Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
flyfish
Мнения: 348
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 11:36 am

Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Мнение от flyfish »

Пиша от Варна, тук сме с моя син, който ще остане 1.5 месеца в БГ и се прибира сам, придружаван от стюардеса на Луфтханза. Преди време бях пуснала една тема за пълномощните от двамата родители. Аз тук направих на български една декларация-съгласие, заверена от БГ нотариус. Таткото направи същото нещо само че на английски и заверена от канадски нотариус. Неговата декларация не е с апостил, а само е преведена. Детето е с ПР карта от Канада.
За всеки случай обаче, решихме да пробваме татакото да направи една декларация на български, заверена от посолтвото/консулските служби във Канада. Таткото живее в Едмънтън. Някой знае ли кое е най-близкото представителство на РБългария, което да обслужва Едмънтън, в какво се състои процедурата и дали изобщо е възможно такава декларация да се издаде по пощата или таткото трябва лично да лети до представителството.
Търсих инфо във сайта на МВР на БГ, но не останах особено доволна от информацията там.

Лек ден на всички и поздрави от Варна :).
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Мнение от teomat.com »

Нашата декларация миналата година я заверихме пред оторизиран за това представител със съответния печат (може и при нотариус, може и в банката ви) Не е нужно специално да я заверявате в български консулски отдел. Написахме я на английски и под всеки ред я преведохме на български с по-дребни букви. На излизане от БГ ни поискаха да оставим едно копие на аерогарата.
Аватар
7George
Мнения: 9660
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Мнение от 7George »

Консулството в Торонто. Нашият син миналата година си дойде сам точно по гореописония начен, без подобна декларация от моя страна. Не са му искали нищо в София. Чух че нещата може да са субективни и да зависят от съответния служител.
Embrace your climate change!
flyfish
Мнения: 348
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 11:36 am

Re: Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Мнение от flyfish »

Какъв е този оторизиран представитл, който сте ползвали в Канада? Каква е тази банка :)?
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Мнение от teomat.com »

flyfish написа:Какъв е този оторизиран представитл, който сте ползвали в Канада? Каква е тази банка :)?
В Монреал има общинска фирма Аксес Монреал, където срещу 5$ ти заверяват документите, може да се завери по същия начин в банката където ти е сметката или в общината или при нотариус където е най-скъпо.
flyfish
Мнения: 348
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 11:36 am

Re: Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Мнение от flyfish »

Здравейте от Ванкувър :) :beer: .
Малко полезна информация от извора, за всички с деца, които минават БГ граница само с един, или без родители.Преди два дена, когато минавах митница на летище София, попитах 2-та митничари дали биха приели декларация-съгласие от родител,първо на английски и после заверена от канадски нотариус. Митничарката само ме попита какъв е статутът на сина ми в Канада и дали има ПР карта(ние сме още само с ПР карти). Отговорът и беше, че ако представим и ПР карта на детето заедно със БГ задграничен паспорт, никакви декларации от родители не са необходими и тези които имаме са напълно достатъчни.
Лек ден на всички!
Jim
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 11:12 am
Местоположение: Montreal

Re: Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Мнение от Jim »

А на мен през 2008 г една служителка ми скъси живота точно по тоя повод.
Въпреки че сме канадски граждани и аз и представих канадските паспорти и заверена декларация-съгласие от майката, заверена от Аксес Монтреал - служителката първо ме попита дали сме български граждани и дали имаме български паспорти. След това ме попита защо не съм си изпълнил задълженията съгласно българското законодателство. (Тоест: декларацията да е на български и да е заверена в консулство или посолство или пред български нотариус.)
След това реши че е време да ме научи да си изпълнявам задълженията както трябва и ме накара да се върна обратно докато не и представя заверена декларация.

Аз обаче продължих да твърдя е съм канадски гражданин и поисках да говоря с началника и. Началника и беше един дебел едър и тромав - и само смотолеви на 2 пъти: Оставете колежката да си върши работата.
След това аз продължих да твърдя че съм канадски гражданин и че искам да мо обслужат като канадски гражданин, понеже не живеем в България от доста време.
Дори и казах на служителката че след като българското ми гражданство е такъв голям проблем - да скъсаме българските паспорти и да приключваме проблема. Поисках си паспортите, които тя все още държеше и верно щях да ги скъсам, щото тая наистина ме беше извадила от вътрешно равновесие.

В тоя момент дъщеря ми се разплака и започна да ме пита - Тати ще си отидем ли при мама? Искам да си ходим при мама....

От тоя момент нататъка тая служителка взе да поомеква. Попита началника си какво да прави. Нещо си шепнаха двамата и накрая тая реши да ме пусне - 10 минути преди излитането на самолета.

Отвратително преживяване. В цялата тая разправия дори пропуснах да взема името на тая "служителка" и на нейния "началник". Всичко това стана на Аерогара София.
После търсих разни телефони да се оплача, обаче се оказа че от Канада е доста трудно, понеже на повечето телефони отговаря само секретар или пък някои от телефоните за оплаквания са недостъпни за набиране от чужбина.

Дано вече тоя въпрос да са го уредили, щото ако трябва пак да изпитам такова унижение - няма да си отида до България още 10 години.

Ако сте с двойно гражданство: канадското законодателство си измива ръцете по тоя въпрос като казва че щом канадските граждани имат и другогражданство, то на чужда територия преимуществено се прилагат законите и разпоредбите на другата държава , ако сте канадски и български гражданин - трябва да си уредите взаимоотношенията с България като български граждани, канадската държава изобщо няма да се намеси заради двойното гражданство.
north
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Дек 06, 2006 12:47 am
Местоположение: Canada

Re: Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Мнение от north »

Абе хора, вие не разбрахте ли, че след като детето е с ПР карта (т.е. е сьс статут на постоянно пребижащ в Канада не е необходима деклараця. Зная го от личен опит и то не един пьт сьм пьтувал.
north
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Дек 06, 2006 12:47 am
Местоположение: Canada

Re: Декларация- съгласие от родител заверена в Канада

Мнение от north »

Айде да кажем че това го зная и практикувам от 5 години. Който не вярва да си дава парите.
Публикувай отговор