Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
radkoT
Мнения: 248
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 10:44 am
Местоположение: Монреал

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от radkoT »

Всичко това е прекрасно но доколкото аз разбрах от 15 януари или някъде там новия закон е влязъл в сила и ще трябва да си минава пълен курс в автошкола
но може и да бъркам,като питаш Марио тои ще ти каже със сигурност
c200 написа:1. Отиваш на курс - http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/faq/driving_course.php
2. следва всичко останало
то е написано вече ама кои да чете :)
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от kikolilokiko »

radkoT написа:Всичко това е прекрасно но доколкото аз разбрах от 15 януари или някъде там новия закон е влязъл в сила и ще трябва да си минава пълен курс в автошкола
но може и да бъркам,като питаш Марио тои ще ти каже със сигурност
c200 написа:1. Отиваш на курс - http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/faq/driving_course.php
2. следва всичко останало
то е написано вече ама кои да чете :)
Q28: When new residents want to exchange their licence, are they subject to the new measures?
A: Their driving experience is taken into account. If they have driven for less than 24 months, regardless of their age, they are required to drive with a probationary licence until they have 24 months experience (section 92.0.1 of the Highway Safety Code).


Q7: How much does the driving course cost?
A: The maximum cost is $825.
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от Californian »

ablood написа:kijiji.com е без конкуренция. Най-големият канадски сайт за употребявани неща. Гледай за обяви от owner, защото дилърите задължително те товарят с още 7.5% данък.

Харесваш со обява, правиш си среща с продавача, гледаш пробваш, пазариш се и ако си стиснете ръцете може да му оставиш $100-200 капаро. Уговаряте се да отидете в близкото SAAQ, където задължително ще ти искат международния паспорт за да ти отворят досие. Ако колата е над 10 годишна, декларирате сделка за $100 и плащаш минимален данък. Ако не, си приготви няколкостотин за данък. Освен това ще си платиш годишния номер на колата който в зависимост от рожденната ти дата може да достигне $260. Ако е по-малко, значи следващото плащане ще е по-скоро. Дават ти нов номер на колата, сядате в нея, плащаш му остатъка, завинтваш си номера и си тръгвате.
......
Ако наистина това е процедурата във всички щатове на Канада, ужасно тромава и безмислено дълга и криеща рискове.

Еххх Канада Канада защо не си Америка:-(
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от ablood »

Ужасно тромава. Отнема над 3 минути. Ужас!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от Californian »

ablood написа:Ужасно тромава. Отнема над 3 минути. Ужас!
Е как 3 мин, след като доколкото разбрах, не можеш да караш със същите номера както на предния човек?

Покупко-продажбата на кола в Америка отнема точно 10 секунди, да ти платят парите и да им дадеш пинкслипа. :) ;)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от ablood »

Пич, не знам колко време ти отнема да отвинтиш винтовете на номера и да завинтиш новия. Служителката взима най-горния от кутията и ти го подава.
Ама щом винтовете са канадски сигурно се развинтват по един на ден, а?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от pamelaa »

Като си продадеш колата си прибираш номера и може да си го ползваш на новата кола. Това в Квебек.
batvesko
Мнения: 76
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 5:21 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от batvesko »

pamelaa написа:Като си продадеш колата си прибираш номера и може да си го ползваш на новата кола. Това в Квебек.
Да разбирам ли, че ако сменя колата, няма да ходя да си "регистрирам" "новата" кола?!?!?!?!?!

Не разбрах също дали всяка година се полага изпит за шофьорска книжка и ако си преведа българската в БГ, на какъв език френски или английски да е? Възможно ли е да се "заяде" някой полицай за "българския" превод?
Веско и Галя
11.10.08 - DCS Виена
29.10.08 - Accuse de reception
09.06.09 - Entrevue de selection
14.07.09 - Документи Букурещ
29.07.09 - Баркодове
28.08.09 - Медицински
14.09.09 - Направени медицински
27.01.10 - Покана за визи
18.02.10 - Получени визи
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от Californian »

batvesko написа:
pamelaa написа:Като си продадеш колата си прибираш номера и може да си го ползваш на новата кола. Това в Квебек.
Да разбирам ли, че ако сменя колата, няма да ходя да си "регистрирам" "новата" кола?!?!?!?!?!
?
Най-вероятно, просто има документ с който отиваш в тяхното Департмент оф мотор виакълс или нещо подобно, прехвърляш колата с документа и те ти казват колко данъци да платиш, и си чакаш талона да ти го пратят по пощата.
Така трябва да стане в цяла Канада. :rofl: Лесно опростено и бързо.

До колегата с номерата - наистина не вярвам в Канада да трябва да си сменяш номера.
Ще ми обясни ли някой какъв е плюса да не можеш да си караш колата със стария номер от предния собственик. :o А да трябва нов - което значи, повече изразходване на ресурси и метали и бои от нашата майка земя. :o
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от miteto »

Californian написа:До колегата с номерата - наистина не вярвам в Канада да трябва да си сменяш номера.
Ще ми обясни ли някой какъв е плюса да не можеш да си караш колата със стария номер от предния собственик. :o А да трябва нов - което значи, повече изразходване на ресурси и метали и бои от нашата майка земя. :o
Номера се регистрира на физическото лице, не на колата. Като продадеш колата, сваляш от старата и го закачваш на новата. Същото прави и другия пич. Ако скрапираш колата, пазиш номера за новата, така че не се хабят повече ресурси. Къде отиде ти с тая майка земя и т.н.?
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от Koko »

miteto написа:Номера се регистрира на физическото лице, не на колата. Като продадеш колата, сваляш от старата и го закачваш на новата. Същото прави и другия пич. Ако скрапираш колата, пазиш номера за новата, така че не се хабят повече ресурси. Къде отиде ти с тая майка земя и т.н.?
Да допълня Митето - в случай че човек няма планове да купува отново кола в Канада, например ако е напуснал Канада за по-дълъг период от време, няма никакъв проблем да върне обратно номерата.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
arogance
Мнения: 172
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 8:51 am
Местоположение: Варна - Монреал-Едмънтън

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от arogance »

batvesko написа:
pamelaa написа:Като си продадеш колата си прибираш номера и може да си го ползваш на новата кола. Това в Квебек.
Да разбирам ли, че ако сменя колата, няма да ходя да си "регистрирам" "новата" кола?!?!?!?!?!

Не разбрах също дали всяка година се полага изпит за шофьорска книжка и ако си преведа българската в БГ, на какъв език френски или английски да е? Възможно ли е да се "заяде" някой полицай за "българския" превод?
Не ни разрешиха да си регистрираме колата в Saaq, докато не занесохме превод от тукашен преводач(20-25 долара за книжката е цената).
Незнам как ще реагират на превод от друга страна. Може би зависи от човека, който ви разглежда документите.
Монреал - 08.2009
Едмънтън -09.2011
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от ablood »

arogance написа:Не ни разрешиха да си регистрираме колата в Saaq, докато не занесохме превод от тукашен преводач(20-25 долара за книжката е цената).
Незнам как ще реагират на превод от друга страна. Може би зависи от човека, който ви разглежда документите.
Това ме стъписа. Сигурен ли си, че не го бъркаш с книжката?
Аз кола купих още първата седмица, а превода на книжката и регистрацията за местна книжка повече от месец по-късно.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от JoroF »

ablood написа:
arogance написа:Не ни разрешиха да си регистрираме колата в Saaq, докато не занесохме превод от тукашен преводач(20-25 долара за книжката е цената).
Незнам как ще реагират на превод от друга страна. Може би зависи от човека, който ви разглежда документите.
Това ме стъписа. Сигурен ли си, че не го бъркаш с книжката?
Аз кола купих още първата седмица, а превода на книжката и регистрацията за местна книжка повече от месец по-късно.[/uote]
ти си спецялен,все другите криви ,ти прав.аз досега три коли сьм имал и все с един номер си ги карам и ми е много удобно
а процедурата при покупка на кола е да си отваряш очите на четири
THE LAST LINE OF DEFENSE
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от ablood »

JoroF не разбирам какъв ти е проблема. Разбира се, че можеш да си запазиш номера за следващата кола, стига вече да си продал предишната. Последните няколко пъти ние се подсигуряваме с нова кола и чак тогава пускаме старата за продажба. В този случай е сложно да си запазиш номера.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Публикувай отговор