Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от KASTA7372 »

Питането ми е свързано с първото пътуване до Канада и начина на пренос на парите. Има ли хора, които са ползвали карта Viza elektron там, теглене на пари от пост терминали в банки, аз съм наясно с таксите които се плащат на българската банка тук при всяко теглене от там, предполагам, че и всяка канадска банка има такса при теглене от там. Не ми се иска да тръгнем с цялата сума скрита някъде по дрехи...Зная, че с Viza classik може да се плаща по магазини и др., но не това ми е целта. Ровейки се из форума не успях да срещна такава тема, затова си позволих да задам този въпрос.
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от speedy »

Трябва да питаш банката в България какви ще са таксите при теглене от Канада. Канадската банка не може да ти вземе директно такса, защото картата ти не е от нейна сметка.

Банките се оправят помежду си, за да си поделят таксите.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Мими
Мнения: 175
Регистриран на: Нед Май 06, 2007 2:59 pm
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от Мими »

Ние бяхме взели някаква определена сума с нас, и след като си направихме тук сметка парите ни ги преведоха от България по банков път /с пълномощно/. Ще попитам съпруга ми колко са били таксите и ще пиша.
Изпратени докс до Букурещ--12.05.2008
Искане за доп.докс--19.12.2008
Изпратени доп.докс до Букурещ--11.04.2008
Получени Медицински--15.06.2009
ОК Медицински--10.07.2009
Покана за ВИЗА--30.07.2009
ВИЗИ--18.08.2009
Permanent residents--28.10.2009 :) :)
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от pantata »

ние пристигнахме с всички пари... още първия ден тук си открихме сметка в банката и готово...
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от hadministratora »

И ние така - мислих какви ли не схеми, но накрая се отказах и носих всичко в брой.
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от KASTA7372 »

Ние няма как да вземем всичко в брой, понеже тепърва ще чакаме преводи от Б-я, затова единствения вариант е тази карта, надявах се да има хора които са ползвали този вариант и имат представа как стоят нещата с тегленето от пост терминалите там,но и другото ми питане е дали ако се стигне до социал можем да го ползваме, нали ще декларираме една сума при влизането в страната и после трябва да докажем че сме я изхарчили...........искат ли и удостоверение от закрити банкови сметки от Б-я...
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от Ivan1007 »

KASTA7372 написа:Ние няма как да вземем всичко в брой, понеже тепърва ще чакаме преводи от Б-я, затова единствения вариант е тази карта, надявах се да има хора които са ползвали този вариант и имат представа как стоят нещата с тегленето от пост терминалите там,но и другото ми питане е дали ако се стигне до социал можем да го ползваме, нали ще декларираме една сума при влизането в страната и после трябва да докажем че сме я изхарчили...........искат ли и удостоверение от закрити банкови сметки от Б-я...
The Government of Canada does not provide financial support to new skilled worker immigrants.
You must show that you have enough money to support yourself and your dependants after you arrive in Canada. You cannot borrow this money from another person. You must be able to use this money to support the costs of living for your family.
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ ... /funds.asp
You must present the following documents upon your arrival:
...
Proof that you have sufficient funds to support yourself and your family after you arrive in Canada.
http://www.cic.gc.ca/english/newcomers/ ... border.asp
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от KASTA7372 »

Това ми е ясно, ставаше въпрос за след третия месец престой.
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от demococcus »

KASTA7372

Банката, която ти е издала картата, може да ти даде ценоразпис, за да видиш какви са таксите при теглене на пари в чужбина. Едино бързо търсене в Гугъл ми даде цените за моята карта - на тази страница. Резачката е голяма - 2,50 плюс 2% от сумата.

От друга страна трябва да имаш предвид и това, което пише във уикипедия за VisaElectron: "Visa Electron is a debit or credit card available across most of the world, with the exception of Canada, Australia, Ireland and the United States."

Скромният ми опит със мъкнене на пари от и към Австралия показва че с картите е най-лесно, ама и най-скъпо. Но пък банковите сметки не са за подценяване. Чрез банкова сметса съм успявал да си прехвърля към 10 000 долара срещу скромната таксичка от долар и нещо и без никакви проценти комисионна. Съфорумниците от Канада може би ще могат да те посъветват за такива възможности.

За след третия месец - имаше една статия на сайта на БГКанада, пренесена после и във викито на БГКанада, в която пишеше за социала че за да получиш социал трябва да покажеш документи, че си изхарчил определената сума и в момента си пред фалит. В статията се казваше че важат всякакви документи, дори и разписка от гаражна разпродажба. Ама дали е така и в момента - незнам. Логично е да се предположи че за получаването на социал трябва да докажеш че си ги имал и че си ги изхарчил.

Аз лично мисля че не бих се притеснявал да нося минималната сума (в нашия случай 4030 долара) по джобовете. Не е чак такова имане :)
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от KASTA7372 »

Благодаря ти demococcus, не е въпроса в носенето на парите, макар, че като се прибирах от САЩ реших да си нося цялата сума с мен и си беше притеснение... просто ние няма да имаме на разположение цялата сума и ще чакаме тепърва преводите от Б-я,така че картата остава единствения вариант, защото дори и да оставим пълномощно на близък тук да ни ги прати, комисионната е по-висока, отколкото тегленето на сумата от Канада- с всичтите му такси от българската и канадска банка, бих искала да узная дали е имало и други като нас и като са си теглели парите от тамошните пост терминали на курса на долара ли са си получавали парите, имали ли са изобщо някави проблеми...и т.н.Все пак благодаря на всички които споделиха мнение.
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от demococcus »

Аз също мислех за това, защото ако не аз, то поне жена ми ще получава със закъснение заплата.
Но ми се струва доста лесно - оставяме картите на някой приятел, той тегли парите (банкоматът пълномощно не търси) и ни ги праща по сметката, която ще си открием в Канада. Нашите карти са настроени на ... ако не се лъжа 500 лева дневен лимит, така че ще трябва на няколко пъти да ги тегли, ама това не е проблем.
Вариант две - взимаме си картите в Канада и си теглим от там, прощавайки се с 2% от парите. Но поне със сигурност знаем че картите ни ще работят там.
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от KASTA7372 »

Да и при нас вторият вариант ще е актуален там.
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от Ivan1007 »

KASTA7372 написа:Това ми е ясно, ставаше въпрос за след третия месец престой.
На мен поне пък не ми е ясно за какво питаш?
За 3 месеца ти искат 4000 и кусур в Квебек, които ако не щеш да носиш в кеш (това е разбираемо - аз самия не мъкна повече от 1000 кеш с мен) най-лесното е да вземеш пътнически чекове за останалите или поименен чек платим от кореспондентна на българската ти банка за останалите да речем 3000 и кусур, които трябва да имаш в наличност при влизане в Канада.
Американ Експрес травъл чекове се продават май с 1% комисионна и при осребряване в Канада в банка не плащаш нищо - това са като пари в брой.

Достъп до бъдещи постъпления в сметката ти в Бълария може да имаш с дебитна карта Виза Електрон на всеки терминал, който носи знака VISA срещу такса и по курса на деня определени от твойта българска банка.

Ако си се регистрирал за електронно банкиране в българската и банка доколкото ми е известно е възможно да си направиш електронен превод до банковата ти сметка в Канада.
По принцип е възможно да си отвориш сметка в някоя от големите канадски банки още от България и да си преведеш парите предварително, но за това трябва да искаш съдейсвие пак от българската ти банка, а това може да се окаже "жива мъка" и едва ли си заслужава нервите, ако не е голяма сумата.

Пускам ти само един линк към Bank of Montreal, че нe ми се търси и за другите банки, но e подобно и от TD, CIBC, Scotia Bank i RBC

http://www.bmo.com/home/personal/bankin ... ount/steps
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от KASTA7372 »

Благодаря ти Ivan1007, това ми трябваше като информация.
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Въпрос относно парите при първо пътуване за Канада

Мнение от cocose »

Ние избрахме и двата варианта, пари в брой, май максимума е до 10 000 на човек...(тука се пита в задачката а бебето човек ли е? може ли и то да носи пари в брой? :)), и в същото време VISA карта. След което, всеки божи ден, в продължение на седмици си теглихме максимума и ги вложихме в банката :) Да, по бавно, по изнервящо е, ама в крайна сметка работи, и при това таксите не са чак толкова големи.... И да, можете спокойно да купувате стоки с тази ваша VISA карта, но по добре си погледнете условията от банката ви, там трябва да са описани всички такси и условия и т.н....
Публикувай отговор