Няколко въпроса

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
matanasov
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 7:46 am

Няколко въпроса

Мнение от matanasov »

От няколко години разглеждаме възможността за емиграция в Канада с жена ми, и изглежда сме се спряли на процедурата за Квебек, та имам няколко въпроса които не можах да намеря в форума :

- Има ли списък на професии за френската част със задължително 1г стаж както е за федералната процедура.
- Кандидат със средно образование може ли да премине успешно процедурата ако компенсира с опит/езикови умения съответно доказани с езикови сертификати.

Ще се радвам ако има специалсти в сферата на ИТ да споделят за възможностите за реализация в Монреал.

Благодаря за отговорите предварително :)
http://www.datravel.net" onclick="window.open(this.href);return false; - евтини самолетни билети до САЩ и Канада
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Няколко въпроса

Мнение от balbi »

Възможности за реализация в АйТи има. Зависи каква ти е квалификацията, на какво ниво са ти езиците и в коя сфера на АйТи имаш опит, защото така зададен въпроса ти....малко е неотговорим. Сподели коя сфера на АйТи ти е интересна за реализация.
Късмет!
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Няколко въпроса

Мнение от demococcus »

matanasov написа: - Има ли списък на професии за френската част със задължително 1г стаж както е за федералната процедура.
- Кандидат със средно образование може ли да премине успешно процедурата ако компенсира с опит/езикови умения съответно доказани с езикови сертификати.
На първия въпрос, няма. Ако си придобил дипломата за тази професия преди по-малко от 5 години, може и ден стаж да нямаш, пак ще си получиш съответните токчки за ниво и област (на образованието). И нула точки за стаж съответно. Но пък ако е било преди повече от пет години завършването на учебната програма, трябва да имаш поне ... не си спомням колко години опит свързан с професията. Иначе няма точки за област на образование, а само за ниво на образованието.

На вторя въпрос - доста професии от средно образование носят дори повече точки отколкото висше такова. Аргументът е че ако си със средно, имаш по-големи шансове да почнеш бързо работа. Ако си с висше - по-трудно щото трябва ордери да те одобряват, което се свързано с бавене, доучване и т.н.,.. Така че хващай таблиците и сравнявай ти къде си в общата схема :) И късмет!
matanasov
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 7:46 am

Re: Няколко въпроса

Мнение от matanasov »

Мерси много за отговорите, да напиша малко повече за професионалната квалификация и опита:

Наи-високо ниво образование : Средно, Природо-математическа Гимназия.

- 2г Програмист с JAVA/Oracle.
- 5г (последните) Мениджър ИТ Проекти - ITIL v3 Сертификат за Управление на ИТ Процеси (основно се използва Съпорт Центрове);PMP сертификат за управление на проекти, американски и голямата ми надежда да го признават канадците. Последните 2г работя в Delivery центъра на Hewlett-Packard България и съм минал доста обучения та се чудя те дали биха полезни.

Основния проблем който виждам е че като основен кандидат без бакалавърска степен не знам дали ще мога да мина през процеса, с Intermediate френски и Advanced English гледам че уж връзвам точките на първо четене но е на кантар;

Та може ли да ме ориентирате къде мога да прочета за професиите и съответно какви точки дават
http://www.datravel.net" onclick="window.open(this.href);return false; - евтини самолетни билети до САЩ и Канада
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Няколко въпроса

Мнение от demococcus »

matanasov написа: Наи-високо ниво образование : Средно, Природо-математическа Гимназия.
Та може ли да ме ориентирате къде мога да прочета за професиите и съответно какви точки дават
За област на образование незнам така дали ще ти присъдят изобщо някакви точки ето на този адрес можеш да погледнеш:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... ining.html"

Но за ниво на образованието се дават точки, независимо от областта. Ниво и област са различно нещо. Вие компютърджиите предимно чрез разни сертификати напредвате в науките - препоръчвам да бъдеш първа пушка на следващата онлайн сесия и подробно да разпиташ как може да ги изиграеш най-правилно тези карти.

Професиноналният ти опит е много як. Като преметнах набързо новите изисквания, така или иначе трябва да представиш подробни фермани какво точно работиш и ще ги впечатлиш яко, поне със сигурност ще вземеш макс точки за стаж и ще оставиш макс добро впечатление. Дали няма да събереш точките и без област на образованието?

ПС: Всъщност, според последното изменение от 21-ви миналия месец, ако не си намериш специалността в поне един от двата списъка, молбата ти изобщо няма да бъде приета:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... andes.html"
matanasov
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 7:46 am

Re: Няколко въпроса

Мнение от matanasov »

demococcus написа:
matanasov написа: ПС: Всъщност, според последното изменение от 21-ви миналия месец, ако не си намериш специалността в поне един от двата списъка, молбата ти изобщо няма да бъде приета:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... andes.html"
Разгледах линка и пдф-а, та е ли възможно да приемем, че на база опита който имам мога да приравня към :

Soutien informatique (DEP - 1800 hres / 2 ans) със Diplôme d'études secondaires professionnelles ou diplôme d'études postsecondaires
techniques - 2 ans
(au Québec, ces diplômes sont obtenus au terme de 11 à 13 années d'études à temps plein)

Тази професия би трябвало да се равнява на IT Support или нещо такова
http://www.datravel.net" onclick="window.open(this.href);return false; - евтини самолетни билети до САЩ и Канада
matanasov
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 7:46 am

Re: Няколко въпроса

Мнение от matanasov »

Почнах да се ориентирам, още един въпрос ми изкочи:

- Ако в България си взема Професионална квалификация - Професия - Техник на Компютърни Системи с 980часа хорариум от някое ЦПО това дали ще ми даде допълнителни 6 точки за област на образование - приравнено към Soutien informatique (DEP - 1800 hres / 2 ans), обаче канадците явно изискват 2 години с 1800 часа хорариум. Та при случая с по-нисък хорариум към какво ще бъде приравнено и колко точки биха ми дали тук.
http://www.datravel.net" onclick="window.open(this.href);return false; - евтини самолетни билети до САЩ и Канада
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Няколко въпроса

Мнение от bp_de »

Знанията и уменията са много хубав капитал....обаче имаш един много сериозен проблем...... нямаш диплома от колеж или уни....което ще рече че това дето си го работил досега няма да ти го признаят.....
За това дето си го работил като ПМ ,та даже и софтуерист тука в западния свят искат
1- Да имаш диплом за бак или маг и т.н
2- Опит след като си придобил дипломата.
Няма силла която да ги убеди в обратното ,по причина че тука няма такав като тебе – някои да има средно но да работи на позиция дето се изисква BSxx и нагоре...
Е някакви много редки изкючения все някаде може и да има ама в общия случаи не.
Та без диплома за BSxх 99,99% си обречен да не те вземат на работа даже и за
Софтуерист.Моя съвет е да си измислиш диплома, но в последно време проверяват дали не са менте...
И съвсем персонален съвет –ако в HP Бг ти давар 2к-3к и нагоре – по добре забрави за иммиграция ....
Особенно в Канада дето в момента даже и министъра на иммигреишана откито каза че няма нужда от хора с дипломи.
Ето чети
http://www.winnipegfreepress.com/canada ... 40955.html"

"Let's be honest — we don't need more people coming to Canada with advanced degrees that end up driving taxi cabs and end up working in convenience stores. That's a waste of human capital," he said
matanasov
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 7:46 am

Re: Няколко въпроса

Мнение от matanasov »

bp_de написа:Знанията и уменията са много хубав капитал....обаче имаш един много сериозен проблем...... нямаш диплома от колеж или уни....което ще рече че това дето си го работил досега няма да ти го признаят.....
За това дето си го работил като ПМ ,та даже и софтуерист тука в западния свят искат
1- Да имаш диплом за бак или маг и т.н
2- Опит след като си придобил дипломата.
Няма силла която да ги убеди в обратното ,по причина че тука няма такав като тебе – някои да има средно но да работи на позиция дето се изисква BSxx и нагоре...
Е някакви много редки изкючения все някаде може и да има ама в общия случаи не.
Та без диплома за BSxх 99,99% си обречен да не те вземат на работа даже и за
Софтуерист.Моя съвет е да си измислиш диплома, но в последно време проверяват дали не са менте...
И съвсем персонален съвет –ако в HP Бг ти давар 2к-3к и нагоре – по добре забрави за иммиграция ....
Особенно в Канада дето в момента даже и министъра на иммигреишана откито каза че няма нужда от хора с дипломи.
Ето чети
http://www.winnipegfreepress.com/canada ... 40955.html"




"Let's be honest — we don't need more people coming to Canada with advanced degrees that end up driving taxi cabs and end up working in convenience stores. That's a waste of human capital," he said
Аз съм минал на съвсем различен вариант към дипломата за средно правя допълнителна професионална квалификация по някой от търсените професии за 12т и 16т което е по-добър вариант вместо да рискувам с документи ментета, което си е доста опасно честно казано а и предполагам за признаване имаш предвид работодателите в Канада, защото имиграционните ги и грижа имаш или нямаш работен опит. А относно дай боже да мина процедурата ще имам достатъчно препоръки от HP Bulgaria, HP UK и HP USA което смятам че ще ми свърши работа като за начало.
http://www.datravel.net" onclick="window.open(this.href);return false; - евтини самолетни билети до САЩ и Канада
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Няколко въпроса

Мнение от bp_de »

Абе маината му на имигрешана- тва да кажем ще го минеш .... ама си мисля че си нямаш и наи малката представа как се търси работа тука и как върви пазърлъка за пари с работодателя...

До преди 2-3г само да покажеш некаква диплома и си в Канада,само че то е направено така че на бюрото на работодателя да има 1000 молби и ония си избира – т.е работника условия не може да поставя i да се радва че въобще са го взели.... Които се дореди –дореди –останалите таксита карат ит.н що гладен не се седи...
Та тиq 1000 молби ги прехлежда някаква овца от HR – тя като види че нямаш диплома –ти си в коша.... то зора е баш това да опреш да си покажеш препоръките, да говориш с човек дето разбира за какво си говорите.
Може би в някоия малка фирма може да те огрее ама пък там кинти не дават което обезмисля всичко.
Каквото беше –беше преди кризата ....сега в ИТ а и в доста други сфери има свободен ресурс –бая народ изгониха по време на кризата – та сега тука в Америката като пускат обяви (когато въобще ги пускат ) даже и с бакалавър не щат- за по топлите места пишат- минимум магистър.....

Аз и затова ти казах - ако дават някои лев в Бг не се напъваи щото ще стане –изпусни питомното –гони дивото.
matanasov
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 7:46 am

Re: Няколко въпроса

Мнение от matanasov »

Абе нали знаеш кат те вземе крастата не пуска; та ти на какво викаш ниска заплата за Канада/Квебек
http://www.datravel.net" onclick="window.open(this.href);return false; - евтини самолетни билети до САЩ и Канада
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Няколко въпроса

Мнение от Kan_Tangra »

Защо не си направиш един експеримент.
99% от търсенето на работа става през интернет.
Просто започни да си търсиш работа в Канада, все едно, че си вече там.
Все едно, че имаш и документи и статут и СИН и всичко.
Можеш дори ако желаеш да си регистрираш монреалски номер.
Но не е необходимо. В над 50% от случаите желаещите контактуват с теб по мейл.
Всъщност, сега като се замисля отива към 100% първоначален контакт по мейл.
По телефон ти се обаждат, ако имате общи познати, правили сте интервю и се обаждат за 2ро и тн.
Сам виж кой ще те повика на интервю.
Последно за работа в ХП проверявах преди около 7г. Т.е. като пристигнах в Канада. Хем офертата беше 12$ на час (тогава не бяха чак толкова малко, колкото сега, но не бяха и никак много), и хем и не ме взеха.
Позицията беше мизерна, деск-хелп или не знам как се казваше. Май хелп-деск. Взеха разни пичове, току що завършили бак в Конкордия (един никак не лош университет).
Беше мас-интервю, имаше една голяма тълпа с желаещи, и те си направиха там някаква цедка.
Освен това офиса им беше през 9 магистрали в 10тата, зимата на -40 направо ми се отели вола. Беше 1те 10ина дена, още нямах кола, и направо ми се нагърчиха топките да висулкам по спирките.
След това имаше още един неуспешен подобен опит в една друга фирма, и тогава си казах "Ще се учи. Няма как иначе"
Но това е само за мен. Държа да подчертая, (защото има индивиди, които невероятно много се дразнят), че ученето изобщо не е задължително за големия успех. И трябва да си адски некадърен (като мен), за да ти се налага да учиш, за да успееш.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Няколко въпроса

Мнение от c200 »

За точки и имиграция не знам, но с това което описваш нямаш никакъв проблем в тукашното НР със стартова заплата 45-50К, което хич не е лошо за начало.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
matanasov
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 7:46 am

Re: Няколко въпроса

Мнение от matanasov »

c200 написа:За точки и имиграция не знам, но с това което описваш нямаш никакъв проблем в тукашното НР със стартова заплата 45-50К, което хич не е лошо за начало.
Принципно проверих в payscale за средна заплата на PMP сертифиран специалист за Монреал та ми изплю следните данни :
Average = C$72,949
Your Percentile = 6%

Аз принципно и на 40-50к в началото ще подскачам до небето, както и съм се подготвил да почна от по-ниско ниво - например IT Support/Application Management и т.н.; смятам че срамна работа няма
http://www.datravel.net" onclick="window.open(this.href);return false; - евтини самолетни билети до САЩ и Канада
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Няколко въпроса

Мнение от demococcus »

bp_de написа:Каквото беше –беше преди кризата ....
Тук Канада, повикване до САЩ.. ало!.. объркали сте честотата.. .ъъ тоест така де, форума. Барем континента сте уцелили, че имаше наскоро и от Англия дето обясняваха кое как е на пристигащи в Канада :)
Публикувай отговор