Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
joroalaska
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 10:45 am
Местоположение: Къде ли не, но за сега в Монреал...

Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от joroalaska »

Здравейте, ще се радвам да споделите какви могат да бъдат първите стъпки на новопристигналите в Монреал, които владеят аннглийски и искат да се развиват с него.

Имам предвид, работа, образование и място за живеене.

Моля да ми спестите отговори от сорта като не знаете френски защо идвате в Квебек, макар че сигурно и такива ще има.
Искаме да живеем в 'aнглийски' квартал, да ходим на курсове по английски и да учим и работим с английски до момента, в който вземем дипломи и квалификации (дай боже да стане) и след това Québec au revoir! -Welcome to Canada!

Ще съм благодарен на всички които споделят опит и дадат съвет. Убеден съм че тази тема може да е доста полезна на много хора и сега и във бъдеще.
Последно промяна от joroalaska на Съб Фев 11, 2012 10:58 am, променено общо 1 път.
Price is what you pay. Value is what you get
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Манреал

Мнение от ablood »

Със съседите отляво/отдясно/отпред и отзад си лафим само на английски(въпреки, че единият е с фамилия Montpetit). Двамата по диагонал са върли квебекари, ама и те от уважение ме заговарят на развалено англе.

Френски говоря само с 10% от клиентите си и с учителките на децата ми (там няма мърдане).
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Манреал

Мнение от UnHoly »

Това митично място "Заглавие: Пътеводител На Англоговорящия в Манреал" като какво ще дойде? Пресечна точка на Манчестър с Реал (Мадрид) ли? :D
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Манреал

Мнение от Kan_Tangra »

Учиш в Конкордия или МакГил,
специалност компютър сайънс.
После работиш по специалността.
Необходимия френски е 0.

Но пък не всеки го може.
Изобщо, хубаво е човек предварително да си прави сметката какво да прави. Щото иначе заминава за Алберта. (каквото и да означава това...) ;)
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
joroalaska
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 10:45 am
Местоположение: Къде ли не, но за сега в Монреал...

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от joroalaska »

Интересно ми е също има ли безплатни курсове по английски ESL както в другите провинции за новопристигналите - LINC , защото аз поне не намерих. Ако се готвиш сериозно за покриване на ниво език и след това започнеш да учиш различни ли са цените от френския и френските програми и специалности. Ограничават ли те от страна на стипендии и т.н. на езиков принцип. Това мисля че е важно защото Kвебек мисля че печели точки с цената на образованието.
Price is what you pay. Value is what you get
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от UnHoly »

Задай поне един конкретен въпрос, защото с тия неясни искания рискуваш много безцелни отговори!
За начало можеш да кажеш какви специалности те интересуват (инженерство, психология, химия и т.н.) и на какво ниво (колеж, университет), че да тръгнат да валят мнения. Иначе ако искаш да учиш на английски, нямаш проблем да не знаеш бъкел френски. Плесваш към документите за кандидатстване един сертификат TOEFL iBT и се записваш щастливо да учиш в англофонски университет. Разлика в стипендията мисля че няма, ако се предполага да ползваш програмата на правителството http://www.afe.gouv.qc.ca/en/index.asp"
Напълно безплатни курсове по английски няма.
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от Ninushevi »

Темата е интересна. май досега не съм попадал на подобно питане и смятам, че наистина ще бъде много полезно да се споделят конструктивни мнения. Аз също съм основно англоговорящ(английска гимназия и 1 г. учител по англ.), но съм сериозно амбициран да докарам и френския на нивото на английския си в най-лошия случай. На мен ми е любопитно доколко добре може да се впише в пазара на труда човек, който владее и двата езика на добро ниво в Монреал и има ли някакъв смисъл да търси бъдещето си в друга провинция в този случай. Поне на този етап имам намерения да уча в Конкордия(дай Боже) и след това по възможност да си намеря нещо по-квалифицирано за работа. Тука идва питането необходимо ли е да е непременно computer science, или и други специалности биха се котирали добре? Относно курсовете по английски-май са платени в Монреал, но не съм много сигурен, ще го разбера там. за англоговорящите квартали не знам как е, бих живял в такъв ако си заслужава, но поне известно време със сигурност няма да се случи това, защото нашите близки живеят във френскоговорящ. Та както написах в началото, всякакво конструктивно инфо по въпроса и било от голяма полза!Това е от мен! Благодаря и поздрави! :))
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
joroalaska
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 10:45 am
Местоположение: Къде ли не, но за сега в Монреал...

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от joroalaska »

UnHoly написа:Задай поне един конкретен въпрос, защото с тия неясни искания рискуваш много безцелни отговори!
Веднага ставам конкретен. Аз съм бакалавър и магистър финанси от България, имам една година в Английски колеж и два сертификата Cambridge CAE (grade C) и Anglia Proficiency( >80%). Искам да уча или нещо от което ще ми признаят повече години, най-вероятно пак финанси счетоводство или ако започна отначало ще е Computer Science или Mathematics. При моето момиче магистратурата е същата, а бакалавърската е мода или да кажем Art, като английският и е малко по слаб, но определено далеч по-добър от френския, макар че на нея дължим, че ще летим за Канада.

Що се отнася до първоначалната работа, имаме опит и прекрасни препоръки от USA(хотел, рибна фабрика, старчески дом).
Price is what you pay. Value is what you get
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от Koko »

joroalaska написа:
UnHoly написа:Задай поне един конкретен въпрос, защото с тия неясни искания рискуваш много безцелни отговори!
Веднага ставам конкретен. Аз съм бакалавър и магистър финанси от България, имам една година в Английски колеж и два сертификата Cambridge CAE (grade C) и Anglia Proficiency( >80%). Искам да уча или нещо от което ще ми признаят повече години, най-вероятно пак финанси счетоводство или ако започна отначало ще е Computer Science или Mathematics. При моето момиче магистратурата е същата, а бакалавърската е мода или да кажем Art, като английският и е малко по слаб, но определено далеч по-добър от френския, макар че на нея дължим, че ще летим за Канада.

Що се отнася до първоначалната работа, имаме опит и прекрасни препоръки от USA(хотел, рибна фабрика, старчески дом).
С риск да разбудя духовете, но моят съвет е - ориентирайте се към Торонто или Калгари.
Ако искаш да работиш в областта на финансите или счетоводството, без доучване няма да стане, а от друга страна - има няколко различни професионални програми, които са направени за хора които работят, а ученето е като допълнение, но това не значи че се учи малко или че трябва да се подценява. За компютърните специалности - оставям на компютърните специалисти да кажат какви са вариантите.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от UnHoly »

Ако ще учите, без значение какво - срока за записване за учебната година 2012/2013 е 1 март 2012.
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Аватар
joroalaska
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 10:45 am
Местоположение: Къде ли не, но за сега в Монреал...

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от joroalaska »

UnHoly написа:Ако ще учите, без значение какво - срока за записване за учебната година 2012/2013 е 1 март 2012.
За съжаление така е, но какъвто ни е късмета.

А за първоначална неквалифицирана работа с английски само какво ще споделите, лесо ли е трудно ли е, отнема ли повече време? С една дума ако човек не се надява на социал и му се работи по американски трябва ли да се притеснява че не говори френски.
Price is what you pay. Value is what you get
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от Kan_Tangra »

Конкордианците ще ви приемат документите в повечето специалности и до края на май и до края на юни. А ако много им се примолите, може и по-късно. Те са добри души. Не сноби, като мкгил.
Разбира се, говорим за отворени специалности. Където не се съревноваваш за бройка и бройките не са заети.

Разбира се, по-добре е да комуникирате предварително с тях и да приготвите каквото трябва. Понякога се налага да се иде лично до българския университет, където си учил и да се приготви подробен конспект. След това университетът да го прати в Канада.
Ако случайно не извършват тази услуга, университетът го запечатва в плик с печати, а вие го пращате до Канада.
Само не мога да си спомня добре превод на английски ли се пращаше или оригинала на бг.
И в 2та случая, ти после лично ходиш в университета с легален превод (т.е. държиш и на бг и на анлг език в ръцете) и се виждаш с човек, който ще решава дали да те приеме.

Друго, част от приемната процедура е да се държи изпит по англ. Преди беше по избор или официален резултат от тоефл, или изпит на университета. Изпита на университета е 20$. Т.е. по-евтино. Но пък ако рискувате да изтървете записването за годината, по-добре да си приготвите тоефл резултат от бг. Изпитите, които провежда университета са на опрделени дати, и ще трябва да проверите дали няма да ги изпуснете.


Стипендията и заема могат да се уредят чак август (това даже е нормалния месец), а няма проблем и да е септември, откомври (за закъснели). Пак ти привеждат всички пари, но със закъснение.

Математика, чиста, може би не е много добра идея. Единствено става за преподаване. А в училище нямаш право да преподаваш, освен ако не си учил 4-5 години бак. Остава колежанско и университетско ниво. За което шансът не е голям.
Актюриалната математика е с бизнес насоченост и заплатите са 100-200к. Но говорим за сериозно ниво статистика. Определено не е за всеки. Трябва да си бил някакъв супер гений. Да си ходил на състезания по математика, и изобщо солидна подготовка. Дори елитна математическа гимназия не ти гарантира, че ще се оправиш с изпитите и материала.
И една друга подробност. Напливът за тази специалност е огромен, от местни кадри. Бройката е ограничена и шансът да ви приемат е много малък. Отделно се искат мотивационни писма и съчинения на тема, защо искам да стана актюриален математик. И защо съм толкова добър, че да ме приемете.

Комп сайънс не е нищо супер специално. Питаше се за варианти, където се оправяш само с английски. Това е може би най-очевидния. В сферата се работи почти изцяло на английски. Заплатите не са лоши. И лесно се намира работа.
Лесно се влиза, но трудно се изкарва. Отново трябва да си солиден с математиките и логиката.

Общо взето, по лично мои, субективни и скромни наблюдения, като изключим лекари, зъболекари и адвокати има 2 популярни течения при висшето образование и професии. Едните са инженерните, където без перфектни езици можеш да се оправиш, но се иска мислене и логика. Другите са повечето разновидности на икономика, където без много мислене ще се оправиш (пак сравнително казано), но пък се искат много добри езици.
Под много добри, да се разбира минимум езикова гимназия. А понякога и повече. Има сума дебели тухли, които трябва да се четат. След това презентации пред публика се правят редовно, групови проекти и тн.
Изобщо, висше в Канада изобщо не е същото, както висше в България. Разликата е от земята до небето.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
joroalaska
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 10:45 am
Местоположение: Къде ли не, но за сега в Монреал...

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от joroalaska »

А каква е финансовата цена ако започнеш да учиш отначало, Computer Sciense. Ще можеш ли да работиш докато учиш, обикновена работа разбира се и като завършиш колко ще има да връщаш?

И още нещо ако не се лъжа Kan_Tangra също си с икономическо образование- на теб признаха ли ти нещо като започна да учиш Computer Sciense и трябваше ли ти академична справка?
Дипломите от средното имат ли значение и да си ги преведем ли и тях? А що се отнася до математиката ако не бяха отчайващи перспективите в България сигурно щях да съм я завършил, сега са минали 10 години и не знам каква ми е формата но информацията, която ми даде е доста интересна.

Жалко е че в България в университета учим много често нещо което не ни влече, след това поради обстоятелствата, не го работим, по студентските бригади ставаме специалисти по всичко, а като стана време да идваме в Канада си казваме ееех да бяхме станали инженери.......

Ама това е дълга история, ще се действа според обстоятелствата и възможностите и най вече по правилата на мястото, където живеем.
Price is what you pay. Value is what you get
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от Kan_Tangra »

Акад справка едва ли не винаги. Може би само в изключения може да я прескочиш.

Диплома за средно не трябва изобщо. Взимат дипломата от висшето.

Финансово сега не знам как е. Грубо, около 1500$ за семестър за около 4 курса. 12-15кредита.

Някои хора учат и работят, но според мен е почти невъзможно.
Има различни типове обща работа. Някои са крайно уморителни и все трябва да си на крак и все нещо да работиш.
Други изискват главно присъствие. На тях можеш да четеш по лекциите си нещо, докато работиш. Разни секюрити, нощни смени. Или пък места, където се проверяват пропуски. Места, където не са оживени.

От икономиката ми признаха 3предмата. 9 кредита. По думите на приемащия, можело да ми признае и повече, но не ми трябвали. Толкова ми бяха избираемите предмети в програмата. Нямаше застъпване на предметите.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
joroalaska
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 10:45 am
Местоположение: Къде ли не, но за сега в Монреал...

Re: Пътеводител На Англоговорящия в Мoнреал

Мнение от joroalaska »

Добре де все пак като не работиш трябва да вземеш заем и въпроса беше като вземеш дипломата и поемеш да си търсиш късмета колко пари ще има да връщаш грубо казано разбира се?
Price is what you pay. Value is what you get
Публикувай отговор