КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Почва вече да ни става байгън от пожарникарски мъдрости!
Fireman

Мнение от Fireman »

Ай стига бе,сакън ,не думай....въй въй въй ,и сега какво ще правим.
Да взема да раждам заради теб :lol:
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

Lub0 написа:А бе я оставете децата да правят каквото си искат...

http://www.youtube.com/watch?v=WT1LXhgXPWs


ееееееееееееееееееееееееееееееееее

http://www.youtube.com/watch?v=DJ3fZs4a ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=16u0wwCfoJ4
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Някои сортове боб увират много трудно !
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

semeen написа:"Българин е кой не сменя името си за печена кокошка"

Аз искам да съм в Канада, заради по-големите възможности за децата ми и заради нормалното човешко отношение, а не защото искам да забравя, че съм българин.

През османското владичество гърците получили право да се разпореждат с духовния живот на българите. Българските книги били обявени за нечисти и унищожавани, а българските мъже били обучавани в гръцки училища, където български не се преподавал. И тогава съществувал реалният риск нашият език да изчезне. Но не станало! Гърците не хванали българските жени. Вкъщи българките говорили с децата си на български и спасили този изстрадал язик. По-късно и един български монах написал едно книжле и започнало да се чете на български. Започнали да се отварят български училища и ... започнало възраждането.

С какво животът в чужбина е по-различен от времето, в което никъде не се е преподавал български, но се е навирал в лицата ни гръчкия. И тогава много хора се погърчили, други се потурчили. А трети останали българи. И ние сме потомци точно на третите.

Чужбината е поредната отбивка, в която ще свърнат уморените духом, а истинските българи ще продължат напред.

Мисля, че днес ставащото в България е не по-малко опасно за душите на българчетата, от това да живеят в чужда страна. В тази връзка може да е по-добре да се живее в нормални страни, където е нужно да се полага усилие от страна на родителите за съхраняването на нашия свещен език.

Аз и съпругата ми ще положим тези усилия.


Като бях тинейджьр имах една група от 20 приятелчета, яка банда си бяхме. На Кристал, Попа, Синиото кафе се кефихме лудо. Поне 10тима от тази банда сме в САЩ, Канада или други западна страни. Сравнявайки образованието и изискванията от обществото на тези които са още в Бьлгария и на тези които напуснаха не сьм много оптимистичен относно резултатьт от новото преобразуване на бьлгарският народ.
В крайна сметка, историята ще покаже.Тя до сега никога не е била много щедра кьм бьлгарският народ и това ме кара да мисля, че няма и да бьде в близкото бьдеще. Дано да се льжа.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Fireman написа:Kато ви чета някои имам чувството,че сте "болни" хора на тема България и Българското :roll:
Защо тогава сте емигрирали или тепърва го правите :?: ,познавате толкова добре историята на България,Обичате България,жадувате за България ....хайде де,Тя е тук,идвайте си,прибирайте се ,Тя ви чака...
Няма много общо с темата, но и аз да разкажа нещо. В къщата, в която съм си наел стая временно има и една китайка. Преди няколко вечери си сроин няколко души в хола и си приказваме и по едно време идва китайката и ни в клин ни в ръкав ни прекъсва и започва да ни повтаря :"много е грубо да се обсъжда живота на хора, които не са тук" и повтаря като развален грамофон. След 15 минути пак идва и пак същото.

Адски много ми напомни на партиен секретар, който ти казва какво, кога и защо да правиш.
Когато понякога шефа ми ме пита: " би ли направил еди какво си" аз му отговарям "имам ли избор". НЕговия отговор на този коментарен е винаги един и същ" последния път когато проверих, Канада е СВОБОДНА страна"

Сега Драго разбираш ли какво искам да кажа. Канада е СВОБОДНА страна и на клетвата ми за канадско гражданство ни казаха дословно " от днес сте напълно свободни да говорите каквото искате". Е аз се възползвам от това си право и не приемам НИКОЙ да ми казва къде да ходя и да живея.
Децата ми ще знаят български, защото аз съм българин. Това, че в България е пълно с "партийни секретари", които цял живот искат да определят живота на хората е една от причините да се разкарам от там. Това, че сме израстнали с робско съзнание, когато е позволено на всеки да ти дава ъкъл какво и как да го правиш, не ме кара да се чуствам по-малко българин. По собствен избор съм се освободил от обществените ограничения в БГ и по собствен избор ще запазя за себ и децата си майчиния ни език, независимо къде живея.
И друг път съм казвал, че колкото по-бързо се осбободят някои хора от желанието да налагат мнението си на околните, толкова по-лесно и бързи ще се интегрират и асимилират в новата си "родина"
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Мнение от todor73 »

speedy написа:За да съм по ясен - няма как да разкажа и да предам на английски следните фрази:

"Абе ей, шашкънин! То що пипаш гроздето бе?! Ей ся ш'та фана да та опу'ам!" Следват и думи, които не мога да напиша поради правилата във форума. Мястото няма да издавам, да не се окаже че това е на някой дядо му. За протокола - не можа да ме хване. На 11-12 години бягах бързо...
Шъ мъ извиняваш ама шашкънин изобщо не е българско, турцизъм е :lol: , колкото до изяждането на букви, това се прави на всеки език, даже после се оплакваме как на местните нищо не сме им разбирали, пък видиш ли нии говорим литературен френски и англииски, сега се оказа че било фън да говориш на развален български :D
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

Никакъв развален български не е, ами си е местния диалект. И аз тогава много добре го разбрах, какво ми казваше :)
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Мнение от todor73 »

speedy написа:Никакъв развален български не е, ами си е местния диалект. И аз тогава много добре го разбрах, какво ми казваше :)
Е добре де диалект да е, разбрал си го и те кефи, защото ти е родно, някой от Лак Сен Жан може такива цветущи да ти ги надипли, мислиш ли че те не си казват, а сега някой да го преведе това на неговия си език, бг франкофоните тук знаят за какво става въпрос, това ми беше мисълта :D
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

[quote="poumpy
Сега Драго разбираш ли какво искам да кажа. Канада е СВОБОДНА страна и на клетвата ми за канадско гражданство ни казаха дословно " от днес сте напълно свободни да говорите каквото искате". Е аз се възползвам от това си право и не приемам НИКОЙ да ми казва къде да ходя и да живея.
"[/quote]

Те и тези които ти казват кьде да ходиш и какво да правиш сьщо се вьзползват от правилото си да говорат каквото си искат. Ти май нещо бьркаш свободата на словото на политическа основа сьс говоренето на врели некипели.
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Omega3, историята е такава, каквато си я направим. Тя зависи от всеки от нас.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Omega3 написа:Те и тези които ти казват кьде да ходиш и какво да правиш сьщо се вьзползват от правилото си да говорат каквото си искат.
С малката подробност, че МИ казват какво да правя, а не говорят за себе си. Свободен си да правиш каквото си искаш, стига тази свобода да не пречи на другите около теб. Имам малка разлика.....
Fireman написа:Тя е тук,идвайте си,прибирайте се ,Тя ви чака...
Точно като китайката онази вечер. Нямам нищо против да ни сподели своято виждане, ако и да няма нищо общо с разговора ни. Но да ми се налага за какво и как ще говоря и брутално вмешателство в личната ми свобода. Честно казано, това за партийния секретар беше малко наизуст, защото аз бях на 14 години, когато тази система започна да си отива и опита ми с нея не е особено показателен. Споменах го по-скоро като нарицателно, а не от лични наблюдения...
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

Благодаря на всички за изказанияте мнения.

Опитах се да извлека най-полезното от написаното, като се опитах да се придържам стриктно към темата. Изразите в кръгли скоби са поставени от мен и служат само да пояснят моята интерпретация на написаното от вас ...

==== Какъв смисъл (рационален или ирационален) може да има в изучаването на български език в Канада?

AniK --- защото това е единствения език, с който може да комуникира с баба си, дядо си и останалите роднини в България
AniK --- (защото е) богатство
AniK --- (помага да) не забравяме от къде сме и кои сме
krimon --- (трябва да се учи защото) структурира начина на мислене, определя характера, възпитава децата в определен културен кръгозор
krimon --- (не трябва да се учи само,) за да се комуникира с баби и дядовци
Phill --- (помага за да се подготвиш за емиграция в Канада, но няма смисъл да се учи след това, защото така и така ще се забрави)
IFF --- (Няма смисъл да се учи, тъй като никога не сме били една общност) след нас децата ни ще забравят българския така или иначе
IFF --- Ако някой мисли да се връща в България,тогава има смисъл
IFF --- (защото ще подтиснем чувството за вина от напускането на Родината като) си кажем,че макар и емигранти сме ги научили на българските традиции и ценности
gazara --- (Българският език има смисъл да се учи) за да ви теглят една майна един ден като разберат,че се срамите от това
gazara --- (защото това е) езика на дедите (ни)
todorovi --- (нищо не ми пречи да ги науча) Ако аз знам български език, защо да не науча и моите деца на него. Колкото повече, толкова повече
Phill --- (не трябва да се учи защото) Децата ти трябва от уважение към (новата си) родината, а тя вече не е България, да знаят преди всичко този език, а не българския.
Phill --- (няма смисъл да се учи, защото) Те (децата) ако имат толкова огромна мотивация и нужда да го учат - ще го научат.
poumpy --- (Тъй като,) Не вярвам някога да съм способен да се изразявам на френски или английски по начина, по който го правя на български, ето защо децата ми и ще говорят български. За да мога да им предам всичко което смятам за нужно в този живот.
speedy --- (защото) българския език (носи) атмосферата (на) мястото
Phill --- (няма смисъл защото) И да научат български, то този език за тях няма да е това, което е за нас
krimon --- (знанието на Българския език ще) му помага, а няма да му пречи в овладяването на френския и английския език, ...
Marto --- (по-добре да използва времето си за да учи нещо друго)
ablood --- (няма смисъл) Защо да им усложнявам живота?
poumpy --- (лесно е и става от само себе си) ... защото в този живот това е най-малкото усилие, което може човек да направи - да говори майчиния си език....

==== Ако, все пак, желаем детето ни да овладее български език, до какво ниво да бъде това овладяване?

gazara --- (на ниво да могат) да теглят една майна (ако има нужда)
IRA --- За да контактува с родата (си) - същото написа и AniK
speedy --- (за да могат да говорят с мен на Български) Аз предпочитам /егоистично и без патриотични аргументи/ да говоря с тях на български. Следователно и те ще трябва да го знаят.
teomat.com --- (езикът трява да се знае за да се чете Иван Вазов)
AlexAA --- ако не се учи българска граматика и ако не се чете и пише на български, децата нямат никакъв шанс да овладеят българския език пълноценно
AlexAA --- (на нивото) на "старомоден български".......
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Самото поставяне на темата и то по този начин е страшно! Жалко е и написаното от много хора. Тук става въпрос за нравствена и духовна деградация!
По същия начин може да се попита: "А какъв е смисълът да се храним?!?"

Но как?!? Ако не се храним ще загинем (физически)!

А духовната смърт?

Може ли някой да бъде добър канадец ако не е бил преди това добър българин.

Абе, най-важното е хладилникът да е пълен!

* кръглите скоби са поставени от мен, щото така искам
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Модераторите????


Нали забранявате да се пише на латиница! Като извод от тази тема може забраната вече да отпадне. Какво да си губим времето и да чакаме до внуците ни.

Като български граждани и като отговорни за този форум ваш дълг е да защитавате българщината. И не да ми изказвате твърдения, че децата трябва да се възпитават, едва ли не, от улицата.
Заключено