Раждане в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
geronimo
Мнения: 74
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 1:29 am

Раждане в Канада

Мнение от geronimo »

Здравейте,

Някой знае ли какви са таксите при раждане в Канада , ако не си работил там. По точно, ако евентуално замина бременна за Канада, дали има някакви обезщетения за бременност или какви помощи дават?

мерси...
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Раждане в Канада

Мнение от Linko »

Преместих темата тук защото знам, че сте тръгнали за Квебек и защото въпросът няма никакво отношение към имиграционната процедура.
А и на него могат да ти дадат отговор живеещите и раждали тук, а не запътилите се насам.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
пухинка
Мнения: 255
Регистриран на: Сря Дек 19, 2007 3:52 pm
Местоположение: Montreal

Re: Раждане в Канада

Мнение от пухинка »

здравейте, аз родих преди 1 година тук в Montreal и няма абсолютно никакви такси за раждане, единствено трябва да са дадат 2 долара за тел, който ще ползвате в стаята и на мен като си тръгвах с бебчо ми върнаха един долар :rofl:.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Раждане в Канада

Мнение от ablood »

За самата бременност - нищо.
Седмици преди раждането и почти година след него получавте майчински + малко бащински на базата на това какво сте изработили легално в Канада последните 6 месеца. Ако сте изработили нищо...
Ако някой е чувал за някакви вратички в закона да казва!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
geronimo
Мнения: 74
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 1:29 am

Re: Раждане в Канада

Мнение от geronimo »

Мерси за инфото. Аз разбрах, че в Монреал взимат като база за плащане последните седмици, през които е работила бременната, но аз се притеснявам, че ще отида бременна и няма да успея да си намеря веднага нормална работа с осигуровки и няма да имам заплата, от която да ми се плаща някакво майчинство. За това питам дали за такива, като мен - неработили в Канада няма някакви такси при раждане?
Мерси...

Модератор: Моля пишете на кирилица! Следващите мнения ще се трият.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Re: Раждане в Канада

Мнение от survivor »

Ако отиваш с имигрантска виза (не като турист), няма никакви такси. Успех!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Раждане в Канада

Мнение от ablood »

geronimo написа:...no az se pritesnqvam,4e 6te otida bremenna i nqma da yspeq da si namerq vednaga normalna rabota s osigyrovki ...
Немалко емигранти, че и част от местните цял живот не успяват да се докопат до такава работа, камо ли новопристигнала бременна.

Никой няма да те одруса с такси. Дори ще ти ускорят процедурата за здравната карта. Детето ще се роди в почти перфектна сигурност, ще получиш някаква помощ, и всичко ще е наред, но таткото (надявам си има такъв) ще трябва да запретне ръкави. Хубавото е, че и на бяло да работи, колкото изкара отначало почти всичко ще остане за вас. Данъците ще са мизерни.

Първото ми дете е родено в БГ, второто тук, през 3 години. Разликата беще стъписваща.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Раждане в Канада

Мнение от Omega3 »

geronimo написа:Здравейте,

Някой знае ли какви са таксите при раждане в Канада , ако не си работил там. По точно, ако евентуално замина бременна за Канада, дали има някакви обезщетения за бременност или какви помощи дават?

мерси...

И според мен за раждането не трябва да си правиШ никакьв проблем. Но, ако идваШ в Кебек, сьветвам те да се запиШеШ за детска градина оШте от пьрвият ти ден тук, ако искаШ да хванеШ хубаво местеце за 7 $ на ден.
Аватар
DIMELBE
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 3:53 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Раждане в Канада

Мнение от DIMELBE »

За да взимате майчинство в провинция Квебек, трябва да имате доход една година назад както следва:
The minimum insurable income is $2,000;
The maximum insurable income is $60,000.
Подробности за всички изисквания ето тук: http://www.formulaire.gouv.qc.ca/cgi/af ... 4&sujet=97

В майчинство може да излезете, когато си пожелаете по време на бременността, стига да отговаряте на изискванията изброени в горния линк. При първата ми бременност тук в Канада излязох в майчинство в 4-ти месец, сега съм бременна за втори път и прекратих работа в 6-ти месец - това е въпрос на личен избор и обстоятелства.

Успех!!!
"Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ"!!!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Раждане в Канада

Мнение от IRA »

Ако ви интересуват различните социални програми ,четете тук

http://www.mess.gouv.qc.ca/thematiques/ ... dex_en.asp

Ако сте с ниски доходи и кърмиш , можеш да кандидатстваш за помощ в размера на 55 долара на месец , което не е много де. Ако е на сухо мляко ще ти покриват някаква част от сухото мляко, пише пак в линка подробности.
Детските зависят също от дохода . Взимат се федерални и провинциални детски. В началото ще получавате максимума, обаче не я знам сумата. Има едни 100 долара на месец на дете от федералното правителство, но на тях дължиш данъци накрая на годината.
Раждането е без пари т.е не плащаш. Ако искаш да си в самостоятелна стая по време на престоя в болницата, плащаш за нея. Цената зависи от болницата. Ако не вземеш самостоятелна стая зависи от болницата колко ще те в стаята, в някои са по 4 , в други болници са 2. По време на раждането си по принцип в самостоятелна стая.
За детските:
http://www.servicecanada.gc.ca/eng/goc/ ... care.shtml
http://www.cra-arc.gc.ca/bnfts/cctb/menu-eng.html
http://www.rrq.gouv.qc.ca/en/programmes ... iment.aspx

А гледам ,че тук има таблица за сумата от федералните:

http://www.cra-arc.gc.ca/bnfts/cctb/cct ... 9-eng.html

Таблицата за Квебек,но там ти дават сумата за цялата година:

http://www.rrq.gouv.qc.ca/en/programmes ... aison.aspx
Като новодошли доходите за предходната година със сигурност ще ви са под 23000,коеот значи 286.33 долара от федерални + 100 пак от тях.
От квебек ще вземете 2 176 $ ,но разпределено на 4 вноски т.е не се взимат всеки месец, освен ако не кандидастваш тук за месечни вноски - http://www.rrq.gouv.qc.ca/en/services/s ... e_sae.aspx. Тия суми са за едно дете, за две и повече в таблиците по горе.
Как се кандидаства за детски , актове за раждане и другите документи за детето ще ви обяснят в родилния дом.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
geronimo
Мнения: 74
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 1:29 am

Re: Раждане в Канада

Мнение от geronimo »

извинявам се за кирилицата...

благодаря на всички за информацията
Аватар
pantera
Мнения: 306
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 6:26 pm
Местоположение: България,Стара Загора-Моntreal
Обратна връзка:

Re: Раждане в Канада

Мнение от pantera »

DIMELBE-казваш ,че си излезнала в майчинство в 4-тия месец.Общо колко месеца ти продължи майчинството.По закон имаш право да излезнеш в майчинство 16 седмици преди термина,и обезщетението е 1 година.
Може би след 4-тия месец си ползвала болничен и след това майчинство.
Ако може дай по-подробни разяснения.
Да живееш без някои от нещата, които искаш е неразривна част от щастието. Бъртранд Ръсъл
Аватар
DIMELBE
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 3:53 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Раждане в Канада

Мнение от DIMELBE »

Н
pantera написа:DIMELBE-казваш ,че си излезнала в майчинство в 4-тия месец.Общо колко месеца ти продължи майчинството.По закон имаш право да излезнеш в майчинство 16 седмици преди термина,и обезщетението е 1 година.
Може би след 4-тия месец си ползвала болничен и след това майчинство.
Ако може дай по-подробни разяснения.
- болничен не съм ползвала, просто съм подала документите малко по-късно и съм се вместила в това изискване (тогава ми се наложи да пътувам за БГ за месец).
"Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ"!!!
Аватар
DIMELBE
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 3:53 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Раждане в Канада

Мнение от DIMELBE »

P.S - проверих си документите, всъщност съм излязла по майчинство от работата в 4-ти месец и 2, 3 седмици, а както написах съм подала документите за Prestations de maternité малко по-късно, пада се някъде към края на 5-ти месец. Pantera, наистина изплащането на Prestations de maternité може да започне най-рано '' la 16e semaine précédant la semaine où est prévu l’accouchement '' - но относно напускането на работа по причина майчинство, преди тези 16 седмици - явно може да се получи при някои работодатели, но просто това е нещо като неплатен отпуск, до достигането на нужните поне 16 седмици преди термин, за да се получават и prestations. При мен очевидно се е получило нещо такова при първата бременност - освободили се ме малко по-рано, от нужното време за получаване на Prestations de maternité, и аз го разбирам като даване на нещо като неплатен отпуск, защото след това съм си ползвала цяла година правото на майчинство... Стана май малко объркано.....
"Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ"!!!
Аватар
pantera
Мнения: 306
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 6:26 pm
Местоположение: България,Стара Загора-Моntreal
Обратна връзка:

Re: Раждане в Канада

Мнение от pantera »

DIMELBE-Да разбирам ли,че си излезнала в майчинство в 6-тия месец.Да предположим,че това е било месец май 2009 и си ползвала майчинство до май 2010.
Доста те разпитвам и ще ме извиниш за това,но силно ме интересува,защото при мен ситуацията е малко по-сложна .Аз съм в шумаж,който изтича на 1-ви май и плюс това бременна в седмия месец.
Да живееш без някои от нещата, които искаш е неразривна част от щастието. Бъртранд Ръсъл
Публикувай отговор