Кога започнахте ученето на френски?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
cantare
Мнения: 287
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 7:47 am

Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от cantare »

Голяма част от кандидатстващите започват да учат от а,б,в...
Интересува ме колко време си дадохте, за да напреднете преди да пуснете документите?
Курс ли избрахте или частни уроци?
Колко часа на седмица отделяте за подготовка?
Продължавате ли с уроците след успешно интервю?
Vouloir, c'est pouvoir!
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от martatabs »

Аз,почнах курса в Неделя.Имам намерение да искарам и трите курса на Panorama,това са около 250 часа френски....ама до там има време ;) .
В четвъртак и неделя са курсовете,като този в неделя е сутринта,а този в четвъртак е след работа,сиреч 18.00 часа.
Колкото до намерението да подавам документи,ми не,няма да е скоро.Смятам за догодина,ако нещо не се промени...то всичко е свързано с пари.Това са си цифром и словом около 10.000 лева.
Но,ще поживеем и ще видим.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от ablood »

Помнете, че Георги Димитров е научил немски сам, в затвора, при тежки условия, само за 6 месеца, достатъчно за да срази Гьоринг във внушителен словесен двубой! :puke:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от emili_vn »

ablood написа:Помнете, че Георги Димитров е научил немски сам, в затвора, при тежки условия, само за 6 месеца, достатъчно за да срази Гьоринг във внушителен словесен двубой! :puke:
Много добро напомняне... и на място :) :y:
Извода е, че когато човек има желание и стимул, нещата се случват - при едни за по-малко време, при други - за повече, според възможностите.
От това, което съм чела има доста случаи, при които се почва френския и се подават документи почти едновременно и за 6-9 месеца хората си защитават нивата. Няма еднозначен отговор на въпроса - моето мнение е, че зависи колко точки събира кандидата и какво ниво трябва да постигне. Например ако пише ниво Б2, за да събере необходимите точки, не може да разчита, че за 5-6 месеца ще го постигне, започвайки от нулата. Но всяко правило си има изключения - все пак зависи от възможностите на човека и времето, с което разполага.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от ablood »

Ама ти сериозно ли? :worried:
Аз се бъзиках за Георги Димитров. Той може и наистина е се е представил добре на процеса, но соц-историците небрежно пропускат, че преди това е живял и работил 6 години в Австрия. Тогавашните му отношения с местните червени бабички (тагава момиченца) го правят мишена на нацистите.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
desiR
Мнения: 142
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 8:13 am
Местоположение: Montréal, QC
Обратна връзка:

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от desiR »

Здравейте!
Досега не съм споделяла своя 'опит' в ученето на френски, защото за мнозина той може би ще изглежда странен. Сега го правя, само защото ми се иска да вдъхна кураж на започващите. И така... ние взехме решение за Канада на 13 март 2009. В този момент не знаехме НИЩО на френски и никога не сме го учили. През април взехме 2-3 урока при частен учител и лично аз тотално се депресирах и стресирах. Мислех, че никога няма да проговоря. Нямах никакво произношение, беше ми много трудно. Спрях уроците. Но, през м. май 2009 подадохме документите за Виена. Като дойде акюзето си казах - нямам избор, пак ще опитам. По принцип аз знам, че уча по-успешно като си пиша. И започнах с едни стари бг учебници "Le Français pаrlé". Преписвах думи, фрази, купихме говорящ "Полиглот" - речник и ползвах един он-лайн симултор-говорител, за да чувам произношението. Едноременно с това започнах да се опитвам да си превеждам - от бг на френски. Избирах леки теми, напр. да разкажеш за теб и сем. Ползвах готови фрази, които постепенно обогатявах с мои думи. Много ми помогна това, че в учебника граматиката беше обяснена на бг. За спрежението на глаголите изцяло ползвах това http://www.leconjugueur.com/frconjonline.php
През м. август записахме 1-во ниво във Френския център. Там си изясних някои неща и вече ЗА ПЪРВИ ПЪТ се поокуражих.
За съжаление, нямахме възможност за други уроци и продължих пак сама. Вече имах основата - 3-те основни времена, предлозите и пр. неща, които се учат в 1-во ниво на Campus. Произношението ми все още беше ужасно. Хубавото е, че аз винаги съм харесвала френска музика. Започнах да слушам песни и едновременно с това да гледам написания текст. Сливанията (лиезоните) на думите много ме объркваха, но постепенно взех да различавам фрази. Започнах да си правя и тези он-лайн тестове по френски за преценка на нивото. Намирала съм ги тук във форума, в подобни теми.
Поканата за интервю дойде през ноември и имах точно 1 месец да защитя 7-мо ниво :whew: Разбрах, че не мога да продължа с "общия" френски и се съсредоточих върху темите за интервюто. Направих си конспект по теми и график - до кога коя тема да е развита. Пишех първо разказ на БГ, без да се ограничавам с по-прости думи и изрази. А после се мъчех да го превеждам на френски. Пак казвам, аз по принцип уча пишейки и затова ми е по-трудно произношението. Докато превеждах, възникналите казуси ми помагаха да научавам нови граматически правила и думи. Така се получи, че вече знаех някои неща от 7-мо ниво, но незнаех други от 2-ро :lol:
Помолих една преводачка да ми провери писаниците. С нейните корекции си попълних някои чуденки в "логиката" на френския. Беше важно и друго - тя е практик. За много неща ми каза, че се изразявам твърде книжовно (риск на самоподготовката) и ми даде "разговорните" варианти.
Ученето по конспект с въпроси от интервюта не е за подценяване. НЕ ГОВОРЯ ЗА НАИЗУСТЯВАНЕ! С тези конкретни теми свикваш да виждаш много думи и фрази, които после ще трябват при всеки документ или търсене на работа в Канада. Освен това, ти на практика минаваш през всички теми от живота - раждане, семейство, свободно време, обрзование, работа, история, геогрфия, икономика на Кебек... :D
За първи път проведох пълноценен разговор на френски с френско, даже с кебекско говорящ, на самото интервю. Изпитващият определено имаше акцент, но мисля, че ми помогна малко слушане на кебекско радио дни преди интервюто. Незнам как съм звучала, само знам че не спирах да говоря и то с грешки... от стрес дори казах, че съм родена през 1996 г. След всяка осъзната грешка се опитвах да обясня по друг начин с думи, с които мога да произнасям по-добре. Защото аз вече знаех много думи, но не всички ми се одаваха като произношение. Така или иначе, мосюто ми призна 7-мо ниво. Мисля, че една от причините е тази, че за едно и също нещо можех да обясня по няколко начина, макар с лошо произношение и по-прости времена. Разбирах го добре.
РАВНОСМЕТКАТА: Учила съм 6 месеца. Имаше дни, в които само пишех по 15 часа на ден. В други - само слушах ТВ и радио. Имаше и много дни, в които нищо не учех, за да ми отлежи.
Едва след интервюто записах 2-ро ниво във Френския център - просто, за да си затвърдя основата. И досега ми е по-лесно да напиша каквото и да е на френски, но ще трябва още много практика с говорене.
Стана дълго, но дано да е от полза :)
27.05.2009 DSC Виена
17.06. Accusé
29.10. Покана за интервю по е-mail (по пощата-ЗАГУБЕНА!)
03.12. Интервю
16.12.DRP Букурещ
20.01.2010 Баркодове
19.02.Медицински 15.03 OK
13.05.Покана за визи
07.06. ВИЗИ
Chockey
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 12:39 pm

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от Chockey »

Деси, наистина много полезен опит споделяш. А този конспект, който си си направила по теми е само от инфо от досегашните интервюта или има място, откъдето може да се погледне систематизирана информация?
desiR
Мнения: 142
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 8:13 am
Местоположение: Montréal, QC
Обратна връзка:

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от desiR »

Chockey написа:А този конспект, който си си направила по теми е само от инфо от досегашните интервюта или има място, откъдето може да се погледне систематизирана информация?
Към днешна дата незнам дали вече няма някъде такова инфо на едно място, но към ноември'2009 г. аз не бях открила подобно. Затова, най-напред събрах всички изказвания на хора, преминали интервю, а после към тях прибавих и въпроси, които ми хрумнаха, че могат да възникнат около нас. По тях обособих основните теми: Разговор за личните данни, за семейството, за работата и пр. А после си направих подтеми, напр. в семейството, подтемите са брак и всичко около него, деца, родители и т.н. Накрая за всяка подтема събрах всички възможни НАЧИНИ за задаване на ЕДИН И СЪЩ въпрос. Това ми помогна да се чувствам спокойна, че както и да ми зададат един въпрос все ще успея да схвана някаква посока :D
Въпросите ги имам и на файл някъде, но повечето отговори са ми развивани "на ръка". Все се каня да ги въведа и така си остана :$ Ако искаш, изпрати ми мейл на лични, а аз ще ти пусна каквото имам по въпроса :handshake:
27.05.2009 DSC Виена
17.06. Accusé
29.10. Покана за интервю по е-mail (по пощата-ЗАГУБЕНА!)
03.12. Интервю
16.12.DRP Букурещ
20.01.2010 Баркодове
19.02.Медицински 15.03 OK
13.05.Покана за визи
07.06. ВИЗИ
Аватар
cantare
Мнения: 287
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 7:47 am

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от cantare »

Деси, благодаря за споделеното. :)
Вярно, че при всеки е индивидуално, но разказаното от теб доказва, че ако човек иска нещо ще намери начинът да го постигне.
Успех и попътен вятър в Канада!
Vouloir, c'est pouvoir!
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от emili_vn »

ablood написа:Ама ти сериозно ли? :worried:
Аз се бъзиках за Георги Димитров. Той може и наистина е се е представил добре на процеса, но соц-историците небрежно пропускат, че преди това е живял и работил 6 години в Австрия. Тогавашните му отношения с местните червени бабички (тагава момиченца) го правят мишена на нацистите.
Не :rofl: ама добре си стоеше като пример за подражание, що ти трябваше да обясняваш ;)

Аз всъщност исках да кажа, че когато човек иска да постигне нещо и се стреми към него, то той ще успее и за по-кратко време с цената на повече усилия. DesiR е пример за това. Браво Деси - за толкова кратко време - 7-мо ниво. :handshake: :)
Желая ти успех!
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от ablood »

emili_vn написа:...добре си стоеше като пример за подражание...
Не мисля, че ще направя услуга на някого, давайки му такъв пример. Това сами би му дало оправдание да отложи ученето за последните месеци.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
borqna78
Мнения: 39
Регистриран на: Пет Юли 17, 2009 3:50 am

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от borqna78 »

Поздравления DesiR!Радвам се на успеха ти и наистина с твоите редове вдъхваш надежда!Аз също започвам да уча френски сега,едновременно с подавнето на документите(05.05.2010)и ти определено ми вдъхна кураж :) вярно учила съм в училище някога,но...ученето започва едва сега...
thriller
Изгонен от форума
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Фев 28, 2010 4:42 pm

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от thriller »

ablood

Гледай си къщата с басейна,двете деца и жената и не се занимавай с българска история.Такива като тебе не могат да се намажат на макия пръст на личности като Георги Димитров.Не ти отива като българин да говориш така за личности със историческа значимост за нашата нация.Преди да пишеш за някой прочети има много неща които не знаеш за Г.Димитров и неговия житейски път.

Модератор: Нарушаване точка втора от правилата на форума.
borqna78
Мнения: 39
Регистриран на: Пет Юли 17, 2009 3:50 am

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от borqna78 »

При заявено 7/8 за френски Б1 или Б2 трябва да успеем да защитим?
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Кога започнахте ученето на френски?

Мнение от demococcus »

Според мен е В2 (виж GPI-3-1, стр. 36)
Публикувай отговор