Козунак - от къде?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Козунак - от къде?

Мнение от kikolilokiko »

който си го може, си го може :y:
Христос Возкресе на всички :)
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Козунак - от къде?

Мнение от ivanko13 »

anxeli написа: Изображение
Ох на батяяяяяя.... На Чардафон внука ще му плющят ушичките.... :D Трябва да го изкарвам пак с топката в парка да възстановим калорийния баланс :tmi:
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Козунак - от къде?

Мнение от anxeli »

Хех, изкарай го, добре му подейства онзи ден, падна и умря за остатъка от деня :lol: ...
Чувам че другата част от пловдивския отбор паднала и умряла в блока отсреща ... По-полека Зарата, много сте тренирани :clap: ...
Циганите - на Сатурн !
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Козунак - от къде?

Мнение от demococcus »

poumpy написа: На мен не ми е работа да разбирам от козунаци по това време на годината, но си мисля- вие за едни и същи градуси ли си говорите ?
Защото 100-150 F са около 38-65 C, което горе долу се вписва в това, което пишеш за класическа мая....
И жена ми направи такъв извод! Има логика. А на мен ми остава да завиждам за хубавите канадски печки с такъв хубав нискообхватен реглаж на температурата!

Както и да е, след това перяждане с магазински козуваци за дълго време ми мина мерака да си правя собствени! Поздрави на успелите!
Аватар
mirkaa
Мнения: 864
Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 12:27 pm
Местоположение: New York, NY
Обратна връзка:

Re: Козунак - от къде?

Мнение от mirkaa »

lz2arn написа:Още рецепти: Козунак
ако някой е правил козунак по първата рецепта от този линк, моля да коментира..преди да започна да благославям автора й...!!
След толкова рецепти в този постинг, не знам защо реших да пробвам точно нея, но както и да е.
Въпроса е, че според мен е грешна, защото тестото (ако може да се нарече такова) стана рядко като боза, тоест, далеч от всякакви възможности за изплитане на плитки :)
Машината бърка ли бърка, тестото се вдигна на два пъти, и въпреки че ми се стори супер рядко, реших че може би аз не разбирам нещо в правенето на козунака...
С две думи, след 4 загубени часа се наложи да добавям брашно и доумесвам на ръка, та поне стане нещо като кекс :devil: :devil:
Мда, освен проваления опит за козунак на връх велик ден, след спонтаннат идея да правя такъв след като прочетох този постинг, все пак остана гръцкия боклук от магазина!! :( Ама хайде, може би следващия път ще е по-успешно...
third generation immigrant :)
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Козунак - от къде?

Мнение от Independent »

mirkaa написа:
lz2arn написа:Още рецепти: Козунак
ако някой е правил козунак по първата рецепта от този линк, моля да коментира..преди да започна да благославям автора й...!!
След толкова рецепти в този постинг, не знам защо реших да пробвам точно нея, но както и да е.
Въпроса е, че според мен е грешна, защото тестото (ако може да се нарече такова) стана рядко като боза, тоест, далеч от всякакви възможности за изплитане на плитки :)
Машината бърка ли бърка, тестото се вдигна на два пъти, и въпреки че ми се стори супер рядко, реших че може би аз не разбирам нещо в правенето на козунака...
С две думи, след 4 загубени часа се наложи да добавям брашно и доумесвам на ръка, та поне стане нещо като кекс :devil: :devil:
Мда, освен проваления опит за козунак на връх велик ден, след спонтаннат идея да правя такъв след като прочетох този постинг, все пак остана гръцкия боклук от магазина!! :( Ама хайде, може би следващия път ще е по-успешно...
Затова, като се пробва нова рецепта за голямо събитие, се прави генерална репетиция (може и повече, ако се наложи) поне седмица преди въпросното събитие. Иначе става майка плаче.
А иначе като ги гледам всички тия рецепти, всички ми се виждат с прекалено малко брашно (или прекалено много от другите продукти).
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Козунак - от къде?

Мнение от anxeli »

Мне, по тези не съм правила, а и наизуст не ги помня, но наистина като че ли това мляко е малко множко за брашното. Аз действам и на око, ако не ми хареса гъстотата добавям брашно или мляко, докато стане тесто което държи форма (ако стане - гаранция няма в нещата с мая :P). Иначе стават сплескани плитките.
Циганите - на Сатурн !
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Козунак - от къде?

Мнение от becks »

Аз правих по тази рецепта.
1 kg брашно
8 яйца
300 ml прясно мляко
300g захар
щипка сол
150g краве масло
настъргана кора на 1 лимон
1 супена лъжица мая

1 час го бърках в хлебопекарната. ПОсле не знам кво му стана но не се получи козунак, а две големи курабии, доста твърди. Черпих едни канадци, те казаха, че приличало на италианския сладкиш Бишкоти.
Ама мисля, че проблема е в мен, не в рецептата :D
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
iveta333
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Ное 07, 2006 3:20 am
Местоположение: Montreal

Re: Козунак - от къде?

Мнение от iveta333 »

Аз си направих козунаци по рецептатана мама миа- сложих 7 мер. чаши брашно и всичко останало точно по рецептата и за първи път станаха истински козунаци и на конци и на вкус. Още веднъж благодаря на мама мия за споделената рецепта !!!
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Козунак - от къде?

Мнение от anxeli »

becks написа: 1 час го бърках в хлебопекарната. ПОсле не знам кво му стана но не се получи козунак, а две големи курабии, доста твърди. Черпих едни канадци, те казаха, че приличало на италианския сладкиш Бишкоти.
Ама мисля, че проблема е в мен, не в рецептата :D
:rofl:
Ти си му взел здравето ;). Да не си забравил маята, или да си я попарил с топло мляко?
Пускам 2 пъти началното месене на програмата за тесто, значи 10+10 мин и оставям втората програма да се довърши - значи още 1.40 само втасва. После вадиш и плетеш. Не го оставям да втасва обаче преди да съм се убедила че е добро на консистенция. Половината от мазнината добавям най-накрая на порции, доакто се меси, за да се намокри брашното от млякото, а с мазнината да се срешне след това, така казват технолозите ;). На отворен капак и ще гледаш, до 5-6 мин трябва да е на гладка, красива топка, нито много твърда - да се цепи на парцали, нито мека - да се лепи и маже по стените. Слагаш брашно ако трябва, по лъжица, после мляко или масло докато ти хареса. Иска опит, без 1-2 подметки или "курабии" не става, всеки ги е правил :lol: ...
Циганите - на Сатурн !
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Козунак - от къде?

Мнение от ivanko13 »

Анксели, снощи това парче с шоколада замина на два пъти... :wasntme:
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
mirkaa
Мнения: 864
Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 12:27 pm
Местоположение: New York, NY
Обратна връзка:

Re: Козунак - от къде?

Мнение от mirkaa »

anxeli написа: Иска опит, без 1-2 подметки или "курабии" не става, всеки ги е правил :lol: ...
а кекса ми как само го изядоха на работа.. :D :D много им хареса, питаха за още :rofl: е, малко мазничък стана верно, от толкоз месене с маслото но.... некст тайм бетър козунак :lol:
third generation immigrant :)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Козунак - от къде?

Мнение от becks »

anxeli написа:
becks написа: 1 час го бърках в хлебопекарната. ПОсле не знам кво му стана но не се получи козунак, а две големи курабии, доста твърди. Черпих едни канадци, те казаха, че приличало на италианския сладкиш Бишкоти.
Ама мисля, че проблема е в мен, не в рецептата :D
:rofl:
Ти си му взел здравето ;). Да не си забравил маята, или да си я попарил с топло мляко?
Пускам 2 пъти началното месене на програмата за тесто, значи 10+10 мин и оставям втората програма да се довърши - значи още 1.40 само втасва. После вадиш и плетеш. Не го оставям да втасва обаче преди да съм се убедила че е добро на консистенция. Половината от мазнината добавям най-накрая на порции, доакто се меси, за да се намокри брашното от млякото, а с мазнината да се срешне след това, така казват технолозите ;). На отворен капак и ще гледаш, до 5-6 мин трябва да е на гладка, красива топка, нито много твърда - да се цепи на парцали, нито мека - да се лепи и маже по стените. Слагаш брашно ако трябва, по лъжица, после мляко или масло докато ти хареса. Иска опит, без 1-2 подметки или "курабии" не става, всеки ги е правил :lol: ...
:D :D

Следващият опит - догодина :)
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
petiov
Мнения: 195
Регистриран на: Съб Дек 09, 2006 10:28 am
Обратна връзка:

Re: Козунак - от къде?

Мнение от petiov »

iveta333 написа:Аз си направих козунаци по рецептатана мама миа- сложих 7 мер. чаши брашно и всичко останало точно по рецептата и за първи път станаха истински козунаци и на конци и на вкус. Още веднъж благодаря на мама мия за споделената рецепта !!!
Е ,къде точно видя в рецептата на мама мия 7 мерителни чаши брашно? :?: Съвсем ясно е написала 5 мерителни чаши:
mama mia написа:1 kg брашно-5 мерилни чаши
8 яйца
300 ml прясно мляко мисля е ясно
300g захар-чаша и половина мерилна
щипка сол мда малко солчица
150g краве масло това е 1/3 от тези масла по половин либра
настъргана кора на 1 лимон
1 хубава супена лъжица мая
Явно е ,че със 7 чаши ще се получи ,а не както при мене...стана рядко и въпреки ,че добавих брашно, не можах да го докарам до консистенция подходяща за оплитане :( А колкото до месенето в пекарната, моята е същата като на повечето тук и няма как да я пусна само да меси, тъй като на програмата за тесто първите 30 мин. са "мислене" стои и нищо не прави. :@
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: Козунак - от къде?

Мнение от mama mia »

Извинявам се на всички ,които ми повярваха на 5те чаши,но така съм си записала и сега вече го коригирах на 7.Иначе аз пускам машината на програма 4 сандвич,бъркането започва след 3 минути,бърка около 30 мин и после го оставям в машината да втаса и след около час спирам машината и я пускам отново на програма 4 сандвич и така се бърка два пъти и пак чакам около час да втаса в машината.После вадя тестото ,деля го на 3 и всяко още на 3 и плета.Слагам по тавичките,мажа с жълтъка и ръся захарта и слагам във фурната да втаса пак.Втасването е на програма топло на печката-пускам топлото за 5-7 мин и спирам за около час и така докато се надуят козунаците.После за печенето пуснах на 350 фаренхайт и да си призная отгоре се изпекоха ама не и вътре,затова ги покрих с алуминиево фолио и така се пекоха докато се опекат и вътре.Аз самата направих два пъти преди да получа отличен резултат,преди това все нещо не ми харесваше,но винаги на вкус са добри.Истината е че трябва по-често да се прави и да се хванат тънкостите ,за да има винаги отличен резултат.
Съединението прави силата!
Публикувай отговор