zigi написа:Но този надпис няма никакво значение за това къде ще се установиш после.
Да, защото веднъж кацнал в Канада можеш да се придвижваш и живееш из цяла Канада.
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
BibitaN
Мнения: 233
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2009 3:44 am

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от BibitaN »

Благодаря ви, zigi и tonich! :)
Док. Виена - 6.8.2010
Интервю - 10.3.2011
Док. Букурещ - 5.2011
Баркодове - 6.2011
Мед. форм. - 28.11.2011
Мед. изсл. - 9.12.2011
OK мед. - 29.12.2011
ВИЗИ - 11.10.2012
Аватар
AsicsFan
Мнения: 229
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 11:50 am
Местоположение: Хасково, България

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от AsicsFan »

Малък съвет - ако искате да живеете в Торонто, спестете си главоболията и парите за придвижване от Квебек, че и без друго придвижването е скъпо а и са нови главоболия.

Няма да сте нито първите нито последните кацнали направо не-в Квебек.

Ние умувахме, страхувахме, пък пъхнахме глава в торбата и айде. Кацнахме право в Торонто.

Малка поправка - като кацнете тук, вече няма да им викате "емиграционни" а "имиграционни", щото за България може да сте "емигранти", но за Канада сте "имигранти".

Та имиграционните ви хващат още на летището да ви видят за какво се борите. Тях трябва да си ги лъжете до последно. Ще опитват да си ви четат между редовете. Неофициално и вие и те си знаете че няма да ходите в Квебек, но официално не се говори за това. Нас ни се падна една симпатична азиатка. Тъкмо приключи, събрахме чантите и си тръгнахме, направихме точно 2 крачки и чух глас зад мен. Обърнах се и се оказа че тя опитва последен номер - не помня какво точно беше но нещо за френския ме попита и за Квебек. Издумках някакви неща които импровизирах на момента на колкото можах скалъпен разговорен френски и тя се усмихна дори каза че тя самата не разбира френски, но опита нещо, белкем мине. Така че с тия внимателно.

Един път излезнете ли от летището, да знаете че е свършило.

Оттам нататък разправиите, доколкото помня са със Сървис Канада и Сървис Онтарио за вадене на документи - здравна карта, ПР карта и пр.

По-скоро въпроса който трябва да ви вълнува е да си направите сметка - може ли да оцелеете финансово в Торонто и колко време? Не съм бил почти никъде извън Торонто все още (само Бари, Ниагара и малко ГТА), но съм чувал че в Квебек е доста по-евтино за живеене. Намирането на първите работи е въпрос не само на умение но и стратегия (за локацията - понеже отначало ще сте без кола, а разстоянията тук са огромни) и късмет. Ако нямате солидна сума пари за подплата и хора на които да разчитате за някои неща за помощ, по-добре премислете добре.

Ние имахме много малка помощ, но и толкова ни трябваше - само първите 15 дни докато си намерим жилище. Оттам насетне - Що е то канадски светофар и как се пресича - сами; Що е то ТТЦ и как се ползва - сами (алеле добре че първия път като се качихме в бус дестинацията ни беше от големите кръстовища че както не ни обясниха че буса не спира по спирките щяхме да отпрем до незнам къде); Първите работи - сами;

Не че искахме сами - не искахме. И ние искахме някой да ни помогне, но се случи че нямаше как. Обаче имахме солидна подплата и можахме да издържим. Така че внимавайте.

Иначе процедурата е лесна фигуративно казано - идваш в Торонто, лъжете се с имиграционните на летището, паркираш се за 2 седмици при някой докато намерите жилище, скъсвате се да обикаляте квартала пеша от блок на блок за жилище, изнасяте се, преди това ходите в Сървис Канада и Сървис Онтарио да подадете за документи.

Допълнително - сключвате здравна застраховка на частно за първите 3 месеца докато ви издадат здравна карта (че нищо не се знае какво може да се случи) и финално един от вас, може и двамата веднага ходите някъде да ви направят изпит по английски, да ви видат нивото и да се запишете на ESL - безплатно училище за имигранти по английски. Там наред с английския ще ви обяснят някои основни неща за Канада и града, на голяма далавера ще ви излезне посещението на някои места на които те ще ви заведат (примерно нас ни излезна 8$ посещение на специализирано изложение в ROM, което иначе е над $25 на човек) и ще придобиете малко увереност докато в същото време си търсите работа. Учителките обикновено сами предлагат да ви станат първите референции, което е нещо.

Много важно нещо - докопвате се колкото може по-рано до центъра, метростанция Юниън. Тя е свързана с гарата, а там в центъра на залата има будки с много безплатни листовки и информационни бюлетини. От там ще си вземете първата карта на Торонто - няма да е подробна но е нещо и е безплатно. Ако сварите, раздават ги и на Дъндас Скуеър има малка бяла информационна будка, а и в метрото дават безплатни карти на метрото. Пък и от всички глупави листовки се понаучава по нещо, освен безплатните вестници дето ги има на повечето автобусни спирки.

Това е. После ежедневието си ви хваща и малко по малко почвате да се чувствате и канадци, наред с българското.

Ако искате контакт с Българи на живо, освен в Мисисага, където още не съм ходил, има малко в Норт Йорк, малко в гръцкия район (Данфорт/Пейп), църквата Св.св. Кирил и Методий която ще видим до кога ще съществува че здрав скандал я тресе и май искат да я махат, има БГ-хранителни стоки "Карлово" но не съм ходил, Йъми Маркет е руски супер но там има и БГ стоки а и българи и естествено къмюнити центровете където има групи по народни танци.

Айде успех! И ако искате да разчитате на някого, разчитайте само на себе си.
Winners train, losers complain.
Sofia=>Toronto 2010-07-28
Citizenship 2014-11-13
Toronto=>Sofia 2021-04-28 (Завърнал се)
army
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Сеп 23, 2005 10:23 am

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от army »

BibitaN написа:
...Дано се включи някой, който вече е правил тази гимнастика с кацането в Кебек и местене скоро след пристигането в другата част на Канада.
Ние сме от тези...'гимнастици'.
Нямахме никакви проблеми с имиграционните власти.
Смело напред!
Човек е голям, колкото са големи мечтите му
http://www.youtube.com/watch?v=8QnN4Ob_CPE" onclick="window.open(this.href);return false;
Balgar4e
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Юни 12, 2010 11:32 am
Местоположение: RIVE- NORD-LAURENTIDI

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от Balgar4e »

Вижте,зависи си си от имиграционния служител...Преди години,когато кацнах в Монтреал(7-8),
бях по федералната процедура и имах проблеми.Казаха ми,че нямам сертификат за селекция за Квебек
(Квебек има СОБСТВЕНА имиграционна процедура,не забравяйте),нищо,че визата е за ЦЯЛА Канада.
Оправих се,но чак след месец...Та...няма 100% гаранция,щото е имало и други като мен,знаех го,но...
Късмет :hai:
Искам,мога и го правя!
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от tonich »

Тук имаше един Филип, който беше писал, че са им правили проблеми на летището във Ванкувър, защото били по процедурата за Квебек. Не помня/знам как са се оправили (който иска, да търси из форума).
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от myhata II »

Повтарял съм го 1000 пъти и пак ще го повторя !!!!
Всеки има право да кацне в Канада където му КЕФФФ, Канада е една държава и никой не може да ви задължи да кацате на определени места !!!!
Успех ,кой разбрал -разбрал !! :y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от pumpy »

SIN е различен в зависимост от коя провинция е издаден първоначално. Ако нямате никакво намерение НИКОГА да живеете в Кебек и да ползвате сертификата за селекция, то реално няма значение. Не че иначе има значение, но може да ви се наложи да обяснявате защо се "кебекари" пък социалния ви номер е от другаде.
Аватар
joroalaska
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 10:45 am
Местоположение: Къде ли не, но за сега в Монреал...

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от joroalaska »

Тази тема ме мъчи през цялото време докато течеше процедурата....дали ще има проблем не се уверихме от собствен опит, защото не набрахме кураж и кацнахме в Монреал.
Мога да кажа само едно, две седмици по-късно се бяхме сериозно замислили дали сме взели правилното решение, но беше вече късно.
Ако не симпатизираш на френско езичната идея гледай наистина само да кацнеш и имай на предвид, че дори и само това ти вдига разходите, а това изобщо не е за подценяване. Успех и късмет пожелавам.
Price is what you pay. Value is what you get
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от Omega3 »

Няма никакьв проблем да кацнеш в Канада кьдето си желаеш независимо от това по коя процедура си минал. Проблемьт е че някои хора интерпретират задаването на вьпроси като правене на проблем. А защо си мислят така, само те си знаят.
Balgar4e
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Юни 12, 2010 11:32 am
Местоположение: RIVE- NORD-LAURENTIDI

Re: Кацане в Кебек и после в Торонто

Мнение от Balgar4e »

Omega3 написа:Няма никакьв проблем да кацнеш в Канада кьдето си желаеш независимо от това по коя процедура си минал. Проблемьт е че някои хора интерпретират задаването на вьпроси като правене на проблем. А защо си мислят така, само те си знаят.
Сигурно е така,по принцип,но зависи си и от имиграционния служител.Дали има право или не-отделен въпрос.
Ако имате времето и...куража,можете да контестирате :!: .Лично аз изпитах този проблем на място.
Нещата не са винаги черно и бяло,пък който иска,да не вярва :( :( ,но е факт.
Искам,мога и го правя!
Публикувай отговор