Символ на българската нация

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
abozhilov
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Юли 19, 2010 9:34 am

Re: Символ на българската нация

Мнение от abozhilov »

@ivandaman силно противоречив пост и ще спомена най-голямото противоречие.

Не си задължен да обичаш мястото на което си се "пръкнал" но в същото време си задължен да бъдеш достоен син/дъщеря. Нима си имал това право да избереш родителите си, които задължително трябва да обичаш и да бъдеш достоен в техните очи?

Мястото на което сме се пръкнали почти винаги автоматично го прави наша родина. Наша родина защото на това място сме преживели онези невинни мигове, които не могат да се повторят на никое друго място. Мястото на което си казал за първи път "Мамо", мястото на което си изричал родната азбука, мястото на което за първи път си тупнал на земята, мястото на което си преживял първите си душевни и любовни трепети.

Това място не е задължително да бъде хубаво или приветливо.
Това място е уникално с това че ти дава правото на бъдеш човек. Дава ти свободата да се развиеш в посоката, която желаеш. Това развитие или деградацията която ще претърпи даден човек не зависят от родината. Родината просто ти дава свободата ти сам да си избереш какъв да си.

Точно заради тази свобода трябва да се уважава родината. Да се уважават и хората които са се борили за да може това място да даде свободата на следващите поколения след тях.

Имаше една статия в която автора си избираше втора родина. Родина в която да намери душевния си покой. Това със сигурност обаче не е родина. Това е просто мястото на което ще намери спокойствието. Родината винаги ще си остане закодирана в нас и където и да сме, спомените ни за родината са неизбежни. Дали ще бъдат хубави или лоши зависи от ценностната система на дадения индивид. Със сигурност обаче опитите за заличаването на родината са наистина жалки. Това са вътрешни борби, които водят до обезкореняване.

Родината стои в основата на ценностната ни система, в основата на нашето развитие и мисля че заслужава своето уважение и любов. Тази родина е оставила завинаги белезите си върху нас както и ние върху нея. За това не смятам някога през живота си да се срамувам от моята родина. Тя е такава каквото трябва да бъде.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Символ на българската нация

Мнение от ivandaman »

Божилов,

1. говорим за две напълно различни неща.. Аз за криворазбраната национална гордост а ти за уважението към родината и нейният принос във формирането на личноста..

2. С някои неща от последният ти пост съм съгласен, с други не толкова а трети не ме интересуват...

3. Забелязах че думата "пръкнал" ти бърка в ...... ок ... мозъка макар че по инерция щях да напиша нещо друго.. Ако ще се пенявиш ня някой заради тази дума прави го на човекът който я е употребил а не на мен защото ме караш да се чувствам като "жертва на интрига".. :)
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Символ на българската нация

Мнение от roumensp »

abozhilov, нещата относно родината не винаги са толкова прости.

Моят син има 2-ма български родители, роден е в САЩ, и понастоящем живее в Канада.
Езикът, на който е проговорил е български, но никога не е ходил в България. Роден е в САЩ, но там е живял само 2 години, след това - в Канада (5 години).

Според теб коя е неговата родина ? САЩ, защото е роден там ? България, заради родителите и майчиния език ? Или Канада, защото живее тук и съзнателните му спомени започват тук ?

Мисля че мнението на ivandaman е напълно актуално за случаи като тоя.
Според мен, в съвременното "отворено" и глобализирано общество, понятието "родина" ще започне да девалвира и постепенно да губи стойността си.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Символ на българската нация

Мнение от MrGeek »

abozhilov написа:Това място е уникално с това че ти дава правото на бъдеш човек. Дава ти свободата да се развиеш в посоката, която желаеш. Това развитие или деградацията която ще претърпи даден човек не зависят от родината. Родината просто ти дава свободата ти сам да си избереш какъв да си.
Чудя се дали горните глупости могат да бъдат разумно приложени към двадесетината милиона нещастни севернокорейци например (и не само към тях)? Как тяхната родина им "дава правото" да бъдат хора и им осигурява "свободата" да бъдат такива, каквито искат, а божилов?
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Символ на българската нация

Мнение от ablood »

Съгласен съм с Гийк. Аз съм роден и израстнал в тоталитаризъм, който определено не ми даде свобода да се развивам в посоката, която желаех.
Този тоталитаризъм не беше изцяло вносен. Идеята да, но тази идея бе приета и успешно наложена, така, че си беше абсолютно българска и родна.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Символ на българската нация

Мнение от anxeli »

Родина, сине, ко да прайш ? :rofl:
Нали го знаете този виц, в Англия никой не го знае. Братовчетка ми живее в Лондон и се опитала да ги разсмее с него, а и да обясни защо през 2-3 месеца, през снегове и вулканична пепел тръгва за София, но никой не се засмял. Дебили са това, не нация :D, не разбират балканския хумор.
Това трудноможе да се опише, просто е част от нас. Моя син се е пръкнал тук преди 6 години, но вече 4 пъти е бил в бг. И е част от него също. Искам да си има свои собствени спомени и мнение за бг, а не празни приказки от нас.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Символ на българската нация

Мнение от myhata II »

Твоя син вече е канадец и не му дреме за бгто,накрая нещата ще свършат така,ти ще си заминеш в бгто а той ще си остане завинаги в Канада :!:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Символ на българската нация

Мнение от anxeli »

Стига бе мух, що пък да не си идвам зимата на парно тук :) ?
Лятото в Бойково естествено, ще правим кръчма "Канадците", наминавай като се пенсионираш ;) ...
Циганите - на Сатурн !
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Символ на българската нация

Мнение от apple »

Това място е уникално с това че ти дава правото на бъдеш човек. Дава ти свободата да се развиеш в посоката, която желаеш. Това развитие или деградацията която ще претърпи даден човек не зависят от родината. Родината просто ти дава свободата ти сам да си избереш какъв да си.
Това изказване прилича на идеологическа пропаганда и няма нищо общо с действителността. Тук нямаш избор да бъдеш различен, тук просперитета е свързан с това да се научиш да бъдеш еднакъв с останалите. Уравнивиловката беше основна цел на социализма само дето не важеше за комунягите висши членове на БКП. Днес модела е пренесен - ако си член на актуалната управляваща партия/коалиция и си достатъчно гъвкав в гръбнака и езика успяваш да си добре устроен в рамките на мандата, а според размера на кражбините и след това.
За това не смятам някога през живота си да се срамувам от моята родина. Тя е такава каквото трябва да бъде.
abozhilov, сигурен ли си, че такава трябва да бъде? Природата, климата, флората и фауната /вече само в ограничени райони :( / и някои хора са уникално красиви и автентични, но родината е всъщност и сбърканата държава със сбъркания си обществен договор, с който ни задължават да спазваме конституция и закони обслужващи частни интереси и по никакъв начин правата, които уж са конституционни не са възможни за ползване. Властта тук винаги е свъзана с узаконен грабеж и е средство за придобиване на привилегии. От тази гледна точка БГ е реализирана клептокрация. И аз не се срамувам, а негодувам срещу това! И не смятам, че такава трябва да бъде, а ти? :?:
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Символ на българската нация

Мнение от ivandaman »

Шшшт... Ябълке не му разбивай "Pipe Dream" Утопията ...

Той явно живее в друга държава... А за младо момче за каквото се представя звучи точно като параграф от учебник за първи клас от началото на 70те години..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Символ на българската нация

Мнение от roumensp »

abozhilov написа:За това не смятам някога през живота си да се срамувам от моята родина. Тя е такава каквото трябва да бъде.
Донякъде Божилов е прав. Наистина "тя е такава каквото трябва да бъде", защото българите сами са си я направили такава, по тяхно желание, и си я заслужават. Аз също не се срамувам от нея, просто я напуснах, защото явно моят вкус не съвпада с тоя на повечето българи. :wasntme:
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Символ на българската нация

Мнение от ZanzibarHero »

ablood написа:... Аз съм роден и израстнал в тоталитаризъм, който определено не ми даде свобода да се развивам в посоката, която желаех.
Този тоталитаризъм не беше изцяло вносен. Идеята да, но тази идея бе приета и успешно наложена, така, че си беше абсолютно българска и родна.
Абсолютно НЕ Е ТАКА!!! Характерно за Съветския модел на управление е това, че той се налага във всички страни като КОПИЕ на практиките на СССР, а не като идеология или теория, която всеки може да интерпретира и развива. Всяка страна, търсеща "свой път" автоматично се е заклеймявала, атакувала и окупирала (в зависимост от ситуацията).

В този смисъл Българската идея за социализъм свършва с процесът срещу Трайчо Костов и налагането на "Московитите" начело с Г. Димитров ...
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Символ на българската нация

Мнение от myhata II »

http://news.ibox.bg/opinion/id_509142188"
Поредният абсурд, с който ще учудим света17.01.2011, 14:43 (обновена 17.01.2011, 16:43)
Светлана Иванова
Коментари (16) News.bg публикува мнението Ви без редакция.

Това писмо е провокирано от новината, която макар и за кратко, изтече в медиите, а именно - предстоящо откриване процедура по конкурс от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма" , касателно подмяна логото на РБългария.

Работя в областта маркетинг и реклама повече от 25 години. Редно е, също така да кажа, че съм с много резерви, относно качествата на сега действащото такова. Тук може да се говори и за странната графична близост между логотипа на РБългария и РТурция, и за други професионални конкретики, но не ми се иска акцентът на писмото ми да е жонглиране с маркетингов „сленг"/жаргон/.

Целта ми е да обърна внимание на факта, че по-голям абсурд от подмяна на актуалното лого не може да съществува! Всеки първокурсник от специалност „Маркетинг" би се изсмял на такова намерение.Учудвам се, че въпросната идея бе подмината, както споменах по-горе, с недопустимо безразличие от медии, обществени организации, финансисти, социолози и др.п., които, по принцип, се надпреварват за участие в различни студия, за да менят мъдри мисли, относно какво става в тази наша родина и накъде вървим!

Въпросът, който повдигам е не само професионален абсурд, но и касае сериозни финансови казуси. Ще си позволя да цитирам проекти на МИЕТ, отрасъл „Туризъм", които са в напреднал стадий на изпълнение, т.е. по тях има усвоени средства и то, със сигурност, повече от 50%! Средствата са отпуснати по „Програма за регионално развитие 2007 - 2013 г.", съфинансирана от ЕС. Повече подробности могат да се видят на страницата на МИЕТ.

1. „Провеждане на целогодишна рекламна кампания на България по водещи паневропейскителевизионни канали":

•Стойност на проекта 7 501 480 лв.
•Продължителност 30 месеца
•Краен срок на изпълнение юни 2011г.
2. „Мултимедиен каталог на туристически обекти и електронен маркетинг на дестинация България"

•Стойност 6 411 440 лв.
•Продължителност 36 месеца
•Краен срок за изпълнение декември 2011г.
3. „Изработка и разпространение на рекламно-информационни материали за промоция на България като туристическа дестинация"

•Стойност 7 897 5870 лв.
•Продължителност 36 месеца
•Краен срок за изпълнение декември 2011г.
4. „Интегрирани рекламни кампании на българския туристически продукт в Германия, Великобритания и Русия"

•Стойност 7 960 800 лв.
•Продължителност 36 месеца
•Краен срок за изпълнение декември 2011г.
5. „Комуникационна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България"

•Стойност 5 432 600 лв
•Продължителност 30 месеца
•Краен срок за изпълнение юни 2011г.
6. „Разработване на стратегия за бранд „България" и въвеждане на практика на интегриран и последователен бранд мениджмънт"

•Стойност 2 822 900лева


•Продължителност 24 месеца


•Краен срок на изпълнени декември 2011г.


Няма да си играя да сумирам милионите, които са похарчени по тези проекти, изпълнени с действащото към момента лого на България. Искам само да попитам специалистите от МИЕТ, кой професионалист, ако е с разсъдъка си, би сменял логото на бранд в разгара на рекламна кампания, която, за да съм обективна, е сериозна, мащабна, грамотна и за първи път прави опит да наложи пред прецизиран международен таргет България, като туристическа дестинация. Този професионален лапсус не бива да се прави при налагане нов дизайн на копче, да не говорим за нещо толкова сериозно като лого на държава! Освен всичко друго, графичният знак е съвсем нов, неизчерпан откъм комуникационни практики!

Аргументът, който се прокрадна в малкото отделени минути по този въпрос, бе асоциацията на розата от логото с партийната емблема на БСП. Това също е толкова абсурдно, че и до сега не ми се вярва да съм го чула наистина, но ей, богу - чух го! Дори, да приемем, че има такъв момент, дали той оправдава изхарчените към момента средства, новите, които ще се разходват, за да се направи всичко отново, да не говорим за ефекта, който това действие ще предизвика по света! От къде ще дойдат тези нови средства, след като определените за това са вече похарчени по предназначение - реклама на България като туристически субект! Не ни ли стигат ежедневните гейтове по какви ли не поводи, а сега и това - за да ни е пълен букетът от абсурди! Ние, като че ли сме си поставили за приоритетна цел да учудваме света ежеседмично и ежедневно, като се стремим всячески да не губим темпо и да бъдем все по-оригинални, но за съжаление в негативен прочит!

Това, като че ли, ни се удава най-добре!

Искам за предизвикам полемика по този случай и се надявам да се намери разумен човек, институция, които да спрат този пореден абсурд, за щастие още в зародиш


:y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Публикувай отговор