Шест години вече в Кебек, Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Пумпи, явно не сме на една и сьща вьлна. Ти ми говориш за зьболекари, а те са частници и те обгрьщат с внимание. Между другото, един пьт ми се наложи да ходя по спешност при моят сьболекар и чаках около 5 минути докато ме приеме.

Ти ми даваш отделни примери. И аз мога да ти дам пример за дете лекувано от лекари специалисти психолози, педиатри и логопеди от болницата Сен Жустин две години поради забавяне в говора и най накрая някой по светнат открива, че проблемьт е в мозьчен тумор.

Слушай сега. В спешното отделение в една клиника лекарят седи с теб, при пьрвичен преглед, между 5 и 8 минути. Гледа гьрлото, ушите и слуша гьрдите, понякога взимат и крьвното. 99% от чакащите са с грип или инфекции, които са очевадни. Лекарят няма време да открива разни вьтрешни болести, които не са ОчЕВАДНИ. Даже и той самият ти казва да ходиш пак до спешното ако симптопмите не спаднат. Значи и той самият не е много сигурен в диагностиката.

Пак повтарям : Зашто тази процедура да не може да я прави една медицинска сестра или аптекар, които са били формирани за елементарни болести? Не мисля, че им трябва много мозьк за да ти кажат да видиш лекар ако след три дена симптомите не намалят или пьк да видят разни очевидни болести. Болестите които изискват по сериозен преглед, докторьт в спешното отделение няма как да я открие при пьрвият преглед който трае най много 10 минути.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pumpy »

Omega3 написа:Пумпи, явно не сме на една и сьща вьлна. Ти ми говориш за зьболекари, а те са частници и те обгрьщат с внимание. Между другото, един пьт ми се наложи да ходя по спешност при моят сьболекар и чаках около 5 минути докато ме приеме.

Ти ми даваш отделни примери. И аз мога да ти дам пример за дете лекувано от лекари специалисти психолози, педиатри и логопеди от болницата Сен Жустин две години поради забавяне в говора и най накрая някой по светнат открива, че проблемьт е в мозьчен тумор.

Слушай сега. В спешното отделение в една клиника лекарят седи с теб, при пьрвичен преглед, между 5 и 8 минути. Гледа гьрлото, ушите и слуша гьрдите, понякога взимат и крьвното. 99% от чакащите са с грип или инфекции, които са очевадни. Лекарят няма време да открива разни вьтрешни болести, които не са ОчЕВАДНИ. Даже и той самият ти казва да ходиш пак до спешното ако симптопмите не спаднат. Значи и той самият не е много сигурен в диагностиката.

Пак повтарям : Зашто тази процедура да не може да я прави една медицинска сестра или аптекар, които са били формирани за елементарни болести? Не мисля, че им трябва много мозьк за да ти кажат да видиш лекар ако след три дена симптомите не намалят или пьк да видят разни очевидни болести. Болестите които изискват по сериозен преглед, докторьт в спешното отделение няма как да я открие при пьрвият преглед който трае най много 10 минути.
Виж сега, за тумори в мозъка, сигурно всеки може да даде пример, но това се случва много ПЪТИ по-рядко от прости настинки и сополи, така че не е показателно за определена дискусия.
Защо медицинската сестра не може да диагностицира ти написах по-горе. Ако е въпрос да видиш лекар след три дни, това видимо и ти можеш да си го кажеш. А защо да не отидеш в първата walk-in-clinic, да си прегледаш сополите и да си вземеш рецептата ??? Отнема около 30 до 60 минути. Аз лично съм го правил, когато е следобяд и неми се чака до другия ден да ме види моя си ми лекар, или в дни, когато той не работи.

В Канада и лекарите и зъболекарите са частници. Аз ти давам примери, които са често срещани, достатъчно лесни за разрешаване и при които грешната диагноза и лечение са най-леката степен - неприятни и болезнени последствия.

Ако пак се върнем на примера с таксиджията пилот, аз нямам нищо против ако той се справя отлично в 99% от случаите, но определено не искам да ме лети в останалия 1% от случаите, защото и там става дума за здравето и живота ми....И понеже не знам кога ще е този 1 %, предпочитам да си плащам на компании с реноме и история да ме летят техните пилоти....
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Аблуд, не става вьпрос за оплакване от даньци, а от това какво получаваш в замяна и как се харчат парите.

Ти живееш в Лавал нали? Скоро четох в един лавалски вестник, че чистенето на сняг на пожарникарските кранове струвало по 400$ на кран за една зима. По принцип чистенето на снегьт около краньт трае около 2 минути и е извьршено от един тракторист. Да речем че има 20 зимни бури, което е преувеличено доста, това значи 40 минути на кран.

Сменянето на пейките по парковете струвало по 3000$ на пейка. Такива пейки се продават по 600$ в Роната. 2400$ за работа и други разходи ми се струва обир.

Вьпреки тезу абсурди, аз си спя спокойно. Но трябва да се знае, че парите които ние даваме от нашият труд, често са харчени нехайно и индивиди забогатяват.
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от John Smith »

ablood написа:Мдааааа. И в нашето четиричленно семейство, като включим щедрите детски данъците едва ли надвишават 10%.
Щедрите детски говорят за относително ниски доходи, което обяснява донякъде ситуацията.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pumpy »

crusader написа:
pumpy написа: Това последното е реален въпрос, към нереален субект от форум и очаквам отговор за да продължа да дискутирам....
Ха, сега и нереален съм бил. Колко пъти си ме виждал та знаеш че съм нереален :lol:
Виж сега, аз съм регистриран и пиша в този форум от 2003 и имам повече от 3000 мнения. От опит през годините съм научил, че дискусията с анонимни субекти, с 20 мнение и регистрирани от вчера не водят до нищо положително в дълъг план.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pumpy »

John Smith написа:
ablood написа:Мдааааа. И в нашето четиричленно семейство, като включим щедрите детски данъците едва ли надвишават 10%.
Щедрите детски говорят за относително ниски доходи, което обяснява донякъде ситуацията.

Това е заблуда. Имам колега дентален хигиенист в Монреал. Момичето работи за 35 кинта на час, което си е 70к годишно, НО понеже има 9 деца, над между 12 и 28 часа седмично и се връзва едно и също, поради намаляването на детските със всеки долар, който изкара над 12 часа седмично. Е тя е преценила да работи 12 часа на седмица и да си стои с децата, а държавата да и плаща другите 16 на седмица под формата на детски. Това значи ли че доходите й са ниски ????
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Пумпи, дай някакви обшти координати кьде живееш. На северният бряг от Монтреал, кьдето живея аз най краткото ми чакане беше от 4 часа сьс зверски болки с гьрлото и с 39.5 от които 3 часа бяха пред клиниката на -20.

Случвало ми се е до сега три пьти да обикалям следобядат с детето по всичките клиники в региона и винаги са ми казвали, че няма места и да се явя сутринта, колкото се може по рано, ако искам да хвана доктор.

Сега я знам далаверата. Отивам в пет сутринта пред клиниката (дьжд, сняг, седиш отвьн) и чакаш да я отворят и да си от пьрвите там.

Бих се радвал ако само в моята зона е така, но като гледам по телевизията явно не сьм само аз от тия които е висял на -20 с яка температура 3 часа пред една клиника преди да я отворят.

Мерси за обясненията, но не можа да ме обедиш. Така или иначе това за което ти говорих аз вече се практукава на много места. А примерьт с самолетите е напьлно неуместен. Гнойно червено гьрло е нешто е очевидно, карането на самолет, сьмнявам се.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pumpy »

Omega3 написа:Пумпи, дай някакви обшти координати кьде живееш. На северният бряг от Монтреал, кьдето живея аз най краткото ми чакане беше от 4 часа сьс зверски болки с гьрлото и с 39.5 от които 3 часа бяха пред клиниката на -20.
На Сент Катрине е Гий има една клиника където съм чакал около 60 минути. На метрото на Лонгьой съм чакал около 30 минути. В спешно на западния остров съм стоял 8 часа с изкълчен глезен и сутринта си тръгнах сам - тоест някакси ме бяха излекували и без да ме види доктор, явно е и нямало защо де...

Аз предпочитам да ме лекува някой, за който гнойното червено гърло е нещо повече от очевадно, лични предпочитания....
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Та Пумпи, ще обобщя и ще прекратя тоя спор.

Когато детето е болно, единственият начин да видим лекар е следният. Отивам в 5 сутринта пред най близката клиниката с картата на детето (вече има най малкото двама човека там) и чакам навьн до 8 докато отворят. Секратарката взима картата на детето и ми казава горе долу часьт в който докторьт ще може да я види. Аз се обаждам в кьщи и казвам на жената да дойде с детето на уреченият час. Прегледьт трае 5, 10 минути който включва гледане на гьрлото, ушите и гьрдите и редовният вьпрос за алергиите. Така стават тук нещата кьдето живея аз или другият вариант е болницата.

Не мисля, че има една единствена компания в светьт която си позволява да третира клиентите си по такьв начин. Да, аз сьм клиент на здравната система, защото плащам даньци, които ще се увеличават все повече.

Казано честно, очаквах повече в това отношение от една от най развитите страни в света.
Последно промяна от Omega3 на Съб Яну 08, 2011 7:31 pm, променено общо 1 път.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Мерси пумпи за коордонатите. Засега нямам намерение да се местя и ще го преживея два, три пьти годино да вися пред клиниката. Дай боже да е само толкова.

И аз имам спомените, че в клиниките в кот де Неж чакането беше разумен период от време.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

Omega3, на мен ми се струва, че има и нещо друго като причина, освен липсата на лечебни заведения в близост. Това за мен е несериозно основание, при положение че островът се прекосява за 30-60 мин. от единият до другият бряг.
Аз като проучвах възможностите за получаване на медицинска помощ, си определих един доста широк участък - от северният до южният бряг между Ст. Лоран и Пий IX. Звънях и ходих на място за да видя условията за прием в лечебните заведения, на които се бях спрял и после една част от тях ползвам и до днес. Според времето, в което искам и ми е удобно или в което се налага да отида на преглед, ако състоянието на детето ми се стори по-сериозно т.е. според случая или си вземам ранде-ву за същият ден по телефона, или отивам на място. Записал съм дъщеря ми и има досие в една болница , една клиник-фамилиал (с възможност за ранде-ву по телефона и без такова след 17,00 ч. всеки делничен ден), една груп-фамилиал (това е личният лекар) за в събота и неделя и две близки клиники за всеки случай. В последните две също не можеш да вземеш ранде-ву по телефона, а трябва да отидеш и чакаш на място.
Никога не съм държал да има собствен педиатър и дори на педиатър изобщо. Търсил съм само омнипратисиени, които приемат и деца и толкова. До ден днешен не съм стъпвал в който и да е юржанс (пази Боже!) и не ми се е случвало никъде да чакам повече от час-два за преглед. За случаите с уговорено ранде-ву не говоря, там ни приемат в уреченият час.
И затова винаги се чудя как хората могат се бутат в тези юржанси и да чакат 6, 8, 12 ч. и повече, или пък пред кабинети на специалисти педиатри. Това за мен си живо безумие или каприз някакъв, който не проумявам.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Линко, аз не живея в Монреал, само работя там. Аз живея на северният бряг, тоест в един от градовете разположени по край магистрала 640. ПО разговори които сьм имал сьс сьседи тук, няма такьв който да се надява да се яви в една клиника в 11 часа сутринта и да има щанс да бьде прегледан от доктор в сьщият ден. Случвало ми се е сутрин да сьм се обаждал вьв всичките местни клиники и винаги са ми казвали, че нямат места за деня.

Монтреал или Лавал са варианти, които все още не сьм пробвал. Дали е каприз това или не, трудно ми е да определя. Засега винаги сме имали вьзможност да чакаме до следващият ден и да си запазим място ходейки рано да кибичим пред клиниката.

Досиета имаме в три клиники и чакаме за омнипратисиен от три години вече.
Аватар
Дякон Игнатий
Мнения: 1520
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:47 am
Местоположение: DIX30,QC,CANADA

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Дякон Игнатий »

Към всички недоволни от живота и условията в Кебек и Канада:

Моля Ви хора час по-скоро си купете билет и се товарете на самолета за Бг-то.
Никой не ви е викал тук насила.Никой не ви е виновен за нищо.
Спрете да драскате простотии по форумите , а си намерете свястна работа ,или въобще работа.


Само да спомена ,че и аз живея тук вече 5 години и за Бг не ща и да чуя. Тук ми е екстра.Има дупки-имам си SUV.
Имам нужда от доктор-чакам си като кибик ( е ,и), пие ми се "Bushmills" 10 years old - отивам и си купувам, ядат ми се "мазни банички с бозица" .....
хващам самолета и право за Бг-то...............
и т.н. и т.н.............




Само 8 милиона души имат щастието да живеят в България, всички останали хора на земята нямат това "щастие"..........
НАПРАВИ НЕЩО ЗА РОДИНАТА-ЕМИГРИРАЙ
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от crusader »

Дяконе, тя твоята стана "къде го чукаш, къде се пука" и "въпросът за краставицата".
Хората са недоволни от определени аспекти на живота в Канада / Кебек ти ги пращаш да си ходят в Бг.
Ами нестните, които са недоволни от същите тези аспекти къде ще пратиш ? На Марс ли ?
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

Като казах "каприз" нямах предвид твоят конкретен случай, Omega3. Твоето е личен избор на място за установяване. И този избор си е имал своите основания и приоритети при избора. Сред тях е ясно, че не е бил наличието и броят на лечебни заведения в района.
Но не е нормално сега да изкарваш на преден план проблем, който не е бил предвиден при установяването или е преценен като маловажен. И още повече да обобщаваш и даваш оценка на цялата здравна система в Квебек на база на частният ти случай.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Публикувай отговор