въпрос за TCF и TCFQ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
grace
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 7:44 am

въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от grace »

Здравейте! Имам въпрос свързан с доказването на езиковото ниво чрез тест. Ако кандидата се яви на TCF или TCFQ и докаже че владее френски това означава ли че не се ходи на интервю.
Ние сме семейство и съпругът ми ще е основния кандидат. Той има желание да мине теста. Но какво ще спечелим от това?
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от bttm »

Има ВЕРОЯТНОСТ ако преценят във Виена, че точките ви стигат с показаното ниво по френски, да ви изпратят директно сертификати, естествено ако нямат някакви допълнителни искания по документите ви. Мисля че имаше такъв случай във форума. Пак повтарям, че има вероятност, да ви пуснат без интервю, но си струва ако знаете наистина френски да се явите на изпит. Достатъчно е само да се явите на TCFQ, който е официалния признат за имигранти за Квебек.
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Аватар
misirosi
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Сеп 07, 2008 12:25 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от misirosi »

Здр., мой съвет е ако ще минавате теста, се запишете за tcfq, а не tcf. Между двата теста има голяма разлика, т.е.за да получите сертификат с по-добри резултати, записвай те tcfq колкото и добри да сте в писмената форма и според мен tcfq сега е малко по-лесен от миналата година.
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от Ninushevi »

Моето мнение също е, че е по-добре да се явите на TCFQ, освен ако нямате и някакви други амбиции. Този тест е специално за желаещите да емигрират в Квебек. А и от Виена изискват него, ако решат да пратят някого на тест(както в моя случай). Тестът наистина не е чак толкова сложен, даже на моменти ми беше и приятен! Така че, действайте и успех!
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

Извинявай, misirosi (и моля те не приемай това ми мнение пак като критика), но какво значи по-лесен от миналата година - ако се явиш и след това учиш една година езика, е съвсем естествено да е по-лесен от предното явяване (да не говорим, че всяко явяване носи ценен опит - като например да знаеш как точно протича изпита, което е най-важното). По принцип зависи и какви текстове за слушане ще изпратят от Франция /на мен ми се падна канадец да говори-има разлика с французин/. На устния въпросите са едни и същи всеки път - зависи на съответния кандидат какво ще му се падне. Аз мога да кажа от личен опит - явих се на ТСФ на 30.05 и бях много притеснена (особено на устния). Покрих нива В1/В1 съответно за слушане с разбиране и говорене. Един месец по-късно - на 28.06 се явих на ДЕЛФ В1 и ми беше доста по-лесно - въпреки, че ДЕЛФ-а има и четене с разбиране и писмен изпит (писане на есе или писмо между 160 и 180 думи). На ДЕЛФ-а даже е по-спокойно, въпреки че изпита е комплексен и като цяло по-тежък. Надявам се, че съм взела и ДЕЛФ-а. ТСФ-а го изкарах с 5 месеца частни уроци и 1,5 месеца в Алианса - ниво В1, което ще свърша след 1 месец. По принцип ниво В1 се защитава след 1 година учене / 3 нива по 4 месеца/. Но когато човек има желание, няма невъзможни неща - за пример мога да посоча ДесиР, която след като е покрила 7/7 на интервю, се е записала на 2-ро ниво във Френския институт.

Така че - смело напред - на ТСФ или ТСФК можете да се явявате на всеки 2 месеца. Ако събирате нужните точки и покриете заявените нива има голяма вероятност да получите сертификати без интервю. Ако имате нужда от помощ по повод на подготовката за изпитите - пишете на лични.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от Ninushevi »

Браво, Емили, за ДЕЛФ-а. Той предполагам не е свързан с процеса на миграция? Аз се бях замислил дали да се явя и на такъв, но може по-нататък да видя. Дотук имам 8 мес. активно учене на френски(само частни уроци) и мисля да продължавам( в тея жеги хич не ми е до това, но..ще е полезно ;) ). Я кажи, запозната ли си дали ДЕЛФ би ми свършил някаква работа в Канада?
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
misirosi
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Сеп 07, 2008 12:25 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от misirosi »

Здр., emili_vn, позволи отново да не съм съгласна с теб; това, което казах за степента на трудност е мнение на мадам Михайлова/ ако не съм сгрешила името/ - дамата, която води теста и на тези, които се бяха записали на tcf-a. A DELF-a -това е нещо много сериозно - мнение на учителите от Алианс Варна.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

Естествено, misirosi, че можеш да не се съгласиш с мен. Предполагам г-жа Михайлова е имала впредвид това, което съм писала по-горе, а именно много зависи какви ще са записите - от там идва и определението, че изпита е по-труден или по-лесен. Ние в БГ например учим по френски учебници и слушаме френски, говорен от французи. На моя ТСФ част от текстовете за слушане бяха с канадци и френския е малко "по-раличен", та в началото слушаш, уж трябва да разбираш, но ти е едно странно, че чуваш познати думи пък не хващаш смисъла. От тази гледна точка наистина може да се каже, че има сесии с по-лесни и разбираеми текстове и такива, които са по-гадни. Но на всяка сесия е различно.
Иначе не можеш да отречеш, че съм права по отношение на второто явяване - като се явиш след известен период от време по принцип ти е по-лесно, защото първо - си по-подготвен и знаещ и второ - не си толкова паниран като първия път и знаеш как да си разпределиш времето, така че да не изпуснеш нишката, т.е. по-спокоен и уверен си на второ явяване. При мен беше така на втория изпит, въпреки, че беше само месец след първия. Предполагам, че и при теб е било така.
Пожелавам ти да си покрила желаните нива и да продължиш напред с процедурата. Успех!
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

Ninushevi написа:Браво, Емили, за ДЕЛФ-а. Той предполагам не е свързан с процеса на миграция? Аз се бях замислил дали да се явя и на такъв, но може по-нататък да видя. Дотук имам 8 мес. активно учене на френски(само частни уроци) и мисля да продължавам( в тея жеги хич не ми е до това, но..ще е полезно ;) ). Я кажи, запозната ли си дали ДЕЛФ би ми свършил някаква работа в Канада?
Да ти кажа ДЕЛФ-а го свързах изцяло с процедурата. Записах се на ДЕЛФ, защото не бях сигурна какви нива съм покрила на ТСФ / когато се записвах още не бяха пристигнали резултатите/. Този път реших да бъда песимист и си мислех /тъй като бях доста притеснена на изпита и не показах напълно знанията си/, че е малко вероятно да съм покрила В1 и реших да се пробвам на ДЕЛФ-а. Причината - в акюзето пише, че ако придобиеш дипломи и сертификати, си длъжен в 30-дневен срок да ги изпратиш, отделно резултатите от ТСФК директно се изпращат на имиграционните /дори ти да не изпратиш сертификата - те получават резултата/. А пък аз съм заявила нива 7/7 и щеше да е малко тъпо да получат резултат А2/А2 например. Та идеята беше ако нивата са ниски да изпратя и ДЕЛФ В1, положен 1 месец по-късно. Септември смятам да се явя пак на ТСФК да покрия В2/В2.

Относно това дали ДЕЛФ-а върши някаква работа в Канада, мисля че отговора е да. Ако искаш да учиш там някоя магистратура например, за да те приемат съм чувала, че трябва да държиш изпит по френски /това хората, които са там могат да кажат дали е така - аз лично още не съм се задълбочавала да проучвам/. Владеенето на френски език можеш да го докажеш по два начина - с диплома ДЕЛФ и с положен тест на място в университета. Дипломата ДЕЛФ дава право да продължиш обучението си във Франция например. Е нивото мисля, че трябва да е минимум В2. Аз смятам нагодина да се явя на ДЕЛФ В2, но този път ще взема да се поготвя отрано, щото на тоя, дето се явих малко беше на майтап работата - с 2 седмици подготовка, 1 седмица преди изпита имах 6 други изпита за магистратура и се явих малко неподготвена.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
borqna78
Мнения: 39
Регистриран на: Пет Юли 17, 2009 3:50 am

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от borqna78 »

Браво, emili_vn ! късмет!стискам палци за успех!
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

Мерси, borqna78 - резултата ще излезе другата седмица. Надявам се да е положителен. За разлика от ТСФ-а, тук или си го взел или те късат. Но мога да кажа, че опита, който се трупа от подобни мероприятия е безценен. То устната част и на двата изпита си е като на интервю+разиграване на житейска ситуация и анализ на текст / последното е само на ДЕЛФ-а/. Представете се. Какво работите? Образование? Какви са бъдещите ви проекти? Защо Квебек? Каква е вашата мотивация за там? Какво искате да работите там? Какво трябва да направите? Какво мислите за: медиите, интернет, изучаването на чужди езици, работата и т.н.? и тем подобни въпроси, каквито има и на интервюто.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

Ценното идва от употребата на езика специално при говорене. На курсовете и на частните уроци всеки от нас води разговори с преподавателя, с курсиста до себе си и т.н. Всички знаем, че съществува езикова бариера, т.е. можеш да знаеш много добре даден език, да слушаш с разбиране и да четеш, но да не можеш да кажеш 2 думи. Та говорейки си с преподавателите докато учим, знаем, че никой няма да ни убие и нищо няма да се случи, ако не се сетим как да кажем нещо или не се справим на някое упражнение. Като отиде човек на изпит обаче трябва да говори на съответния език без да има право да каже една дума на бг, условията за провеждане на изпита също ви се казват на съответния език. Т.е. трябва да се справиш сам без чужда помощ и подсещане на чуждия език и тогава обикновено хората си "гълтат" граматиката. Като гледам същото се случва и на интервюто - хората отиват много подготвени, но никога не са водили свободен разговор с някой / било то на изпит или на улицата/ и на интервюто просто блокират и не могат да защитят нивото на езика. Това е една от причините да има доста скъсани - нямаме с кого да практикуваме езика извън часовете по френски. Та се чудя дали не би било добре да си отворим една тема, в която да си пишем на френски по всякакви въпроси - все пак ще е някакво упражнение. Какво ще кажете?
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
grace
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 7:44 am

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от grace »

Много съм ви благодарна! Изчерпали сте темата :y: Поне на мен ми се изясни. Сега остава само да разуча подробностите: къде се взема, колко струва, такива неща. Ако някой може да ми помогне и с това ще съм много благодарна! :)
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от loginn »

София, ИЧС (до завод Електроника).
Ако няма промяна струва 100 лв на човек, на явяване. Естествено има и доста други подробности които са коментирани във форума, например:
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =1&t=37201
И между другото, не се взема, нито се дава :)
Просто се определя моментното ниво според Европейската езикова рамка.
Успех
Аватар
kpamukova
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 6:24 am

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от kpamukova »

Здравейте! С приятеля ми искаме да емигрираме в Канада!
В момента само правим проучване - задължителен ли е изпита по френски? Възможно ли е да не се ходи на изпит, а само на интервю? Благодаря предварително!
Публикувай отговор