Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
sakrovi6te
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Ное 22, 2011 3:40 am
Местоположение: Пловдив

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от sakrovi6te »

Icoman написа:Благодаря на всички явили се на изпита за изказаните мнения и изчерпателната информация! Наистина ще ни е от полза. Искам да попитам, колко време учихте френски преди да се явите на изпита? Аз уча от 4 месеца на частни уроци и мислех да се явя на 28 юни, но се чувствам неподготвена и притеснена за това как ще се представя и се чудя дали да не отложа за септември. Моля посъветвайте ме, в предвид опита, който имате вече. Благодаря и успех в процедурата по емиграция :) !

Ами ние изкарахме А1.1 и А1.2 в Алианс Франсез. Това са 2Х3 месеца. Общо взето, смятам, че ако не се бях панирала така и не бях изключила - с тези си знания спокойно В1 на разговор го взимаш. Не е толкова сложно до В1, а и изпитващата помага - изчаква, задава въпроси, с които да ти помогне да я разбереш какво те пита, помага с жестове, за да ти покаже за какво иде реч. Въпросите са принципно 6 - по един за всяко ниво, като преди всеки въпрос ти казва за кое ниво е. Ако обаче отговориш кратко, ти задава допълнителни въпроси към основния, за да може да се запълни касетата от 15мин.
Изпратени/Получени в Монреал- 05.07.2012/09.07.2012
24022012
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 6:55 am

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от 24022012 »

borkoo написа:Ще си позволя да ви дам един приятелски и безплатен съвет.Не ходете по тези изпити да си харчите парите,ако освен не ви искат такъв от Монреал.
Искат ги от Монреал, разбира се. Вече са задължителни. Без сертификат за езика получаваш нула точки ;) И изобщо не стигаш до интервю.

Съкровище, може ли да те питам за тия 2 нива докъде стигнахте по учебниците на Кампус?
sakrovi6te
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Ное 22, 2011 3:40 am
Местоположение: Пловдив

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от sakrovi6te »

Кампус 1 само
Изпратени/Получени в Монреал- 05.07.2012/09.07.2012
Аватар
Icoman
Мнения: 265
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 3:05 pm

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от Icoman »

Има ли някой да планира да се явява на TCFQ в София на 28 юни 2012 г.? Аз имам такива намерения и мисля, че ще е от полза да обменим опит :) .
Документи Виена - 16.12.2011
Accusse - 20.04.2012
Вкл.в листа на чакащи интервю-11.09.2013
Интервю 05.06.2014- Успешно !!!Счупен принтер...Очакване на сертификати по пощата.
Получени!!!
Документи NS-09.07.2014
Медицински- 09.09.2015/25.09.2015
Аватар
misirosi
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Сеп 07, 2008 12:25 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от misirosi »

Здр., изобщо не съм съгласна с това мнение, че езиковия тест е излишен/ изказвам мое мнение, но смятам и че така помагам на другите, които не са много наясно/. За потвърждение давам тема за tcfq, в която е писал demococcus и много ясно и триизмерно е обяснил ползата от този тест. Който има желание може да я намери, да я прочете и да си направи своите изводи.
borkoo
последно предупреждение за БАН
Мнения: 166
Регистриран на: Пет Сеп 16, 2011 1:35 am
Местоположение: Montreal

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от borkoo »

misirosi

Това,че ти не си съгласна,не означава,че нямам право в това си твърдение.Не замесвай demococcus в цялата история защото на него му поискаха този тест от Виена,иначе го попитай дали щеше да си дава парите бъдева след повече от 1100 часа по френски в гимназията.Предполагам,че не си минала интервю защото,ако беше,щеше да ме разбереш за какво говоря.Тази процедура е скъпа и всеки от нас се лишава от нещо за да вземе заветната виза.И ако трябва да дам за двама души 200 лв за изпитна такса,100 лв за бензин още 100 за хотел и поне 50 за ядене по пътищата,само за да отида на някакъв тест за собствен кеф,е не мерси.Имам къде да ги вкарам тия пари.Но пак повтарям,това е лично мнение.И го изказвам защото във форума цари някаква заблуда,че ако не изкараш такъв сертификат,интервюиращият ще погледне много лошо на теб и едва ли не ще те върне.Е да ама не.На кебекуата въобще не им дреме за вашия тест и се интересуват от това какво им говорите и как комуникирате очи в очи с тях.Казвам го и за тези които им предстои подаване на документи и разбира се задължителен тест.И веднага давам пример.На тази сесия едно от семействата,което познавам лично отива със сертификат на водещия за Б2 от ИЧС.Обаче човека им намали нивата на езика и се шашнал как е възможно да дадат това ниво след като кандидата се представя толкова слабо и им го е казал.Както и да е хората минаха,но благодарение на търсените си занаяти,просто си събраха точките.В същото време с риск да се повторя,ние не взехме никакви езикови сертификати.Отидохме на интервю,поприказвахме си,човека ни поздрави за доброто ниво на езика,за което много се изкефихме,интересува се къде,как и колко време сме учили френски.Накрая в сертификатите ни вписа франкофони.Попита ни за езиков сертификат защото по думи на преводачката почити всички му носели ТСФК,но ние казахме,че не носим и това не го впечатли ни най-малко,нито пък го разгневи.Разбира се всеки сам си решава как и за какво ще похарчи парите си.
Аватар
misirosi
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Сеп 07, 2008 12:25 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от misirosi »

borkoo,

бях решила да не се впускам в такъв род "размяна на реплики" тъй като са крайно неприятни / поне за мен/. В тази тема беше дискутирано не само получаването на заветния сертификат, с какво "око" гледа на него интервюращия, но и опита, който получаваш от този изпит, защото тепърва ще ти предстои явяване на събеседвания за работа в Канада.И само за протокола - ходила съм на интервю, аз съм водещата.
kezos
Мнения: 54
Регистриран на: Вто Ное 15, 2011 3:04 pm

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от kezos »

Към всички явили се на тази дата, може ли да споделите опит, какво се е паднало, как протече самия изпит. Тук сме доста хора, ще се явяваме на 30.05 във Варна и малко от вашия опит няма да ни е излишен. Благодаря.
Док.за Виена-30.11.2011

CSQ-03.06.2013-по пощата
док.до Sydney(N.E.)-18.06.2013
Баркодове-26.08.2013
Покана за медицински-19.09.2013 (направени на 27.09.2013)
Покана за визи-18.11.2013
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от martatabs »

borkoo и misiros, не разводнявайте темата с излишни коментари, все пак темата не е за/против TCFQ.

borkoo, спомена че сте франкофони, тогава чети!

Това е от "GUIDE DES PROCÉDURES D’IMMIGRATION"-първи официален източник.
Depuis le 6 décembre 2011, tous les candidats du programme Travailleurs qualifiés qui souhaitent obtenir des points pour leurs compétences linguistiques en français (requérants et conjoints) et en anglais (requérants seulement) doivent joindre à leur demande d’immigration des attestations de résultats reconnues par le Ministère. Cette nouvelle exigence s’applique aux demandes reçues à partir du 6 décembre 2011.


Това пък е от "Demande de certificat de sélection – Travailleur qualifié"-втори официален източник.
Pour l’évaluation de vos compétences linguistiques en français (requérant principal et conjoint) et en anglais (requérant principal
seulement), joignez à votre demande une attestation de résultat d’un test ou d’un diplôme reconnus par le Ministère. Pour plus d’information, consultez la page Web http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... guistiques" .
<< Това линкче е третият официален източник!
Цитирал съм официални източници, така че следващия път не давай такива "добронамерени" съвети, при условия че хората са го написали!
24022012
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 6:55 am

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от 24022012 »

Досега рових назад в темите за TCFQ, има доста изписано за въпросте, които задават на говоренето, но нищо конкретно за слушането, освен че е трудно, в което не се съмнявам :D Имате ли спомен от какви теми бяха въпросите за слушането? Дали има теми, които често присъстват, макар и с различни въпроси - политика, пазаруване, училище напр.?
Мисля си, че ако някои теми са им важни и редовно слагат въпроси от тях, би било полезно да се подготвим повече по тях, да понаучим фрази, ключови думи :?:
Аватар
Jidja
Мнения: 250
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 7:11 am

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от Jidja »

Слушането е подобно на това в учебника ТСF. Не мисля, че има вариант да ви се паднат едни и същи текстове за слушане. Има най-различни вариации дори и да са подобни. Важно е да разбирате - ние поне сме се явявали три пъти и имаме по-голяма представа макар и да сме с б2ц1 :D първият път беше б1ц1 - слушането първия път ни беше почти на магия - след първите въпроси. От третия път чакаме резултати, но аз лично разбрах доста. Имаше само два въпроса с музики и шумове. Останалият шум е в самата стая- като например, момента в който тр. всеки да отгърне книжката на другата страница, близо до мен така прелистваха, че ми провалиха един въпрос и половина.

Не си знаем резултатите от третия път- но изпитващите казаха, че изпита е станал по-труден. Това ще го разберем по резултатите и по-специално на говоренето. Трябва малко повече да мислиш от преди, не всички въпроси са някакви общи, по които може да говориш общи приказки и не се повтарят и с всички от форума. Те пак могат да ти помогнат, да те насочат, но тр да можеш и свободно да си съставяш изречения. разбира се зависи и за какво ниво се борите.
Tish
Мнения: 261
Регистриран на: Вто Авг 30, 2011 9:01 am

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от Tish »

Ние ще се явяваме сега на 30 и 31 май във Варна.
Някак си частта за слушане не ме притеснява, със сигурност до 15 въпрос ще е горе долу разбираемо ( поне от учебника ги разбирам) а на останалите ще е тото :D Но като си предтавя устната част лошо ми става. Незнам как ще говоря с някой на френски,както знам и какво теми има , то на родния език не знаеш какво да кажеш да не говорим за френски.
Исках да питам, по принцип тези 15 минути стигат ли за 6 въпроса? За Б1 достатъчно ли да се говори по първите въпроси и например да се откажа от последните 2, ако виждам че ми затрудняват много?
Има ли вероятност въпросите да се повтарят? Имам впредвид ,тези които са зададени на 30 май да се повторят и на 31??
Tish
Мнения: 261
Регистриран на: Вто Авг 30, 2011 9:01 am

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от Tish »

между другото имам един въпросник, немих в един чужд форум доста е подробен, въпросите са според нивата. Ако някой иска мога да го пратя :)
Аватар
Jidja
Мнения: 250
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 7:11 am

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от Jidja »

Преди всеки въпрос ти казват- следва въпрос за Б1..... и т.н. Според зависи колко говориш на първите въпроси времето може д не ти стигне за въпрос за Ц2 например.
Но не може на А1 да говориш 5 мин. :D -те те прекъсват..
Но може на въпрос за А2, Б1, Б2 да говориш, колкото можеш - докато имаш възможност - тук може и да си поизмисляш :), защото не се знае за Ц1 какво ще те питат- дали ще го разбереш и от там дали на бг ще си измислиш бързо отговора :)
Аватар
Jidja
Мнения: 250
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 7:11 am

Re: изпит на 26.04 TCFQ

Мнение от Jidja »

Преди всеки въпрос ти казват- следва въпрос за Б1..... и т.н. Според зависи колко говориш на първите въпроси времето може д не ти стигне за въпрос за Ц2 например.
Но не може на А1 да говориш 5 мин. :D -те те прекъсват..
Но може на въпрос за А2, Б1, Б2 да говориш, колкото можеш - докато имаш възможност - тук може и да си поизмисляш :), защото не се знае за Ц1 какво ще те питат- дали ще го разбереш и от там дали на бг ще си измислиш бързо отговора :)
Публикувай отговор