КАК ДА ЖИВЕЕМ, А НЕ КАК ДА ОЦЕЛЯВАМЕ ТУК.

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
OCKAP
Мнения: 67
Регистриран на: Чет Мар 25, 2004 11:28 am

КАК ДА ЖИВЕЕМ, А НЕ КАК ДА ОЦЕЛЯВАМЕ ТУК.

Мнение от OCKAP »

От няколко години съм в Квебек. Дотук добре. Но защо си мисля, че брата българин, в дискусиите набляга само на теми, по-скоро свързани с някаква борба "срещу" нещо. Докога всъщност ще са ТЕ, канадците а ние... някакси отстрани. Вярно, славянската ни езикова база и балканския ни начин на виждане на нещата, си казват думата.
Както и цялата ни история с дълги периоди на наведена глава.
Но докога, както казва един мой приятел, ще се плашим от консиержите*.

Нека да погледнем в по-философски, но и практичен план, и да поговорим как може да се ЖИВЕЕ добре тук. И главно, как в главите си да наредим новопоявилите се ценности (или бръмбари) и да се чувстваме щастливи.

Защото като гледам, всякакви люспи, от какви ли не затънтени краища на света, успяват някакси да си намерят мира и хармонията, радват се на семействата си, децата, пролетта или мръсничките си зарзаватчийските магазинчета, а ние все се "борим", уж най-можещите, най-красивите, а май и най-нещастните.

Извинявам се предварително, че си позволявам да обобщя нещата, разбира се това е само едно мое мнение.

*concierge m. (probabl. lat. pop. °concervius, de servus) - "портиер", а тук, човека който се занимава с почистване и поддръжка на блоковете (дървените кооперацийки) под наем.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

ami mnogo hubavo si go napisal, saglasen sum s tebe, ponyakoga i az taka se chustvam, syakash stranichen nabludatel i syakash ne sum ot tova obshtestvo.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
MechoPuh

Re: КАК ДА ЖИВЕЕМ, А НЕ КАК ДА ОЦЕЛЯВАМЕ ТУК.

Мнение от MechoPuh »

OCKAP написа:Но докога, както казва един мой приятел, ще се плашим от консиержите*.
Dokato si kupish sobstveno jilishte :wink:
Spored mene nikoi ne e vinoven che e bil vazpitavan kato rob. Nie pone sme imali malkoto samochustvie da kajem che mojem pone da se mahnem ot miastoto, kadeto ni uchiha da sme robi...otnema vreme, no shte sviknem. BG-ina e kato trevata- kolkoto poveche go tapchesh, tolkova po-zdrav i silen izbuiava.
Аватар
miloto
Мнения: 426
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 7:58 am
Местоположение: Bulgaria, Sofia
Обратна връзка:

Мнение от miloto »

E, aide sega uchili ni da badem robi. Abe hora, vie ot kade idvate, chii robi ste bili, ia se savzemete malko. Ujas!!!

I az imam dosta po-goliamo samochuvstvie ot 1/2 kanadcti. I moga da kaja, che se gordeia takava kakvato sam.

I da ne kazvam goliama duma, no se chuvstvam super shastliva sega tuk v Kanada, kakto i predi v BG. I se nadiavam da se chuvstvam taka mnogo godini oshte, zashtoto jivotat e kratak i ako nie ne si go napravim da ni e dobre nikoi niama da ni go napravi.

I da vi kaja, che nikoga, ama nikoga ne me e bilo strah nito ot consierga, nito ot koito i da e kanadetc. Zashtoto znam kakvo prodavam i kolko struvam. A kogato chovek e sas smachkano samochuvsvie shte go e strah ot vseki.
On a quelquefois assez souffert pour avoir le droit de ne jamais dire:"Je suis trop heureux"!!!
etda
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:16 pm
Местоположение: QC,Montreal
Обратна връзка:

Мнение от etda »

Izviniavai ,Milo ,ama sa pravi horata.
Bulgarina kato cialo ima robska psihika ,ne me karai da ti go dokazvam ,
kato CLIO za gyrcite v druga tema ,imam si ciala teoria...
VYPROSYT e pravilno postaven - neka se izlekuvame!
Аватар
IvHaydu
Хайдутин на годината
Хайдутин на годината
Мнения: 4829
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 4:52 pm
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от IvHaydu »

etda написа:Izviniavai ,Milo ,ama sa pravi horata.
Bulgarina kato cialo ima robska psihika ,ne me karai da ti go dokazvam ,
kato CLIO za gyrcite v druga tema ,imam si ciala teoria...
VYPROSYT e pravilno postaven - neka se izlekuvame!
Не знам като за кой българин като цяло става въпрос...
Аз познавам много свестни хора и доста боклуци - все българи... Тогава като цяло кои са повече - свестните или боклуците? И ако боклуците са повече, тогава защо свестните са по-малко? Може би не са достатъчно свестни?
А ниското самочувствие и робската психика у някои българи е исторически подплатена, това е...добро оправдание...
Репутацията е онова, което хората знаят за теб. Честта е онова, което сам знаеш за себе си. Пази честта си. И майната и на репутацията...
По-добре временни неуспехи, отколкото временни успехи!
OCKAP
Мнения: 67
Регистриран на: Чет Мар 25, 2004 11:28 am

Много добре, Милото

Мнение от OCKAP »

:D Милото, Е това ми е приятно да чувам. Дано да бъда разбран правилно. Да не стане заяждане,нещо. Разкажи ни, как протича един твой ден, на какво се радваш в краткия ти живот (и дългата зима). Нека всички да имат високо самочувствие. Всъщност, и аз се смятам за човек със самочувствие. Нацелил съм десятката с моята работа, приятно ми е там. Жилището - кватира, но добро 3 и половина. Изяждам по една пица тук-там. Но нещо продължава да ме гложди.

И като говорим за Канада, да опитаме да не сравняваме, а да си разкажем например за хубавите неща.


Аз се сещам за следните:

1. Хората са много цветни и разнообразни тук, но са добри.
2. Автобусите са по разписание
3. Има топла вода и ток на воля :) (е ..почти де)
4. Топло е и няма нужда от юргани.
5. Можеш да излезеш из центъра както си искаш облечен.
6. Цигарите и алкохола не се перчат много отпред
7. Има система за търсене на работа - всеки може да си изкарва хляба някакси.
8. не се сещам...

И също да кажем:
какво честно означават 8, 15 или 30 долара на час заплата?
или "специал" в супер С-то.
или 29 цента банани. :)
Аватар
miloto
Мнения: 426
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 7:58 am
Местоположение: Bulgaria, Sofia
Обратна връзка:

Мнение от miloto »

E, sega shte ti kaja. Stavam v 04.30h, imam vreme za kafe i za malko chat. Govoria si s hora ot BG, hora, koito me obichat i uvajavat.
Otivam na rabota, kadeto sam uvajavana i tcenena. Obicham rabotata si, horata me poznavat, ucha mnogo neshta. Znachi eto oshte edin zanaiat.
Posle se pribiram v hubavia si apart., kadeto me chaka prekrasen i lubiasht saprug, piivame si rakiika sas salatka, govorim si, kroim planove za badeshteto.
Samo shte ti kaja, che pismata i obajdaniata, koito poluchih za rojdenia si den, predi naikolko dni, mi napalniha dushata. Niama nishto po-hubavo ot dobar i veren priatel. Kakto pishe na kartichkata mi ot nai-dobrata mi priatelka-"Life is nothing without friendship".

I naprimer v sabota, jivot i zdrave shte sabera nai-dobrite si priateli tuk u nas na kupon, shte imam oshte mnogo povodi da se radvam na jivota.
Az sam chovek s shiroka dusha i goliamo sartce.

Tova e! Triabva sam da si go napravish....
On a quelquefois assez souffert pour avoir le droit de ne jamais dire:"Je suis trop heureux"!!!
Антон
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Окт 01, 2003 2:25 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от Антон »

Сигурно ще се изсмеете с глас на това което ще напиша, но си е чистата истина, ей на, честен кръст.
А, да не забравя, не съм вярващ.
Значи преди няколко дни ме кара шефа към работата и на моста - вечно задръстване. А той е възрастен човек и обича да говори, та разговора се върти около историята на Квебек. Между другото, хорицата, колкото и да нямат история, тачат си това което имат и никой не го плюе.
Та шефа ми разправя да съм знаел, че кебекоата били хора с робска психика. Е, каза подтисната, подчинена, ама точно това си мислеше. Даже се обоснова исторически и географски, а аз си викам - глей кво нещо, все едно съм в Бг-то.
Той и за американците така се изказа, но за него американци са във Върмонт, Мейн и Ню Хемпшир. Може и малко от Ню Йорк. Как тексасците и калифорния издърпали чергата и се качили на главите на истинските американци.
Та това е. Всеки е повече или по-малко подчинен на нещо си. Да не мислите че му е леко на Буш, като има толкова пари да връща още от предизборната си кампания. Препоръчвам безплатния вестник Voir ( http://www.voir.ca ) има и не лоши коментари (всъщност има всякакви)
Това хората много си приличаме, колкото и да не ни се ще.
Гост

Мнение от Гост »

И моите 2 цента: контактувам по-активно с кебекуа от по-образованите среди и често ги чувам да говорят помежду си за себе си: "Ние сме завладян народ с робска психика." :shock:
Аватар
Niko
Мнения: 192
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 10:44 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Niko »

Антон написа: Това хората много си приличаме, колкото и да не ни се ще.
Eто това се опитвам да кажа, откакто чета и пиша във Форума. Това беше едно от първите и най-важни за мен открития, откакто съм дошъл. Колкото повече опознавам другите нации, толкова повече се гордея, че съм българин. Не разбирам мазухистичното удоволствие на някои непрекъснато да повтаря, че сме били роби или с нещо по-лоши от другите.
Каква е разликата между нас и дошлите преди нас в Канада: ами, ние сме дошли с парите си и на самолет, а те са дошли бедни и на кораб... :lol:
Това разбира се е и малко майтап, но не разбирам защо трябва да имам робско самочувствие или комплекси от произхода си. Ами, ако ние се имаме за роби (не знам на кого и защо :?: ), то как искате другите да гледат на нас. Вдигнете главите си и ги накарайте да ви уважават със знания и умения.
Това за мен е начина да живеем, а не да оцеляваме. А, иначе "Те" ще си останат "Те" и "Ние" ще си остенем "Ние", поради големите културни различия, които имаме, а не защото ние сме с нещо по-лоши, те по-добри или обратното (на кой както му харесва).
MechoPuh

Мнение от MechoPuh »

I poneje az zapochnah s robskata psihika iskam da se doiziasnia za da ne me mislite za takav chovek :oops:
Az vizirah narodopsihologiata. Normalno e vsichki narodi prekarali godini v robstvo da imat takava psihika. A kakvo shte kajete za poslednite 50 godini...da ne bi da iskate da me ubedite che sa ni vazpitavali da si kazvame kakvoto mislim i da tropame po masata kogato narushavat pravata ni...sorry ama neshto ne razbiram...vie v koia BG-ia ste jiveli. OK ako ste do kam 30-35 moje i da ne ste zasegnati ot sistemata, no horat na godini kato mene si pojiviaha i biaha vazpitavani dobre v tazi sistema. Taka che ne mi se sardete ako sam kazal neshto verno, no tejko za priemane. Prosto si e taka. Kabekarite sashto imat takava psihika, no tia e po-malko iziavena i na malko po-razlichna osnova.
A inache spored men vseki BG-in sled 2-3 godini tuka uspiava da se otarve ot po-goliamata chast ot kompleksite si. Prosto usloviata sa drugi.
OCKAP
Мнения: 67
Регистриран на: Чет Мар 25, 2004 11:28 am

Още малко..

Мнение от OCKAP »

8) Здравейте отново.
Радвам се, че се получава интересна беседа.
Идва пролетта и с нея новата надежда за хубаво.
Разбира се, много е трудно, да се даде "разковничето" за щастието на когото и да било, имигрант или не.
Питам се, толкова ли е трудно да се мисли позитивно и да се говори за хубавите неща. Всички сме големи специалисти, да обясняваме какво НЕ може да стане, какви НЕ сме. Лесно се говори в множествено число, за да се разкаже за нещо по-скоро отрицателно. Май това не е само чисто "български" патент, въпреки че е доста развит в нас.
Не съм чул до сега, някой, дори и на майтап, с риска да се "изхвърли" малко, да изброи например 10 ина положителни неща, с които например ние като българи превъзхождаме другите. Те (Другите) няма да се рзсърдят. А ние сме страхотна древна и открехната нация.
Не страшно, мисля, да си се похвалим малко. И както казва един друг мой познат, :) "да се вземем на сериозно".
Преди няколко години се оказах изправен пред 20-ина имигранти на края на курса ми по френски (КОФИ-то), и трябваше да разкажа нещо за мен, за България и т.н. Ами аз не се почувствувах комфортно. Не езика ми беше проблема. А това, че всъщност, хората срещу мен, очакваха да се изхваля с нещо, а в моята глава, само на оправдание го избиваше.
Та... няма я вече циганката, дето ни хвалеше. Май няма да е лошо и сами да го правим. Защото всеки има нужда от прословутото хвалене.
(тук най-често ми се отговаря, по стара БГ традиция: ами проблема си е твой, хвали си се) хаха А така ли е? мой ли си е проблема? Може, значи тогава, помогнете ми.

Благодаря и на Милото. Всичко при нея изглежда хубаво, просто, ясно и логично. Дори направо не се пасва с моя БГ начин на мислене :)

И накрая: Ами нещо не ми се вързват следните неща:

СЪЕДИНЕНЕТО ПРАВИ СИЛАТА
(ако)
САМ СИ ГО НАПРАВИШ*
та... даже и в Канада.

И аз поемам нататък, САМ да си го правя :)
И нещо продължава да ме гложди.
Не се смятам за ракетата, на която космоса и пречи.
Обичам Канада обичам и България. И хората започнах да обичам.

*КАКВОТО САМ СИ НАПРАВИШ® - това май се налага като основно верую на бгканадците.
------------------------
Thank You ! Merci ! Благодаря !
Последно промяна от OCKAP на Пет Мар 26, 2004 11:40 am, променено общо 1 път.
MechoPuh

Мнение от MechoPuh »

Oskare, moga da ti kaja tolkova polojitelni neshta che sviat da ti se zavie. Az imam vsichko v tozi jivot. za tezi deto ne me poznavat tolkova dobre kakto Ombudsman-a shte kaja che samo edin trabant mi lipsva za da bade shtastieto mi palno. Vaprosa ne e v tova. Az vse si mislia che, kakto i ti sam se izrazi za MIloto, vse ne e za viarvane i vse si mislim che niakoi ni se izhvarlia. No temata e hubava i triabva da prodalji. Ide prolet. oshte malko i shte pochnem da sadim BG-skite domati v gradinata...posle s malko BG sirentse i hubava domashna rakiika, pratena v kolet...mi kvopoveche da iskam ot jivota :nenam:
OCKAP
Мнения: 67
Регистриран на: Чет Мар 25, 2004 11:28 am

Мнение от OCKAP »

:thumbsup:
Ами кажи ги, МечоПух!
Положителните неща.
Заключено